Fialová modrá a PorošenkoFiala.


Původně jsem článek o sletu partaje s ptákem ve znaku plánoval na včerejšek. Nicméně neděle se mi jaksi vymkla z časového rámce. takže  až dnes, tak říkajíc – s křížkem po funuse. Když už sjezd ODS okomentoval každý, kdo má díru do krku a komu stálo za to se touhle událostí zabývat.  Protože  – málo platné, na našem domácím vnitropolitickém hnojišti jde o událost třetího řádu.

Viděno normálním a nestranným prizmatem. prostě současná ODS je dnes politickou silou na úrovni lidovců. Vlastně menší.  Protože lidovci při jejich, řekněme – univerzalitě, jsou schopni vytvořit koalici s kýmkoli. Tak jako vždycky byli. Něco podobného si  trosky, kdysi nejmocnější partaje, nemohou dovolit.  Míním tedy úroveň celostátní. Na té komunální se také nijak nežinýrují. To je více než zjevné. Stokrát  Fiala mohl hřímat o tom, že ODS  nepřipustí oligarchizaci a socialismus, což bylo hlavní a po hříchu – JEDINÉ artikulované sdělení tohoto sletu fialových pro eventuální  / masochisticko nostalgického/ voliče, když  po posledních komunálních volbách ODSáci všude, kde to jen trochu myslitelně šlo, rádi a ochotně kolaborovali /politicky korektně  by mělo býti koalovali/ tu s třídním socanským, onde s nepřítelem oligarchickým. Nebo dokonce s oběma  najednou. Aby zůstali u lizu. Nemusím chodit  pro případ daleko- stačí se podívat na radu zastupitelstva statutárního městysu, kde je vlčí doupě. Takže takhle nějak vypadá ona neotřesitelná zásadovost a věrnost principům v modrém/fialovém, v praxi  Nepohoršuje mne to, nedivím se  tomu. Normální politická realita  v  Čechách a v podání ODS  už nějakých takových 20 let -viz opoziční smlouva. Divím se ovšem těm, kteří jsou ochotni znovu na ty plky Fialy a spol. skočit.  O jejich zásadovosti, jejich věrnosti zásadám.

Oč vlastně v  tom dvoudenním ostravském představení šlo?  Domníval jsem se, že  v celku o nic.  Protože  termín byl špatně zvolen a nějaké silné téma ODS prostě nemá. Jediné,co ji drží při politickém životě je

-boj proti EET

-boj proti Bruselu a rétorika  vůči migrantům.

-rozhazování peněz současnou vládou

-boj proti Babišovi

Nic jiného ODS v agendě nemá a ani nezkouší artikulovat.

Takže  se na ty její hlavní cíle podívejme alespoň velmi stručně.

Boj proti EET? Pro mne nic jiného než zacemnetování skutečnosti,  že  určitá část národa a ekonomicky činné populace, by měla být i nadále postavena nad zákon a zejména spravedlivě odvádět cech do společné pokladny státu.Prostě ODS nám sděluje – nikoli poprvé a určitě ne také naposled, že  podle jejího názoru vybrané skupiny mohou okrádat ty ostatní a že je to tak správně.  Více  tento bod  dnes rozebírat nehodlám. Už dlouho se chystám na detailní článek.

boj proti Bruselu a emigrantům?  Směšné! Za uprchlickou vlnu vděčíme, kromě jinému – odstranění národních hranic a zavedení Schengenu. Za možnost silového prohlasování rozdělovacích kvót  zase Lisabonské smlouvě. A přirozeně kancléřce Merkelové  a dalším hybatelům migračních vln přímo na Blízkém východě. V neposlední řadě pak západním intervencím v Afghanistánu, Iráku, Libyi a občanské válce  v Sýrii. Pamatujete ještě tuhle fotografii vstupu do Schengenu?

Český ministr vnitra Ivan Langer se svým slovenským protějškem Robertem Kaliňákem odstraňují závoru na přechodu ve Starém Hrozenkově.

Pokud jde o Schengen, jeho pravidla a českou aplikaci – kdo má zájem o detaily a časový průběh vyjednávání a konkrétní aplikační kroky, najde detaily zde:

https://www.euroskop.cz/8750/sekce/vstup-cr-do-schengenu/

A Lisabonská smlouva? Tak ta vstoupila v platnost 1.12.2009. Po dokončeném ratifikačním procesu v České republice. Kde tehdy jako prezident úřadoval jistý Václav Klaus a předsedou vlády byl jakýsi  Mirek Topolánek. A ODS byla zdaleka nejsilnější vládní stranou, když jí ve volbách /někdy zvaných Kubiceho volby/ dalo hlas rekordních 35%  voličů. Detaily o Lisabonu zde:

http://www.czech.cz/cz/98331-lisabonska-smlouva-a-cesko

Kdo prosazoval českou účast na operacích v Afghanistánu a podporoval akce v Iráku, Libyi a má naprosto jasno o tom, co se děje v Sýrii  snad psát nemusím.

Boj proti rozhazování vlády? A účelné vynakládání peněz?  Tak tohle je drzost pur. O hospodaření ODS a jejich přístupu k veřejným penězům, jsem na Kose i jinde už napsal stohy článků. Dovolím si z nich připomenout alespoň jeden – o tom, jak se za bačování ODS zacházelo s evropskými fondy

Zpráva EU -Česko nejvíce rozkrádá evropské fondy. A Kalouskovi zbývá už jen lež!

ODS a současný  její šéf  se k minulosti staví ve  smyslu – my nic, to ti před námi, my  s nimi nemáme nic společného. Což  je sice evidentní nesmyl,  takže si sem dáme zprávu NKÚ o tom, jak účelně vydával státní peníze  rezort školství, když mu šéfoval dnešní velký šetřič státních peněz Fiala  protože nejvíce vždycky platí ono biblické – po ovoci poznáte je!

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/ministerstvo-skolstvi-rozdelilo-nepruhledne-na-sport-800-milionu-korun-tvrdi-nku–1450461

Takže to je ODS a starostlivý hospodář Fiala osobně!

Boj proti Babišovi a oligarchizaci? Tohle není ani úsměvné, to je prostě tragedie! Určitě, když to komunikuje tahle stranička nebo Kalousekpartaj. Ze sjezdové tribuny to ovšem hřímali jak modří, tak Kalousek. Až se jednomu chtělo slzet! Jsem poslední, kdo by vítal  přítomnost Babiše a podobných ve vrcholné české politice. Jeho dosazení do křesla místopředsedy vlády a ministra financí, s výhledem, že bude premierem, považuji doslova a do písmene za tragedii téhle země a její omyl historického charakteru. Ale naprosto nezapomínám na to, že se tak mohlo stát jedině díky tomu, co tady trvale předváděla ODS od roku 1992 a zejména pak to, co národu připravili Topolánek, Nečas a Kalousek ve vládách po roce 2006! Nebýt jejich „způsobu vládnutí“, které se dá ze všeho nejvíce připodobnit k vpádu Braniborských nebo Pasovských do Čech, nejspíš  jsme byli Andreje Babiše ušetřeni.

Je to opravdu tristní bilance. Nicméně, co že zaznělo, jako hlavní poselství, ze sjezdových mikrofonů?  V podstatě poplašná zpráva – že ODS už se cítí být připravena vládnout!!!!!

Pro ty, co eventuálně už zapomněli si dovolím malý historický exkurz. ODS sestavovala  vlády celkem 4x po nějakých  volbách.

V roce  92,96, 06,10. Z toho dovládla plnou dobu pouze 1x  a to hned poprvé….  V ostatních  periodách, po obrovských a neustojitelných politických a zejména ekonomických skandálech – musela, předčasně a s ostudou končit.  A je zcela prokazatelné, že jak v roce 1997, tak o 16 let později předávala  svým nástupcům hospodářství země  a jeho finance v naprosto katastrofálním stavu!  Abych ilustroval  své tvrzení jednoduchým grafem, dám sem vývoj HDP Česka  po dobu posledního vládnutí ODS/Kalouska – mezi roky 2006-2013..

Jinými slovy -když šla ODS naposled od válu,  byl HDP země menší než v roce 2008! Skvělý výsledek! Něco podobného v Evropě dokázaly už jen Řecko, Portugalsko, Španělsko a Itálie!!!! Všichni víme proč!  Například Slovensko  předkrizovou úroveň své ekonomiky  dosáhlo už koncem roku 2010…..

A doplním to ještě grafem o průběhu nezaměstnanosti:

ods1

Zdroj: http://www.kurzy.cz/makroekonomika/nezamestnanost/

Ne, po ODS žádná vláda ekonomiku ve slušné kondici zdědit nemůže. Jen haldu nezaměstnaných….

Ale od Fialy jsme slyšeli neuvěřitelnou věc – dobrý  hospodářský výsledek roku 2015 a stoupající zaměstnanost  je prý zásluhou ODS a jejích „reforem“ po roce 2008… Slováci si mohou gratulovat k tomu, že  u nich  žádný Kalousek a žádná ODS do ekonomiky nemluvila! Natož , aby prováděli svoje „reformy“.

Takže vážení, kdybyste náhodou neměli jasno, co zapříčinilo dlouho nevídaný růst české ekonomiky v loňském roce, pak vězte, že za něj vděčíme především

-snížení platů státních zaměstnanců o 15%

-zmrazení důchodů

-zvýšení DPH

-dani ze superhrubé mzdy

-zavedení zdravotnických poplatků

-totálnímu propadu investic  státu do infrastruktury a tudíž bezpříkladnému propadu stavebnictví a navázaných oborů

-rekordní nezaměstnanosti

Snad jsem uvedl všechny základní markanty hospodářských politik vlád pod vedením ODS mezi roky 2006-2013

Takže  znovu opakuji – sjezdové výkřiky, ve světle  doložitelných faktů o schopnosti  ODS řídit tenhle stát, je pro mne skutečně jen a pouze poplašnou zprávou! Která by měla být pod trestní sankcí, kdyby stát měl opravdu  vyvinutý pud sebezáchovy.

Tiše a naivně jsem doufal, že  snad v Ostravě zazní něco, co by aspoň vzdáleně připomínalo sebereflexi téhle  strany, jejíž působení,  v našich novodobých dějinách, připomíná ze všeho nejvíc biblických 10 ran egyptských. Ovšem bez naděje , že by se našel nějaký Mojžíš, který by nás  zbavil faraona, pardon – ODS  a  Kalouska, tím, že nás odvede do země zaslíbené…

Místo toho jsme byli, jak už řečeno, svědky nekonečného proudu sebechvály, řečí o boji proti socialistickému, rozhazovačnému státu, šikaně  podnikavých lidí atd. atd.  A také , jak se ODS vrací na politickou scénu. Jak jí rostou preference. Že je prostě už zase sexy. Protože  to je přece úplně jiná ODS! Která s tou starou nemá přece nic společného.

Takže se nejdříve podívejme na ty preference:

ods

Když tenhle graf prohlížím, tak docházím k jednoduchému závěru – onen růst preferencí, z cca asi 6% na ohromujících 10, je přesně stejný, jako počet procent, která v tom samém období poztrácela Kalousekpartaj….Protože  i nejomámenější polykač dýmu z knížecí fajfky konečně začíná chápat, že  Schwarzenberg byl a je  jen zástěrka pro naivy.

A kdybych měl definovat, čím že si ten lepší výsledek modří „zasloužili“ tak bych to označil za dobrodiní naprosté  politické neviditelnosti. Prostě v české politice  už stačí k bodům, když nejste  vidět. Nejlépe vůbec. A  to současná ODS splňuje. S  Fialou celkem dokonale.

Česká pravice /a bohužel totéž platí pro levici/ totiž nemá nosné politické téma. Ano, je tu stále ještě boj s korupcí,  ale něco podobného, po zkušenostech s jejich „vládou rozpočtové odpovědnosti, práva a boje proti korupci“ jim nemůže  věřit ani dlouhodobě hospitalizovaný pacient pražských Bohnic.

Takže jim zbyla jen ta evidence tržeb a  „boj proti oligarchům“. O tom, jak asi to s těmi oligarchy myslí vážně  netřeba nějak dlouho přemýšlet. Stačí si vzpomenout, kdo financoval před volbami 2010 kampaň všech tří následných koaličních partnerů toho, co jsem  a jak se posléze ukázalo, oprávněně – nazval famiglií 118. Pro ty co zapomněli, dodávám, že tím donátorem byl jistý Zdeněk Bakala. Nepochybně, když sypal miliony do pokladen ODS, TOP 09 a VV tak činil tehdy naprosto nezištně….

Ale nechme reminiscencí. ten sjezd se měl orientovat na budoucnost. Už v úvodu jsem si dovolil tvrzení, že  přišel v nevhodném čase. Byl totiž úplně o ničem. Programově neměl co postavit, protože  česká pravice  se hříchu nosné a originální  a zejména proveditelně uchopitelné myšlenky  není schopna se vůbec dopustit. Pokud za ni nebudeme považovat zapáchající sebechválu. Takže  šlo pouze o personálie. Nic více.  A přepřahat se nemohlo. K Fialovi nemají alternativu. tedy zatím ne.  Profesor Fiala je sice suchar a k tomu se situuje  do pozice bigotního pravičáka, nicméně vypadá osobně jako slušný člověk. Ne nedovolím si žádný laciný výpad ve smyslu, že tady máme  dalšího „pana čistého“, s  nějakým tím špílcem, kdy jako bude další Nagyová.  Nic takového. věřím na rodinnou  integritu profesora Fialy. Ale tím také moje důvěra  v něj končí. Ze všeho nejvíc mi totiž na tom ostravském rokování připomínal Porošenka. Ten hned po novém roce vyhlásil, že Ukrajina letos zažije něco jako hospodářské obrození, že výrazně potlačí korupci, že  zaintegruje zpět Donbas a že letos spustí mechanismy na návrat Krymu. Normální člověk nepochybuje, že  jde o fatu morganu a  hlášky pro naprosté hlupáky jak na Ukrajině, tak v tuzemsku.

Stejné jsme viděli na ostravskému sněmu ODS a prakticky totéž, v českém vydání hlásal Fiala. ODS  fakt udělala chybu, když nepožádala Porošenka, aby stal nejméně čestným předsedou.  Seděl by do jejích struktur dokonale. Stejná ráce, stejné řeči, stejný způsob nazírání politiky, stejné metody a přirozeně – stejná rétorika.

Takže Fiala, za kterého skutečně nyní není žádná náhrada, dostal skoro oněch pověstných 99,99%. Přesně 93….

Všichni čekali na dramatickou volbu  1. místopředsedy a nějaký boj o místopředsedy řadové. Jenže ouha. Otřískaný matador  Zahradil hladce prohrál s pražskou političkou Alexandrou Udženija a řadoví místopředsedové? Totální selanka! Kupka, Tošenovský a Vystrčil hladce obhájili a jen olomoucký exprimátor Novotný byl nahrazen starostkou severočeských Obrnic  -Miklošovou.

Normálně  bych řekl- ODS, aspoň ohledně personální politiky vsadila na další nenápadnost a na určitou diskontinuitu s celou svou kmotrovskou  historií.  Ostatně kmotři – prý už v ODS nejsou. Prý odešli. Chtělo by se tomu věřit – strana , která nemá vliv na státní rozpočet, krajské rozpočty nebo na finance velkých měst opravdu pro ty, kterým se tak přezdívá, zajímavá rozhodně není. Nicméně nevěřím, že zmizeli vůbec. Modří už nemají  25 000 členů. Nyní prý příspěvky platí asi 15 000, nicméně těch 15 000 bude, až na pár výjimek z těch, co ve straně byli, když měla ještě o 10 000 členů více. Takže  i kmotři nebo minimálně jejich prodloužené ruce, kdyby pověstná  motyka náhodou a hloupostí českého voliče měla znovu spustit. Odbočím od jmen v předsednictvu. Pro mne osobně tenhle můj odhad nejlépe dokládají jména dvou členů Výkonné rady ODS – tedy vrcholného gremia strany mezi sjezdy – Prahu reprezentuje  mediálně zlopověstný dlouholetý bafuňář Filip Dvořák a Jižní Čechy exminsitr Martin Kuba. O kterém se léta veřejně  tvrdilo, že je vzorným maňáskem kmotra komotrů – „knížete z Hluboké “  Pavla Dlouhého…. Podivná očista  a odříznutí od minulosti! Ale zpět k 1. místopředsedkyní –  Alexandře Udženiji.  Ta se nevyskytuje  v pražské politice ani náhodou od včerejška! Nýbrž od roku 2006, kdy pronikla do zastupitelstva městské části Prahy 2, kde je dosud,  aby to nakonec dotáhla až do rady města na pražském magistrátu. A referátu měla, čtěte pozorně –  oblast majetku a podpory podnikání. O zacházení s městským majetkem za dob pražského panování ODS se vyprávějí dlouhé a dlouhé legendy. Zdaleka svou délkou, napětím a  barvitostí překonávající Staré pověsti české….

Takže  tahle už chápete, proč píši Fiala Porošenko?  Ono to s tou ODS  je pro mne osobně jako s Majdanem na Ukrajině. Lidé se ho kdysi účastnili, aby bylo lépe, zbavili se korupce a oligarchů. A zvoli si Porošenka…. Naštěstí zatím, v podání ODS, máme co do činění s velmi a velmi velmi soft Majdanem. žádné násilí, žádný boj na ulicích, žádná občanská válka . Zatím.. Jen je nám předkládáno, že  jako   klokan nemá kapsu a přestal skákat. Ale vraťme se opět k  Alexandře  Udženiji a její nové funkci.Zarazila mne už druhá věta jejího nominačního projevu. Podle mne je pr ni charakteristická:

V ODS jsem s Vámi 13 let a bez ohledu na vše dobré i zlé, co jsme prožili, bych těchto 13 let za nic nevyměnila!

To je  všeříkající a charakteristické, komentáře netřeba. A nikoho nepřekvapí, že nová první dáma ODS si klade za cíl

-bojovat proti socialistům

-bojovat proti EET

Prý se opře o zkušenosti z Chorvatska…. Pro někoho, kdo je výkonným místopředsedou strany mi ta agenda  přijde jaksi podivná, ale budiž! Nicméně  – ty zkušenosti z Chorvatska mne dostaly. Co takhle zkušenosti rodinné? O ty se neopře, když kromě jiného se  angažuje v rodinné firmě, zaměřené na oděvnictví, jak informuje  Wikipedie?  Proč? Každý normální člověk vychází v prvé řadě ze svého rodinného zázemí. A pokud  si pamatuji, tak mezi rodiči téhle političky a rodinou Václava Klause  je dlouholeté a pevné přátelství!!! Pamatuji si dobře. Dokonce i to, že to přátelství má takovou úroveň, že policie v roce 2004, při šetření jistých případů zachytila telefonáty mezi Klausem a otcem Udženije    – Rankem Pecičem…  Takže  jsem tu informaci oprášil a začal hledat na internetu. A  nález mi doslov a vyrazil dech… Budu citovat:

Prezidentův přítel Pecić

Jaroslav Spurný

Jeho otce zastřelili konkurenční gangsteři před lety ve francouzské Marseille, kamaráda mu rovněž kulka vzala v jednom z pražských bordelů. Ale Ranko Pecić nezůstal sám: přátelství pojící jej se současným českým prezidentem Václavem Klausem vydrželo rány osudu bez nehod. Naposledy se jejich vztah dostal na přetřes v posledních dnech, kdy vyšlo najevo, že policie „napíchla“ Peciče kvůli podezření z podvodů, odposlech zachytil i pár hovorů s prezidentem a rozčilený Klaus si kvůli tomu pozval na koberec premiéra. Ten úlek nešlo přehlédnout: vzbudil dojem, že se hlava státu snad má čeho bát. Takže kdo vlastně je ten Ranko Pecić, muž s nejvyššími kontakty, kolem kterého se toho tolik děje?

Zbytek tohohle poutavého čtení si jistě rádi dočtete sami zde:

http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2004122118

Děti  nemohou za své rodiče. Ctím tuhle zásadu. Ale  přehlédnout tenhle fakt nelze. Takže  obnova ODS a dnešní partaj už nemá nic společného s tou starou? Jak, že to řekla paní Alexandra?  Připomeňme si to:

V ODS jsem s Vámi 13 let a bez ohledu na vše dobré i zlé, co jsme prožili, bych těchto 13 let za nic nevyměnila!

Škoda, že se jí někdo nezeptal na její rodinu… měli bychom jasno. Já osobně mám jasno třeba  v tom, že Klaus už zase má v nejužším vedení ODS svého člověka! Nebo, že by je tam měl jen otec?

Ostatně paní Udženija to má v hlavě srovnané- ví například, kdo je vizionář. Podle ní Pavel Bém!!!!!

Jak se lze  dočíst zde:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prvni-dama-ODS-v-razi-Babis-je-legracni-Pavel-Bem-byl-vizionar-417785

A co se dá ještě dalšího napsat o tom víkendovém modrém tlachání? Nic moc. Překvapením je pro mne  určitě hladká Zahradilova prohra právě s Udženijí. Signifikantní je pak složení předsednictva strany, kde je prostě druhá liga. Dva starostové z maloměst, europoslanec a neviditelný senátor.  Zkrátka béčka. Ale na druhou stranu – máme před krajskými volbami. A Udženija, Kupka a  Miklošová by měli vést krajské kandidátky. Což už samo o sobě ukazuje na personální zoufalství.

Největším překvápkem, zejména v  kontextu s profilem a zkušenostmi všech místopředsedů, je pro mne nekandidatura na funkce  tří nejviditelnějších tváří současné ODS – Bendy, Černochové a Stanjury…. Že by neměli ambice? Nevěřím. Ostatně Černochová a  Stanjura technicky vedli jednání celé dva dny, což zcela jasně dokumentuje jejich pozici v partaji! Ne, nedostatek ambic není  v žádném případě ve hře. Vsadil bych na něco jiného. Ten termín je určitě nevhod. Přepřahat se nedá. ne před výsledkem podzimních krajských a senátních voleb. Fiala momentálně nemá alternativu. Je potřeba pan „čistě neviditelný.“ A nikoli ti, co jsou spojeni s poslední vládní periodou  a  jejími skandály – například masivní vystoupeními Černochové v kauze Lessy /samozřejmě zcela nestranné a objektivní a že žila s Lessyho nástupcem a dnes kandidátem na hradeckého hejtmana  Červíčkem – běžná banální příhoda, ne?/ nebo Stanjuru na ministerstvu dopravy. Ale pokud ODS utrpí další debakl? Pak  těch demonstrativních 93% pana předsedy se vytratí rychle jako pára nad hrncem a bude nové vedení, protože budeme mít před parlamentními volbami! Kdybych si měl nyní vsadit, kdo vystřídá  /jednou/ Fialu v čele modrých, napadá mi jediné jméno -právě Černochová…. Třeba hned na podzim. Pokud by ODS tvrdě propadla při krajském a senátním hlasování…

Tak takhle jsem letos  viděl onu podivnost, zvanou sněm ODS. Ostatně, nebyl jsem sám. Dovolím si ještě citovat názor nikoho menšího než je tvrdý politický modrý šíbr  -Boris Šťastný, který na konto tohoto sněmu řekl následující:

„Superhrubou mzdu zavedla vláda Mirka Topolánka, solidární (milionářskou) daň a zvýšení DPH na 15 a 21 % vláda Petra Nečase. Dnes na kongresu Petr Fiala hlásí snížení DPH na 14 a 19 % a zrušení superhrubé mzdy a solidární přirážky,“ podotkl s tím, že tímto krokem je ODS nadále názorově a ideově nekonzistentní, nedůvěryhodná. aby pokračoval:

„K tomu první místopředsedkyní představitelka nekmotrovských hodnot nové ODS Aleksandra Udženija, místopředsedou duhový Kupka a další žena, jejíž jméno jsem sice nikdy neslyšel, nicméně mě zaujala tím, že byla oceněna Radou Evropy za integraci nepřizpůsobivých Romů, když jako starostka obce s 2300 obyvateli utratila za sociální programy a podobnou činnost 200 milionů z evropských dotací. Strašné. Hrůza,“ doplnil Šťastný na adresu nově zvolené místopředsedkyně Drahomíry Miklošové.

Ne, nikdo nemůže vlka obvinit z obesese ODS….  Ne když čtete  Šťastného!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.