Banánová republika Česko a kázání o korupci těch, co sami mají máslo na hlavě


Nerad přicházím s články, které na něco reagují v podstatě post morte, zejména tehdy, když už je ta mrtvola více než vychladlá. V tomto případě už nejde ani postmrtvolnou ztuhlost, jako spíše  spíše už rozklad. Nicméně udělám výjimku, protože je to pro mne téma, kvůli kterému jsem vlastně přešel z řad diskutujících, kteří reagují  na názory jiných na druhou stranu – tedy k těm, co své názory dávají v plen publiku. Tou pohnutkou, která kdysi porodila téměř před 4 roky Kosu, byla neuvěřitelná korupce vlád lumpenpravice po volbách 2006 a zejména 2010. Korupce je samozřejmě ústředním tématem současné české politiky, na tom se bohužel, změnilo pramálo,  ale také tohoto článku. Proto beru do prádla už skoro týden starou věc, kterou jste nepochybně všichni zaznamenali.

Ano, mám na mysli akci pěti velvyslanců reprezentujících své země v ČR. Konkrétně Spojené státy, Jižní Koreu, Velkou Británii, Norsko a Kanadu.

Kteří v Česku spustili protikorupční kampan a dokonce na You Tube umístili společné video, kde vyzývají českého občana, aby  se připojil k boji proti korupci  spolu s nimi.

To  video naleznete zde:

Je to moc pěkné pokoukání….

Jak už řečeno – korupce v  tomhle státě je něco, co mne donutilo  začít vydávat vlastní blog. A její existence přesně to, co mi zatím brání ho zavřít!

A jsem vděčen každému, kdo chce nějak přispět k nápravě poměrů tady u nás! Platilo to například pro iniciativu Česko americké obchodní komory, která reagovala svou protikorupční aktivitou na drancování veřejných rozpočtů famiglií 118, tedy partičkou Topolánek – Kalousek -Vít Bárta. Tehdy jsem byl za  to velmi rád a říkal si – je dobře, že do toho Amíci šlápli, třeba to něco přinese.

Ovšem tohle? A jako akce velvyslanců? Tedy oficiální atak směrem do záležitostí suverénního státu jménem Česká republika?  Neuvěřitelné! To už jsme fakt až taková banánová republika? Něco podobně veřejně drzého si kdysi dávno nedovolil ani pověstný Červoněnko  jako velvyslanec Sovětského svazu v normalizačním Československu!

Zkouším si představovat, jaká by asi byla reakce zmíněných zemí, kdyby se například ambasády zemí  V4 spojily a ve Washingtonu nastartovaly podobnou akci  například s názvem NE špiclování NSA!.  Nebo třeba v norském Oslu s mottem Postavte únosce dětí z Barnevernetu mimo zákon! Atd. atd. Tahle diplomatická neomalenost mne prostě  fascinuje!

Ale mám i věcné výtky. Například se divím načasování té kampaně! Že to spustili v roce 2016…. A nikoli o o takové 4 roky dříve, kdy korupční prostředí bylo v zemi na svém předběžném vrcholu – po vládě NečasKalousků také žádný div! Tady se podobná akce přímo vnucovala….

Ale nyní? Ne že bych měl iluze o protikorupčním konání téhle vlády – takový služební zákon je tragický paskvil, však o tom Kosa naprosto bez skrupulí psala. Ale přeci jen – rozdíl  v rabování veřejných prostředků tady přeci jenom je. I když to může být, že se rozkrádají sofistikovaněji, což bohužel nelze vyloučit. Nicméně indikátor pozastavování čerpání dotací z EU ukazuje, že snad je to opravdu lepší než dříve. Ostatně trend zlepšení zaznamenala ČR oproti minulosti i na světovém žebříčku vnímání korupce, který každý rok sestavuje Transparency Int.

Když lumpenpravice  přebírala řízení státu, byla v něm ČR na 45. místě ze 180 zemí.

Viz

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/cerstvy-index-korupce-zverejnen-je-to-smutne-cteni/r~i:article:617337/

Když šla od válu,  byla 57. Viz

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/cesko-se-z-hlediska-korupce-horsi-nyni-je-na-urovni-bahrajnu_290783.html

A v posledním publikovaném žebříčku je  51.

Viz: http://www.transparency.cz/wp-content/uploads/CPI-2014-EVROPA.pdf

Tolik tvrdá, mezinárodně testovaná data.

Je někdo kdo by chápal , proč těch 5 velvyslanců přišlo s tou kampaní dnes?  Já tedy  do téhle skupiny rozhodně nepatřím.

A  to nemluvím o tom, že, když odhlédnu od nebetyčné drzosti oněch ambasadorů, nebylo by od věci, kdy si nejdříve každý  z nich vyjmul zejména břevno v oku svém.

Ohledně Norska – tato země  je, ohledně korupce, naprostým příkladem a unikátem.   Závidím jim jejich poměry netoleranci korupce celou společností. Ano, tohle je to , jak bych si to představoval. Nicméně Barnevernet? To není nic jiného , než státem krytý obchod s bílým masem. Dětským, dodávám. Soudím, že paní velvyslankyně by tomu měla věnovat maximální pozornost. A ohledně České republiky provozovat to, co sama žádá pro Norské království od nás – nevměšovat se.

Británie? Od další velvyslankyně slyšíme, že v Británii bude velká protikorupční  mezinárodní konference. V květnu. OK. Řekl bych ovšem, že Británie to má docela dost zapotřebí. Čtu li například tohle:

http://m.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/skandal-v-britanii-poslanci-zamestnavaji-manzelky_42580.html

To je přesně jako u nás. Jen ve větším. A jediný malý pozitivní rozdíl je, že to všichni vnímají jako skandál.

Nebo stačí vzpomenout na korupční podezření okolo gripenů. Kdy byla  v těžkých řečech britská zbrojovka BAE… Nevšiml jsem si, že by britská vláda jevila nějakou snahu tenhle případ pravděpodobné velkokorupce v Česku rozkrýt.Nicméně uspořádá Británie také mezinárodní konferenci o pedofilii? Protože její rozměr je v Česku naprosto nepředstavitelný. Viz skandál Jimmyho Savila….  Že by střední Evropa něco takového začala na Britech požadovat?

Jižní Korea? Když jsem hledal jejich postavení na korupčním žebříčku, nijak zvlášt mi nepřišlo, že by někomu měla dávat lekce…. Pořád si ještě vzpomínám, že loni někdy kolem jara její premier  Wan-ku nabídl rezignaci, protože byl v podezření z přijetí úplatků ve výši 30 milionů wonů (712 tisíc Kč). Stihl to za  dva měsíce ve funkci….

No  a máme tady hlavního mentora – Spojené státy….. Že by nějak excelovaly? To snad pan velvyslanec nemůže myslet vážně!!!  A pěkná je jeho věta o tom, že chce v Česku prostředí bez korupce, aby mohl  přivést americké firmy. Vzhledem k tomu, že premier Sobotka a ohlásil novou investici světového multioborového giganta  -GE v ČR v hodnotě 10 miliard Kč, nevypadá to, že by američtí investoři čekali na tom, co jim řekne zrovna on  a když mají dobrou  investiční příležitost, řeší to sami.

Nicméně i tohle bych překousl a neměl větší problém, pan velvyslanec potřebuje být sám před sebou důležitý.

Ale jde tu o něco jiného. Pořád běží  před soudem jeden z jevětších korpčních skandálů , který  Ceská republika po převratu zažila. Totiž nákup Pandurů. A před soudem stojí Topolánkův famulus  Dalík, která si měl říci   o úplatek v řádu nad půl miliardy korun.

Soud se vleče a vleče.Mimo jiné také proto, že  dlouho odmítal vypovídat před českým soudem jedne z  bývalých US velvyslanců v Praze – Graber. A vypovídal  nevypovídal. Nic neslyšel, u ničeho nebyl, nic si nepamatuje. Ale Wikileaks  kdysi,v množství citlivých diplomatických depeší zveřejnil i tu z pražského velvyslanec tví USA, kde je vše ohledně korupce v  kauze Pandur popsáno jasně  a zřetelně. A co že se stalo u pražského soudu, když se na to český státní zástupce dotázal? Tohle:

Státní zástupce upozornil, že součástí spisu je i analýza diplomatických depeší ze serveru Wiki Leaks, které se týkaly pandurů a neetického chování, a odešly do USA z ambasády v Praze. „Jsou podepsány paní Jonesovou, panem Cabanissem a také vámi. Můžete se vyjádřit k jejich pravdivosti?“ zeptal se žalobce. Tento dotaz ale americká strana nepřipustila.Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/dalik-u-soudu-v-kauze-pandur-d1p-/domaci.aspx?c=A160115_094525_domaci_pku

Takže pokud to americký velvyslanec  v ČR s bojem proti korupci zde myslí vážně, měl by místo slaboduchého klipu na You Tube , zařídit, aby český soud dostal na zásadní otázky jasné odpovědi! Tím by  udělal pro potření české korupční scény gigantický čin!

Slušelo by se, abych si byl nechal amerického velvyslance až nakonec. Nicméně nemohu. Protože jestli v téhle drzé akci cosi zapáchá mimořádně, je to osoba kanadského velvyslance Otto Jelinka. Vůbe cnecápu, jak mohla  česká vlád a prezident akceptovat jeho nominaci. Zejména po tom, jakou má minulost v raném Klausově kapitalismu  90-tých let.  Ušetřím si práci a použiji shrnutí ohledně Jelinka, které otiskl server Echo24.cz Vybírám z něj:

Výrazně se také zapojil do budování kapitalismu v Čechách v 90. letech minulého století. O této etapě se v jeho oficiálním životopisu moc nedozvíte.

Otto Jelinek podnikal s lidmi napojenými na podsvětí, jeho firma figurovala v jednom z největších loterijních podvodů v historii země a další firma, kterou vedl, přikryla největší skandál spojený s netransparentním financováním politických stran. Tyto informace a události ale na Googlu nenajdete, protože v té době internet prakticky neexistoval, a také se hůře hledají v digitálních archivech. Bylo to v době před internetem.

Otto Jelinek se v 90. letech dal do holportu s emigrantem Janem Urbánkem, mužem, který za pomoci bratrů Kočkových vládl Holešovické tržnici, kde měl například řídit obchod s prostitucí (viz text Záhada holešovického hampejzu z deníku E15 pod článkem).

Jan Urbánek má velmi barvitou historii. V osmdesátých letech seděl ve vězení a za velmi podivných okolností se dostal ven a emigroval do Kanady. V policejních záznamech protikorupční policie (v 90. letech ještě pod označením SPOK) se uvádělo, že se mu to podařilo na pokyn náčelníka Státní bezpečnosti Alojze Lorence.

Polistopadová policie Urbánka tehdy monitorovala i proto, že se měl údajně podílet na nelegálním vývozu do Íránu. (Historii Jana Urbánka jsme s tehdejším kolegou, novinářem Tomášem Hořejším, popsali v 90. letech v Lidových novinách. Jan Urbánek za to LN zažaloval, ale soud jsme pod několika letech vyhráli.)

Otto Jelinek s Janem Urbánkem figuroval například ve firmě Delta Climatizer, která organizovala velmi populární loterijní soutěž TV Bingo, kde policie odhalila miliónové podvody, a loterie po několika měsících od odhalení podvodů skončila. (viz text Skandál: Televize Nova netuší, že loterie klame diváky z Lidových novin pod článkem)

Do politického života v zemi se Otto Jelinek ale nejvíce zapsal, když pokryl tehdejší skandál ODS. To jsou ti slavní Lajoš Bács a Radjiv Sinha či záhadné konto ve Švýcarsku, které vedlo k pádu vlády Václava Klause a k tzv. sarajevskému atentátu.

Ještě před tím ODS angažovala auditorskou společnost Deloitte & Touche (D&T), kterou vedl a reprezentoval Otto Jelinek. Byl to právě současný kanadský velvyslanec v Praze, který se ujal zadání a nechal provést forenzní audit financí ODS z období let 1994-1997. A výsledek? Financování ODS je v pořádku. Dnes tato osoba stojí s cedulkou #protikorupci vedle velvyslanců dalších zemí. Redakce bude zjišťovat jejich stanovisko k těmto historickým faktům.

Někteří velvyslanci nedávno poukázali ještě na jinou spojitost. Podle informací Práva odmítli ambasadoři Dánska a Japonska v prosinci 2015 figurovat s kanadským velvyslancem na jednom „protikorupčním listě“ a nepřipojili svůj podpis pod prohlášení sedmi ambasád k Mezinárodnímu dni boje proti korupci. Důvodem byla Jelinekova minulost jakožto lobbisty britsko-švédského konsorcia BAE, které bylo v několika zemích – i v Česku – vyšetřováno kvůli údajné korupci při prodeji gripenů.

Další detaily se dozvíte zde:

http://echo24.cz/a/wxGHi/velvyslanci-proti-korupci-kanadsky-kryl-nelegalni-financovani-ceske–politiky

Dodatek:

Náhoda je mocná čarodějka. Ledva jsem tenhle článek dopsal, tak hned druhý den a dlouho před jeho zveřejněním vyšel nový mezinárodní žebříček. A světe div se – ČR je je v něm světovým protikorupčním skokanem roku.  Z 53, místa  se dokázala nově posunout na pozici 37!!!!!!

A přidám ještě graf, jak si na onom korupčním světovém žebříčku stála ČR od roku 1996

Nesmyslnost a totální  drzost té velvyslanecké iniciativy nemůže nic vystihnout lépe!!! A je dokonalé transparentní, kdy měla korupce v Česku zlaté roky – vždycky když vládla česká lumpenpravice nebo se nějak podílela na vládě! Jako například v době opoziční smlouvy!  Tento graf necht si, vedle zastáncům českých pravicových stran dobře prohlédnou i skalní příznivci Miloše Zemana. Třeba pak pochopí, proč vlk nikdy  nebude Zemanovým voličem!

 A ještě drobnost – povrchní pozorovatel by mohl říci- vlku neraduj se příliš. Pozici 37. jsme zaujímali i v  roce 98, kdy už byl Klaus out..

To je pravda. Ale on je podstatný rozdíl mezi tím být 37. z 85 hodnocených zemí nebo 37. ze 168 bodovaných!!! V tom prvním případě to znamenalo, že jsme byli těsně v první , lepší polovině, v tom druhé, že jsme byli těsně za hranicí 20% nejlepších.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.