Prognoza Stratforu na příštích 10 let


přetištěno ze Stratfors

Opět mám pádný důvod  porušit svůj vnitřní zákon, že Kos anebud e přetiskovat. Kolega Germanic mne upozornil na článek na slovenských Parlamentních listech, které otiskly výtah z předpovědi americké analyticko zpravodajské agentury Startfors, co ona čeká od nejbližší dekády s ohledem na uspořádání světa. Jakkoli si o tom můžete myslet co chcete, je to  mimořádně zajímavé čtení.

Slovensko sa v nasledujúcom desaťročí stane súčasťou Poľskom ovládaného stredoeurópskeho bloku, ktorý bude novou veľmocou Európy. Európu čaká dezintegrácia, pričom niektoré z najvýznamnejších svetových mocností úplne skolabujú. Celkovo budeme o desať rokov žiť v oveľa nebezpečnejšom svete, než na aký sme zvyknutí. Tvrdí to predpoveď prestížnej spravodajskej agentúry Stratfor, ktorej predikcie sa už neraz naplnili.

Predtým, ako si poviete, že predpoveď Stratforu je iba chorým výplodom šialencov, zoberte do úvahy nasledujúce. Šéfom tejto agentúry je americký bezpečnostný odborník George Friedman, ktorý sa preslávil svojím bestsellerom z roku 2007 s názvom Nasledujúcich sto rokov: Predpoveď pre 21. storočie. V nej predpovedal, že rozdielne geopolitické záujmy Ruska a USA povedú v polovici druhej dekády k vypuknutiu novej studenej vojny medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou. Písal sa rok 2014, keď mu dejiny dali za pravdu. Na Ukrajine prebehol Majdan, Rusko obsadilo Krym a Spojené štáty zaviedli proti Moskve sankcie.

Studená vojna medzi USA a Ruskom vraj nakoniec skončí tým, že Rusko ako krajina skolabuje a rozpadne sa na niekoľko menších regiónov. Vznikne tak hrozba, že ruské jadrové zbrane padnú do rúk teroristov. Podľa predikcie však ruské jadrové zbrane zaistia Spojené štáty, ktoré tak budú plniť podobnú úlohu ako po rozpade ZSSR, keď investovali nemalé finančné prostriedky do zabezpečenia sovietskych jadrových zbraní a balistických striel.

Turecko bude potrebovať pomoc vo svojej mocenskej konfrontácii s Ruskom a Spojené štáty mu ju ochotne poskytnú. Ankara a Washington tak budú udržiavať tesné spojenectvo.

Poľský blok

Nemecko bude trpieť pod vplyvom krízy eura, ako aj v dôsledku celkových problémov vyplývajúcich zo strnulosti európskych inštitúcií. Berlín tak stratí vedúcu úlohu v Európe.

Do nového postavenia sa však dostane Poľsko, ktoré využije oslabenie Ruska a Nemecka, a stane sa tak jednou z vedúcich mocností starého kontinentu. Varšava nedávno oznámila, že plánuje svoju pomerne početnú a dobre vyzbrojenú 100-tisícovú armádu zväčšiť o polovicu. Podľa Stratforu sa okolo Poľska vytvorí akýsi Poliakmi vedený mocenský blok stredoeurópskych krajín. Poľsko tak bude dominovať v oblasti zahŕňajúcej aj Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajinu, Bielorusko a pobaltské krajiny. Tento útvar sa nápadne podobá na federáciu krajín s názvom Międzymorze, ktorú po prvej svetovej vojne navrhoval poľský štátnik Józef Piłsudski.

Za pravdu tejto predikcii dávajú aj niektoré stále častejšie artikulované názory hlásajúce tesnejšiu spoluprácu krajín Vyšehradskej štvorky. Tá by mala byť odpoveďou na rastúce problémy Európskej únie, ktoré vyplývajú najmä z utečeneckej krízy.

Rozpadnutá Európa

Európa sa celkovo rozpadne na štyri separátne regióny. Najsilnejším sa stane spomínaný poľský blok. Severský región, do ktorého budú patriť Veľká Británia a škandinávske krajiny, si bude žiť vlastným životom. Stredomorský región s Gréckom, Talianskom a Pyrenejským polostrovom bude trpieť pod neustálym náporom imigrantov. Ako štvrtý bude existovať nemecký región, ktorý okrem Nemecka a Rakúska bude zahŕňať aj Českú republiku.

Výstřižek

Vychádzajúce slnko a rozpadnutý drak

Zaujímavo to bude vyzerať aj vo východnej Ázii. Čína sa dostane do konfrontácie s Japonskom a možno sa pokúsi o kontrolu námorných trás, ktoré spájajú krajinu vychádzajúceho slnka so svetom. Celkovo však najľudnatejšia krajina sveta nevydrží nápor svojich vnútorných problémov, jej ekonomika spomalí a eventuálne sa de facto rozpadne na 16 samostatne spravovaných Mini-Čín. Naopak z Japonska sa stane nová námorná mocnosť, ktorá bude musieť Číne čeliť sama.

Úpadok Ameriky a presun výroby

Podľa Stratforu budú Spojené štáty stále viac zahľadené do seba a ich vplyv vo svete bude slabnúť. Agentúra zároveň predpovedá, že továrne, ktoré nedávno prichádzali do stredne vyspelých krajín, akou je aj Slovensko, sa budú odteraz presúvať do menej vyspelých regiónov vrátane Afriky. Nové fabriky západných korporácií by tak mali vyrásť napríklad v Etiópii alebo v Mozambiku.

Predpoveď Stratforu na nasledujúce desaťročie

(Zdroj: Business Insider)

Zdroj: http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/VIDEO-Mraziva-predpoved-pre-nasledujuce-desatrocie-Ziadne-konspiracie-ale-prestizna-agentura-podala-spravu-Niektore-mocnosti-skolabuju-a-so-Slovenskom-to-bude-vyzerat-takto-257890

V článku je přiložené video.

Vlkův dodatek:

Osobně myslím, ale hlavně doufám, že se Stratfor mýlí.

-Neumím si představit hladký rozpad Ruska, bez celosvětového maléru

-neumím si představit hladký rozpad Číny, bez celoplanetárního dopadu

-neumím si představit, jak Amerika dostane pod kontrolu ruský jaderný potenciál

-neumím si představit pomoc USA Turecku v konfrontaci s  Ruskem bez vypuknutí III.ww

-neumím si představit zásahy  Američanů na území Ruska a jejich podporu Turecku v situaci, kdy Stratfor předpokládá slábnutí jejich moci a ústup ze slávy

-neumím si představit, že   Čína vzdá svůj boj s Japonskem o hegemonii v Asii

-Naproti tomu si velmi umím představit ambice Varšavy. Nicméně se může stát hegemonem v Pobaltí, ale bavím se představou, jak kontroluje Bělorusko, ale zejména Ukrajinu a zejména pak ještě Rumunsko a dokonce Bulharsko!!! A sotva si umím představit, že by Balti chtěli vystřídat ruské poručnictví za polské! Stejně tak nechápu, jak by se Polsko měřilo s expandujícím tureckým vlivem v Bulharsku a Rumunsku

-umím si představit naznačenou německou unii. Zvláštní mi přijde, že je bez Švýcarska

-nechápu, že  Stratfor ponechal osudu celý post jugoslávský a  albánský Balkán…

Jinými slovy – velmi zajímavé čtení, ale z mého hlediska až příliš spekulativní. A řekl bych navíc, že neproveditelné, bez další světové války. Ruská i čínská vláda udělají všechno myslitelné, aby se speciálně stratforský scénář pro jejich země -nenaplnil!

Příspěvek byl publikován v rubrice Fórum Germanicum, Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.