Partie par excelance


napsal Vidlák

Ve svém posledním článku jsem tvrdil, že celý sestřel ruského Suchoje na mě dělá dojem dobře připravené šachové partie ala Kreml. Než budu ve svých úvahách pokračovat, pokusme se shrnout dosavadní události:

1. Turecko sestřeluje ruský frontový bombardér, který ale dopadne v Sýrii. Okamžitě svolává schůzku NATO.
2. NATO se promptně schází, sice poplácává Turecko po ramenou, že bylo v právu, zároveň se žádná mobilizace nekoná. Volá se po deeskalaci situace.
3. Rusko mluví o kudle v zádech, a kromě rétoriky jsou najednou u břehů Sýrie protiletadlové rakety S-400, které kromě Sýrie zabírají i notný kus Středozemního moře, Turecka a dokonce i Izraele.
4. Nikdo Turky de facto nepodpoří. Dokonce začínají vyplouvat najevo informace, že Suchoj byl na tureckém území (pokud vůbec) tak maximálně 17 sekund. Turecko zveřejňuje nahrávku ohledně varování Ruského letadla, ze které ale neplyne vůbec nic. Prostě varují Rusy, že se blíží k hranicím.
5. Umírněná syrská opozice střílí na pilota na padáku, zatancují si nad mrtvým pilotem a od té chvíle už všichni vědí, že rozdíl mezi umírněnou a neumírněnou opozicí je asi jako mezi kanibalem a lidojedem.
6. Rusko stupňuje rétoriku, začíná chystat odvetná opatření v podobě sankcí a omezení. Asi si nechtějí na vánoce kazit systém, vše má platit až od ledna. Nebo že by prostor k urovnání?
7. Turecký premiér a prezident hrají hru na hodného a zlého. Jeden lituje a druhý je zásadový. Pak si to prohodí.
8. Dozvídáme se, že prezident Erdogan zkoušel po pár hodinách od sestřelu volat Putinovi (zhruba v době, kdy se dozvěděl, že žádná třetí světová se kvůli jeho eskapádě konat nebude) a v Kremlu mu nikdo nevzal telefon.
9. Ani Putin, ani Lavrov se nesetkali s Tureckou delegací v Paříži.
Teď přidám pár vzpomínek…
Pamatujete, jak letěl do Moskvy Benjamin Netanjahu? To bylo v době, kdy se v Sýrii objevily první ruské stíhačky. Letěl do Moskvy a vzápětí se dělaly vojenské delegace, aby nedošlo ke vzájemnému nedorozumění. Nevím jak vy, ale já bych si myslel, že Putin musel za izraelský hladký souhlas také něco nabídnout. Například, že na místě nebudou rakety schopné narušit izraelský vzdušný prostor.
A pamatujete, jak to bylo těžkopádné, ale když najednou začalo Rusům to bombardování odsejpat, tak se najednou celé NATO včetně USA pěkně domluvilo, zřídilo vojenské komise a horké linky, aby nebyl malér? I tady bych řekl, že slavnou západní koalici uklidnilo vědomí, že si mohou nad Sýrií beztrestně lítat. Dokonce si pak (po pařížském masakru) odhlasovali rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Leckdo (včetně mě) se tehdy pozastavoval nad tím, proč Rusko (a Čína) bez keců souhlasili s tím, aby si do Sýrie mohl letět zabombardovat každý, kdo má kapacitu… Tedy kdokoliv, kdo má choutky a plné sklady bomb.
Budu se opakovat, ale pamatujete, že od prvních dní ruského angažmá v Sýrii lítali Kremlboys těsně podél tureckých hranic a provokovali, co to dalo? Každou chvíli Turecko protestovalo a světe div se, Rusové netvrdili opak, nezatloukali, oni se drze přiznávali.
Co je výsledek? Putin stupňuje vojenské úsilí, Turecko se drží pěkně zpátky (z vlastního území už nevystrkují nos), nad Sýrií je sice papírově obrovská a úctyhodná koalice, ale každý Raptor nebo F-15 létá se staženými půlkami, protože Rus má celé území pod kontrolou střelami, které se trefí stoprocentně. Rus vidí nejen nebe nad Sýrií, ale vidí i nad Izrael, vidí i nad Turecko i kus Iráku. A všichni drží hubu. Rus už nelítá nad Sýrií jen na pozvání Bašára. Teď už to dělá na pozvání celé OSN. Všichni ostatní pěkně hlásí ruské generalitě každý ultralight, který posílají nad Sýrii, aby náhodou Rusák neztratil nervy a nezmáčkl to.
Ne, nevěřím na nějakou koordinovanou akci Turků a NATO. Erdogan tuhle blbost neměl schválenou od Obamy. Ani náhodou. To byla soukromá monstrkace, skoro bych řekl, že mu to poradil Porošenko. Prostě mi všechno ukazuje na to, že to Putin měl tah od tahu připravené, včetně všech možných variant. Turek se nám pěkně odkopal a s ním celá řada analytiků a pisálků. On prostě potřeboval, aby mu Turek to letadlo sundal. Najednou nemusí dodržovat nic z toho, co slíbil a ještě je v právu… Co je proti tomu jeden obstarožní Suchoj?
Rusko má s Tureckem staleté dějiny vyhlášených i ukončených válek. Obě země mají celou řadu mírových smluv i porušených příměří. Moskva i Ankara jsou prošpikovány tajnými službami druhé strany. Prostě se znají. Troufám si tvrdit, že to postupně urovnají. Ale chvíli to potrvá. Minimálně do doby, dokud bude Rus potřebovat volné ruce nad Rakkou a Halabem.
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.