Jaký byl rok 2015 a jaký bude rok 2016 -aneb o Roku Pštrosa!


Je zavedenou tradicí vstupovat do Nového roku s nějakým článkem plným naděje a odhodlání a vyjadřovat v něm přesvědčení, že ten začínající bude dobrý  a lepší. Ne li vůbec nejlepší. Já jsem rozhodnutý jej začít bilancí toho minulého. Jak z pohledu Orbi / rozuměj celosvětového/, tak Urbi /rozuměj ČR/. Pouze na základě analýzy minulého můžeme  cosi odhadovat v budoucnu. Tak si to projděme. Zde je vlkův přehled Orbi et Urbi 2015.

Leden

Svět:

útok na Charlie Hebdo v Paříži. všichni jsme byli Charlie… Nebo jsme to  těžce předstírali. Jako tzv. světoví politici na té známé fotce. Kdy pro hlupáky byla publikována verze, že dělají pevný řetěz na jednom pařížském bulváru a jdou v čele masového průvodu.

Aby se následně ukázalo, že jde o těžkou Potěmkinovu vesnici. Že onen bulvár byl vyklizen a byla tam jen „světová smetánka“! Sama opuštěná! Po solidaritě s obyčejným občanem nebylo ani stopy. Ale  dá se to vysvětlovat i opačně – že jsou zoufale sami ti politkáři!!!

Kdybych měl nějakému mimozemštanovi osvětlit naše současné politické elity a bylo zřejmé, že si verbálně nemůžeme rozumět, pak bych mu předvedl tyto dvě fotografie. A vlastně to byl nomen omen celého roku 2015.

Dalšími událostmi ledna 2015 byl vznik hnutí Pegida -v té době nikdo nic netušil o migrační tsunami druhé poloviny roku 2015!!!!! Ačkoli právě v lednu se  dalo do pohybu cca 120 000 obyvatel Kosova, směr Německo a vlastně pro migranty celého světa otevřeli tzv. Balkánskou trasu!

Na Ukrajině v lednu skončilo křehké příměří, nastavené tzv. Minskem I.

Spojené státy zrevidovali politiku totálního hospodářského embarga Kuby.

V Řecku vyhrává volby levicově radikální Syriza.

Události důležité pro Českou republiku

Plzeň se na rok 2015 stala hlavním evropským městem kultury

Česká republika oficiálně zasáhla do sporu Evy Michalákové s Norskem o její syny

Únor

Svět

Hlavní událostí bylo bezesporu dojednání Minska II.  Mezi tím ovšem utrpěl Kyjev debakl na  doněckém letišti a došlo k obklíčení ukrajinských jednotek u Debalceva. Nic  z toho Kyjev nepřiznal a nic  z toho nereflektoval zpravodajský mainstream. Až byli všichni postaveni tváří v tvář realitě. Lži měly , zas  pro jednou, opravdu krátké nohy!

Velkou dynamiku dostalo dění kolem Řecka. Hned začátkem února ECB přestala nakupovat řecké dluhopisy. Koncem měsíce nový řecký premier Tsipras odmítl návrhy EU na další postup ve finanční krizi Řecka, navržený Bruselem.

V Moskvě byl zastřelen Boris Němcov a strhla  se mediální mela o  tom, že stopy  vrahů vedou do Kremlu.

ČR:

Absolutní událostí měsíce  byla akce šíleného střelce v Uherském Brodě…. Aspoň v tomto punktu dohnala ČR svět… 8 mrtvých je docela dost. Takže si toho všimla i CNN….

Na Slovensku proběhlo neúspěšné referendum o rodině, zákazu stejnopohlavního manželství, adopci dětí homosexuálními páry a nepovinné sexuální výchově na školách. Referendum je neplatné kvůli nedostatečné účasti voličů. Ukázaly se hranice možností tzv. přímé demokracie.

Březen

Svět

Islamističtí radikálové unesli v Libyi několik Evropanů. Mezi nimi také jednoho Čecha. Dodnes po něm není ani vidu ani slechu.

V Tunisku došlo k serii islamistických atentátů a útoků. Cílem byl jak tamní parlament, tak známé a mezinárodně navštěvované muzeum.

Airbus A320 německé společnosti Germanwings letící z Barcelony do Düsseldorfu se zřítil poblíž obce Barcelonnette ve francouzských Alpách. Na palubě bylo 150 lidí.

Island oficiálně stáhl žádost o členství v EU…….

Českem a východní Evropou vůbec projela  tzv. dragounská kavalkáda! Za nadšeného hýkání vítačů! Je prý potřeba Moskvě ukázat sílu!

ČR

Debakl spravedlnosti – Ministerstvo spravedlnosti se dohodlo s bývalými poslanci za ODS Markem Šnajdrem, Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem na ukončení sporu o odškodnění za jejich trestní stíhání a pobyt ve vazbě v kauze takzvaných trafik, což byl jeden z případů kolem někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové

Turecká média informovala o tom, že dvě Češky Hana Humpálová a Antonie Chrástecká unesené v březnu 2013 v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán jsou na svobodě. Obě se vrátily do Čech. Jedna konvertovala k islámu….

Duben

Svět

EU se poprvé v tomto roce začala zabývat migrační tsunami. Aniž by někdo z pomazaných tušil, jakého rozměru nabude zejména v druhé polovině roku!!! V Bruselu se konal mimořádný summit EU k migraci. Evropská unie se rozhodla ztrojnásobit prostředky pro operace agentury Frontex ve Středozemním moři. O svolání summitu požádala Itálie poté, co u libyjského pobřeží zahynulo asi 1200 lidí při snaze dostat se do Evropy.

Nepál postihlo ničivé zemětřesení,  vyžádalo si téměř 9000 obětí. Zajímá to ještě někoho?

Nigerijská armáda zachránila téměř 300 dívek a žen během vojenské operace proti základnám skupiny Boko Haram

Guvernér státu Maryland vyhlásil v Baltimoru výjimečný stav. Povolal do města Národní gardu, kdyžměsto zasáhly rozsáhlé nepokoje, vyvolané úmrtím mladého Afroameričana Freddieho Graye během policejního zatýkán

ČR

Soud poslal exnáměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a šéfa odboru informatiky Milana Hojera na sedm a šest let do vězení za vydírání a zneužití pravomoci při veřejné zakázce. Policie  ani státní zastupitelství se nezajímaly o Drábka a  Kalouska… Ačkoli myslet si, že nějaký Šiška to dělal sólo a ze svého rozhodnutí je na úrovni přesvědčení , že Santa Claus přijede v červenci.

Trasa metra A  se prodloužila o šest nových stanic.

V kauze Rath padly první rozsudky. Pancová nafasovala 7,5 roku. Například.

Květen

Svět

V Miláně byla zahájena další světová výstava- Expo 2015

V Moskvě se konaly oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Na dvoudenní návštěvu přiletěl také český prezident Miloš Zeman, který uctil památku sovětských vojáků a sešel se i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nicméně na tomto aktu k ukončení největší války v dějinách lidstva se zase mainstream a pravověrní vyřádili!!!! Západ, až na Zemana a pár  dalších, předvedl totální bojkot. Co takhle  si vzpomenout  na Winstona Churcilla  a jeho názor na Sovětské Rusko v okamžiku jeho vstupu do války? Byl někdy na západě větší a rozhodnější  antikomunista než WCH? A není takhle náhodou dnešní svět na stejné osudové křižovatce jako v roce 1941?

Britskému nástupnickému páru se narodila druhorozená dcera Charlotte

Světová zdravotnická organizace prohlásila epidemii krvácivé horečky ebola v Liberii za ukončenou

Nepál postihlo další  zemětřesení  o síle 7,4 stupně Richterovy stupnice. Otřesy zasáhly zemi dva týdny po silném zemětřesení.

Evropská komise oznámila, že předloží návrh, jak dočasně přerozdělovat uprchlíky uvnitř celé EU. Proti povinným kvótám pro rozmisťování uprchlíků se uvnitř Unie vyslovila řada států, včetně ČR. Nikdo tehdy netušil, co všechno Evropu s migranty čeká!!! Tehdy byl ještě čas něco podniknout, tohle byla je nevinná předehra!

Porota v Bostonu rozhodla, že Džochar Carnajev, obžalovaný z podílu na atentátu na maraton v dubnu 2013, bude odsouzen k trestu smrti. Soud rozhodnutí poroty formálně potvrdil 24. června.

Ve druhém kole polských prezidentských voleb překvapivě  zvítězil  europoslanec Andrzej Duda, který porazil dosavadního prezidenta Bronislawa Komorowského

Švýcarská policie zatkla a obvinila z korupce několik vysoce postavených představitelů asociace FIFA.

ČR

Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů, konkrétně  docenty Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera.

Vláda schválila definitivní ukončení druhého pilíře důchodového spoření ke konci příštího roku. Sněmovna o tom následně rozhodla 23. října.

Další velký debakl české justice! Respektive víry obyčejného člověka v nalézání spravedlnosti českými soudy: soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Soud zprostil viny také exšéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu i zpravodajce Jana Pohůnka.

Viktorka se stala potřetí ve své historii mistrem republiky!!!!

Červen

Klidně snese označení krvavý měsíc…

Svět

Summit G7 na zámku Elmau u bavorského města Garmisch-Partenkirchen. Mezi hlavní témata patřila neuspokojivá situace na Ukrajině, boj proti klimatickým změnám a jednání o dohodě o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

Německé státní zastupitelství oznámilo zastavení vyšetřovaní v kauze odposlechů telefonátů německé kancléřky Angely Merkelové  americkou NSA.

Začíná přituhovat!!! Rakousko pozastavilo vyřizování žádostí o azyl. Zároveň vyzvalo ostatní státy Evropské unie, aby přijaly závazné kvóty k přerozdělování uprchlíků. Nicméně nikdo nemá nejmenší tušení, co přijde v dalších měsících. Ačkoli Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky oznámil, že celkový počet běženců v roce 2014 dosáhl 60 milionů.

Následný summit EU rozhodl, že uprchlíky (40 000 umístěných v Řecku a Itálii) nebude Unie rozdělovat na základě kvót, ale na bázi dobrovolnosti. To ještě  krize nebyla vyhrocená, takže bylo místo i na selský rozum…

Diplomaté členských zemí EU se shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna 2016.

Devět lidí bylo zastřeleno při útoku bělošského pachatele na sbor Africké metodistické episkopální církve ve městě Charleston v Jižní Karolíně.

Nejméně 39 lidí včetně turistů bylo zabito při útoku na hotelové pláži v tuniském městě Sousse.

Vygradovala řecká krize – představitelé eurozóny odmítli řecký návrh na prodloužení záchranného programu do neděle 5. července, na kterou řecký premiér Alexis Tsipras vyhlásil referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize.

ČR

Prezident Zeman odvolal ministra školství Chládka, jeho nástupkyní se 17. června stala Kateřina Valachová.

Bratislavský krajský soud také potvrdil loňské rozhodnutí, že český ministr financí Babiš je v archivních svazcích někdejší tajné policie StB evidován coby její agent neoprávněně. No soudní „spravedlnost“ evidentně kvete ve velkém i na Slovensku!

Vláda schválila návrh na novelu ústavy. Oslabuje roli hlavy státu v zahraniční politice a při jmenování bankovní rady ČNB, v dalších částech ji pak zpřesňuje.

Sazce se po 26 dnech přihlásil výherce rekordních 2,466 miliardy korun v Eurojackpotu. Sázenku vsadil v Pardubickém kraji. Aspoň jedna dobrá zpráva  pro Českou republiku! Eurodotace bez žádosti a  schvalování, která bude jistě bezezbytku využita!!!

Bratislavský krajský soud potvrdil loňské rozhodnutí, že český ministr financí Andrej Babiš (ANO) je v archivních svazcích někdejší tajné policie StB evidován coby její agent neoprávněně. Andy je nejčistší na celém širém světě!

Červenec

Svět

Řekové v referendu podpořili Tsiprasovu vládu a jasnou většinou odmítli podmínky, kterými byla podmíněna další mezinárodní finanční pomoc zadluženému Řecku. Marně -EU, pod německým komandem následně Řecko doslova převálcovala a udělal z něj nesvéprávný protektorát.

Maďarsko se jako první země Evropy začalo bránit přílivu uprchlíků stavbou plotu – armáda začala stavět plot na hranici se Srbskem, dokončen byl v září. Orbán osvědčil, jako jediný , zdravý rozum. Velcí eurohráči pro něj měli po ruce jen odsudky a nadávky!

Mocnosti se dohodly s Íránem na omezení jeho jaderného programu výměnou za odvolání sankcí proti Íránu. Přiznávám, že do teď mi není smysl té dohody úplně jasný. Stejně jako změna postoje USA. Být  někým z těch, co se radši zmýlí s USA než budou mít pravdu s Putinem, byl bych z téhle dohody na prášky.

ČR

soud seznal bývalého poslance a  hejtmana Ratha a  podnikatelku Lucii Novanskou vinnými z korupce a ovlivňování zakázek v kraji. Ratha nafasoval  vězení na 8,5 roku, zároveň mu uložil propadnutí majetku.

Trest 4,5 roku vězení pro lobbistu Janouška za sražení ženy autem  je definitivní. Nejvyšší soud odmítl veškerá dovolání.

Ve Studénce.  nedaleko místa původní nehody z roku 2008 se srazilo Pendolino a kamion, zemřeli tři lidé.

V Libanonu zmizelo pět českých občanů. Dosud  není nic  bližšího známo o jejich osudu a nejasný je i důvod jejich pobytu v této zemi a nebezpečné zóně.

Vrchní soud v Praze potvrdil zákaz prodeje a zničení politické autobiografie komunistického politika Vasila Biľaka z důvodu porušení autorských práv.Přiznávám, že o tomhle mimořádně absurdním rozsudku jsem se dozvěděl až před Silvestrem a  náhodou. Jak může  autor vlastní autobiografie porušit autorská práva????? To by mne fakt zajímalo! Česká justice zase jednou překonala sama sebe!

Srpen

Svět

Merkelová veřejně vyhlásila, že Německo přijme všechny syrské uprchlíky a že pozastavuje  potřebu udržovat tzv. Dublinský proces  při jejich identifikaci a registraci!!!! Podle mne nejdůležitější událost roku s hlubokými dějinnými dopady pro další vývoj Evropy  a světa!!!

Teprve nyní se migrační tsunami  dala do pohybu!!! Balkánská cesta poprvé ukázala svůj opravdový potenciál! Za srpen dorazilo do Evropy více migrantů než  za prvních 7 měsíců roku!!!! S migrační krizí se spojila také první velká tragédie na území Evropy. 27. srpna na dálnici A4 v Rakousku našli kamión se 71 mrtvými uprchlíky.Přesto i po této tragedii rakouská ministryně vnitra opět tvrdě napadla Viktora Orbána za stavbu plotu!!!

Egypt oficiálně otevřel novou 72 kilometrů dlouhou větev Suezského průplavu, která zkrátí cestu průplavem asi o polovinu.

Německá prokuratura ukončila stíhání blogerů z  blogu Netzpolitik.org, obviněných z vlastizrady poté, co zveřejnili plán německé zpravodajské služby na monitorování internetové komunikace.

Řecko definitivně sklaplo kufry  před Bruselem, ale hlavně Německem.  Evropský parlament po celonoční debatě schválil dohodu o třetím záchranném programu pro Řecko; týž den ji schválili i ministři financí eurozóny. 20. srpna obdrželo prvních 13 miliard eur z nového záchranného programu .

Tři zraněné si vyžádala střelba veterána syrské občanské války v rychlovlaku Thalys směřujícím z Amsterdamu do Paříže.

Desítky policistů byly zraněny při výbuchu granátu před budovou ukrajinského parlamentu, který v prvním čtení schválil ústavní zákon posilující pravomoci povstaleckých samospráv v Donbasu. Schválení tohoto zákona je součástí Druhé minské dohody.

ČR

Litoměřický okresní soud rozhodl, že realitní makléřka Eliška Nosková se má omluvit Romce Lence Balogové za diskriminaci. Opět jeden z vrcholných výkonů české justice!!! Někdo na vás připraví podraz, vy reagujete podle zadaných instrukcí  klientem a soud vás za to odsoudí!!!

V Praze přistálo letadlo s Kevinem Dahlgrenem, který byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích z roku 2013. Soudce Městského soudu v Brně jej vzal do vazby. Byl nebo nebyl to výměnný obchod s Američany, kteří za Dalhgrena dostanou v ČR zadrženého podezřelého Libanonce?

Září

Tohle byl nejspíš událostmi nejvíce nabitý měsíc roku 2015. A to jak ve světě, tak v ČR.

Svět

V celé Evropské unii to  vře kvůli migrantům. Proti migrační vlně se bouří už i Německo. To obnovuje  kontroly na hranicích s Rakušany.

Následně Slovensko dočasně obnovilo kontroly na hranici s Madarskem a Rakouskem. Stejný krok učinilo i Rakousko a Maďarsko.

Hledá se  řešení. Předseda EK Jean-Claude Juncker představil 9. září plán na přerozdělení 120 000 syrských běženců v rámci Evropské unie.

Země visegrádské skupiny  odmítly chystaný návrh EK na přerozdělení dalších 120 000 uprchlíků.

Nebylo jim to nic platné!!! Ministři vnitra EU, prvním použitím pravidel pro rozhodování kvalifikovanou většinou v dějinách Unie,  většinou hlasů schválili jednorázové krizové rozdělení 120 000 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka mezi ostatní země Unie. Proti se postavilo Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo. Polsko, na poslední chvíli zradilo pozici V4. Slovensko a Maďarsko podaly později proti rozhodnutí stížnost k Soudnímu dvoru EU. Dle mého názoru nejdůležitější exekutivní   rozhodnutí roku 2015 a čin, který historicky zásadně ovlivní osud Evropy.

Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila automobilku VW, že podváděla s uváděním škodlivosti svých motorů.

Gazprom se dohodl se západními energetickými koncerny  na výstavbě plynovodu Nordstream II.

Rusko přímo vstupuje vojensky do syrského konfliktu a jeho letectvo začíná operovat na straně syrských vládních sil přímo ze  syrských letišť.

Nejméně 700 lidí zemřelo během Hadždže důsledkem tlačenice v táboře poutníků v údolí Miná v Saúdské Arábii.

ČR

V Pekingu je opět Západem bojkotovaná oslava konce II. světové války. Jedním z mála evropských účastníků jsou český prezident Zeman a slovenský premier Fico.

Nad Pražským hradem zavlály 19. září místo prezidentské standarty rudé trenýrky, které tam pověsila partička tzv. umělců s příznačným jménem Ztohoven.

Zemanův kancléř Mynář nezískal  bezpečnostní prověrku. Na rozdíl od těch, co nezabránili, či „nezabránili“ jejich vyvěšení,  je ovšem Zemanem potvrzen v úřadě. Beru na vědomí, že pověšení  trenclí je pro bezpečnost a chod státu daleko větším rizikem, než kancléř bez prověrky, respektive kancléř, který je tajnou službou označen za riziko pro svůj úřad.

V Praze je konečně otevřen tunel Blanka. Tunelovaný tunel- symbol české  korupce, konečně reálně tuneluje také něco jiného než veřejné peníze.

Radmila Kleslová rezignovala na funkci místopředsedkyně hnutí ANO. Uvedla, že odstoupila kvůli dehonestující kampani. Ukázala, že spolek ANOšéfe! je úplně stejný jako tzv. tradiční partaje. Ale s nepřehlédnutelným  potenciálem být daleko větší žábou na prameni než ony. Jen český volič to do konce  roku vůbec nevzal na vědomí.

Vrcholí extrémní vlna sucha.

Říjen

V Egyptě se zřítil  ruský Airbus s 224 lidmi na palubě. K útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát. Pozdější vyšetřování ukázalo, že za katastrofu může  sabotáž a výbuch bomby propašované na palubu letadla.

Nizozemský bezpečnostní úřad vydal konečnou zprávu z vyšetřován letu MH 17 a oznámil, že let Malaysia Airlines  byl sestřelen raketou odpálenou z protiletadlového systému 9K37 Buk. Ukrajinské úřady selhaly, protože nedokázaly uzavřít vzdušný prostor nad zónou bojů na východě země. Zprávu lze sotva považovat za uspokojivou a dostatečně vysvětlující!

Prezident Spojených států amerických Barack Obama se telefonicky omluvil prezidentce organizace Lékaři bez hranic, Joanne Liuové, za nálet amerického letectva na nemocnici v afghánském městě Kundúz.

Etická komise  FIFA pozastavila výkon funkce předsedy Seppa Blattera, generálního sekretáře Jérôma Valckeho a předsedy UEFA Michela Platiniho.

Několik set lidí podalo trestní oznámení na německou kancléřku Angelu Merkelovou za to, že „ohrožuje bezpečnost země“

ČR

V Praze se zhroutila dosud vládnoucí koalice ANO- ČSSD -Trojkoalice díky nesmyslné a  sebevražedné akci obou silnějších partnerů proti Matěji Stropnickému a dalším radním za Trojkoalici.

Kleslová musela rezignovat nejen na stranické funkce, ale i  na post starostky Prahy 10.

V Olomouci ÚOOZ rozjel akci Vidkun, kde v celách předběžného zadržení skončily nejen místní vysoké policejní šajby a velký přítel, už ne Íčka Langera / další z justičních supervýkonů!!!!/, ale také olomoucký hejtman Rozbořil.

Starostové a nezávislí oznámili, že v krajských volbách v roce 2016 nebudou kandidovat spolu s TOP 09. Kalousek je prostě značka poškozující image před veřejností.

Na Ukrajině /výběrově/ proběhly komunální volby.

Polské parlamentní volby vyhrála konzervativní euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS), která získala v dolní komoře – Sejmu – většinu 235 ze 460 mandátů. Zejména díky tomu, že Polsko, sotva uvěřitelnou změnou postoje, zradilo pozici V4 při silovém hlasování o rozdělení migrantů na summitu EU.

Listopad

Svět

Hlavní událostí měsíce byl krvavý pařížský pátek 13.11. kdy na několika místech Paříže zaútočili islámští radikálové a i přes to, že jejich sebevražedná mise, více méně byla neúspěšná, zahynulo při nich 129 lidí.

Francie následně vyhlašuje výjimečný stav. Francouzský prezident má ambici vytvořit celosvětovou koalici proti IS. Velké razie,v  souvislosti  s pařížskými atentáty, probíhají v Belgii.

Počet teroristických útoků vzrostl v roce 2015 o 80 procent. Nejsmrtonosnější organizací se stala Boko Haram a na druhém místě se umístil Islámský stát. Tyto organizace byly dohromady zodpovědné za polovinu světového terorismu.

Ruský prezident Vladimir Putin zůstal podle žebříčku časopisu Forbes nejmocnější osobností světa. Na čele pořadí nejvlivnějších lidí stanul šéf Kremlu už třetí rok po sobě. Na druhém místě vystřídala amerického prezidenta Baracka Obamu německá kancléřka Angela Merkelová…… Myslím, že by Forbes, či někdo jiný, měl ještě každoročně vyhlašovat žebříček nejidiotštějších politických činů a rozhodnutí s dopadem na osud lidstva. Letos by bylo kandidátů habaděj!

Prezidenti Číny a Tchaj-wanu Si Ťin-pching a Ma Jing-ťiou se sešli v Singapuru. Jednalo se o první podobné setkání od roku 1949.

Nezávislá vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury doporučila vyloučit Rusko z Mezinárodní asociace atletických federací, což se následně i stalo.

Francouzský Senát odsouhlasil prodloužení výjimečného stavu v zemi o tři měsíce.

Krym postihl rozsáhlý výpadek dodávky elektřiny poté, co sabotéři vyhodili do vzduchu dva sloupy ukrajinské přenosové soustavy.

V Turecku vyhrála volby strana prezidenta Erdogana a opět bud evládnout s absolutní většinou.

Evropa si klekla na kolena před Tureckem a bude mu platit štědré výpalné za to, že  zastaví proud migrantů ještě na svém území. Turecko , vedle peněz, získalo příslib bezvizového cestování svých občanů do Schengenu a EU, jakož i opětné zahájení přístupových jednání s EU.

Turecká armáda sestřelila na hranici se Sýrií ruské vojenské letadlo Su-24. Ankara uvedla, že ruský stroj narušil turecký vzdušný prostor, Moskva obvinila Turky, Tenhle sestřel je zárodkem nové a mimořádně nebezpečné krize s celosvětovým dopadem. A rozhodně se, bohužel, dočkáme ještě  dramatického vývoje!!!

ČR

Na pražském Albertově vystoupil 17. listopadu prezident Miloš Zeman společně s předsedou Bloku proti Islámu Martinem Konvičkou.

Jedním z prvních důsledků akce Vidkun je odstoupení šéfa GIBS  Bílka.

Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická se třemi nejmenovanými kandidáty na profesory Jiřím Fajtem, Ivanem Ošťádalem a Janem Eichlerem podaly žalobu na prezidenta Zemana. Podle mého názoru u soudů uspějí.

Smlouvy nezveřejněné v internetovém registru se stanou neplatnými. Sněmovna přehlasovala senátní úpravy, podle nichž by za nezveřejnění smluv hrozila úřadům jen nejméně desetitisícová pokuta. Jo, každý v ČR bojuje proti korupci. Ovšem v podstatné míře  jen do té doby, než má něco skutečně účinného proti ní – podniknout! Tady to bylo o fous.

Táborský soud rozhodl, že konkurzní soudce Jiří Berka má jít na 8,5 roku do vězení za zmanipulované konkurzy. Odsouzeno bylo dalších osm lidí ze skupiny, která způsobila škodu 264 milionů korun. Česká justice pravděpodobně měla svou hvězdnou hodinku  nebo slabší chvilku / to jak se to vezme/. A Berkovi nepomohla ani Klausova amnestie, která dala doživotní generální pardon drtivé většině popotahovaných velkodarebáků jeho kalibru. Berka může oprávněně konstatovat, že osud k němu byl krajně nespravedlivý! Ostatní mají Klausovo  bene a on bručí….

Miroslav Kalousek byl zvolen předsedou strany TOP 09. Karel Schwarzenberg byl jmenován čestným předsedou. Už i voliči Kalousekpartaje a mainstream  nyní budou muset vzít na vědomí, že tzv. TOP09 je Kalousek a pouze jen a pouze Kalousek. Už nepůjde předstírat, že to tak není. Což všichni normální věděli od samého začátku, stejně jako to, že občan Schwarzenberg je, z kdo ví jakého důvodu, jen jeho maskotem.

Prosinec

Svět

Nejméně 14 lidí bylo zabito při útoku ozbrojenců v budově Regionálního střediska Inland v kalifornském San Bernardinu. Dva pachatelé byli zastřeleni. Vyšetřování ukázalo jejich napojení na IS. Jedním z důsledků tohoto činu bylo, že největší americké noviny, The New York Times, porušily devadesátiletou tradici, když na první straně zveřejnily redakční článek požadující zákaz prodeje automatických zbraní civilistům.

Vše ještě vyhrotil prezidentský kandidát Donald Trump, který vyzval k zavedení náboženské diskriminace na hranicích Spojených států amerických a požadoval plošný zákaz vstupu muslimů do USA..

Německá kancléřka Angela Merkelová byla vyhlášena osobností roku časopisu Time jako „vytrvalá morální vůdkyně“ během uprchlické krize. A já navrhoval, aby Forbes vyhlásil anketu o idiota roku….

V Saúdské Arábii začaly volby do místních samospráv, kterých se poprvé v historii země zúčastnily i ženy. A tahle země předsedá výboru OSN pro lidská práva.

Konflikt mezi Ruskem a Tureckem se vyhrotil. Turecko ohlásilo vznik strategické aliance se Saudskou Arábií.

Na světové klimatické konferenci v Paříži 2015 schválili zástupci 196 zemí dohodu, jejímž cílem je udržet globální oteplování pod úrovní 2 °C ve srovnání s předindustriální érou. Dohoda byla dosažena po mnoha a mnoha odkladech. A kdyby byla opravdu závazná a neprůstřelná, šlo by o čin roku.Celoplanetárního významu. Jenže hora poradila zase jednou myš. Vše je jen deklaratorní a nezávazné.

Fe Francii proběhly mimořádně vyhrocené regionální volby. Marie Le Penová a její Národní fronta sice nezískaly nakonec žádný region,  ale výrazně posílily. Staly se pro etablované smrtelným nebezpečím pro nadcházející prezidentské volby.

Ukrajina nesplatila Rusku  dluh ve výši 3 miliard USD a tím oficiálně deklarovala svou platební neschopnost. Nicméně nevyhlásila bankrot, ačkoli je zřejmý i podle pravidel Mezinárodního měnového fondu. ten ovšem stihl ještě před tím upravit svoje pravidla, tak aby mohl, poprvé, ve své historii, finančně podporovat zbankrotovaný stát. Zdravý rozum zase jednou prohrál souboj s politickým přáním. Prostě, když je potřeba, tak kámen volně puštěný z ruky stoupá vzhůru!

Ropa spadla na svoje 11-ti letá  minima.

EU prodloužila protiruské sankce o 6 měsíců.

Černá Hora dostala pozvánku do NATO.

V kalifornském Los Angeles proběhla světová premiéra dalšího dílu filmu Star Wars: Síla se probouzí. Svět tomuto nedůležitému okamžiku věnoval o několik řádů větší pozornost než třeba na podzim katastrofickým požárům v Indonesii.

ČR

Švýcarská policie zadržela českého europoslance za KSČM Ran-sdorfa, který se měl v bance pokusit vybrat 350 milionů eur. Prostě chtěl udělat velkou ránu. A demonstroval v praxi heslo – nic lidského mi není cizí!

Vláda Bohuslava Sobotky odmítla návrh společnosti NWR na poskytnutí finanční pomoci ve výši čtyř miliard korun na pokračovaní fungování společnosti OKD.

Tak takový je vlkův výběr nejdůležitějších událostí ve světě i doma v roce 2015. Nic moc rok, že? Při ohlédnutí za ním.

Svět řešil jako hlavní následující krize:

Ukrajinu

Řecko,

celosvětový teror

Islámský stát

migrační vlnu

krizi kolem Ruska a s Ruskem

globální oteplování

Z mého hlediska nevyřešil nic. Kdybych ho měl nějak pojmenovat, nejtrefnější by mi přišlo označení ROK PŠTROSA!!!  Ne nehledejte tohle označení v žádném exotickém kalendáři! Takový rok nikde nenajdete! Jen na Kose. Rok pštrosa znamená, že světové a zejména evropské elity před problémy systematicky strkaly hlavu do příslovečného písku. Problémy pro ně neexistovaly, protože je odmítaly vidět!!!!  Takže do Nového roku vstupujeme obtěžkáni závažím všech těchto problémů. Aniž bychom měli reálnou naději se některých zbavit.

Nejsnazší by bylo vyřešení Ukrajiny. Pokud by Západ  neměl jako hlavní ideu své současné politiky  a možná i existence snahu o oslabení a nejlépe rozvrácení Ruska. Jenže Rusko je trvale udržováno pod tlakem. Aniž by někdo vzal na vědomí skončená  embarga kuby a Iránu. Která nic neřešila a ničím nepohla.

Řecko a jeho krize se vrátí znovu. Možná, že ne v roce 2016, ale vrátí. V ještě ostřejší podobě. Evropa tvrdě zaplatí politiku Merkelové vůči Řekům!

Což ovšem budou jen drobné ve srovnání s tím, jak katastrofálně doplatí na rozpřáhnutou náruč Mama Merkel vůči migrantům všeho druhu! Kdo už se do Evropy dostal, ten tady, pokud se on sám nerozhodne jinak – zůstane! Se všemi, dnes sotva odhadnutelnými důsledky.

Islámský stát klidně může být příští rok vojensky poražen. Protože poražen rozhodně, v historicky krátkém čase bude. Jenže nedejme se mýlit. Poraženi budou pouze fousatí fanatici, kteří si klidně nasadí sebevražedné pásy s výbušninou.  Jen oni. Tak jako vždycky  svou krví zaplatí obyčejní kmáni a nájemní knechti. Pokud včas neutečou. Poraženi nebudou ti, co ty fanatiky vyčarovali z ničeho, co je zorganizovali, dlouhodobě sponzorovali, podporovali a vyzbrojovali. Ti zůstanou netknutí. Navíc porážka fanatiků nebude znamenat konec jejich základní myšlenky – zřízení archaického fanatického ortodoxního  muslimského chalifátu  se středověkými pravidly a zákony!!! Naopak mučednictví jeho fousatých martýrů dodá této myšlence sotva porazitelnou gloriolu! Zejména mezi chudými muslimy jak na Blízkém východě, tak v jejich evropských komunitách, které letos mimořádně posílily. Díky neschopnosti evropských elit skutečně reálně řešit migrační krizi, bude tato pokračovat.

Zdá se, že její zastavení se neobejde bez velkých evropských nepokojů. A  velmi se obávám, že politici, kteří nejsou ochotni řešit migrační tsunami jediným odpovídajícím prostředkem – tedy násilnou obranou evropských hranic, použijí ozbrojené násilí nakonec proti vlastnímu nespokojenému obyvatelstvu!

Stejně tak nevěřím, že  lidstvo pokročilo v řešení celoplanetárních ekologických problémů!! Národní zájmy a snaha politiků být zvonu zvolen, za každou cenu,  ve vlastní zemi bude triumfovat nad potřebami celé planety.

A Česká republika? Já když čtu tu svou svodku českých hlavních událostí, tak mi z toho vystupují jasně jen tyhle věci

-naprosto podivné zásadní verdikty české justice. Které obyčejný člověk – právní laik nemá šanci na nějaké racio pochopit. Takže  z jeho hlediska má pochybnosti o její funkčnosti.

-že česká politika je stále více zamořována velmi podivnými figurami typu Kalousek, Babiš a Zeman. Aniž by byla sebemenší naděje, že přijde konečně někdo normální. Pro koho nebude absolutním cílem tu vlastní narcisismus nebo vlastní velkoprospěch. A to nás ještě čeká povinný příchod pštrosí politiky politické superkorektnsoti. Kdy  definitivně končí zdravý rozum a zásadně se hrají jen císařovy nové šaty!

Takže jaký že byl ten rok 015 a bude ten nový -2016?

Velmi se obávám, že bude platit to, co na otázku  jaký bude další nový rok už před dávnými lety odpověděl jeden židovský rabi:

Ten sdělil tazateli, že má pro něj dvě zprávy – dobrou a špatnou. A zeptal se ho kterou že chce slyšet dříve. První byla vyžádána ta špatná a  rabi pravil:

Špatnou zprávou je, že ten nadcházející rok bude horší než ten, který právě skončil. Tou dobrou pak informace, že bude lepší než ten další po něm….

Bohužel to vidím úplně stejně i pro roky s pořadovými čísly 2015,2016,2017….

Zdroj: fotografie z textu i většina informací převzata ze souhrnů na Aktualne.cz

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.