Korespondence s vlkem – Merkelová je ženská od vedle!


napsala Edita

Následující text je mou reakcí na Vlkův článek- jeho spikleneckou teorii ohledně A.M. a na Veverčiny

podnětné poslední tři texty na téma A.M., kde ale se ona zarážející proměna A.M. v podstatě neřeší. Je to mé úzké hledisko, má více slabin a mnohý s ním nebude souhlasit. Vlkovi jsem v reakci na jeho článek napsala následující mail:

Vlku zdravím, jsem zvědavá na Vaše spiklenecké teorie, ty jsou v každém případě zajímavé, i když souhlasím, že jsou to většinou pohádky, jak jste trefně napsal. Ale píšu k Vašemu podivu nad proměnou Angely Merkel. K tomu podle mne není potřeba spiklenecké teorie, prostě se mění s věkem, jako my všichni. A má taky nějaké fungující nevědomí, jako my všichni.

A ty nevědomé popudy jí ovládají, jako nás všechny. Jen s ochabováním energie, které stáří přináší, máme stále méně sil držet tyto popudy, se kterými jsme si neporadili dříve, takříkajíc v šachu. A to právě se děje Angele Merkelové, ženě, která je jistě inteligentní, používá a vždy používala právě svůj intelekt k tomu „držení v šachu“ všech těch temných pudových záležitostí (zjednodušeně většinu své schopnosti lásky i nenávisti.) Právě stáří nás mnohdy v tomto ohledu zradí. A chceme jakoby dohnat to, co jsme nedělali v době, kdy jsme to dělat měli,v případě A.Merkel otevřít svou „mateřskou“náruč všem těm trpícím, strádajícím, nakrmit je, jak to velí mateřský pud, poskytnout jim teplo, protože ona má (resp. myslí si, že má) v rukou tu ohromnou moc. Je to velikášské a současně smutné, tahle její proměna. Smutné proto, že vše tohle dělá myslím kvůli tomu, aby sama sebe, imaginárně, a proto marně, ochránila před přicházející nutnou destrukcí a násilím, které na nás stáří „páchá“. Před tím nás přece alespoň zčásti chrání naše skutečné děti- nemusí ani být vlastní, (resp. skuteční lidé, jimž jsme schopni něco ze sebe předat.), jinak život, zvl. ženský život, nemá smysl. Snaží se osobně dohnat to, co se dohnat nedá. Ale nemůže to z principu vidět jako svůj čistě osobní problém, a tak se uchyluje ke zbytnělému idealismu a odklonu od reality. Přitom se jí jaksi z poza rohu, nechtěně, vrátila s tím idealismem mládí také dětská tvrdošíjnost a neústupnost. Její léta v politice jí nedaly osobně myslím mnoho příležitosti se na stáří připravit. Bohužel myslím, že účast ve vysoké politice osobní vývoj, pokud je vůbec ještě v pokročilejším věku možný, blokuje a u žen asi více, než u mužů. Vidíte, Vy jste se zaštítil proti alespoň některým zhoubným účinkům stáří svojí Kosou. A já z toho ( a mnoho jiných kosířů) profituji a jsem za to vděčná. Odpusťte toto nedělní „skorokázání“ a mějte se dobře

Edita

.

Vlkova odpověď:

Tohle je zajímavý pohled!! Na mou věru! Ale vy posuzujete Merkelovou jako normální ženskou ze sousedství! To ona v žádném případě není!! To je chladně kalkulující mužskej v sukních. Pro ní platí to, co pro každého politika, chce se silou mocí udržet na špici za každou cenu. A ví, že když udělá fatální chybu , končí a pes po ní neštěkne. Nejhorší děs každého politika! Viz Thatcherová! A ta žádnou chybu, jako Merkelová, neudělala! Jak říkám, dala jste do hry zajímavý aspekt. Ale to funguje u paní Novákové! Ale ne například třeba u nás u takové Němcové. Natož u německé kancléřky. Díky za zajímavý námět. nebudu mít problém, když z toho uděláte článek. Jakkoli jeho ideu nesdílím. Rád ho vydám.

vlk

Tak to je trochu obšírný úvod. Nemyslím, že se naše pohledy až tak liší. Každý máme ten svůj, podle své nátury a zkušeností. Tedy skutečně je pro mne A.M. v jistém směru ženská, stejná jako každá jiná.

Abych to vyjádřila konkrétně, když žena nemá děti (a třeba to není její rozhodnutí a má prostě smůlu), tak se to snaží ve svém životě vykompenzovat. Může se jí to podařit dobře, hůře, či vůbec ne. (Podobně ovšem se to může podařit či nepodařit ženě, která děti má. Patří k tomu nedílně i vztah k muži, který ženě ty děti dal.) To, jak A.M. se svou ženskou stránkou v životě naložila, je jiná věc. V tom smyslu už to není normální ženská ze sousedství.( A trochu jsem se usmála Vlkovu použití termínu „mužskej v sukních“, protože po pravdě jsem A.M. nikdy v sukni neviděla.) Podstata toho, co jsem chtěla říci, je v tom, že za chladně kalkulujícícm rozumem A.M. je také její pudová stránka, s níž podle mne je v naprostém neladu. A tato stránka se jednoho dne, mimo možnost rozumové kontroly dotyčného, prostě začne prosazovat jako ta nepoměrně silnější, než rozumová kalkulace. K porušení dosavadní, horko těžko udržované vnitřní rovnováhy stačí prostě únava z přicházejícího stáří. Výsledek toho vnitřního boje bývá často bizarní a smutný. Rozum je jen slupička našeho vědomí, bez zmíněného podkladu by nefungoval a je to jen naše lidská nafoukanost, že ho tak přeceňujeme. Jak známo je velmi snadno narušitelný. Stačí pár skleniček dobrého moku 🙂 . V tom lepším případě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.