Prognózy Stratforu- analytické istoty, alebo analytické vízie? I.


napsala paní Cagan

 

Časť prvá: Stratfor a George Friedman

Kniha Nasledujúcich 100 rokov

Nedávno svetom webových portálov prebehol nový materiál z dielne prestížneho think- thanku Stratfor. Jednalo sa o analytickú prognózu na nasledujúcich 10 rokov. Titulky článkov hovorili, že hoci sa prognóza môže zdať ako konšpirácia, nie je ňou, lebo Stratforu prognózy vychádzajú pomerne často, dokonca občas priam desivo presne . A tak mohla byť po prečítaní tej poslednej, depresia čitateľa na mieste…

Pre tých, čo ich táto analýza udivila, alebo vydesila mám dobrú správu- Stratfor ( a jej zakladateľ George Friedman) svoje analýzy síce v priebehu času opakovane potvrdzujú, čo by malo poukazovať na konzistentnosť a fundovanosť (samozrejme, pravdu zistíme až časom), Stratfor a Friedman však prognózy občas korigujú , prípadne načrtávajú viaceré scenáre vývoja.

Pripomeňme si poslednú prognózu na ďalších 10 rokov:

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/VIDEO-Mraziva-predpoved-pre-nasledujuce-desatrocie-Ziadne-konspiracie-ale-prestizna-agentura-podala-spravu-Niektore-mocnosti-skolabuju-a-so-Slovenskom-to-bude-vyzerat-takto-257890

To, čo nám Stratfor predkladá iste nemá nič spoločné so žiadnymi ružovými zajtrajškami, čo asi sami podvedome tušíme aj bez takejto prognózy. Tí, čo sledujú dianie ďalej ako je hranica jeho mesta či republiky, sa blížia presvedčením k istote, že turbulentná doba naozaj nastáva. Na to nepotrebujeme žiaden think- thank, aby sme to vedeli.

Stratfor nám to ale nielen potvrdzuje, ale ide ďalej, priam za hranice našej fantázie a predkladá scenáre, ktoré nám rozum príjma s veľkými ťažkosťami. Mávnuť rukou ale nad nimi by bolo veľkou chybou. Veď kto by si zo Slovákov vedel predstaviť v priebehu cca 100 rokov takýto vývoj:

Rakúsko – Uhorsko (monarchia) – 1. svetová vojna- Československo – 2. svetová vojna- Slovenský (fašistický) štát- Československá socialistická republika (vláda komunistov, satelit ZSSR)- (nežná revolúcia)- Česká a Slovenská federatívna republika (demokracia)- Slovensko (Európska únia, NATO)…

Ak by sa niekto pokúšal predpovedať takýto vývoj povedzme v roku 1912, naši pradedovia by takúto prognózu považovali za šialenstvo, nemožné bláznovstvo a fantazmagóriu. A vidíte…

Preto- predpovede Stratforu netreba podceňovať – ALE ani preceňovať.

Človeku ale nevdojak musí napadnúť otázka- kto však má takú odvahu niečo prognózovať na 10 ( dokonca 100 !) rokov dopredu ? – ( o tom, čo svet čaká v celom 21. storočí sa môžete dočítať v jednej z Friedmanových kníh, z ktorej budem čerpať ) , keď v tejto rýchlej dobe nevieme, ani čo bude zajtra? Ani najmocnejší tohto sveta nedokážu, ba nemôžu poznať premenné,ktoré môžu vstúpiť kedykoľvek do hoci aj najdokonalejšieho strategického plánovania jednotlivých štátov, nie to ešte globálneho sveta na takú dlhú dobu….

Pozrime sa teda najskôr v skratke, kto sa skrýva za think- thankom Stratfor.

https://www.stratfor.com/about

Stratfor je think- thank, ktorý býva často označovaný ako „tieňová CIA“. Hrdí sa vysoko profesionálnym tímom analytikov. Pracujú tu nadnárodní experti hovoriaci 29 jazykmi sveta, ktorí pracujú pre Stratfor v mnohých krajinách sveta. Stratfor vyhodnocuje správy pre viac ako 175 krajín…. Metodika zberu a vyhodnocovania informácií je nasledovná: monitoring- filtrovanie- analýza – distribúcia.

https://www.stratfor.com/about/analysts

Svoj vznik opisuje na svojej stránke takto:

Stratfor bol založený v roku 1996, aby čitateľom a klientom poskytol prenikavý a najmä nový prístup ku skúmaniu sveta. Začatím svojho on-line inteligenčného produktu o tri roky neskôr vynikol svojim priekopníckym pokrytím vojny v Kosove.

Na jar roku 1999, keď kríza naberala obrátky, analytici 6000 míľ ďaleko v Austine,v štáte Texas, usilovne spracovávali prichádzajúce informácie z Balkánu. Stratfor-tím produkoval jedinečnú analýzu pomocou jeho unikátnej metodiky. Viac tu:

https://www.stratfor.com/about/story

Stratfor je teda unikátny think- thank, ktorý si svoju povesť určite zaslúži. Jeho zakladateľom a tvárou je George Friedman (1949) .

Narodil sa v Maďarsku židovským rodičom , odkiaľ jeho rodičia emigrovali do USA pred komunistickým režimom (mal vtedy len 6 mesiacov). Friedman vyštudoval politológiu, ktorú prednášal na univerzite v Dickinson College, venoval sa i politickej filozofii ( so zamerním na kritiku marxizmu, medzinárodný konflikt či Frankfurtskú školu a i. ). Bol poradcom americkej armády v otázkach obrany (niektoré zdroje uvádzajú aj činnosť spravodajského dôstojníka).

Viac napr. tu:

https://en.wikipedia.org/wiki/George_Friedman

http://www.databazeknih.cz/zivotopis/george-friedman-10220

Kedy sme u nás vlastne zaregistrovali Stratfor?

Kým sa začnem venovať prognózam a knihám G. Friedmana, je nutné si pripomenúť, ako sa nám do zorného uhla dostal Stratfor a jeho líder. Myslím, že sme ho v drvivej väčšine zaregistrovali v našich končinách po videu, ktoré prebehlo internetom niekedy vo februári tohto roku .

Jednalo sa o zostrih prednášky na Chicago Council on Global Affairs zo 4.februára 2015.

V dobe, kedy kríza na Ukrajine nedávala ešte žiadne veľké perspektívy do budúcna a situácia stále bola neistá, v dobe, kedy sa priveľa ľudí obávalo vypuknutia konfliktu oveľa väčšieho, ako bol ten regionálny a médiá boli plné Ukrajiny, práve vtedy George Friedman šokoval priamočiarosťou , keď komentoval s úsmevom plány USA.

Na ilustráciu si uveďme aspoň tri jeho tvrdenia :

Prvotný záujem USA, pre ktoré sme viedli prvú aj druhú svetovú vojnu je vzťah medzi Nemeckom a Ruskom , pretože ich jednota je pre nás jedinou hrozbou, preto musíme urobiť všetko pre to, aby takému spojeniu NIKDY nedošlo.

Alebo:

Hlavný záujem USA je mať pod kontrolou všetky oceány sveta. To zatiaľ nik nedokázal, vďaka tomu môžeme napádať hocikoho a nikto nemôže napadnúť nás. To je úžasná vec.

A ďalej:

Doporučujem viesť preto takú politiku, akú viedol aj Ronald Reagan proti Iránu a Iraku. Sponzoroval obe strany konfliktu a zaistil tak, že nepôjdu proti nám. Je to možno cynické a nemorálne, ale funguje to.

https://www.youtube.com/watch?v=8tD71d6wcwY

Prognózy Stratforu sa opakujú pomerne často na viacerých miestach a vo viacerých analýzach . Pán Friedman je toho dôkazom. Ak ste pozreli video z Chicaga, prečítali pár článkov s prognózami v tomto roku pre budúcnosť, zistíte, že je to tak. V tomto roku mu naše weby celkom priali…. Ak si prečítate knihy pána Friedmana buďte si istí, že sa skutočne drží jednej línie a často svoje prognózy cituje takmer doslovne, alebo len s malými obmenami.

To platí najmä pre jeho poslednú prognózu a knihu Nasledujúcich sto rokov. (Kniha Ohniská napätia je ale z úplne iného súdka! ) Ale poďme po poriadku….

Skúsme sa pozrieť na to, čo hovorí o USA a o tom, ako sa budú USA správať v budúcnosti.

Současné manévrování na Blízkém východě představuje změnu americké strategie. Spojené státy se budou v budoucnosti vměšovat do lokálních konfliktů čím dál tím méně,“ má jasno Friedman.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Amerika-je-proste-imperium-priznejme-si-to-George-Friedman-rozebral-budoucnost-role-USA-ve-svete-370715

V už uvedenej analýze na nasledujcich 10 rokov Friedman potvrdzuje sám seba, kedy tvrdí, že Spojené štáty budú stále viac zahľadené do seba a ich moc vo svete bude slabnúť.

ALE- v svojej knihe Nasledujúcich sto rokov hovorí niečo iné. Tu tvrdí, že Amerika bude hegemónom aj na konci 21. storočia!

Ja si takého utiahnutého hegemóna, či ríšu , ako hovorí Friedman, stiahnutú samu do seba , akosi predstaviť neviem, vy áno?

Poďme teda konkrétne ku niektorým bodom 10 ročnej prognózy a skúsme doplniť informácie z dvoch Friedmanových kníh , aby sme zistili prípadný rozpor, či potvrdenie predchádzajcich prognóz.

Nasledujúcich 100 rokov (Příštích 100 let ) (2007)

Ohniská napätia. Na prahu krízy v Európe (2015).

(V originále tiež rok 2015, čo je dôležité.)

Bolo by priestorovo veľmi náročné postihnúť všetko, čo v nás vyvolalo otázniky, pokúsim sa preto vypichnúť hlavné. Koniec koncov, najlepšie si je knihy prečítať…

( Pre vysvetlenie: Nasledujúci text sa dôsledne opiera o Friedmanove knihy. Samozrejme pripojím aj môj komentár. Doslovné citáty Friedmana budú zvýraznené červenou. Pre podopretie zdrojovania na záver vkladám aj zdroj, teda knihu, ktorú môžete nájsť celú na portáli ulož. to a porovnávať . Ide o knihu „Příštích sto let“. ).

Pokračování zítra.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.