Terorismus („nikdy nevydaný rozhovor“)


napsal Joshuatree

 

V neděli  22.11.2015 jsem si přečetl, v elektronickém vydání Blesku, rozhovor s jedním z našich údajně nejuznávanějších odborníků na teror doc. Marianem Brzybohatým. Přestože to bylo  Blesk a výběr dotazů tomu odpovídal, nebylo to až tak nezajímavé viz –

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/356890/cesky-odbornik-na-teror-brzybohaty-zniceni-islamskeho-statu-terorismus-nezastavi.html

Hned mě napadla mírná modifikace a sice porovnat, jak bych na dané otázky odpovídal já, laik, amatér, občan zkrátka člověk bez zvláštních znalostí a informačních zdrojů navíc nezatížen imperativem politické korektnosti a vybaven komfortem vlastního názoru. Třeba to porovnání bude zajímavé, takže hurá do toho. Otázky jsou převzaty z původního rozhovoru, odpovědi jsou mé vlastní. Třeba to někoho také zaujme, zejména pokud si zkonfrontuje můj názor  osloveného experta a viděním jednoho z 10 000 000 laiků v této zemi. Ale pojdme k tomu rozhovor, který se nikdy neuskuteční a a Blesk nikdy neotiskne.

Jste odborníkem na teror. Pokud byste ale stál na druhé straně barikády, postupoval byste stejně jako teroristé v Paříži?

Ne, postupoval bych mnohem brutálněji. Využil bych znalosti domácího prostředí, jazyka, kontaktů, nenápadnosti (to všechno ti teroristi měli) a vše bych plánoval tak, aby způsobená škoda byla mnohem větší. Nechci tady nikomu dávat žádné návody, ale myslím si, že možností znásobení účinku tady byla celá řada a naštěstí pro nás nebyly využity. Můžeme se pouze dohadovat proč – např. časová tíseň, nedostatek taktického myšlení, podcenění přípravy atd. a doufat, že to v budoucnu nebude horší. Výběr zbraní byl dobrý, použití sebevražedných atentátníků považuji osobně spíše za zbraň poslední volby co do účinnosti a spolehlivosti – což se také ukázalo.

Ptám se tak proto, že o cílech, které si v Paříži teroristé vytyčili, se toho moc neví.

Primární cíle teroristů spatřuji ve třech věcech 1) zvýšení povědomí o ISIL, 2) zastrašení obyvatel a vlády Francie 3) motivace islámské komunity k provedení podobných akcí. K bodu jedna se ještě dostaneme, osobně v tomto ISIL nechápu a myslím si, že jejich strategie je špatná. Body dva a tři jsou myslím jasné.

A strategická úroveň?

To je přesně ta věc, kterou u ISIL poslední dobou moc nechápu. ISIL od začátku sice deklaruje, že se nehodlá zdaleka omezovat na Irák a Sýrii, a že je jeho hlavním cíle vyhlášení celosvětového chalífátu, ale jedna věc jsou ústní deklarace a druhá skutečné možnosti. Kluci z ISILU jsou totiž tak trošku mluvkové. Z pohledu skutečných možností ISILU se, dle mého názoru, vždy bavíme o lokálním působení. Jejich vybavení a postupy by ve střetu s moderní, vedenou a odhodlanou armádou zkrátka neobstály. Samozřejmě závisí to na podpoře, které se jim dostává, ale vidím u nich velké mezery co se středně těžké a těžké techniky týká. Sofistikovanější jednotky a la letectvo nemají vůbec. Např. už třeba dojít do Ankary je pro ně, dle mě, naprosto nereálné. Aktuálně je Assadova armáda s Rusy zaměstnává více než dost. Z tohoto pohledu nechápu, proč dráždí hada bosou nohou a snaží se teroristickými útoky poštvat proti sobě západní veřejné mínění, víc než je nutné a donutit západní vlády se přestat vymlouvat na počasí apod. a začít jednat. Časem tak nebudou čelit Sýrii a Rusku, ale koalici zemí a porazit jednoho či dva je vždycky snazší než bojovat proti třem, čtyřem nebo pěti. Zároveň bude pro jejich sponzory a obchodní partnery těžší a těžší jim poskytovat podporu. Není mi to úplně jasné. Ale možná to na shromáždění, kde vymýšleli strategii jen přehnali s koksem :), kdo ví.

Je tedy islám reálnou hrozbou?

Ano je. Zdají se Vám snad oběti v Paříži málo reálné nebo snad virtuální? Můžeme spekulovat, zda je to islám jako celek, nebo jen nějaké odnože, ale tato debata je vcelku zbytečná a akademická. Islám je podhoubí z kterého to vyrůstá, to je podle mě nepopiratelné.

Útoky teroristů se množí, jsou stále brutálnější. Znamená to, že mění svoji taktiku? Že se rozhodli ovládnout Evropu?

Ne, taktika je podle mě stále stejná. Vzorce jsou stále stejné. Strach, teror, násilí. Sebevražední atentátníci, zbraně. Co se týká ovládnutí tak to je podle mě silné slovo zejména v souvislosti s útoky. Útoky v současné podobě jsou pro ovládnutí Evropy, jak Vy říkáte, zcela nedostatečné. Takový omezený rozsah evropské země se stávajícím bezpečnostním aparátem rozhodně nemůže zastrašit nebo dokonce porazit. Ovládnutí si aktuálně dovedu představit spíše skrze porodnost a zvyšování přítomnosti ve společnosti spolu s prosazováním islámských hodnot. Zkrátka, když budete mít ve společnosti 80 % obyvatel muslimského vyznání budou se vám razie v islámských komunitách provádět velmi velmi špatně, podpora společnosti pro zátah bude úplně jiná než když muslimská populace bude na úrovni třeba 0,2 %.

Jak s taktikou a metodami teroristů souvisí výběr jejich cílů?

Naprosto zásadně. Cíle musíte vybírat tak, aby byly dosažitelné. Aby byly realizovatelné. Je naprosto něco jiného útočit na dav, na veřejnost, kde je pravděpodobnost ozbrojeného odporu minimální, něco jiného útočit na kasárna a něco jiného na sídlo prezidenta. Záleží čeho chcete dosáhnout a tomu přizpůsobujete vše.

Jak se díváte na nositele teroru? Co je to za člověka, který postřílí samopalem desítky nevinných a bezbranných lidí?

Z hlediska vlastního přežití jednoznačně jako na nepřítele, kterého je třeba eliminovat, zabít chcete-li. Žádný soucit, no mercy! Na druhou stranu, když se na to podívám jako člověk je mi těch lidí líto. Moc líto (ano těch útočníků). A vždycky se ptám, muselo to tak daleko dojít? Určitě mezi nimi najdeme rozené zabijáky, lidi od přírody agresivní a psychopaty, tam asi nic jiného možné není než ta kulka. Ale určitě se mezi nimi nachází i lidé zblblí, zoufalí, nešťastní, kteří nic tak strašného vlastně ani nechtějí udělat a uvědomí si to pozdě (to je moje osobní přesvědčení) a tady musí myslím všichni usilovat o to, aby takových lidí bylo co nejméně. Bohužel se to neděje a to ani na úrovní států (státních politik) a ani na úrovni společností. Uvedu jen takový malý příklad: jste teenager v Libyi, spojenecká letadla vybombardují celou vaši rodinu, přežijete jen Vy. Pak přijde někdo a nabídne Vám možnost to těm kufarákům ve Francii vrátit a pomstít se, no nevyužil by jste to?

Jakou přípravou asi teroristé procházejí?

Rozhodně psychologickou a mentální přípravou, zvlášť sebevražední útočníci. Být připraven zemřít, zejména, mladý, je opravdu těžké. Co se týká bojové to je otázka nasazení. Pokud jen někam přijdete „v kapse“ s bombou a odpálíte se, tak toho moc znát o zbraních nepotřebujete.

Na co lze usuzovat z toho, že islamističtí teroristé při akci takřka vždy křičí Allahu Akbar, tedy Bůh je velký?

Při odpovědi na tuto otázku se budu pouštět na velmi tenký led. Nejsem arabista, z arabských zemí jsem navštívil pouze Tunisko, ale jak jsem tak vypozoroval tak toto spojení má pro Araby celou řadu významů, konotací a může vyjadřovat velmi širokou škálu i zcela naprosto protichůdných emocí např. údiv, úlevu, bojový pokřik. Při útocích je dle mě význam motivační, útočník si dodává odvahu, zastrašuje nepřítele.

Náboženská a ideologická motivace teroru je zřejmá…

Ano to je. Ale to není nic udivujícího. Náboženství je v arabských zemích pevnou, integrální součástí jejich společností. Náboženské termíny se tak snadno přenesou do běžného života.

A co další druhy motivace? Jsou?

Samozřejmě politická, dovedu si třeba představit i ekonomickou.

V Paříži prý mohli teroristé vraždit díky islámské komunitě a její podpoře. K nám se teď valí obrovská lidská migrační vlna, která hrozí vytvářením stejných zón.

Ano, to je velký problém. V krajní míře (třeba jako ve Francii nebo Belgii) dojde na území suverénních zemí k vytvoření enkláv s omezenou působností státní moci. Něco jako slumy v Brazílii. Pro ČR je naštěstí, v současnosti, toto riziko aktuálně pouze teoretické, ale až nám sem Brusel, na základě kvót, dodá třeba tisíc nebo deset tisíc lidí už to bude něco jiného.

Ale co s tím? Rozsídlit je daleko od sebe?

To pomůže jen částečně. Nezapomínejte, že se bude nábožensky jednat pořád o stejnou skupinu lidí. Potenciální islámský terorista tak najde úkryt ve městě nezávisle na tom, zda je tam 100 islámských domů nebo 10 000. Bude to sice težší, ale možnosti tu pořád budou.

…teď už jich tam prý je asi šest divizí…

odpověď vynechána, otázka navazuje na odpověď, která byla jiná

Do stejné situace se může dostat i Česká republika?

Ano, samozřejmě, že může. To záleží pouze na tom, jak se k celé záležitosti postaví vláda, prezident, senát, neziskovky a doufám, že v neposlední řadě i sami občané.

Jinými slovy – hrozí, že silná asimilovaná menšina cizí kultury může říci: Dejte nám? A když nedostanou, budou si brát, nejdřív po dobrém, pak s noži, se samopalem…

Ano, samozřejmě. Použité prostředky budou závislé, dle mě, zejména na počtu osob a míře radikalizace.

Takže buď jako evropské národy zanikneme, anebo se tomuhle trendu postavíme. Ale jak?

No upřímně, není to žádná věda. Opatření jsou nabíledni a nejsou nijak složitá. Vsadím se, že na ně dokáže přijít v podstatě každý středoškolák. Jen vrcholní představitelé EU je nevidí a nechtějí je implementovat. Nevím proč, nerozumím tomu. Nevím s jakými úkoly od koho pracují Evropské a některé národní elity, ale zájmy lidí – Evropanů zvažovány rozhodně nejsou. Jako základní opatření vidím tato: 1) okamžité uzavření hranic, 2) práce na okamžité integraci těch co přišli, 3) podpora zemí, kde se masy uprchlíků ještě nachází, 4) okamžité řešení situace na Blízkém východě [zastavení podpory všem nestátním, rebelským organizacím a la ISIS a penalizace zemí, které tak činí]. Co se týká nějakého hromadného vyhošťování, to je samozřejmě nesmysl, k ničemu takovému se EU neodhodlá, to je jen takové chlácholení veřejnosti.

Německá kancléřka Merkelová nepochybně umí uvažovat. Přesto právě ona odstartovala takříkajíc kolektivní evropskou sebevraždu v podobě pozvání kohokoliv, kdo chce přijít.

Nevím jaké důvody ji k tomu vedly. Absolutně netuším. Z mého pohledu se jednalo o nesmyslné, iracionální jednání. Ale třeba tam nějaká logika je a časem to vyjde najevo, a třeba tam není a taky to vyjde najevo.

A co pomoc druhým?

To neobstojí s ohledem na množství. Nedává mi smysl pomáhat komukoliv až do svého zničení.

U nás žijí desetitisíce Vietnamců, Ukrajinců i dalších menšin. Problémy s nimi nemáme.

Ano, ale tady se nebavíme o desetitisících ale o statisících a miliónech a o expansivní, uzavřené náboženské ideologii. Chápete?

Libyjský diktátor Kaddáfí, kterého odstranila ozbrojená intervence několika západních států, kdysi prohlásil: „Evropu dobyjeme vaginami našich žen.“ Měl pravdu? Vždyť zároveň držel na uzdě proudy migrantů do Evropy.

Ano, v podstatě měl. Nebude to sice hned, pár desetiletí to potrvá, ale měl.

Nebylo tedy chybou jeho odstranění?

Ano bylo, to zcela nepochybně. Nicméně ani ne tak s ohledem na migraci, ale spíš na to jak to teď v Libyi vypadá.

Migranti a mezi nimi zřejmě i teroristé k nám přicházejí z totálně rozvrácených zemí Blízkého východu – Afghánistánu, Iráku, Sýrie, Libye. Na počátku jejich rozvratu byla buď zahraniční politika USA, nebo jejich přímá vojenská intervence…

To je bohužel smutná pravda. Vlastně je to ještě horší, byly to ty Spojené Státy, kterým jsme vyjadřovali ( my ČR) podporu a NATO jehož jsme součástí. Jsou to i naše války a naši uprchlíci. Je to i naše odpovědnost a odpovědnost našich volených zástupců. Možná bychom  si jako ČR měli lépe vybírat, kdo a v čem bude náš spojenec a čeho se budeme nebo nebudeme účastnit.

Půjdu ještě dál – americká politika, která de facto vyvolala obří migrační vlnu, v podstatě likviduje takovou Evropu, jakou jsme dosud znali, mění ji.

Ano, je to tak. S tím 100% souhlasím. Co mě ale děsí nejvíce je to, co USA udělaly z OSN a mezinárodního práva. Kdyby se tou samou cestou vydalo Rusko nebo Čína tak potom bůh s námi.

Myslíte si, že nálety na Islámský stát mohou jeho rozpínavost zastavit?

Určitě pozdržet, nejsem si zcela jist jestli zastavit. Vždy proti nim budete potřebovat někoho na zemi. Úlohu letectva mohou a také to dělají, eliminovat promísením se s obyvatelstvem. Pak máte jen dvě možnosti “boots on the ground” nebo plošné bombardování (tak daleko ještě západní společnost nedošla).

Kdo vojáky dodá?

Dodání vojáků je opravdovým prubířským kamenem odhodlanosti bojovat proti ISILu. Aktuálně je poskytuje pouze Sýrie, Írán, Hizballah a Kurdové. Dovedu si, ale představit, že po určitém počtu obětí z řad civilního obyvatelstva se zapojí i Západní země.

Z toho, co jste řekl, vyvozuji, že Česká republika se něčemu podobnému, čím si musela projít Paříž, nevyhne.

Já si pořád myslím, že máme slušnou šanci se tomu vyhnout. Záleží to pouze na ochotě vlády se vzepřít Bruselu např. ohledně kvót a na národní úrovni začít pracovat a to ve všech rezortech.

Lidé u nás si začínají víc všímat. Hlásí policii podezřelé předměty i lidi. Na co bychom si tedy my všichni měli v souvislosti s hrozbou teroru dávat největší pozor?

Hlášení podezřelých věcí je jedna věc. Aktuálně mnohem horší nebezpečí ale vidím ze strany elit, poslanců atd., ti nás už v minulosti opakovaně za pět stříbrných prodali a pokud je nebudeme “hlídat” udělají to zas. V ČR je na prodej vše, ale to bych směrem na blízký východ ani neříkal.

Z toho, co jste řekl, vyplývá, že teroristé podřizují výběr svých cílů momentu překvapení, maximálnímu počtu obětí a následné panice. Většina z nás se teroru může bránit jen pasivně – vystříhat se určitých věcí, nechodit někam…

Ano je to tak. Nicméně riziko vidím pro ČR aktuálně jako nízké, takže tato opatření považuji na osobní úrovni zatím za přehnaná.

Takže jak dál?

Asi jen dál normálně žít.

Příspěvek byl publikován v rubrice Joshuatree a jeho strom se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.