Vianočné prianie priateľom na Kose


napsal Navajamm

Kosa je pestrá. Sú medzi nami ľudia rozličných vyznaní, aj čistí racionálni ateisti. Vianoce však oslavujeme všetci. Tieto sviatky už od detstva považujeme za najväčší sviatok v roku. Na tom sa nezmenilo nič, aj keď sa možno v priebehu času mení duchovný zmysel, ktorým tieto sviatky napĺňame.
*
Náš život je totiž cyklický. Všetky cykly majú svoj základný vzťažný bod, do ktorého sa s plynutím času pohyb vracia, na chvíľku ustrnie a začne sa cyklus nový. Aj to sú Vianoce. Ukončíme na chvíľu všetky dočasné a prchavé aktivity a sústredíme sa, aspoň na týchto niekoľko dní, na to, čo je v našom živote najdôležitejšie. Rodina, láska, priatelia, vzťahy…
Možno práve v týchto dňoch sú naše pocity najbližšie k pocitom šťastia.

*
Vianoce sú aj dňami hojnosti. Aspoň do tej miery, že po jedle a pití sa stačí načiahnuť. Starosti o hmotné bytie môžu ísť na chvíľu bokom a môžeme myslieť na seba a na vývoj svojej osobnosti. Čo môžeme v novom cykle urobiť, aby bol lepší, než ten práve minulý. Bilancujeme a možno urobíme nejaké dôležité rozhodnutie alebo prijmeme predsavzatie.
A to je vhodná chvíľa, aby som k vám prišiel so svojím prianím, ako to medzi dobrými priateľmi býva zvykom na Druhý sviatok Vianočný.
*
Prajem vám, aby ste naplno precítili svoje šťastie.
*
Už vidím, ako ste zdvihli obočie, ako majster Werich, keď mu Maruška oznámila, že ho miluje ako soľ. „Jako… co?“
A čakáte, čo ešte bude nasledovať, lebo šťastia je momentálne dosť, každý vám ho z každej strany praje a možno sa vám zdá neuveriteľné, že šťastie je poklad, ktorý je nad zlato.
Nehovorím však o tom šťastí, čo chodí dokola… , ani o tom, ktoré je „krásná věc“. Mám na mysli produkt amygdaly – emóciu – pocit šťastia.
*
Emóciu šťastia nám dala do daru evolúcia, alebo stvoriteľ, či prozreteľnosť, každému podľa svetonázoru, nie je to tak dôležité ako to, že túto emóciu máme. Pocit šťastia je úžasný dar. Informuje nás o tom, ktorá situácia je žiadúca, že sme v pohode a rovnováhe po telesnej, duševnej aj duchovnej stránke.
Šťastie je kompas a radca. Ak sa máme rozhodnúť o niečom dôležitom, môžeme sa opýtať svojho pocitu šťastia, ktorá alternatíva mu prospeje a ktorá ho ohrozí.
S pocitom šťastia prichádza aj dar slobody. Rozhodnutia prijaté v stave šťastia sú rozhodnutia slobodné, bez strachu a bez nátlaku.
*
Šťastie je učiteľ. Neomylne vás pochváli za pokrok, ktorý ste urobili vo vývoji svojej osobnosti, a to aj vtedy, ak si váš výkon nevšimne žiadna iná bytosť. Na pocite šťastia sa zreteľne presvedčíte, či si máte viac ceniť nové auto, alebo nové znalosti a zručnosti, ktoré ste získali.
Neomylne vás tiež informuje o tom, ktoré prežité radosti sú len prchavým zabitím času.
*
Zvlášť cenný je pocit šťastia, keď sa bijete za dobrú vec, za spravodlivosť a za pravdu a… prehráte. Úspech nie je všetko. Podľahnúť presile, životným okolnostiam a zlobe, pritom však nestratiť nič zo svojej ľudskosti, lásky a sily – váš pocit šťastia vám prisvedčí, že to stálo za to, že ste síce prehrali bitku, seba a život však nikdy neprehráte.
*
Šťastie je zázrak, lebo nie sú žiadne nutné vonkajšie okolnosti, ktoré musia byť splnené, aby sa objavilo. Potenciálne je prítomné vždy, ak sa naučíte, ako mu venovať pozornosť.
Šťastie je zázrak, lebo ak ho zo seba vyžarujete a necháte, aby pôsobilo aj na ľudí okolo vás, neubúda z neho. Naopak. Pocítite ako sa vracia.
*
Prajem vám, aby ste dokázali počúvať hlas svojho šťastia. Aby ste sa naučili odtieniť naliehavé cudzie hlasy a rozoznať vo svojom vnútri ten tichý hlas šťastia.
Prajem vám, aby ste si dokázali naplno uvedomiť svoj pocit šťastia a aby ste sa naučili svoje šťastie tvorivo využívať. V záujme kvality života vás a vlastne aj celého sveta.
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Navajammova pošta se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.