Co by kdo měl nalézt pod stromečkem


Dnes je zvláštní den. Štědrý mu říkáme. Hlavní slovo na Kose v tomto vydání patří Vidlákovi a jeho Dárečkům. Chtěl jsem původně jen popřát. Ale Vidlákovy Dárečky mne tak trochu vybudily. A začal jsem uvažovat, co bych si přál já, aby někteří nalezli pod svými  vánočními stromky, ve vánočních punčochách, případně co by jim měl doručit Ježíšek, Santa, Per Noel a další další z těch, co to nadělování mají v dnešním popisu práce.

Takže se do toho pustíme!

Promiňte mi , prosím, mou rozmáchlost a nekonzistenci..

Začnu celou planetou. Starší ročníky jistě pamatují staré úřední dopisy, končí větou – Světu mír! brali jsme to jako hloupé, nic neznamenající klišé….. A dělali si z toho srandu…. Ano, přál bych si dneska , aby svět nalezl MÍR. To by byl dárek pod stromečkem…

Tohle by ovšem předpokládalo,  že politici naleznou dnes večer mezi dárky rozum, a také pilulky na potlačení ega své osobní pýchy… Skvělé dárky, co říkáte?

Finančníci a ti, co řídí světové nadnárodní koncerny by pak nutně potřebovali jako hlavní dárek méně hrabivosti a více  selského rozumu…. A schopnosti sociální empatie. Většinově  je obstarává ze Severního pólu se svými soby Santa. Snad to přihodí na sáně.

Fanatici všech barev a odstínů zpravidla Vánoce neslaví… Oslava nového života  se jim redukuje na jejich nový, eventuálně starý řád a jeho instalace pro celý zbytek světa… Co přát fanatikovi? Netuším….Snad aby se zamiloval. Nikoli do sebe nebo své idee. Ale  do živé bytosti . Opačného pohlaví. A to láskou spalující a bezmeznou.  To by jednoho každého z nich mohlo přivést k nějakému snesitelnému kvazinormálu.

Obyčejným lidem – méně konzumu. Vím, že ze 7 miliard obyvatel zeměkoule je nejméně 5 miliard zoufale chudých. A že to vypadá divně, když i těmhle přeji méně konzumu.Přeji si ho v globálním měřítku. Protože kdyby ti bohatší spotřebovávali méně, nejspíš by více zbylo na těch 5 miliard na druhé straně stolu. A rozhodně by to prospělo ekologii daleko více, než nějaké globální konference, které velkohubě porodí -NIC!

Věřícím všemožných náboženství – nalezení vnitřního míru a správnou míru- věcí vezdejších.

Ateistům – oporu ve svém světě  holého Rozumu. A poztrácení pýchy z něj.

Evropě – obrození jejích politických elit. Kdy panáky, co si zakázali elementární logiku a pud sebezáchovy  vystřídají ti, co obé ještě mají a umí používat.  A jsou schopni přijímat nutná rozhodnutí v reálném čase a tato naplnit skutky, aniž by vsadili na bezbřehý nacionalismus.

České republice – aby slovo politik přestalo být, stejně tak jako termín žurnalista/novinář de facto sprostým slovem. A naopak – znamenalo člověka, jehož názory se nám nemusí líbit,ale jsou hodny, když ne respektu, tak nejméně poctivého přezkoumání.

Slovensku – totéž co jsem přál nám v České republice! A nerad doznávám, že mají nezanedbatelý náskok – mají Slobodný vysielač! Tam už to totiž platí!

Takže něco musím přát i panu Borisi Koronimu a jeho kolegům – neutuchající obrovskou výdrž a stálý apetit naplnit éter vlídnou a kultivovanou alternativou.

Kosířům – věřím,že mezi dárky najdete střípek štěstí! A pořádný velký balík s nápisem – železné zdraví! Vám i Vašim nejbližším!

A pak jeden malý, neokázalý balíček s nápisem -Naděje!

Klid a pohodu si doma určitě umíte vytvořit sami.

Tohle všechno vyjmenovaným a vlastně všem bych přál, aby dnes bylo dnes v každé rodině, co jich na světě je.

Málem jsem zapomněl – ještě musím zmínit vánoční přání pro spoluvěřící ve víře jediné pravé – viktoriánské. Míním samozřejmě plzeňskou Viktorku – Ježíšku, nebyl by nějaký špílmachr?

Tak tohle by mělo být nalezeno pod mnoha a mnoha stromečky….

A přidám,  co jsem nalezl pod svým vánočním stromečkem na Kose já . Ježíšek to dodal prostřednictvím paní EJ z východního Slovenska…Cítím potřebu, ba nutnost,  se o to s Vámi všemi rozdělit….

Milý vlk,

srdečne zdravím a pripájam želanie krásnych a pokojných Vianočných sviatkov Vám, Vašim blízkym i všetkým „kosířům“, do rodiny ktorých som s Vaším dovolením pribudla v tomto roku aj ja.

S tým vedomím, že naše osobné prežívanie šťastia nie je oddelené od toho, čo vnímame v širšom spoločenstve, v rodine, krajine, národe, štáte, vo svete. S vedomím veľkej bolesti, ktorú ľudia dokážu spôsobiť jeden druhému – kruto, úmyselne aj neúmyselne. S vedomím, že posolstvo Vianoc je pre ľudí sláviacich  narodenie Božieho Syna spojené so slovami „Sláva Bohu na výsostiach a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle.“

Pokoj a mier je vzácny dar a je výsadou ľudí darovať ho ostatným. No najprv musí nastať v samotnom človeku, aby ho mal on sám a mohol podať ďalej. Preto napriek všetkému, čo sa okolo nás zlého a ťažkého deje, dajme si navzájom v týchto dňoch trochu času pre pokoj v nás samotných, aby sme ho mohli rozdávať navôkol a prispieť k mieru na celej zemi svojou malou, ale možnou čiastkou.
Ako sa hovorí aj v prekrásnom verši starého básnika Angela Silesia:

Byť Kristus v Betlémě se tisíckráte zrodil,
jsi ztracen, dokud se i v tobě nenarodil.A keďže  Kosa priniesla krásny Xaverov článok o piesňach vianočných, pridám jednu z noviniek od Mira Žbirku, Vianočná (o prímerí). Nie je to novinka horúca najhorúcejšia, prvýkrát zaznela na košickom koncerte v decembri 2013 a videoklip k nej bol natočený v r. 2014, čo j zrejmé z kontextu videa,  no je vysoko aktuálna. Vzácny počin, pár slov a pár tónov a predsa vystihuje to, ako sa našej dobe cítime počas vianočných sviatkov my, čo sme priamych hrôz ušetrení.

https://www.youtube.com/watch?v=Rywmqy2ZDC0

 

A ještě jeden dárek, co mi došel připojím. Od dvorního kreslíře Kosy – ZB. Vánoce jaké bychom si přáli.

Vanoce

Tak ty letos  fyzicky mít nebudem. Ale ten klid a mír, co se z toho obrázku valí si můžeme uspořádat tak nějak sami. I bez té sněhové nadílky. Ten sníh může  být v našich duších. Spolu s klidem. A pak určitě nebude zábst!

Pokoj lidem dobré vůle!

Hezké Vánoce Vám i Vašim milým! Díky za vaši přízeň Kose!

vlk

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.