Lidská práva po dánsku….aneb Studenten NICHT willkommen!


napsal Pepánek

Když jsem se postupně seznamoval s Kosou, popadla mne chuť také do ní něčím přispět. Úroveň textových příspěvků má Kosa velmi dobrou a tak jsem raději volil vyjadřování svých názorů pomocí kresby. Dneska ale musím udělat výjimku, protože žádným obrázkem bych nedokázal vyjádřit své opovržení nad takovým vyprázdněním pojmu lidskost, jaké minulý týden světu předvedlo demokratické Dánsko.

Marius se chtěl stát inženýrem, elektronikem a proto přišel v roce 2012 do Dánska studovat na univerzitu v Aarhusu. Nevybral si špatně. Aarhus Universitet je v žebříčku evropských univerzit pro rok 2015/2016 na 112 místě. (Naše ČVUT zaujímá 170 pozici.) Marius je nadaný a tak se během devíti semestrů, které na univerzitě strávil, postupně zlepšoval tak, že výsledky jeho posledních zkoušek byly vždy hodnoceny 12 body (A) na dvanáctibodové stupnici. Na konci roku 2015 měl zkouškový průměr 10,4 bodu.

Protože Marius přišel studovat ze země, která není členem EU, musel univerzitě zaplatit za každý semestr školné 46.000 dánských korun. (Posuzujeme-li tento poplatek z hlediska příjmů v ČR, pak by to odpovídalo asi našim 66.000 Kč za rok.). To není malý požadavek a tak dánské předpisy povolují takovým studentům pracovat na částečný úvazek 15 hodin týdně. Marius povolení využil a sehnal si práci uklízeče. Rázem se tak dostal do hledáčku Styrelsen for International Rekruttering og Integration, (Agentura pro mezinárodní nábor a integraci). Agentura však pojala podezření, že Marius nepřišel do Dánska studovat, ale pracovat a okrádat tím dánské obyvatelstvo o pracovní příležitosti.

Toto podezření se potvrdilo. Marius v době studií několikrát pracoval týdně o celých 90 minut více, než je povoleno! (Srovnáno s českými poměry si tak neoprávněně mohl vydělal asi 850 Kč za měsíc.) Samozřejmě, takový přečin je zapotřebí náležitě ztrestat. Nic nepomohlo vysvětlování, že se Marius domníval, že se jedná o průměrný počet hodin za kalendářní rok. Prosím vás, kdo by mohl věřit takové naivní výmluvě! Dostal pokutu 2.500 dánských korun a než sehnal prostředky na její zaplacení, byl z Dánska vyhoštěn. Zároveň mu byl stanoven termín odchodu ze země a nic nepomohly intervence rektora Briana Bech Nielsena, úřady si trvaly na svém. Jediné, co pro něho mohla univerzita udělat, bylo umožnit mu složit v jednom dni tři zbývající zkoušky, aby alespoň mohl zcela ukončit semestr. Zkoušky udělal, jak jinak, zase „za dvanáct“, a potom minulý týden, v pátek 8. ledna, odletěl z Dánska.

Vyhoštěný Marius Youbi třicetiletý mladý muž „středoafrického vzhledu“, (jak by napsal německý tisk), odletěl do svého rodného Kamerunu. Před odletem řekl dobrou dánštinou, že se pokusí vrátit a že Dánsko navždy zůstane v jeho srdci. S domluvenou stáží v dánské firmě i se závěrečnou bakalářskou prací se ovšem musí rozloučit.

Aarhus Universitet i nadále vyhlašuje na svých webových stránkách, že cílem této školy je přispět k řešení složitých globálních problémů, kterým čelí svět. Ke stejnému cíli jistě přispívá také vytrvalá snaha vedoucích činitelů některých členských zemí EU umožnit nelegálním migrantům pohyb po celé Evropě. Sousední Švédsko je k novým občanům dokonce tak vstřícná, že se ani nezabývá jejich kriminálními činy. Jak se ukazuje, jediné Dánsko se zločinností cizinců účinně bojuje, protože se chystá ze stejného důvodu vyhostit ještě jednoho nepálského studenta.

Reakce dánských spolužáků z univerzity je taková … no, moderní. Založili na facebooku stránku Lad Marius blive i Danmark (Ať zůstane Marius v Dánsku), která se líbí 8.121 lidem a dokonce 1.806 lidí o tom mluví. Reakce ombudsmana Jørgen Steen Sørensena či někoho z jeho úřadu, který zaměstnává 100 pracovníků, mi není známa. Je pravděpodobné, že se na úřad ombudsmana Marius ani neobrátil, protože vše proběhlo lidskoprávně v naprostém pořádku. S barvou jeho kůže, ani s jeho původem to přeci nemá nic společného. Evropské hodnoty byly jeho přestupkem tak významně narušeny, že nebylo jiné cesty.

Většina informací je, bohužel, v dánštině, ale The Guardian o celé věci informoval, ve svém článku

http://www.theguardian.com/world/2016/jan/08/marius-youbi-foreign-student-forced-to-leave-denmark-exceeding-part-time-work-limit

Připadlo mi absurdní, když jsem se dočetl o Franzi Kafkovi, že své povídky četl přátelům pro jejich pobavení. Ale mohou obyčejní inteligentní lidé reagovat na tyto situace jinak než smíchem?

MariusMarius se na letišti loučí se svým synovcem

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Pepánkovy brejle se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.