To fakt vydali analytici Bloombergu?


Konec jednoho a  začátek dalšího roku je ideálním časem pro vydávání všemožných předpovědí významných událostí, které nás mají v tom nadcházejícím čekat.  Přiznávám, že někdy mezi Vánoci a  Silvestrem jsem byl také v pokušení si nějaké takové věštění na Kose také střihnout. Ale nakonec  zvítězila  lenost kombinovaná s poznáním, že  věštcem nejsem a být nechci a  že je to vlastně zásadní krok k sebezesměšnění. Takže jsem si to odpustil. Ale s o to větším gustem jsem pročítal, co v křišťálu svých koulí nebo v  kávových sedlinách redakčních  turků našli jiní, kteří  nejsou ani líní a ani nemají zábrany věštit. A přiznávám, že  nejvíce mne dostala, z těch, které mi zatím přešly přes monitor ta od renomované zpravodajské agentury Bloomberg…

Má název Pesimistický průvodce rokem 2016 a v originále ji najdete zde:

http://www.bloomberg.com/graphics/pessimists-guide-to-2016/

Pro neangličtináře si dovolím skromný a neumělý překlad

1. Cena ropy vystoupá rychle nad 100 dolarů za barel. Svět se propadne do recese

2. Británie se rozhodne opustit Evropskou unii.

3. Velké světové banky budou zasaženy hackerským útokem.

4. Evropská unie se zhroutí pod tlakem obav z migrace.

5. Čínská ekonomika spadne do recese, moci se chopí armáda.

6. Izrael zaútočí na íránská jaderná zařízení.

7.Putin vystaví Ameriku na vedlejší kolej

8.Prudce se zvýší globální oteplení

9. Latinská Amerika projde ztracenou dekádou

10. Donald Trump vyhraje prezidentské volby

Kdyby tohle vydala  redakce takových Bobkových listů nebo experti zvaní Českou televizí  nebo Bleskem, neměl bych s tím sebemenší problém. Jestliže  se ale  jedná o analytický výstup jedné ze dvou největších a nejprestižnějších světových zpravodajských agentur? Mám pocit  prázdnoty  a zklamání, řečeno eufemisticky.

Soudím, že nejméně body 3. a   6.  do tohoto přehledu očekávaných velkých světových malérů nepatří.

Útok na přední světové banky mají provést hackeři z Ruska a Iránu…. Osobně si myslím, že  velké bankovní domy  jsou cílem každého  trochu ambiciozního hackera na celém světě trvale  a každý den. Peníze lákají každého. vždycky a všude. Což je  realita. S kterou prostě finanční svět žije od té  doby, co implementoval totální komputerizaci. Kdyby přišel například zničující elektromagnetický impuls, odvětví se naprosto zhroutí.  Bez zásahu jakýchkoli  hackerů. Navíc, opravdu efektivní hackerský útok předpokládá v napadené struktuře insidera.  Bez něj jsou velké průlomy naprostou výjimkou.  A osobně si nemyslím, že Irán má  v něčemu takovému dostatečné kapacity. A Rusko? Netuším, jakým hackerským potenciálem disponuje. Nehodlám ho ani podcenit ani přecenit. Jistá je jedna věc – něco podobného by nejspíš spolehlivě vedlo k velké válce.

Takže pro mne blud.

Podobně je to s možností izraelského útoku na  iránská jaderná zařízení.  To bylo možné před podpisem dohody s Iránem v létě 2015. Nyní to pokládám za vyloučené. Zejména po rozmístění ruských protiletadlových systémů v Sýrii.  Izrael nemá, jak se nad Irán dostat. Ne pokud mu vzdušný  prostor neuvolní Sýrie nebo Turecko.  Sýrií rozuměj jednak prezidenta Assada, kterého Irán dlouhodobě podporoval a podporuje a ruské velení tamního kontingentu. Vztahy s Tureckem jsou i nadále napjaté….  A předpoklad, že by Izrael odpálil rakety s jadernou hlavicí? Bez požehnání  Bílého domu?

Tohle fakt vymysleli analytici v Blombergu?

Nicméně ono těch úletů je tam více. Pokud si například rozkliknete na zdrojové stránce předpovědi  scénář číslo 9. – ztracená dekáda Latinské Ameriky, zjistíte, že tato hrozba je vyvolávána v podstatě 4mi zeměmi a situací v  nich:

Mexikem

Venezuelou,

Argentinou,

Brazilií.

Vnitřní stav tří z nich přímo závisí na cenách ropy. Které jsou momentálně extrémně nízké!!! A dodejme, že nereálně nízké a neudržitelně nízké! Současná úroveň je  dána bezpříkladnou válkou hlavních hráčů na trhu o tržní podíly, kdy se bojuje zničujícím způsobem pro všechny ropné ekonomiky světa – cenou!

Pokud  se  naplní „hororový“ scénář Bloombergu č.1 a ropa vyjedena 100 USD/barel, pak rozhodně nemůže zafungovat  souběžně s ní č.9. a propad Latinské Ameriky. Tak, jak je popsán. Nicméně, že v Latinské Americe bude  asi hodně horko v tomto roce, s tím bych souhlasil. Ale že by to byla katastrofa srovnatelná s celosvětovým oteplováním nebo nějakým kolapsem čínské ekonomiky?  Tak to ani náhodou!

Podobně nepovažuji za globální katastrofu situaci, kdy by Británie opustila EU. To by sice byl hodně velký malér. Ale pouze pro Evropu a Brity. A už dávno a dávno neplatí, že evropské krize jsou krizemi celosvětovými!!!  Zbytku světa tenhle scénář bude, více méně, lhostejný nebo na něm dokonce hodně vydělá. Ne že by neměl dopad na světovou ekonomiku. Ale planetární rozměr prostě tohle nemá.

Takže  co mi vlastně zbývá jako možné  krize celosvětového významu z toho seznamu Bloombergu?

1. Cena ropy vystoupá rychle nad 100 dolarů za barel. Svět se propadne do recese

4. Evropská unie se zhroutí pod tlakem obav z migrace.

5. Čínská ekonomika spadne do recese, moci se chopí armáda.

7.Putin vystaví Ameriku na vedlejší kolej

8.Prudce se zvýší globální oteplení

10. Donald Trump vyhraje prezidentské volby

Mno, koukám, že  ten seznam planetárních katastrof v roce 2016 je stále ještě silně  atrofovaný.  Protože, dle mého názoru , do něj nepatří bod číslo 7. tedy, že Putin odstaví Ameriku na vedlejší kolej a bod č. 10 tedy vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Začnu tím Putinem. Pokud  jeho vzestup a mocenské ambice někdo v Americe, z tamních mocných považuje za celosvětovou hrozbu, pak by, v první řadě, se měl podívat do zrcadla!  Putinův vzestup by nebyl možný, kdyby Washington, počínajíc érou Billa Clintona nebyl dělal tu nesmyslnou zahraniční politiku, zejména ve vztahu k Rusku, kterou  už dvě dekády provozuje! Minimálně v okamžiku, kdy Spojené státy zjistily, že se Rusko staví na nohy, bylo možno jakoukoli konfrontaci nebo nepřátelství eliminovat nabídkou slušného a férového partnerství  a rozumné spolupráce. Místo toho jsme se dostali do stádia konfrontace, která zde od dob Berlínské krize  -NEBYLA! Mimochodem, v roce 1999, kdy se ruským premiérem stal nynější šéf Kremlu Vladimir Putin, v něm Clinton viděl „ohromný potenciál“. Blairovi tehdy řekl, že je „velmi chytrý a uvážlivý a můžeme s ním dokázat mnoho dobrého“

viz: http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/putin-ma-potencial-dokazeme-s-nim-veci-rikal-clinton-blairovi_368219.html

Za pozornost stojí rozkliknutí tohoto scénáře a podívat se, jak vidí Bloomberg detaily tohoto strašidláckého příběhu:

-Putin vytlačí Obamu z režie dění, či smluv  v konfliktu s IS

-prý může  přes uprchlickou agendu vydírat Merkelovou a  ostatní hlavní evropské lídry

-Merkelová prý může  být proto vstřícná ke zrušení  sankcí vůči Rusku a později souhlasit s připojením Krymu

-Putin prý etabluje nový řád na Blízkém  východě a rozšíří svou zónu vlivu na celý prostor v hranicích bývalého Sovětského svazu…A protože je Rusko velkým partnerem EU v obchodě, tak to prý pohne krizí na Ukrajině!!!

Což bude mít katastrofické ekonomické důsledky typu:

-Ruský rubl a  akciové trhy rapidně posílí

-Akciovou rally  zažije evropský potravinářský průmysl díky návratu na ruský trh

-německé akcie posílí vlivem zrušení embarga….

Takže si to shrňme – katastrofou je, že vzroste Putinův vliv. A důsledkem toho se můžeme dobrat nějakého řešení na Blízkém východě a na krajině, nastolení tam nějakého pořádku a snížení napětí.- což neříká nikdo jiný než Bloomberg…  Evropské a zejména německé akcie posílí! To je mi fakt katastrofa opravdu nevídaná!  A Rusko bude uplatňovat svůj vliv v  tzv. blízkém zahraničí, v hranicích bývalého Sovětského svazu? Má snad někdo problém s tím, že po venezuelských volbách Spojené státy jasně posílí svůj vliv v této zemi a tím celé Latinské Americe?

Takže já ze seznamu hrůzy bloomberských analytiků škrtám  další položku.

A začnu se zabývat jejich strašidlem číslo 10. – Donaldem Trumpem v Bílém domě.   Já se přiznám, že  jakkoli jsem vždycky  fandil demokratickým kandidátům, tak je pro mne noční můrou vítězství  Hillary Clintonové!!! Jakož i řada republikánských kandidátů. Kteří potřebují svou reputaci budovat na výrocích typu – já budu sestřelovat ruská letadla. Pokud vím, Donald Trump nic podobného neřekl. Takže mi vychází jako jeden z mála, co si uvědomuje možnost termonukleární války. Že je hulvát a ranař? Myslím , že oproti oběma Rooseweltům bude,  v  tomto směru, docela ořezávátko! A  říká věci, které politická korektnost zakazuje?  A mohl by mi někdo osvětlit pár zásadních rozdílů, v  přístupu k zahraniční politice mezi Trumpem a Reaganem?

Nemám Trumpa načteného ani nakoukaného přes televizní debaty. Ale chystám se na to a pokud bude Kosa náhodou  pokračovat i koncem tohoto roku, jistě  se bude  fenomenu amerických prezidentských voleb věnovat  dost zevrubně a opakovaně. Nicméně osobně  soudím, že Trump má, ze všech současných prezidentských uchazečů, jasně největší ekonomické kompetence. Na rozdíl od ostatních politikářských žvanilů. Být Američanem, přemýšlím zejména v této kategorii, vlastně, doporučovat Američanovi, aby přemýšlel přes peníze?  Nošení dříví do lesa, řekl bych… A speciálně pro ČR by jeho vítěství mohlo být velmi zajímavé. Vsadím se, že bude jediný / možná s výjimkou Hillary/, kdo tuší, že nějaká Česká republika existuje a kde asi tak ji, ve světě lze najít. Jeho první manželka Ivana totiž pocházela, jestli se nepletu, ze Zlína.

Když to shrnu – ne že by americké prezidentské volby neotřásly světem a nemohly vygenerovat, dost pravděpodobně – katastrofu. Ale  – ZATÍM – se ta katastrofa nejmenuje Donald Trump. Nevěřím, že by překonal neuvěřitelný trojlístek Clinton, Bush jun., Obama.

Takže co nám s té apokalypsy pro rok 2016 podle Bloombergu zůstalo:

1. Cena ropy vystoupá rychle nad 100 dolarů za barel. Svět se propadne do recese

4. Evropská unie se zhroutí pod tlakem obav z migrace.

5. Čínská ekonomika spadne do recese, moci se chopí armáda.

8.Prudce se zvýší globální oteplení

Když rozeberu zbylé čtyři možné globální katastrofy podle  Bloombergu, pak si dovolím prohlášení, že pokud se nestane něco opravdu dramatického- nějaká jiná globální katastrofa, kterou američtí analytici jaksi velkoryse přehlédli, protože byla pod jejich  rozlišovací schopnost – například tvrdý a velký konflikt mezi Iránem a Saudskou  Arábií, pokládám dosažení hranice 100 USD/barel za vyloučené. V roce 2016 určitě.  Ovšem i kdyby se tak stalo,  pak pro mne vypadá celosvětová černá labuť úplně jinak! Protože by se zastabilizovaly finance ropných států, což by mohl  velmi pozitivně uklidnit situaci v některých částech světa.  Není pomalu  velký ropný producentský stát, aby nebyl v potížích a někdy až kritických. Norskem počínaje, Venezuelou či Nigerií konče. Svět už naftu nad hranicí 100 USD dlouhodobě zažil a nějak se s tím vypořádal. Fakt je, že by rozhodně došlo k ještě většímu  zpomalení čínské ekonomiky, která ze současných cen energetických nosičů profituje zcela mimořádně. Podobně jako Indie. Každá mince má prostě dvě strany a mně obě připadají akceptovatelné. V tomto případě určitě.

4. Evropská unie se zhroutí pod tlakem obav z migrace

Ano, tohle může být jedna z celoplanetárních katastrof tohoto roku. Zcela jistě. Jenže i tady Bloombergové nedělají svou práci dobře. EU se nerozpadne pod tlakem OBAV z migrace, nýbrž pod tlakem NEŘIZENE  a NEZVLADTELNE migrační vlny!  EU evidentně není schopna problému, před kterým stojí – čelit! Není schopna bránit své hranice! Spoléhá na Turecko, že to udělá za ní. Tohle nemůže skončit jinak než katastrofou. Pokud se něco rychle a zásadně nezmění.  To je dnes jasné úplně každému. A řešením nejsou snahy o automatické přerozdělování těch, co se do Evropy hrnou každý den. To je jen odsouvání řešení a rozšiřování problému do těch koutů Evropy, kde ho ještě nemají. Takže ano – MIGRACE  do Evropy je možnou fatální katastrofou světa v roce 2016. Nebo minimálně založení globálního problému celosvětového rozměru v Evropě pro jakýkoli následující rok.

5. Čínská ekonomika spadne do recese, moci se chopí armáda.

Čínská ekonomika rozhodně je v poklesu svých temp. Nicméně  dám sem graf jak rostl tamní  HDP posledních cca 30 let. Jednak absolutně  a jednak v % ročního přírůstku:

Neuvěřitelné grafy!!! V každém ohledu! My se letos prsíme přírůstkem 4,5% . Z grafu je zřejmé, že tento náš, za hodně dlouhou dobu nejvyšší roční přírůstek, Čínané překonávali v průměru dvojnásobně a pod náš momentální rekord spadli jen v letech 89-90…  A v ekonomických slabikářích už je psáno, že logicky po takovém obrovském růstu někdy musí dojít ke  stagnaci a nutnosti řešit vzniklé problémy z růstu. Což je problém Číny. Přijde, co přijít muselo. Tak jako dorazí jaro a po něm léto. Kupodivu střídání ročních období nikdo za katastrofu nepokládá.   Nicméně turbulence na čínských burzách ukazují, jak moc čínská ekonomika ovlivňuje svět. Nicméně nechápu, proč očekávaná událost by měla být celosvětovou katastrofou. pokud  jsou ti, co řídí světové finance a byznys gramotní. Ochlazení v Číně bude problém. Ale myslím, že to čínští tvrdě kapitalističtí komunisté ustojí. Armáda sotva provede puč. Pokud ji stranický aparát má pod kontrolou, což bych předpokládal. Tak jako ji pod kontrolou měl komunistický režim u nás i jinde ve východním bloku až do posledních hodin svého trvání. Armáda bude součástí řešení , ale nikoli strůjcem katastrofy. Tou bude opět nepřipravenost a nenažranost západních finančních elit, které na čínské ochlazení zareagují velmi pravděpodobně pozdě a špatně!

Takže se dostáváme k

8.Prudce se zvýší globální oteplení

Zdá se, že člověk usilovně pracuje na svém konci. Tím, že změní klima na planetě tak, že tu změnu sám nepřežije. Dobrou zprávou je, že během příštích, řádově 350 dnů to, s pravděpodobností, hraničící s jistotou nestihne. Pokud ovšem nerozpoutá termonukleární válku!!! Špatnou ovšem to, že NĚKDY to rozhodně dokáže. Otázkou je – kdy? Když na to neumí neumí odpovědět jedna ze dvou největších zpravodajských agentur světa, nebudu se pokoušet být lepší než ona. Nemám na to. Nicméně – tohle je setrvalý jev a hrozba. Nijak spojená speciálně s tímhle rokem.

Takže – když si to shrneme, pak z deseti hororových scénářů Bloombergu mi jako opravdu průšvih celosvětového rozměru přijde jen  č.4.  a podmíněně 5.

Zbytek považuji buď za blud a nikoli katastrofu nebo něco, co rozměr katastrofy nemá nebo hrozbu, s kterou žijeme už nějaký /dost dlouhý/ čas. A kterou prostě neumíme odvrátit.

A nechápu, že takové dílko mohli vyplodit  analytici někoho takového jako Bloomberg!

Že to vypadá jako dobrá zpráva, protože  jste se zbavili obav? Nejásejte, pokud jste tak učinili, hned vám zase zkazím náladu. Protože  já bych ten žebříček možných velkých malérů v roce 2016 viděl například takto

  1. Světové finance  zažijí další otřes podobný průšvihu s deriváty z roku  2008. Neumím specifikovat, kdy a z jakých důvodů se tak může stát, ale tvrdím, že je na něj rozhodně zaděláno. Protože bankéři se  nepoučili. Zejména američtí ne.

2. Některá z tzv. proxy válek se změní v horkou válku mezi jadernými velmocemi. Což se dnes může stát daleko snadněji, než za dob té nejmrazivější studené války!!!  USA ani Rusko už nejsou naprostými suverény svých mocenských sfér, kterým si nikdo nedovolí odmlouvat. Dříve bylo nemyslitelné, aby si některý ze satelitů hrál svoje samostatné mocenské hry. Dnes máme co do činění s ambicemi  Turecka, Saudské Arábie  dalších, na straně jedné a Iránu na té druhé. Nemluvě o rádo by válečnících z takového Kyjeva. Kteří by konflikt oživili a eskalovali dneska večer, kdyby to bylo jen na nich. A spojencké smlouvy by jaderným mocnostem v podstatě nedaly na výběr. Jak jsme toho byli svědkem ohledně sestřelu ruského Migu. Osobně se  právě  této možnosti bojím  mimořádně hodně!

3. Hackerský útok způsobí buď totální kolaps například finančního světa nebo dokonce prolomí některý ze strategických vojenských okruhů a  spustí, řekněme, odpočítávání….

4. Evropská unie se zhroutí pod tlakem  migrace.

5. Čínská ekonomika spadne do recese, moci se chopí armáda.

6. Teroristům a fanatikům se povede napadnout zbraněmi hromadného ničení / chemické, biologické/ přední světová centra koordinovaným útokem.

7.V Pakistánu se islamističtí fanatici zmocní jaderné zbraně.

8.Změny počasí  z poslední doby budou pokračovat, další  zatím zemědělsky produkčně  schopné oblasti světa v Asii a  Africe se stanou suchými oblastmi a do pohybu se dají milionové masy  obyvatelstva prchajícího ze suchem zdevastovaných území.

9.vygraduje napětí kolem Paracelských a dalších ostrovů v Jihočínském moři a dojde k přímému střetu mezi Čínou a Spojenými státy.

10.  Prezidentské volby v  Americe vyhraje Hillary Clintonová, Mark Rubio, Ted Cruz, či nějaký podobný duševní svalovec….

11. Dojde k velké a nikým nečekané přírodní katastrofě nebo nějaké nečekané celosvětové, rychle se  šířící nákaze s fatálními důsledky…

Tak tohohle se bojím já…

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.