Polemika s vlkem – Obětovat pěšce


napsal Vidlák

 

Na rozdíl od Vlka nesdílím jeho poměrně depresivní vizi ohledně rusko – tureckých vztahů po sestřelení Ruského letadla. Asi bych si to myslel také, ale uvedený incident není první. Už od prvních dní Ruského angažmá v Sýrii posloucháme z médii o provokacích ruských letadel na Tureckém území. A světe div se, Rusové to dokonce potvrzují, omlouvají se, že šlo o nehodu, navigační chybu a nebo něco podobného. Zkrátka když to shrnu, tak už několik týdnů probíhá v blízkosti Tureckých hranic hra na kočku a myš.

Vůbec se tomu nedivím – kampak vozí Islámský stát ropu? Do Turecka. Odkud bere Islámský stát zbraně? Z Turecka. Kam se chodí schovávat kdejaký islamista, když jde do tuhého? Do Turecka. Kdybych chtěl v Sýrii dělat válku tak, abych taky někdy vyhrál, tak musím vědět, jak to vypadá na hranicích a pokud možno i kousek za nimi. Musím vědět, co tam Turecký člen NATO a kamarád Islámského státu vlastně má.

Do toho mi nad Sýrii lítají turecká letadla a protože oficiálně jsou kámoši a v NATO, moc si s tím neporadím. Tu a tam si někde hodí bombu, fotí si moje úspěchy i neúspěchy, ale sestřelit je nemůžu, to by byl útok proti kamarádovi z protiislámské koalice.

Jak se těch šmejdíků zbavit? No, nechám je ukázat, nakolik mají koule. Pro Ruské velení není žádný problém zajistit, aby se letadla ani nedotkly hranice. Nebo aby se k hranici nepřiblížila třeba na deset kilometrů. Ale oni to nedělají.  Mohli by tam na hranice posílat křídlaté střely, které se umějí trefit slušně přesně. Mohli by tam poletovat s drony, ale oni ne, posílají tam prastaré bombardéry Su-24. Dokonce bez stíhacího krytí i když stíhačky v oblasti mají. Teď po sestřelu byli schopni svým letadlům okamžitě stíhací ochranu zajistit. Proč to nešlo předtím? Vždyť jim Turci vyhrožují už pěkně dlouho.

Já bych do toho šel… obětujeme pěšce. Jedno sestřelené letadlo se snese, obzvlášť v Rusku. Koneckonců každá zábava něco stojí. Donutíme Turka, aby buď zalezl a nebo vystřelil. Uvidíme, kolik má kuráže.

V současné situaci, kdy se v Paříži bojí každého hidžábu a Merkelová je na zhroucení, v současné situaci Turkům nikdo nepomůže. Možná jen kecama o tom, jak moc jsou v právu. Ale nikdo kvůli jejich fanfarónství nebude mobilizovat. A taky že jo. Všechno se má řešit diplomaticky.

Erdogan má jen dvě špatné možnosti – buďto se omluví (čemuž bych tedy nevěřil), ale to by znamenalo, že Rusové si kolem hranice budou lítat fakt beztrestně a fotit si, co potřebují vědět. Udělat nový sestřel poté, co se omluvili, to by bylo na diplomatickou sebevraždu.

Nebo se neomluví, ale musí počítat s tím, že nad Sýrii už nemůže poslat ani rogalo. Žádný bombardér  nebo průzkumník – jsou nebezpeční, co kdyby zase chtěli střílet na Rusy. Dneska už montují kolem základen S čtyřstovky. Největší spojenec IS je v háji. Rusové mají nad Sýrií výběrovou bezletovou zónu.

Francouzské NATO tam lítat může. Americké NATO tam lítat může. Ale Turecké NATO, to bude pěkně kroužit nad Tureckem a nad Sýrií si ani neškrtne.

Co je proti tomu jeden bombardér? Směšné ztráty. Strategická výhoda vykoupená dvěma, možná třemi životy… A jako bonus má Putin zas o něco semknutější národ a vyšší popularitu.

Vlkovy jednoduché otázky Vidlákovi:

1- co když Turci létat nepřestanou?

2- co když dojde k sestřelu Tureckého letadla a Turecko půjde do vzdušné války?

3-co když Turecko v  tom případě bude aktivovat článek 5 Washingtonské smlouvy?

4- nestojí, bratře Vidláku tvá úvaha na základní premise, že Turecko se neodváží dále eskalovat konflikt a zaleze?

5- a co když je cílem Turecka dostat silou mocí -hrozbou třetí světové války Rusy ze Sýrie a to tak, že dostane Spojené státy do nemanévrovatelné pozice, že musí podržet za každou cenu svého spojence z NATO i když nebudou chtít?

Příliš mnoho nejasných scénářů, příliš mnoho nejistoty v tvém kalkulu. Řekl bych.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.