Nad výsledkem tureckých voleb


jestliže  jsem se pouštěl na velmi tenký led v případě komentování výsledků voleb ve Švýcarsku a v Polsku, tak nyní už nad velmi nepatrně zamrzlou vodní hladinou doslova levituji.

Nicméně – jak jste si mohli přečíst ve včerejším vydání Uprchlíků, považuji právě Turecko a to už hodně dlouho za klíčový faktor v řešení migrační vlny, nemá li dojít na tvrdé varianty s, pokud možno, neprodyšným uzavíráním některé z jihovýchodních hranic EU na Balkáně. Prostě Turecko je schopné tuto vlnu zastavit.

Přiznávám, že jsem tajně doufal, že APK – strana tureckého prezidenta Erdogana opět propadne, tak , jako se jí to stalo začátkem června. Stal se pravý opak. APK opět dosáhla absolutní většiny  v parlamentu a bude vládnout sama. Nedosáhla však svého supercíle – tedy získání ústavodárné většiny. Aby mohla změnit ústavu, vytvořit  z Turecka typickou prezidentskou republiku a  upravit ji na  míru právě Erdoganovi.   Tohle se APK nepodařilo. Nicméně Erdoganovo vítězství je neoddiskutovatelné. A Evropa s ním bude muset žít. A nebude to žádná selanka. V žádném ohledu. A pro řešení migrační krize  bych řekl docela průšvih. Erdogan bude hájit svoje zájmy velmi tvrdě. Což mi, jakkoli se to kříží s tím, co bych si přál já, přijde  naprosto normální.

Nejdříve si zkusme říci, proč získal více hlasů než před půl rokem:

a- rozhodně mu pomohlo obnovení války s Kurdy. Národ, pod dojmem servírovaných informací nabyl potřebný dojem, že Kurdové ohrožují podstatu státu. Ačkoli ti zachovávali příměří. Takže Erdogan  dostal hlasy pro svou stranu jako ten, v době ohrožení, vždy žádaný  žádaný silný vůdce

b- těsně před volbami přijela, více méně s  prosíkem Merkelová. To muselo Turkům imponovat. Zejména když si přečetli, že jejich prezident požaduje jako součást  protiplnění za zadržení uprchlíků jednak okamžitý bezvizový styk a jednak obnovení jednání o členství v EU. Tohle řada obyčejných Turků opravdu chce! Ona už návštěva Merkelové v horké fázi předvolební kampaně  byla obrovskou předvolební injekcí pro tureckého prezidenta

c- Americká dohoda  s Iránem

řad Turků to neviděla ráda. Irán je pro ně nevítaný lokální  konkurent. A věří, že Erdogan si s tím poradí. A chápe, že Amerika oslabila. Takže honoruje velmi nezávislý kurs turecké zahraniční politiky, kterou Erdogan už řadu let provozuje.

d- pohyb emigrantů ven z Turecka.

Voliči , podle mne honorovali, že Erdogan dostal statisíce migrantů ze země a poslal je Evropě. Být Turkem, volil bych ho už z tohohle důvodu!

Netvrdím, že to jsou důvody všechny. Nepřehlížím vůbec doslova před očima rostoucí tureckou ekonomiku. Mohu srovnávat z osobní zkušenosti. A věřte , že ten ekonomický progres je jasně viditelný, pokud pár let za sebou  jezdíte na stejné místo.

Co pro pro mne znamená Erdoganovo vítězství?

1- výrazné snížení šancí na nějaké rychlé řešení konflikt v Sýrii. Erdogan se hodně angažoval na protiasadovské straně  a nyní se bude rozhodně snažit, aby dosáhl svého. Proti Rusům. Myslí si, že na ně má přes odběr a tranzit plynu. Mocně mu v tomto pomáhá EU. Která naprosto nesmyslně zablokovala South Stream. A ruský plyn jižní cestou pes Černé moře  se na evropský jih může dostat jen přes Turecko, Bulharsko nebo Rumunsko. Nikudy jinudy. Rumuni surfují na protiruské vlně, Bulhary zlomili a Turci to postaví jasně – Assad nebo plynová cesta. Ostatně – Rusové to pochopili a podepsali Nordstream II.

2- podle mne zavření možnosti, že  Turecko bude  ochotné zamrazit svůj začátek Balkánské cesty. Neumím si představit, že Erdogan dostane ty věci co  chce – nejdříve onen bezvizový styk a následně členství v EU. To nemůže  fungovat! V Německu a Francii to vědí.

Evropa fakt dělá naprosto neuvěřitelnou politiku . Balkán a její jižní křídlo je trvale pod plynovým deficitem a tak to asi zůstane, ale uprchlíci budou přes Turecko proudit dál… NA to je třeba mimořádný talent!

Turecko získalo obrovské sebevědomí v posledních letech. Umocněné o to, že  mnozí jeho obyvatelé a zejména politici, dodnes neskousli ponížení Turecka po I. Světové válce. a obrovské ztráty území,  které byli výsledkem.

Mimochodem. Díval jsem se na to , kdy Balkánská cesta začala opravdu fungovat  v dnešním rozměru – bylo to začátkem července. Ovšem volby, v  kterých Erdogan a jeho strana ztratila  absolutní většinu byly už 7. června. A bylo jasné, že   že budou velmi rychle následovat ty další?

Náhoda, Pro mne  rozhodně ne!  Ale chápu, že  těm,co věří na spiknutí temných sil typu Soros a Bilderberg a teorii, že jako za  vším je cíl  rozvrátit Evropu migranty to rozhodně jako nevýznamná náhoda přijde.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.