Veľké bitky a operácie informačnej vojny na Ukrajine


napsal Navajamm

pred niekoľkými dňami zverejnili vyšetrovaciu správu o zostrelení MH17, čo nesmierne oživilo pomaly zabudnutú tému ukrajinskej občianskej vojny. Je teda vhodná chvíľa, aby som splnil niekoľko svojich sľubov naraz (pripomenul mi ich nick palomor 12.8. pod článkom o Hirošime) a to vrátane sľubu, že tento materiál sa bude venovať informačnému krytiu občianskej vojny a bude plný adrenalínu. Začnem teda bitkami vo Verchovnej rade Ukrajiny …
V seriáli o obchode s ľudskými orgánmi sme sa s vlkom a inými autormi venovali informačnej vojne a zložitej práci s informáciami, dezinformáciami a zamlčovaním. No v tomto článku si ukážeme, že informačná vojna zďaleka nespočíva len v ťukaní do klávesnice a že najúspešnejšie operácie informačnej vojny si vyžadujú vopred naplánované akcie, ktoré vlastne ani nemajú iný ako informačný cieľ.

V 3. časti seriálu o obchode s ľudskými orgánmi na Ukrajine (https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/05/20/napul-plna-sklenice-aneb-o-obchodu-s-lidskymi-organy-na-ukrajine-cast-iii/) sme sa dozvedeli, že kvôli výrokom šéfa ukrajinských komunistov Simonenka sa strhla bitka priamo na zasadaní Verchovnej rady. Bitka v parlamente je vždy perlou spravodajstva, no Ukrajina má medzi európskymi krajinami prím. Bitky sú v ukrajinskom parlamente tradíciou. Nepreháňal Arsenij Jaceňuk, keď ešte ako opozičný poslanec prehlásil, že „vo Verchovnej rade uspeje len poslanec, ktorý nad hruďou dvíha 120 kg a trénuje kickbox“. Ukrajinský spravodajský portál Cenzor.net venuje bitkám vo Verchovnej rade celú rubriku s chronologickým prehľadom od roku 2009:
Neklikajte však na link, na detailoch sa zabavíte neskôr. V čase, keď terajší vládnuci nacionalisti boli ešte v opozícii, Janukovyčovi regionáli s obľubou využívali svoju hmotnostnú prevahu. Opozičníci sa veľmi často sťažovali aj na ich zlú dochádzku a na časté hlasovania v zastúpení za neprítomných poslancov. Z ich pohľadu teda to pamätné „štvorručné hlasovanie“ 22.2.2014, v ktorom Verchovná rada zosadila Janukovyča, bolo len porážkou nenávideného režimu jeho vlastnými zbraňami.
Pre náš článok je dôležité aj to, že v prehľade chýba bitka, o ktorej sme si hovorili minule. A nielen tá. Komunistu Simonenka totiž napadli už niekoľko týždňov predtým, keď bol za tribúnou a mal slovo. Túto bitku si pripomeňme:
***
 Vnorený obrázok 4
***
A čím to komunista Simonenko 8.4.2014 naštval ukrajinských vlasteneckých poslancov?
„Vždy som tvrdil, že nacionalisti vykonávajú proamerickú a prozápadnú politiku a obhajujú ich záujmy. Ale pomýlil som sa. Súdiac podľa toho, kto u nás začal obsadzovať budovy správy, polície, tajnej služby, zmocňovať sa zbrojníc a zbraní. Tak sa, páni nacionalisti, ukázalo, že ste neplnili americké scenáre, ale scenáre Ruskej federácie na zničenie nezávislosti Ukrajiny, na rozdelenie a vyplienenie Ukrajiny.“
Simonenko je rodák z Donbasu a touto ironickou poznámkou narážal na to, že koncom roka 2013 pri stupňovaní protestov na Majdane nacionalisti v niektorých okresoch na západe Ukrajiny obsadili vládne budovy a odmietli podriaďovať sa Janukovyčovi, ktorý vtedy ešte bol v úrade. V čase, keď zaznela táto Simonenkova reč, začali prvé „proruské“ nepokoje v Slavjansku a Kramatorsku, zatiaľ ešte bez streľby a bez Strelkova.
Táto bitka bola nepríjemná aj tým, že skončila krvavo. Jeden z komunistov sa musel nechať ošetriť. Turčinov, ktorý vtedy predsedal parlamentu, sa za nezvládnutie situácie ospravedlnil a… odvtedy sa začali rečníkom v citlivých pasážach vypínať mikrofóny.
Aby nedošlo k nedorozumeniu, že Turčynov sa ospravedlňoval zbitým komunistickým poslancom. Nie, vystúpenie Symonenka vyhlasovali národovci za urážku. Fakticky tým povedal, že protiteroristická operácia v Donbase je namierená proti rovnakým „teroristom“, akými ešte nedávno boli sami nacionalisti na západe Ukrajiny. V tomto čase však už Krym je ruský a všetci rusky hovoriaci „Moskali“ sú nepriateľmi.
Táto bitka tiež ilustruje, že zosadením Janukovyča a menovaním dočasnej Jaceňukovej vlády ešte nebolo rozhodnuté o krvavom potlačení povstania na východe Ukrajiny. Vo Verchovnej rade bolo ešte veľa poslancov za stranu regiónov a komunistov, ktorí presadzovali zmierlivý postup a rokovania.
Bolo to vtedy ešte možné?
Uvedomiť si treba aj to, že po zosadení Janukovyča nemala ukrajinská armáda legitímneho vrchného veliteľa. To sa zmenilo 25.5.2014, keď bol za nového prezidenta zvolený už v prvom kole Petro Porošenko.
Na tomto mieste nezaškodí, keď si pripomenieme niekoľko ďalších postáv, ktoré v našom rozprávaní budú dôležité. Spomeňme si na telefonický rozhovor amerického veľvyslanca v Kyjeve Pyatta s V. Nulandovou – preslávený vetičkou „Fuck the EU“. 
(článok má čestné miesto vo Faktoch o Ukrajine – https://kosmologelei.wordpress.com/2014/02/06/fuck-the-eu/)
Z tohoto rozhovoru mám na mysli túto časť:
Nuland: (Breaks in) I think Yats is the guy that who’s got the economic ex­pe­rience the governing experience he’s the… what he needs is Klitsch and Tiah­ny­bok on the outside he needs to be talking to them four times a week you know…
(Prepis: Nulandová prerušila Pyatta, keď hovoril o Kličkovi ako možnom budúcom premiérovi – „Myslím, že Jac je človek, čo už má skúsenosti s ekonomikou, má skúsenosti s vládnutím, je ten pravý… to, čo potrebuje, aby Klič a Tiahnybok pôsobili zvonku, potrebuje ich mať k dispozícii štyrikrát do týždňa, chápeš…“)
Výber týchto mien nie je náhodný, je to dlhodobá stratégia, čo doložíme aj článkom z 11.12.2013.
Keď sa v ďalšom rozprávaní spomenie meno Tyahnibok, spomeňme si na tento rozhovor.
Necelý mesiac po zvolení prišiel Petro Porošenko 20.6.2014 s mierovým plánom a zároveň na východe Ukrajiny vyhlásil jednostranné prímerie.
Povstalci údajne chápu prímerie ako ultimátum pred bezpodmienečným zložením zbraní. Veď zloženie zbraní, odblokovanie vládnych budov a odzbrojenie sú medzi prvými bodmi mierového plánu. Naviac plán je podopretý temným vyhlásením, že existuje aj „detailný plán B“ pre prípad, že povstalci plán neprijmú.
Neviem, ako vám, mne to silne pripomína pamätnú vetu: „Vzdejte se, nic se vám nestane.“
Ostatne, na blogu Pravdy veľmi podrobne tento plán komentuje JUDr. Branislav Fábry:
Z jeho článku pripájam najdôležitejšiu časť:
***
Hlavné body plánu, o ktorých sa nepíše
 
Ústredným problémom celého mierového programu však nie je to, čo je napísané, ale to, čo je zamlčané. Plán obsahuje skryté body, o ktorých sa síce nehovorí, ale ktoré celkom zjavne z plánu vyplývajú. Je ich viac, spomenúť však možno aspoň najdôležitejšie:
– uznanie protiústavných krokov, ktoré nasledovali po revolúcii na Majdane, vrátane uznania protiústavne dosadených sudcov ústavného súdu Majdanom (to vlastne znamená “majdanskú interpretáciu” ústavy),
– anulovanie výsledkov referenda z 11. mája v Doneckej a Luhanskej oblasti a uznanie územnej celistvosti Ukrajiny,
– uznanie nelegitímnosti ľudových republík a ich orgánov,
– uznanie výsledkov prezidentských volieb z 25. mája a legitimity P. Porošenku ako prezidenta Ukrajiny,
– oficiálne potvrdenie kyjevskej verzie, že za celý konflikt na východe nesú zodpovednosť “separatisti“, zvlášť tí, ktorí sa dopustili “ťažkých zločinov”.
***
A čo sa medzitým dialo vo Verchovnej rade?
29.6.2014 bola na spravodajskom portáli Alternatívna politika, so sídlom v Dnepropetrovsku na Ukrajine, zverejnená správa s titulkom: „Nulandová dala ultimátum Verchovnej rade?“
Vnorený obrázok 3
Najdôležitejšie informácie:
– Podľa nemenovaných poslancov zo strany regiónov sa stretli vrcholní predstavitelia poslaneckej frakcie strany regiónov v V. Nulandovou. Cieľom stretnutí malo byť načrtnutie plánu práce na nasledujúce obdobie a poslanci očakávali, že ich Američania rehabilitujú ako bývalých straníkov Janukovyča, no z rokovaní odišli v značne stiesnenej nálade.
– Hneď zo začiatku rokovaní Nulandová postavila regionálov do laty (vrátane obvyklého slovníka „fucking regime of Yanukovich“) a rázne im vysvetlila, že nestrpí žiadnu kritiku Petra Porošenka a USA rázne zakročia proti akýmkoľvek politickým hrám s podobným zameraním. Spomenula, že rovnakú záležitosť si vyjasnili aj s Tymošenkovou a žiadne nové Majdany sa konať nebudú.
– Podľa Nulandovej tu Porošenko bude nadlho a na oplátku za poslušnosť regionálom prisľúbila, že Porošenka prehovorí, aby nevypísal predčasné parlamentné voľby. „Ak sa vy a vaša parlamentná skupina budete chovať adekvátne, môžeme sa dohodnúť, že táto Rada bude fungovať až do roka 2015. Budete žiť! Ak nie, vyženieme vás do čertovej matere.“
– Podľa Nulandovej: „Najskôr je potrebné, aby sa na juhovýchode silou zaviedol poriedok. Je nutné zničiť všetkých teroristov a ozbrojencov, a až potom sa dáhovoriť o akejsi decentralizácii a právach regiónov.“
– Počas celého stretnutia poslanci zarazene mlčali. Ku koncu sa Nulandovej asi zdalo, že ich zbytočne vyplašila, preto chcela odľahčiť atmosféru tým, že si na Ukrajine zvykla vystupovať neformálne, že tak sú rokovania efektívnejšie.
***
Poznámka k vierohodnosti správy: Viem,je to informácia vynesená spoza zatvorených dverí, nemá žiadnych vierohodných svedkov. Túto správu nezverejnila žiadna renomovaná agentúra. Našiel som ju len na Ukrajinských opozične ladených portáloch a blogoch. (Nie všetci Ukrajinci sú hrdí na pocit, že sú bábkami USA.) Ani ruské agentúry s touto informáciou nepracovali. Rusom totiž neprináša žiadne nové informácie a zhruba o dva týždne, od 17.7.2014, už všetky agentúry zamestnáva MH17.
Takže je to niečo ako „hlas podobný hlasu Roberta Fica“, preto verte-neverte.
Sledujte však, čo sa bude diať ďalej.
Veľmi dôležitá poznámka: Od 1.6.2014 do 14.7.2017 má Kosa prestávku. Dej z tohoto článku teda ešte nie je zachytený v pravidelných svodkách. Svodky sa na Kose objavujú od 21.8.2014.
Na rozhraní júna a júla (červen-červenec) vyprší Porošenkovo prímerie bez odozvy zo strany povstalcov. Boje naberajú novú silu. Pripomeňme si tiež Porošenkovo odhodlanie z inauguračného prejavu: „Antiteroristická operace nemůže a nebude trvat 2-3 měsíce. Musí a bude trvat hodiny.“
5.7.2014 ukrajinská armáda vyčistila Slavjansk.
8.7.2014 ukrajinské ministerstvo obrany vylúčilo ďalšie prímerie. So separatistami sa bude rokovať až potom, keď zložia zbrane.
11.7.2014 ukrajinská ofenzíva viazne, MO hlási prudké boje a veľké straty. Už je jasné, že ATO nepotrvá len hodiny.
Kompletnú kroniku tu uvádzať nebudem, pozrite napríklad nasledujúci prehľad:
17.7.2014 došlo k zostreleniu MH17
O tejto udalosti sa veľa popísalo, práve teraz sa píše, pretože sa rozoberá nedávno zverejnená správa vyšetrovacieho výboru, a ešte veľa sa popíše, preto spomeniem len jeden – informačný aspekt.
Pre nami rozoberané udalosti malo zostrelenie MH17 a jeho bezprostredná interpretácia tento fatálny dôsledok: Už neplatí Simonenkov argument za ktorý dostal bitku 8.4.2014. Po MH17 už v hlavnom svetovom informačnom prúde nie sú žiadne pochybnosti, že „separatisti“ sú nebezpeční teroristi. MH17 je kompromitujúci materiál proti všetkým hlasom, kroré (aj v EÚ a USA) nabádajú k mieru, jednaniam a zmierlivosti.
Ukrajinskej armáde však nestačia sily na rýchlu porážku povstalcov a 22.7.2014 bol vo Verchovnej rade odhlasovaný návrh zákona o čiastočnej mobilizácii. Bezprostredne po hlasovaní sa prihlásil o slovo poslanec Levčenko zo strany regiónov:
„Vážení kolegové poslanci, vážení Ukrajinci, 25. května byl ve volbách s velkou převahou hlasů zvolen prezident. Lidé hlasovali za mír, lidé doufali, že skončí válka. Dnes jejich naděje s konečnou platností skončila. Dnes jsme rozhodli o tom, že 15 kroků mírového plánu je zrušeno, dnes jsme rozhodli o tom, že vláda bude pokračovat s vražděním Ukrajinců, … “
Ďalej sa nedostane. Predsedajúci schôdze Turčinov vypína mikrofón aj obrazovku:
Turčinov: „Prosím tu pátou kolonu, která zde pracuje pro Putina a proti naší Ukrajině, přerušte provokace! Budete vykázáni ze sálu!“ 
O slovo sa prihlási Tiahnybok zo strany Sloboda a navrhuje vyhodiť Levčenka zo zasadnutia rady ako nepriateľský živel. Celá situácia končí masovou bitkou. Viď video nižšie:
Túto bitku tiež nenájdete v prehľade na Cenzor.net.
Pripomínam vyššie uvedené slová Nulandovej o úlohe Tiahnyboka – funguje ako hodinky.
A pripomínam aj tie neskoršie o tom, že žiadna kritika oficiálnej línie sa nestrpí a tie o čertovej materi…
V ten istý deň totiž Verchovná rada nielen odhlasuje vykázanie Levčenka, ale aj rozpustenie frakcie komunistickej strany.
Prečo je tento krok dôležitý? Bitkou kvôli Levčenkovi začali nacionalisti otvorený boj proti strane regiónov. Komunisti sú jediní spojenci regionálov vo Verchovnej rade. Politický život verchovnej rady sa organizuje vo frakciách podľa politických strán. Každá frakcia má právo na určitý čas interpelácií a keď sa dohodnú dve frakcie, môžu navrhovať zmeny v programe zasadnutia. Poslanci bez frakcie síce nie sú z práce Verchovnej rady vylúčení, no o poradí ich vystúpení sa losuje a vôbec nemusia vo vymedzenom čase prísť na rad. Ohľadom programu zasadaní nemajú žiadne významné práva.
Komunisti svoje rozpustenie považujú za protiústavné. Minimálny počet poslancov vo frakcii, ak strana vo voľbách získa 5 % hlasov, je 12. Komunistov je momentálne 23. Nacionalisti však vsádzajú na to, že na začiatku volebného obdobia bolo komunistov 33 a v priebehu mesiacov od Majdanu 10 z nich z frakcie odišlo. Navrhli a odhlasovali teda zákon, podľa ktorého sa môže rozpustiť frakcia, ak z nej počas volebného obdobia odíde niekoľko poslancov a má ich menej ako na začiatku obdobia.
Porošenko tento zákon neodkladne podpisuje, komunisti sú však rozhodnutí brániť sa.
Nastáva zasadnutie Verchovnej rady 24.7.2014 a dostávame sa k bitke, ktorá celý tento článok motivovala. Táto bitka je mimoriadna aj tým, že výrok, kvôli ktorému sa strhla, nebol vyslovený v zasadacej sále. Ako obvykle je veľmi zložité vo zverejnených zdrojoch nájsť pravdivý priebeh. Oficiálne ukrajinské zdroje (ktoré bez komentára prebral aj náš a svetový mainstream), sú takmer opačné ako ruské a z mojich prvých zdrojov boli najbližšie pravde Rumuni. Nakoniec som našiel presný popis na jednom ukrajinskom blogu:
Vnorený obrázok 5
Titulok hovorí: „Svobodovec prekrútil obsah interview Simonenka, čím vyprovokoval bitku vo Verchovnej rade.“
Bol to Aleksej Kajda zo strany Olega Tiahniboka, ktorý obvinil Simonenka, že pre ruský televízny kanál povedal o ukrajinských vojakoch na východe, že masovo zabíjajú ľudí, z ktorých potom vyberajú orgány na obchod. Priamo obvinil Simonenka, že napomáha Rusku a je preto nepriateľ, ktorý na zasadnutí Rady nemá čo hľadať.
Simonenko skutočne ruskej televízii krátko predtým poskytol rozhovor, no v skutočnosti hovoril o tom, že armáda zatajuje skutočné straty a že sa nájdu ľudia, ktorí majú osoh z výnosného obchodu s orgámni z padlých vojakov.
Obchod s orgánmi ďalej rozoberať nebudeme. Venovali sme sa tomu na Kose už dosť a momentálne niet čo dodať.
Z nášho terajšieho pohľadu je však dôležité to, že táto bitka bola zjavne od začiatku naplánovaná tak, aby boli po regionáloch z parlamentného života vyšachovaní aj komunisti. Mala im utŕžiť ranu, po ktorej si netrúfnu brániť existenciu svojej frakcie.
No vtom do hry vstúpil Yats (Jaceňuk) a situácia sa vyvinula do nečakaného rozuzlenia.
Rozpadla sa vládna koalícia. Z koalície odišli strany Tiahnyboka (Svoboda) a Klička (Udar) a Jaceňuk prehlásil, že takto sa nedá pracovať (neprešiel jeho návrh zákonov o energetike a armádnom rozpočte) a podal demisiu. Kličko a Tiahnybok svoj krok zdôvodnili potrebou vypísať predčasné parlamentné voľby.
Na vysvetlenie je treba mať na pamäti, že Porošenko s Jaceňukom na medzinárodnom fóre vytrvalo prezentujú konflikt na východe Ukrajiny ako medzinárodnú agresiu Ruska. Žiadna nejednota neexistuje v tejto veci ani vo Verchovnej rade. Na to boli regionáli a komunisti užitoční. Keď prestali predstierať túto hru, stali sa veľmi nebezpečnou príťažou. Rozpustenie parlamentu je informačne kryté vládnou krízou. Nikto nepochybuje o lojalite Tiahnyboka a Klička. Dokonca oficiálne ukrajinské kruhy špekulujú o koalícii Jaceňuka so stranou regiónov, ako keby to bola politicky reálna alternatíva.
Porošenko „veľmi neochotne“ prijíma nutnosť predčasných volieb. Vládnu krízu sa snaží zažehnať osobnou prítomnosťou na zasadnutí 31.7. v Rade. Apeluje na poslancov, že krajina sa pred agresiou zvonku musí zjednotiť.
Vnorený obrázok 6
31.7.2014 Verchovná rada neschválila Jaceňukovu demisiu. Jaceňuk pokračuje vo funkcii ako premiér.
25.8.2014 Porošenko oznámil vypísanie predčasných volieb na 26.10.2014.
Komunisti a regionáli sa porúčajú do čertovej matere…
31.8.2014 Ilovajsk…
(Pokračovanie deja nájdete v svodkách na Kose)
Materiál je veľmi zhustený a predpokladá, že čitateľ dlhodobo sleduje dianie na Ukrajine. Verím, že všetky chýbajúce alebo doplňujúce informácie čitateľ už má, prípadne ich je schopný nájsť vo Faktoch o Ukrajine na Kose.
Vlkův dovětek:
Navajamm několikrát v textu vzpomenul seriál Kosy o obchodě s lidskými orgány na Kose. A ačkoli to sem tak úplně nepatří, byl jsem v minulém týdnu několika kosíři najednou upozorněn na poslední video UKRAJINSKE PROVL8DNI TELEVIZE KANAL 17 s názven / v překladu/ Trh s orgány na Ukrajině!
Na Tubce , zatím, k nalezení zde:
Doprovodný článek zde:
Příspěvek byl publikován v rubrice Navajammova pošta se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.