Fotbalový podzim 2015


Je čas na fotbalovou bilanci. Minimálně proto, aby člověk na chvilku zapomenul na tu hrůzu všude kolem.

Dneska  asi budu dost dlouhý, protože  vezmu nejen tradičně ligovou tabulku, ale také účinkování mančaftů v Evropě a  nároďáku v kvaldě o ME.

Bez zbytečné omáčky se pustíme do ligové tabulky.

Na jejím samém konci je  pevně a nejspíš definitivně přikován

Baníček

Už jsem několikrát napsal, že mám pro něj slabost a že si ligu bez něj neumím představit. Budu muset. Umístění Baníku není žádným překvapením. Ale to kolik má, či spíše nemá  bodů a jak se prezentoval, v podstatě až na poslední zápas se Spartou – to ano.

Nebo vlastně – vůbec ne! Před jarní sezonou jsem napsal totiž tohle:

Spory  se  Svěrkym a otcem a synem Ličkovými o prachy – tedy  s baníkovskými patrioty  a srdcaři?! K tomu vyhazov Svědíka…A hlavně  obrovský  výprodej!!!!

Město také prý zastavilo přísun nějakých peněz…

Osobně nejsem překvapen, ne od té doby , co jsem četl, jak si Šafarčík pochvaluje  vstup skupiny  investorů, kteří investují do hráčů… No a já jaksi s jedním z nich se už kdysi  potkal….. Řekl bych, že  ostravští fandové si mohou gratulovat, že mají po podzimu tolik bodů.

Viz

Fotbalové jaro

Ano, já někoho z té Šafarčíkovy „investorské“ skupiny jaksi potkal… A to mi bohatě stačilo, abych měl jasno,  co se asi tak bude dít a kde to skončí.

Takže, jestli se nestane naprosto nevídaný zázrak, máme prvního sestupujícího. Už začátkem prosince. Ale liga bez Baníku  to nebude ono! Naštěstí k návratu stačí být do 4. fleku a hlavně schválený stadion.

 

Olomouc

že to Hanáci nebudou mít snadné, bylo jasné všem. Včetně olomouckých fandů. Situace je vážná, nikoli však beznadějná. Mančaft hraje slušně dozadu, ale nic dopředu. Po Baníku nejslabší produktivita  ani ne 1 vstřelený  gól na utkání. Nepomohla  ani trenérská rošáda ani  velká výpomoc Viktorky v podobě hostování Hubníka… Jaro bude  moc těžké, moc. Zejména, kdyby nepřišly posily.

 

Jihlava

Pro mne osobně docela zklamání…. Ježci mají na víc.  Zřejmě je oslabil odchod Kučery víc, než se čekalo. Kdyby měli v mančaftu všechny svoje odchovance, hrající jinde, pak by nepochybně bojovali o čelo tabulky. Ale čeká je perné jaro. Doslova o život… A jestli nechytí začátek, bude hodně zle. Jakkoli jako klub patří k těm stabilizovaným v lize.

 

Bohemka

Klokany bych označil za pechfogly podzimu. Podle mne  a výkonů, které jsem od  nich viděl, měli mít bodů více. Myslím,že fotbal umí lépe, než ukazuje bodové konto. A hrát proti nim rozhodně není nic jednoduchého. Mluví se o spoustě trenérů v lize. zejména třeba o Trpišovském. Ale já jsem nejvíc zakoukán do Pivarníka. Ten v podstatě vždycky až týden před začátkem jara či podzimu doopravdy ví, s kým to vlastně  bude hrát. A vždycky tomu nakonec dá velmi koukatelnou fazonu. nemyslím, že klokan zase po jaře najde ve svém vaku ligovou umístěnku.

Teplice

jedno z velkých zklamání letošní ligy!  V mančaftu to neklape a hodně dobré výkony jsou více než bagatelizovány strašidelnými propadáky. Tím víc mne štve, že si tam Viktorka v poslední vteřině  utkání nechala hloupě sebrat dva body. Ale Teplice nesestoupí.

 

Dukla

další velké zklamání!! Mančaft, který hraje velmi koukatelný a nebezpečný fotbal.Ostatně – není normální, aby mančaft kousek od sestupových míst měl aktivní skore. Jenže , stejně jako Bohemka, spoustu bodů ztratil v remízách, kdy stál na výhru… Překvapuje někoho, že  jedno z těch nemnohých vítězství bylo proti Viktorce?

 

Slovácko

Šuhajíci stojí a padají s Došanem. Není Libor Došek – neny laska, pardon – nejsou body.  Ztrácí  mladé talenty – Trávník a  budou ztrácet dál. Sešívky si brousí zuby na Sadílka s Havlíkem. Kdyby se něco stalo pro jaro Doškovi a nepovedly se jim dva – tři jarní zápasy, budou v tom také těžce lítat. Ale klidně mohou vystřelit i nahoru. Proč nejsem překvapen tím, že jako jediní dokázali urvat body na Viktorce v Plzni? A to tu byla Sparta, Slávie, Liberec i Bolka.

 

Příbram

Já Palermo prostě nemám rád. O tomhle mužstvu se říká, že nikdy nesestoupí.. Že to Starka umí. No v každém případě mají skvělou mládež a umí ji! Každý rok ztratí nějakého skvělého mládence nebo dokonce víc a vždycky se objeví nějaký další skvělá mladá puška. Naposled Barák. Jinak odchod Zemana pryč  výrazně oslabil i Bednáře a  jarní zázrak se prostě nekoná. Klidný střed tabulky, myslím.

 

Jablonec

Supepropadák!!! Jinak umístění peltavenů po podzimu komentovat nelze. Před zápasem Viktorky v Jablonci jsem na webu jejích fandů napsal, že Pelta bude svůj tým k tomuhle zápasu speciálně motivovat. Že trenérům a hráčům oznámí – buď Viktorku porazíte nebo vás rozeženu! Neporazili. Nejdřív letěl Šilhavý a jeho co- trenéři a nyní bude rozprodej. Už žádní Galacticos, už žádný útok na titul, jen prý ambice  regionálního klubu a systém hráče levně koupit a draze prodat! To mu ostatně vždycky bezvadně fungovalo a v  tom se vyzná. Pokud jste někdy viděli na Fandovi pořad Válka skladů /vřele doporučuji se mrknout na pár dílů!/ – tak Pelta by tam mohl vystupovat z fleku a  úplně dokonale!  Je to stejný sup  jako ti, kteří tam draží uskladněné harampádí a nakonec na tom vyrejžují. Nyní si na to ještě přizval Ivánka, kamráda!    Nebudu je kritizovat ohledně morálu. To je ve fotbale směšný, ba sprostý termín. Ostatně sám Pelta o Horníkovi řekl, že je to jako když někoho chytnou s  alkoholem za volantem.Že mu taky vezmou řidičák a pak mu ho zase vrátí. Jen nechápu, proč, když to vidí takhle, se tak mravokárně vozil po Limbovi , za to že toho pravdu zhaftli s promilí za volantem..Takže Ivánek kamarád vlastně měl jen takovou domácí oslavičku a sebrali mu papíry. Je na čase, aby mu je Míra, cinklé sparťanské jaro, vrátil. .. Nebo spíše jde o to, že nyní mu může  dávat prachy za mlčení a to naprosto  ofiko a ještě mu Horník bude dělat velmi užitečnou práci, protože fotbalu opravdu rozumí. Pokud někdo bude tvrdě rabovat po sestupu Baníček, hádejte, kdo to asi tak nejvíc bude?

Zbrojovka

druhé nejpříjemnější překvapení letošní ligy!  S nic moc kádrem mají opravdu dobré  výsledky! Vzdorovali Spartě, body sebrali Liberci a bohužel také – Viktorce.  Trenér Kotál dal mančaftu fazonu. Moc se mi jejich herní projev líbil! Hodně dobře se na Brno koukalo.Oživení ligy.

Zlín

Před ligou, kdybych se zásadně nevyhýbal tipování těch, co  z prvoligové společnosti zmizí   bych  hledal jen druhého k ševcům. A oni měli podzim doslova bombastický! No bombastický.. Pamatuji , když se Viktorka v roce 61 vrátila, tehdy jako Spartak Plzeň, po deseti letech do ligy a po podzimu byla myslím první. A na jaře se jen tak tak zachránila.  A následující rok zase spadla…. A pamatuji rok 59, kdy Hradec, jako nováček, dokonce  celou ligu vyhrál. Podzim opravdu Zlínu vyšel nad očekávání. A  přiznávám, že dost dobře nechápu, jak čtvrtý tým loňsko druhé ligy, může být, bez velkých posil šestý v lize první… Nicméně tím nechci snižovat hru Zlína práci trenéra Pánika! Bylo to velmi fotbalové a efektivní! A  je dobře že šli do ligy právě oni. Naprostá paráda. Jenže teprve jaro ukáže skutečně co a jak. Zmizí nováčkovská euforie, přijdou karty a zranění a hlavně – zmizí někteří hráči. Železník prý už je u Číňanů, ale nebudu se divit, když ho ještě někdo další bude následovat.

 

Slávia

Slávia je pro mne jediným hmatatelným efektem Zemanových čínských cest! Všechno ostatní, co takzvaně přivezl, jen jen spousta přeprodejů majetku mezi skupinkou nejbohatších českých oligarchů  s  jejich čínskými protějšky. Bez jakéhokoli efektu na ekonomiku nebo pracovní trh ČR. Slávka je, doposud, jediný opravdový přínos. Byla  v podstatě v klinické smrti a udržování na na přístrojích. Její 5. flek po podzimu bych bral jen jako startovací  rampu a count down budoucího restartu. Slávia, po uklidnění atmosféry v klubu, měla velmi slušný podzim! Hrála dobrý fotbal. A podle mne se vrací natrvalo  do české špičky.  Křetínský bude mít velký problém. Čínské peníze jsou větší než jeho. Mnohem větší. Když je  Asiati skutečně budou chtít opravdu do fotbalu dát. O provinčních klubech, jako je Viktorka nebo Boleslav, nemá smysl mluvit.   Drak si navlíkl červenobílé triko a kouká, kde je nějaká princezna ke slupnutí. Šimáně už mu to ohlídá. Závidím slávistům. Jakkoli to lepší příští  může klidně nějaký čas trvat.

 

Liberec

Zázrak má jméno Trpišovský!!! Zcela  nepochybně. Vavruška, který loni Ještědy v lize zachránil, šel za lepšíma hlavně jistějším do Teplic.  Trpišovský byl vlastně nouzovou variantou. A dlouho si asi docela rozmýšlel, jestli do Liberce vůbec půjde, když viděl odchody z kádru. Nakonec si Karlem plácli. Přivedl s sebou z Žižkova tři borce  -Hovorku, Folprechta a hlavně  Bartošáka. Ale on to byl bezva kup u všech. Ale u Bartošáka evidentně nejlepší. K tomu mimořádně povedená hostování Shaly a hlavně Koubka a  na poslední chvilku ještě i Ramba z Itálie.  Když k tomu přidám naprosté obrození Bakoše – to se loni fakt Peltovi povedlo úplně nejvíc – sháněl na jaro forwarda  a chtěl Bakyho, ale pak se  s ním nedohodl na platu!!! Takže nejdřív ho Baky sestřelil ve finále poháru a tím dostal Slovan do Evropy, a tak mu pomohl do hlavní soutěže a na  podzim do ligové špice!! Ale Pelta ušetřil za  jeho nehorázné platové požadavky a radši  si pořídil Teclíka s Wágnerem…  Tomu se fakt říká ušetřit na pravém místě!

Ale vraťme  se ke Slovanu – dobrý fotbal. Vysoká kreativita, bojovnost. A velká dávka štěstí. To vše dohromady dělalo na podzim Liberec a vyhnalo ho v tabulce a v Evropě, tak vysoko. Ještě o tom bude řeč v pasáži o nároďku a evropských pohárech.  Jenže .. jenže platí co u Zlína – teprve jaro ukáže  co a jak!  Odchod Šurala je, zdá se – hotovou věcí. Pavelka sice podepsal novou smlouvu, ale podle mne v Liberci skončí nejpozději v létě. Moc bych se divil, kdyby  Koubek nenamířil do jara na Letnou a dost možná i Shala. A Liberec bez těch tří?

Boleslav

Očekával jsem, že Bolka půjde ostře nahoru -viz předsezónní hodnocení

Myslím, že  Boleslav hodně  stáhla výkonnostní náskok těch tří mužstev před  ní. A měla by hodně výrazně promluvit do mistrovského mariáše.  Netvrdím, že bude hlásit a hrát  durcha  jako Sparta, ale  jak mariášníci vědí – vyhrát se dá velmi komfortně i s betlem. Když máte správné karty a  víte, jak se to hraje! 

V určité fázi podzimu jasně kralovala lize a její ofenzivní fotbal se nutně musel líbit. Skalák řádil jak černá ruka, skvělý drajv chytili Magera  a Zahustel a další. Prostě fotbal s lidmi a pro lidi. Abych citoval politiky… Jenže když došlo nalámání chleba – s  opravdu hlavními soupeři ligy, Bolka, zatím, neobstála.  A nyní bude  řešit rébus  – prodávat nebo neprodávat, toť otázka! Kolem Skaláka asi lana sviští. Kolem Zahustela prý také . Z Letné. Eden by rád Bořila… Bude  to u embéček těžké rozhodování. Titul nebo druhý plac a tedy vstupenka do kvalifikace  o LM je asi fuč, pokud oba první náhle nezkolabují. A na dvě jistá místa  v EL jsou tři reální zájemci. Jenže když se neprodá včas, prodá se špatně O tom by takový Krejčí s Křetínským mohli vyprávět!

 

Sparta

Pro mne stále největší favorit na titul!  Přesto, že na ně máme tři body. Pražské redakce exhibují hlavně na losu. Že jako Sparta má vlastně všechny mančafty z horních pater doma. No uvidíme.  Hrát doma neznamená  automaticky vyhrát  A hrát u těch slabších venku, když budou hrát o ligový život? Žádná selanka. Sparta ovšem na podzim nijak nepřesvědčila! Viktorku nedala ani v hodinové přesilovce  a v posledním kole na Baníku vyhrála jen díky obrovské náhodě, že Pavlenka upustil centr zrovna  na Lafatovu nohu… Jsem zvědav na pohyb v jejím kádru přes přestávku… A  také, jestli Ščasný přežije.. A jak se srovná namistrovaná část kabiny..  Doufám ovšem, ve vlastním zájmu, že pořád na Letné budou hustit kopáčům do hlavy – My jsme Sparta!!! Čím víc, tím lépe pro tým jménem

 

Viktorka

Pro mne kupodivu – jsme půlmistrem a králem podzimu… Kupodivu proto, že pro mne osobně Viktorka rozhodně nebyla favoritem. Ani trochu. A začátek tomu nasvědčoval. Po vyřazení z LM Izraelity na mužstvo padla deka a štěstí si  s námi v žádném případě netykalo! Viz ztráty s šuhajíky, ale hlavně v Teplicích a  neschopnost dát Dukle, z řady jasných šancí, včetně penalty – gól. Osobně mne nejvíc ovšem štve prohra v Brně. To prostě byla odfláknutá frajeřina se vším všudy! Mát tyhle tři bodíky + ty dva , za tu nesmyslnou remizu v poslední sekundě v Teplicích, tak už se liga hrála jen od druhý plac. Ale i tak je Viktorka, pro mne  – nadplán! A obrovským překvapením je pro mne podzimní střelecká show Míši Ďuriše! Často jsem ho na našem foru hájil proti těm, co ho posílali na Slovensko. Ale že se takhle probudí? To mne ve snu nenapadlo! Kdybych měl někomu ilustrovat, že se poctivost, skromnost  a píle s pracovitostí vyplácí, ukázal bych na něj! Nicméně rozhodně to není u nás  bez slabin a průšvihů, Trvám na tom, že schází tvůrce hry. A bude scházet asi dál. Prachy z minulých velkých výdělků jsou nejspíš už pryč…. A nové jaksi nedorazily… A nějaký, financemi vypolstrovaný  Číňan  není na obzoru… Takže si to užiju, co to ještě půjde.

A jaká vlastně ta liga byla? Leckdo mává statistikami,  že jako rekordně padlo golů a já nevím co ještě. Jenže to jsou berličky, které nemají opravdovou vypovídací schopnost! Správné zrcadlo  je jedině mezinárodní kontext! Evropské poháry.  A tady tedy opravdu nic moc.

Bolka

vypadla trapně s nějakými  Nory. A pár kol jí trvalo, než se z toho vyhrabala. A teprve po nevalném rozjezdu přišla její hvězdná hodinka. Prostě Evropa chc esvoje a vyladěnou formu.

Jablonec

Odvedl dobrou šichtu proti Kodani a Ajax měl vlastně na lopatě. Jenže mu dovolil z ní utéci. Dodejme, že  Ajax současnosti je jen velké jméno, ale stín výkonnosti slavných předchůdců. V EL včera dopadl stejně jako Liberec nebo Viktorka  a  skončil bez postupu na 3. místě své skupiny. Za Nory a Dány… tedy docela ostudně. Nicméně Jablonec vyřazení poznamenalo zřejmě těžce  na celý podzim.  Nedokázal se zvednout  a svůj potenciál prostě zakopl do výkonnostního ofsajdu. A  nyní chce být provinčním klubem….

 

Viktorka

Nebudu zastírat, že  její pohárové umístění je pro mne osobně zklamáním. Ta frustrace nejde ani tak za účinkováním ve skupině EL, jako za nesmírně hloupým, až tragikomickým vyřazením s Maccabi. Vyhrát tam 2:1 a doma ještě čtvrthodiny před koncem držet 0:0 a přece nepostoupit? Někdo může říci smůla. Já říkám – neodpovědnost, zbabělost a  strach. A rozhodně žádná náhoda!

Na Atletiku jsme ještě pod Vrbou prohráli golem v poslední vteřině zápasu. Doma, pod Uhrínem nám Lyon dal , v podstatě rozhodující  gol dvojzápasu, v poslední vteřině první půle. V Teplicích jsme ztratili body pod Koubkem  opět v poslední vteřině zápasu.  Se Spartou se inkasovalo rovněž v posledních vteřinách a může to být zatraceně významný flák v konečném účtování. To už pod Krejčím.  V Minsku jsme prohráli penaltou, která byla  za naprosto zoufalý způsob hry v samém závěru utkání ve snaze   Bělorusy dorazit.A  všechno vyvrcholilo  neuvěřitelným výpadkem při posledním útoku Villarealu ve čtvrtek!  Tohle prostě není náhoda! To je systémová závada!  Která se opakuje, bez ohledu na trenéra!  Stála Viktorku LM a velké peníze. Aniž by si toho někdo všiml. Aniž by reflektoval to, že  z 13 branek, co v lize dostala, jich asi 11 padlo až ve  druhé půli! Tohle je malér. Tohle je Evropa.

 

Liberec

Osobně mne překvapilo, že  se vůbec do hlavní soutěže dostal. Ale tady mu hodně  pomohl los. A samotná skupina? Nechť se na mne fandové Slovanu nezlobí, ale to bylo hlavně o obrovském štěstí, že vůbec s Marseille v posledním zápase ještě o něco hráli! Mít u Francouzů poměr střel 30:1 v jejich prospěch a vyhrát tou jedinou ránou na branku?  Klika jak od blázince. Klidně to taky mohlo být 6:1 a bylo hotovo. V Groningenu zase výhra vlastním golem domácích…   Jen mne včera dostalo prohlášení Pavelky, že chyba byla v tom, že příliš věřili ve své vítězství v posledním zápase doma. Na takovouhle nesoudnost prostě Libe musel dojet!

 

Sparta

jako jediná, jde dál. Dodejme, že měla daleko lehčí skupinu než Viktorka i Ještědi. V podstatě tam nebyl žádný konkurent v boji o postupové druhé místo. Jen slabí Řekové a tragická APOEL…

Docela by mne zajímalo, jak by si Letní poradila s takovou Bragou a zejména s Rapidem. Aniž by ze mne mluvilo fandovství, konstatuji, že Viktorka měla rozhodně nejtěžší skupinu z českých zástupců.  Když jela v začátku do Španělska i Rakouska, vedli její protivníci tamní  ligu.  Rapid je v laufu. Jen s obrovským štěstím přes něj v nemistrovské části kvalifikace LM přešel Doněck. A hraje náramný fotbal. Plný pohybu a účelné techniky. Viktorka, zejména doma, proti němu hrála na doraz svých současných možností. A bylo to málo. A oba zápasy s Villareálem ukázaly rozdíl mezi českým klubovým fotbalem a mužstvy z velkých lig. Opakovala se lekce s Barcou, Bayernem, ManC, AC Milánem….

Prostě to, co stačí na českou ligu, je málo na mezinárodní scéně. Tam je vrcholná technická vybavenost každého plejera  nikoli předností, ale nutností! Obrovský, zásadní  kvalitativní rozdíl je už v prvním dotyku s míčem. Ve velkých ligách prostě všichni umí zalepit balon, aby neuskočil a nebylo třeba dalšího kontaktu. To u nás zdaleka není samozřejmost. A když už to někdo zvládne, tak zpravidla jen ve formě, že  druhým dotykem může míč dál zpracovat a nějak kontrolovat. Hráči z předních lig to mají jinak. Prvním dotykem nejen balon zalepí, ale navíc si ho dají do předem vybraného prostoru, kde nebudou muset do souboje, který patří jim a druhým dotykem už mohou něco vytvořit. kdežto náš druhý dotyk je zpravidla soubojový. S následnou přihrávkou z nouze  anebo ztrátou míče.  Od toho se potom vyvíjí další. Naše technika umožní soupeři přistoupit  napadat. Jejich nikoli.  Tohle je prostě srovnání českého a evropského klubového fotbalu. A  dodejme ještě, že všichni čeští zástupci vlastně odehráli Evropu s tuzemskými fotbalisty. Maximálně nějakým  Slovákem.  Podívejte se na soupisky soupeřů! To je většinově Afrika. Černá nebo muslimská.Naředěná Balkánem a jižní Amerikou. Z těchto teritorií přichází obrovská masa individuálně skvělých fotbalistů.Za lacino. Jde o to vybrat z nich ty nejvhodnější, kteří svůj  technický a  atletický potenciál dokáží nejlépe skloubit s v Evropě cepovanou taktikou. Ti, kteří to neumí, odchází. Ale zůstane dost těch, co nakonec zůstanou. Už jsou anglická mužstva, kde nastupuje jen 1nebo dva Britové.  Podobně je to v Německu, Itálii, Francii, Portugalsku, Rusku , Ukrajině, Turecku, Řecku, Dánsku, Norsku… Jedině  Španělsko vzdoruje! A trend se šíří dál . Podívejte se na slovenskou ligu a soupisku mistra z Trenčína!   Česká liga je, svým způsobem – výjimečná! Vlastně bychom se měli divit, že ještě nějak dokážeme držet krok!

A ještě pár slov o repre.

I ta  nastavuje zrcadlo lize. Protože je dneska většinově složena z hráčů, kteří ji hrají. Vrba ji dostal na ME. Dokonce z prvního místa. Panuje obecná euforie… Proč? Já osobně nic, co by mne nějak uvádělo do transu – nezaznamenal. Jen obrovskou porci štěstí – viz oba zápasy s Holandskem, zápas v Turecku, zápasy  s Lotyši, doma s Kazachy nebo Islandem.. Nebýt hodně šťastných , ba náhodných gólů… No radši nemyslet.  říkáte, že na to se historie ptát nebude?  A jste si jistí, že se Česka ta klika bude  držet v létě ve Francii?

Tak takový byl pro vlka ligový podzim.

ještě vyhodnocení tipovačky z jara. Zúčastnilo se pramálo tipujících. Netrefil se nikdo.  Nejblíže byl ovšem Vahy, který alespoň přesně určil postupující do EL.

Otevírám diskusi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

22 reakcí na Fotbalový podzim 2015

 1. Vaclavp napsal:

  Vlku jedna poznámka k repre, vidíš nějaký rozdíl mezi trafikou pro Tluchoře a trafikou pro Chládka na ČMFS, mimo barvy stranického dresu ?

  • vlkp napsal:

   Ptáš se zbytečně. V obou případech je to stejné. Rozdíl je jen v tom, že fotbal je, více méně, privátní záležitost NA rozdíl od trafik v letišti Praha nebo VZP. Ty jsou státní. A Chládka osobně mám za velkohubějšího, ale výrazně hloupějšího Tluchoře.

 2. Bob napsal:

  S Vlkovým hodnocením prakticky bez výhrad souhlasím. Zejména co se týče pasáže o technické vybavenosti.
  Jako „trenér“ (myšleno tak, že trenéři jsme vlastně všichni a všichni fotbalu rozumíme přece nejvíc :-)) bych od malička nutil hráče ( už malé kluky) hrát technicky.
  Říkal bych jim, že pravděpodobnost přijít o balon je stejná v případě, že jej blbě přihrají, jako když se pokusí obejít hráče….
  Jako fanda Bohemky – první polovinu soutěže, zejména doma to bylo velmi slabé a ty ztráty bodů byly zasloužené. Posledních pět zápasů se snad projevila práce trenéra a hra šla nahoru, doufám, že se jedná o trend….
  Někdy si říkám, že Bohemka ten chvost drží schválně, protože kdyby hrála nahoře, nemohla by hrát v Ďolíčku – fandové by se tam nevešli 🙂
  Co se nároďáku týče, nemám k vlkovi co dodat.
  K Liberci: Domácí zápas s Marseille by se mohl promítat jako instruktážní, na téma přemotivovanost (když obecně motivace spíš chybí)

 3. Geordyn napsal:

  Pro mne u fotbalu před obrazovkou je oddech ode všech problémů, které mohou zatěžovat hlavu. Někdo utíká od nutkavých myšlenek ke křížovkám, jiná k pletacím drátům, mnozí prchají před realitou života křikem – nechci o politice nic slyšet, protože je špinavá a vždycky byla. Byla, je a bude. Je ale trvalou součástí světa. Bohužel i ve fotbale. Viz vlkovo konstatování koho prodat, koho koupit. Naprosto stejný systém jako před tisícem let na trzích s otroky. Ostatně stačí vzpomenout na slova pana profesora ve známém filmu, ve kterém se studenti septimy servali o prohlášení jednoho z nich – Slávisti jsou saláti. Rozumný pan profesor / představoval ho pan Smolík /, uklidnil rozeštvané fotbalové fanusy krátkým výkladem z historie.“ Ve starém Římě byly čtyři kluby. Zelení, modří, červení a bílí. A jejich fanoušci si také navzájem rozbíjeli hlavy, při vzájemných hádkách, kdo bude první, kdo zvítězí.
  A v těchto klubech byli vlastně jen sportovní nádeníci. A říkali tomu sportovní zápolení.“
  Nijak prosím nechci snižovat vlkovo velmi znalecké posuzování situace fotbalového světa. Jsem také jeho fanda. Tedy fotbalu i vlka. Jen jsem pohlédl do nitra kšeftování s lidmi.

  • Bob napsal:

   Při vší úctě – Ti „dnešní otroci“ z toho kšeftování mají , když umí zajištění na celý život a s tím kšeftováním souhlasí.
   Čili k těm otrokům bych to nepřirovnával.
   A když vidím (bohužel ne u nás) plné stadiony, tak není přece málo, že to přináší zábavu tolika lidem.
   Samozřejmě se na sport můžeme dívat negativním pohledem – vi aféra FIFA, doping….
   Já si beru to pozitivní ( jinak bych se ze všeho musel zbláznit)

 4. dols napsal:

  Vlku děkuji za pozitivní hodnocení Brna ale i jako fanda musím uznat,že to umístění je nebetyčná HALUZ. Ti kluci až na dvě výjimky nejsou schopni dát tři čtyři po sobě jdoucí přesné přihrávky.
  Naopak bych ještě víc pochválil Ďuriše je bojovník jakých je v naší lize málo.
  Zalepit balon a jiné dovednosti , celkově problém práce s mládeží a jejich postupným dozráváním, nemůžu než do toho zatáhnout zase Brno ,po velice úspěšném MS a druhém místě našich borců — kdo z nich dnes exceluje Vachoušek, Fenin , Z Brna Kalouda region , Střeštík,zero Mazuch se aspon vrací hrát. Po výrazném úspěchu naděje do A repre a kde nic tu nic

 5. Michal napsal:

  Pokud si pamatuju, oznámil Pelta Horníkovo angažmá v Jablonci velmi stylově 9. prosince – tedy zrovna na Mezinárodní den boje proti korupci 🙂 🙂 🙂

 6. Staník napsal:

  Jsem smutným fandou Bníku, ač nejsem z regionu. S výborným článkem souhlas. Jako kluk jsem rád četl staré Stadiony, knířky o hráčích nejen jako Best, Maradona, Pelé, ale hlavně o Bicanovi, Pláničkovi, Pešku-Káďovi, Masopustovi, ale třeba i Adamcovi, Kunovi, Panenkovi. Dneska mi to ve fotbale chybí. Ztratily se mi i rozdíly ve stylech hry. Miloval jsem zápasy anglické repre nebo anglických klubů, kdy hrnuli své soupeře, bojovnost, vůle apod. Taktické zápasy Italů, většinou upracované zápasy Němců, na krásu umírajících Brazilci. Dneska mi přijde všechno stejné. Jak jste psal o těch klubech fakticky bez hráčů z vlastní země. To je možná to, co fotbal ztrácí. Vlastní hráče nejen ze země, ale města, nebo dokonce čtvrti, viz Muži v offsidu :). Vrátit to nejde, ale nechybí to dnešnímu fotbalu?

  • vlkp napsal:

   Pokud jste ještě nečetl – pak zkuste , Boryslawkého Českou uličku! Je to z o začátcích fotbalu v Čechách. Náramné počteníčko pro fandu fotbalu se zájmem o historii! V antikvariátech se to dá nalézt za pár kaček.

 7. Řezníček z Brna napsal:

  Díky za dobré zhodnocení fotbalového podzimu. Připojím jen pák poznámek:
  + Pro mě největší překvapení podzimu byl výborný výkon Sparty (a to jí vůbec nemusím) proti hvězdnému kádru Schalke ( v Německu).
  + Na to jaké mají oddíly rozpočty a že hrají prakticky bez cizinců, úroveň velmi dobrá
  + Sleduji celkový trend fotbalu (a už také v Anglii, kde se prakticky přestal hrát typicky ostrovní fotbal), že hráči se bojí riskovat osobní souboje a při sebemenším riziku ztrátě míče i v hloubce soupeřova pole dávají přihrávky na jistotu dozadu. Pro diváka potom hluché minuty, kdy přízemní přihrávky putují na malém prostoru od hráče k hráči a na hřišti se vlastně nic neděje. Přispívá k tomu také statistické sledování hráčů, kdy se detailně sleduje kolik jakou měl hráč úspěšnost přihrávek, kolikrát míč ztratil atd. Zvláště v Anglii jsou těmito statistikami doslova posedlí. Hráči pak aby si nekazili individuální statistiku hraji jenom na jistotu. Co takhle zkusit změnu pravidel, při 3-4 přihrávce dozadu ztráta míče(podobně jako v basketu), kde hráč nesmí přihrát na vlastní půlku.

  • okolojdoucí napsal:

   Chtěl jsem vlkovi jen poděkovat za pěkný přehled a doplnit ten zážitek z dvojboje Sparty s S04, ale Vy jste mě předběhl. Schalke přeji a sleduji je již od dob působení Němce s Látalem a musím říci, že mě zcela rovnocenná a místy i lepší hra Sparty proti takovému mančaftu též překvapila. Na náhodu to nevypadalo a pro Českou ligu je to lichotivé.

   Baník, to je naopak pohroma. Na příkladu Opavy je navíc vidět, že cesta zpátky nemusí být tak jednoduchá. A to nemluvím o Vítkovicích, slavném to mistru ligy – kdysi.

 8. Tacit napsal:

  Dívám se na fotbal se stejným přístupem jako Geordyn, na chvíli to zbavuje starostí. Ale srovnání s většinou evropských klubu je pro ty naše tristní. Je to samozřejmě o penězích a kolem nich se točí vše ostatní, malá vyspělost většiny našich fotbalistů, malá návštěvnost diváků, až nezájem, excelující kotle násilností a vulgarit, malá velká česká korupce – ale pak mi to nedá a přenos ze Synot ligy si pustím.
  Jen mi není jasné proč naše-vaše ČT sport tak omezila přenosy. Zejména z evropské ligy teď na podzim přenášeli max jedno české mužstvo v daném hracím týdnu. Je to o prachách? Nebo to v ČT neumí vyjednat? Neví to někdo?
  Zdravím
  Tacit

  • standa.e napsal:

   Nejspíš to je právě o těch penězích. Na druhou stranu si ale myslím, a asi mnohé naštvu, že přímé přenosy z naší ligy ani z EL či LM prostě nejsou veřejnou službou, za něž by ČT měla vyhazovat peníze. To patří na komerční kanály a možná by to i pomohlo trochu narovnat naše „produkty“…

 9. Vahy napsal:

  Je to náhoda,že v momentě kdy jsem četl hodnocení ligy, právě končí losování
  ME ve Francii. Ve skupině máme opět Turky, Španělsko, Rusko a Chorváty.
  Teprve tady se v plné nahotě ukáže skutečný stav naší kopané. Vidím to stejně
  jako Vlk. Postup je dozajista úspěch a je to třeba ocenit. Nelze ovšem nevidět
  rozdíl v kvalitě hráčů předních evropských mužstev. Naší nejlepší hráči odchází
  do ciziny a pouze jedinci se uplatňuji.
  Ještě bych se chtěl zmínit o Baníku a Vítkovicích. Obě mužstva byli mistři ligy.
  Dnes hynou na úbytě. Je jasné, že to je spojeno zejména s ekonomikou klubu.
  Vítkovice skončily v bankrotu a klub byl rozpuštěn. Nadšenci ovšem založili nový
  nástupnický klub,který začal znovu od nejnižších soutěži a jeho cesta vzhůru je
  neskutečná. Postoupili již do třetí nejvyšší soutěže, kde přezimuji na druhém
  místě. Vycházejí z vlastních odchovanců, mají 400 hráčů ve věku od 6 do 19 let.
  Mládeži se věnuje 50 trenérů. 75 % rozpočtu klubu jde na mládež. Spolupracuji
  s městem a je to vidět. Toto jsem se dočetl.
  Baník je jiný případ. Je to ukázka toho jak se v naší zemí dál vytunelovat
  bohatý sportovní klub. Současné vedení je jen v poslední řadě. Největší lupiči
  nebyli z Ostravy, ale pražský a jeho parta Petera, který prodal a prodával hráče
  do poslední chvíle. Kde je mu konec ? Baník v podstatě hraje ligu s hráči juniorského
  věku. Mládežnická základna Baníku byla v minulosti nejlepší v republice. Dnes
  to již není pravda. Baník fára dolu a zdá se zastaví jen v druhé lize je otázka .
  V teto souvislosti bych chtěl zmínit Příbram. Vlk to nazval Palermo.
  Já tvrdím, že to je malý zázrak, kdy malé provinční město se dostalo do ligy
  a krom jednoho sestupu hraje ligu více než 10 let. Není to projekt zbohatlíka
  jako Drnovice, Blšany. Není to mafianský projekt. Prostě to tam dělají dobře.
  Hlavně fotbalovou akademii, kterou neústale doplňuji talentovanou mládeži.
  Mají přehled o talentech v širokém okolí. Nemají generálního sponzora jako
  Boleslav. Končí u nich kariéru řada zkušených hráčů jako Zápotočný, Bednář
  atd. Mezi nimi vyrůstají mladí. Největší zásluhu má prezident klubu Stárka.
  Na rozdíl od majitelů Baníku Hadamcsika, Petery a jejich manažerů např.
  „baníkovce“ Ličky, kteří jen peníze rabovali jako uhlí, Stárka peníze do
  fotbalu dával. Bez něj by tam fotbal na vrcholné úrovní nebyl. Podívejte se
  jen kolik se investovalo do stadionu. Alois Hadamcsik za Baroše a Jankulovského
  zinkasoval stamilióny aniž by natřel nebo opravil plot na Bazalech.
  Jasně, že musí mít podporu města.

  • Michal napsal:

   Tak teď jde jenom o to, jestli ty peníze, co do fotbalu Starka cpe, jsou peníze Jardy, nebo Ivana 🙂

 10. Pepánek napsal:

  Přiznám se bez mučení, že fotbal sleduji jen občas v televizi a tak mi zcela unikají všechny „zákulisní“ problémy s majiteli, trenéry a hráči. Stále si ale kladu jednu otázku. Jak jsou zdaněny ty miliony, které kluby inkasují za hráče? Jak se to v účetnictví vykazuje? Je to investice a mohou být na ni uplatněny odpisy? Mohl by se tady na KOSE objevit na toto téma nějaký zasvěcený článek? Mne by to moc zajímalo, dnes je zdaněný každý pšouk a tady „Hadamczyk zinkasuje stamiliony“

  • vlkp napsal:

   Na tom není nic tajemného. Prostě to inkasují a vedu účetně v kolonce příjem. Pokud mají k hráči skutečně práva, což leckdy nemají, protože jimi ručí za předchozí půjčky.
   A jak se to daní? No většinově nic moc. Protože většina klubů je ve ztrátě.
   Pokud ne, tak tak normálně daní z příjmu. Jak je to s odpisy nevím. Přiznávám. Ale domnívám se, že práva k hráčům odpisům nepodléhají. Sna to takhle bude stačit.

Komentáře nejsou povoleny.