Kosa má 4. narozeniny


Ano, už jsou to 4 roky, co vyšlo první oficiální číslo Kosy. Čas neuvěřitelně rychle běží. A my stárneme s ním.

Jak se stáří, projevuje na Kose? K lepšímu, k horšímu?Je beze změny? Na první dvě otázky si netroufám odpovědět. Na  třetí ano. Beze změny rozhodně není. Minimálně ve  dvou směrech:

1- už dávno není fakticky jen mým soukromým blogem, kterým byla první dva roky, kdy moje vlastní produkce kolísala někde mezi 80-100% textů týdně. Dneska jsem výrazně menšinový autor a řadu týdnů nedám nic nebo max. jeden článek.

2- Kosa už od druhé poloviny roku 2014, po znovuobnovení činnosti, přestala být prostorem, kam chodila úzká vrstva čtenářů z Čech. Dneska je velmi vnímaným česko – slovenským prostorem.  Dokonce bych neskromně řekl, že snad nejvzájemnějším na  českém politickém netu. Nejen co do mixu čtenářů, ale zejména co do prolnutí autorů. Dovolím si v této souvislosti osobní poznámku – velmi těžce jsem nesl rozdělení Československa. A dodnes jsem se  s tím, ne úplně, vyrovnal. A vinu za rozdělení jsem dával a dávám slovenským politickým elitám. Píši to bez obalu, jakkoli riskuji, že ztratím, možná nikoli zrovna málo, ze slovenských čtenářů. Na druhé straně, právě po  zkušenostech s Kosou, s radostí konstatuji, že Kosa je důkazem toho, že máme k sobě  stále velmi blízko, umíme  sdílet svoje radosti i starosti. A  asi podstatně lépe, než kdyby Československo nějak zůstalo zachováno. Slovensko a jeho vývoj po oddělení si zaslouží bezesporu respekt. Nás v  českých zemích. A já mám radost,  že se umíme sejít nad  společnými problémy. Přiznávám, že podobné působení Kosy mne ani ve snu, když jsem ji koncipoval – nenapadlo.

Mám rád  čísla  a grafy, to ostatně, jako pravidelní čtenáři, víte. Proto jich sem pár, vážící se k poslednímu roku, dám.

Graf růstu návštěv na stránkách Kosy a  to jak celkového počtu kliknutí, tak ojedinělých návštěvníků

Dodám, že bohužel neumím už vytáhnout posledních 12 měsíců, jak umožnovaly předchozí grafiky. Takže letošní leden je zvlášt, ale je v intencích ledna 2015.

K

Odkud teritoriálně byli návštěvníci Kosy

Celkem ze 162 zemí – viz zažlucené části globusu.  Dnes už je těch mezistátních připojení nejméně  163, protože ledva jsem si postěžoval, že by se mi líbilo Gronsko a Antarktida, tak mi jeden z kosířů chtěl udělat  radost a z Čech se připojil přes nějaký gronský server… Cením si jeho snahy, ale tohle není úplně to, co bych si představoval.

K1A jaké připojení pro mne bylo nejkurioznější? Myslím si, že se světovou geografií jsem celkem slušně obeznámen. Netušil jsem však, že existuje  destinace jménem Aland Islands. Což je skupina  ostrůvků mezi Finskem a Švédskem, pod finskou jurisdikcí. Takže pro mne letos Aland Islands.

Počty příspěvků na Kose od založení, celkový počet kliknutí od založení  a celkový počet unikátních IP přístupů od založení

K2

Nikoho asi nepřekvapí, že čtenářsky nejnavštěvovanějším dnem je pondělkem hodina mezi 08,00-9,00 hod.  Takže to vidím, že největší masa kosířů dorazí do práce, dá kafčo a místo novin Kosu.. 🙂 🙂 🙂

A přidám ještě pár statistik z Facebooku Kosy, jakkoli Facebook je pro mne spíše nutné zlo a nechtěné dítě a  zacházím s ním jako macecha z Popelky. Za což se facebokářům velmi omlouvám. Ale nestíhám.

Vývoj označení  Kosy na Facebooku za poslední rok – To se mi líbí

K3

K4Tady mne velmi zajímalo rozdělení do věkových skupin. Osobně bych byl čekal větší podíl těch, kteří jsou mými vrstevníky. Nicméně převahou generace v tom nejlepším věku rozhodně nejsem ani trochu zklamán. Naopak – mne zaskočilo, že  počet těch, jimž se na facebooku Kosa líbí v Plzni, kde žiji, je menší než v Hradci Královém a skoro takový jako v Žilině 🙂

Doma holt nikdo není prorokem 🙂

Tradičně jsem pátral i po hodně kuriozních webech, které něco z Kosy nalinkovaly minulý rok. O emimino.cz ,  modnipeklo.cz nebo parfums.cz jsem už psal – a využívám možnost dnes osobně pozdravit tamní návštěvnice Kosy. Uplně všechny,  protože když jsem posledně vyjmenoval pár hlavních z mimina, okamžitě se objevily nespokojené repliky, proč ne tu nebo onu. Takže  dámy – dnes pozdrav všem.

Podobně jsem také už uváděl, že  Kosa byla nalinkována i serverem astrologie.cz

Nové kuriozity?

offroadforum,cz    traktory.cz    fortifikace.net    e-cigaretafans.eu

hydronet.cz    ebastlirna.cz

Když píši o kuriozitách, nemyslím to hanlivě. Jen mne překvapilo, že tato úzce zaměřená fora jdou i do politiky.

A dokonce Kosu nalinkovalo i mojeods.cz…  Modří si asi početli…Škoda, že nejsem schopen zjistit, v jaké souvislosti. 🙂

Tím se dostáváme ke specifickým údajům o  Kose.  Dokud mi, dodávám – záměrně, nebylo znefunkčněno provozovatelem -firmou TOP list, tzv. bílé počítadlo na hlavní straně Kosy, věděl jsem i to, kdo na Kosu odkud přichází. Mohl jsem jít na IP posledních 100 návštěv. Tuhle možnost nyní nemám. Takže už nevidím, kdy přistupuje a kolikrát úřad vlády, ministerstvo vnitra, VOZ, NKU, ministerstvo financí,  slovenský úřad vlády,  centrála EU nebo centrála NATO  a další podobné organizace. Chodily před rokem, nemám důvod si myslet, že nechodí nyní. Spíše více. Ale je to jen odhad a spekulace. Co naopak odhadem není, jsou přístupy geografické. Už umím předem trefit   dny, kdy přijde neobvykle vysoký počet přístupů z Turecka, ze Saudské Arábie, ze Spojených států. Ale pořád mne velmi zaskočí, když zjistím, že z USA přišly během asi tří hodin dvě stovky zájemců o Kosu nebo 130 kliknutí z Mexika během jednoho dne….

Tímto bychom data měli za sebou. Pojdme k další agendě. Například ,co bude s Kosou dál? Začátkem prosince jsem totiž napsal, že Kosu udržím do konce roku a nanejvýš do jejích 4. narozenin.  Na tehdejší naprosté únavě a vyčerpání  a leckdy demprimujícím  dojmům z  diskusí se vůbec nic nezměnilo. Nejradši bych Kosu zavřel. Je tu ovšem jedno velké ale…

Tím jsou ostatní autoři Kosy. Odvedli, zejména v posledních dvou letech, obrovskou práci. Když Kosa přestane existovat, tak někteří si najdou určitě  cestu na jiné weby. Většina však autorsky skončí.  Kdybych na Kosu hleděl jako na byznys, neřešil bych to – postě byznys, včetně jeho ukončení, má svoje náklady. Sorry…

Nicméně takhle to není a nikdy tady nebylo. Řadu z autorů beru jako své osobní přátele, ačkoli se osobně, až na naprosto výjimky, s nikým  osobně neznám.  Výsledkem je to, že přátelům to nemohu utnout. Blog tedy poběží dál. Respektive – ZATIM poběží. Ale cítím, že se prostě blíží chvíle, kdy už jeho provoz přeroste moje fyzické možnosti. Pro ty, co mi neustále vyčítají neotvírání diskuse, si dovolím znovuzopakovat – diskuse by mne stály příliš mnoho času. A ten nemám a mít nebudu. Budou tedy vyjímečně. Diskuse je bonus, nikoli nárok.    Kdo má nějaký silný názor, na to, co Kosa otiskla, má možnost napsat  polemiku. Když to bude zajímavé, vyjde to.

Speciálním  fenomenem poslední doby jsou maily. Vždycky, když už nevím kudy kam, a jsem doslova převálcován mailovou lavinou, napíši zoufalý příspěvek, že prosím o omezení korespondence s výjimkou pro autorské příspěvky. Do týdne je všechno při starém.

Vážím si zájmu každého Kose přispět. Například upozorněním na zajímavé články , videa   jinde atd,atd. Nicméně  zkuste si představit, že vám denně dojde takových odkazů 30. Není v lidských silách to  absorbovat. A rovnou říkám, že z některých mailů už poštu ani neotvírám a rovnou mažu. Jistě, ke škodě věci, ale když  ne, pak nutně musím zkolabovat. A dodávám, že Kosa i nadále zůstane u svého modelu – tedy vydávat originální články, psané pro ni. Přetiskovat bude jen naprosto mimořádně. Odkazy  tedy nejsou zas až tak potřeba.Výjimkou jsou zpravodajské výběry typu přehledů JF. Kdy jsou čtenářům předkládány výběry, ke kterým se normálně nedostanou.

I tohle jsem udělal po zralé úvaze. Nepůjdu cestou většiny ostatních, kteří prostě zejména přetiskují odjinud. Usnadnil bych si sice život a určitě zvedl čtenost, ale tohle nechci. Výběr by byl selektivní a poplatný názorovému cítění toho, kdo vybírá. Stačí se  podívat na řadu alternativních serverů, které to tahle mají. Do jisté míry se z nich stává web sektářský. Mohl bych ukázat jasné příklady. Ale nevidím důvod, proč bych to dělal. Nicméně uvedu příklad – Kosa byla ještě před nedávnem denním zdrojem jistého  alternativního portálu. Už nějakou dobu jen výjimečně – od okamžiku, co odpovědní za nápln  té alternativy zjistili, že vlk se  velmi kriticky staví k Zemanovi. Od té doby neberou nebo skoro  neberou. Nic takového se na Kose nikdy nestane. Kosa zůstane širokonázorovou platformou. Názory zleva tady budou mít stejnou platnost jako ty zleva. Bez ohledu na to, co si myslím já. Pokud je jádro názoru věcné.  Kosa hodlá každému měřit stejným metrem.  A vlk zejména. Takhle byla postavena a takhle to zůstane. I za cenu ztráty těch čtenářů, kteří číst jen  to, co si myslí oni sami.

Další věc, která se rozhodně nemění je,  že Kosa chce být místem analytickým.   Alespon já se o to budu snažit. A to i přesto, že vím, že v poslední době táhnou zejména články pocitové. Kdybych chtěl okamžitě zvýšit sledovanost blogu 2x, začnu denně chrlit,co, co nazývám „pocitovky“, v kterých nebudou žádná čísla  minimum odkazů  a to na téma migranti a zejména na různé excesy jichž se zase migranti dopustili a dopouští. Když jsem tuhle pod jedním Vtipem na tento den  napsal, že nechci přilévat oleje do ohně, že už takhle je nebezpečně silný, přišla halda mailů ve smyslu – tak si tady přečti nebo se podívej, co jsou zač a ty nechceš přilévat olej…

Zdá se, že jde o naprosté nepochopení – hned, jakmile jsem začal se seriálem Uprchlíci – který má dnes  32 pokračování a asi 140 000 slov textu, nepočítaje grafy, tabulky atd. , jsem více méně dokazoval, že tohle všechno + řada dalšího, o čem zatím ani bulvár  nepíše, přijde. Stalo se.  Jenže bylo to v době, kdy český mainstream byl ještě okupován vítači. A kdy bylo nutné upozornit na to, že nám nasazují na hlavu rohy. Kdy bylo nebezpečí, že  místní politici se připojí k vítačům. Ostatně, jak jsem doložil, ještě koncem září k nim patřil třeba Babiš.  Ale stejně tak jsem kritizoval nesmyslnost Zemanových požadavků na vyvedení armády na přímou ochranu hranic. Dnes Babiš patří mezi nejtvrdší migrantobijce, už netvrdí, že jako českému průmyslu prospějí a Zeman uznal, že  současná opatření fungují a stačí a že armádní plány, na případnou ochranu hranic , když bude třeba, stačí…

Hodlám tedy zůstat u svých analýz a předpovědí. Nebo na prezentaci zásadních faktů a to v širších souvislostech. A nic takového není srocení migrantů někde a jejich kriminalita, at je jakákoli. Nebude li zcela mimořádného rozměru. O tom, že se tak stane, protože to je tvrdá zkušenost, s  těmi,co už do Evropy dorazili dávno a dávno, poukazovala Kosa už v létě. Tehdy to mělo smysl. Dnes je to jen a jen vytváření hysterie. To opravdu není nic pro mne.

Mám  úmyslu dál posílit tuzemskou  orientaci Kosy.  Jakkoli i tohle ubere Kose  publikum. Jenže na rozdíl od velkých mezinárodních témat ta domácí můžeme, každý z nás, aktivně ovlivnit. A čekají nás dvoje volby.

Tohle a řada dalšího je plánem. Nicméně je tu realita daná časem, který chci a mohu Kose obětovat. A také mými schopnostmi a silami. A jsem na jejich hranici. Co tím chci říci? Abyste přistupovali ke každému novému vydání jako k poslednímu, které čtete.  Protože kdykoli může nastat okamžik, kdy moje loajalita k autorů i čtenářům bude převážena pocitem vyčerpání nebo marnosti či obojího. A pak prostě skončím.Ze dne na den a bez předchozího varování. Ale může i stát něco, co bylo dosud nepředstavitelné, že Kosa nějaký den  nevydá článek. Minulé pondělí  tomu měla zatraceně  blízko. Ale to nebude přerušení její činnosti.

Pokud  by došlo k uzavření Kosy, mám předběžnou dohodu s Borisem Koronim ze Slobodného vysielače, že bych otevřel blog u nich. To by mělo pro mne jednu obrovskou výhodu – nemusel bych denně plnit prostor nějakým článkem s vědomím, že když to neudělám, tak portál utrpí .Touto cestou bych se normálně vydal už od zítřka. Kdybych se necítil zavázán, jak už napsáno, ostatním autorům.

Zbývá ještě něco? Vlastně ano – když už je řeč o Slobodném vysielači …. Přiznávám se, že mne rozhlasové táčky stále více pohlcují a baví. A kdybych byl v Praze, namočil bych se intenzivně do výstavby její  pražské redakce. Rozhlas má svoje kouzlo a bezprostřednost. A je potřeba nezávislý a hlavně fundovaný poslechový kanál v Čechách vybudovat jako sůl. Že už takové v ČR jsou? Nejsou! Tzv. nezávislé možná, fundované nikoliv. Ani omylem. Jen propagandistické. Takže hodlám  pokračovat s Borisem Koronim v Hodině vlka na SV SK….  Dokud bude posluchačský zájem. I přesto, že mi to zásadně redukuje čas pro mou Kosu….

Dneska zase jednou otevřu diskusi. Nikoli kvůli případnému poděkování, nikoli kvůli případné chvále. Ale zejména kvůli prvním 4 odstavcům toho to článku.

A na konec věc, která měla být vlastně první – děkuji všem, kteří Kose v lonském roce nějak přispěli moc a ze srdce. A stejně tak děkuji za důvěru těm, kteří pokládají Kosu za svůj informační domov. Těm prvním za práci a snahu, těm druhým za důvěru.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

63 reakcí na Kosa má 4. narozeniny

 1. český maloměšťák napsal:

  Povídání končí reklamou(google ad ?) na Kia Optima. No nic, jen taková malá technická – to jako že třeba proenvironmentální apod. reklamy by možná Kose neublížily, ba naopak..

  Zkouknul jsem debatu 3 kandidátů na demokraty.
  Mluvit takhle Bernie Sanders (je židovského původu, přesto jede po Goldmanech jak myš po uzeném) v ČTV, tak ho v půlce zřejmě nějaká tvargle buď rozstřílí salvou svých banálních plivanců,,,anebo ho příště PROSTĚ nepozvou. Potažmo na něj nějaký brněský spolek advokátů podá žalobu kvůli rozvracení demokratického právního státu a pohrdání demokratickým společenským zřízením a bude o něm shromažďovat informace a vést evidenci..
  Zajímavé je, že má větší nárůst mezi mladými Američany jak Clintonka.
  ——————
  Tak , a teď k tématu.
  Zemanisté a odeesesisté a sluničkáři a havlisté a kchárlkomandýři a socky a liberální konzervativci a islamofobové a socani a podnikatelisté a křesťané a sociální inženýři a atheisté a komunisté a demokrati a antizemanisté a konvičkáři a volfisté a okamuristé a úsvitáři a babišáři a anarchisti a monarchisti a mlčící většino a hulákající menšino…
  Všechny vás zdraví u příležitosti 4 výročí Kosy české maloměšťactvo.

  • vlkp napsal:

   Povídání , pokud končí reklamou, tak je to reklama, kterou si tam dává WordPress. Já jsem své, za které koukaly drobáky, odmítnul. Opakovaně.

 2. blbíš napsal:

  … dřina, vlku, co? Každému co jeho jest! Tak se držte a ať Vám i Vašim blízkým zdraví slouží!
  P.S.
  … nechci dráždit, ale ta Plzeň je hlavním městem Západu, tak si představte, jak by to pěkně znělo…“vysílá Západní Československý nezávislý vysílač …., nebo ták nějak. To by Praha mohla začít balit…popřemýšlejte!!! 🙂

 3. Anonymní napsal:

  nazor zo Slovenska. Kosa je medzi malymi najvecsia. (vlk sice nechcel chvalu ,ale musel som). pokial pevadzkovanie portalu zabera vela casu a berie si aj svoju zdravotnu dan, myslim ze by nebolo od veci ak by ju potiahol obcas niekto iny. nemusi byt predsa kazdy den vlkov prispevok. ak prispievaju hodnotnym materialom dalsi ludia staci im dat priestor. a zatial tomu to tak vzdy bolo. obmedzit skratka svoju energiu iba na vyber kvalitneho materialu. (samozrejme aj ta energia stoji cas). uvital by som aj moznost castejsiej diskusie pod clankami s moznostou skryt prispevky tich co by chceli snad sabotovat diskusiu. k rozpadu cssr: podla mna naopak vina ceskych politikov, ktori sa velmi nevyberavo vyjadrovali o slovensku. to nastartovalo vela slovakov a ak priamo rozpad csfr nepodporovalo tak sa proti tomu nepostavilo. nikdy by slovenski politici nesli do samostatnosti ak by nemali mlciacu vecsinu naroda plus hlasno vrestiacu mensinu. tolko moj nepodstatny nazor na rozpad. ( nechcem tu vyvolat diskusie, iba som reagoval na vlka). mimochodom ak by raz mala kosa koncit ( neprajem si to ) , navrhujem posledny velky rozbor rozpadu csfr. prajem vlkovi vela zdravia ktore je ovela dolezitejsie ako cely velkosklad kôs.:)

  • pozorovatel napsal:

   nie je to síce vhodný priestor na rozsiahlu debatu o rozdelení československa, ale môj názor je taký, že rozpad ČSFR, podobne ako rozpad Juhoslávie bol vyprovokovaný zo zahraničia, zrejme na objednávku USA. Ako pešiaci tejto akcie poslúžili američanmi ovládaní novinári na oboch stranách Moravy, za českú stranu viem o novinárovi Ludvíkovi Vaculíkovi z Lidových novín, ktorý mal významný podiel na vybičovaní vášní okolo pomlčkovej vojny.

   Pravdepodobne bolo cieľom vybičovať nálady až do formy ozbrojeného stretu, ako sa to udialo v Juhoslávií a paradoxne bleskové rozdelenie Československa tomu predišlo. Je zaujímavé, že nikto zo slovenských ani českých politkov sa doteraz nechce moc vyjadrovať, PREČO bolo nutné tak rýchlo a nečakane republiku rozdeliť. Každopádne je dobre, že vzťahy medzi Českom a Slovenskom sú v súčasnosti veľmi dobré a že naša spolupráca funguje výborne aj v oddelených republikách. V blízkej budúcnosti budeme túto spoluprácu pravdepodobne potrebovať.

   • Tom napsal:

    Rozpad Československa byl proces, který asi musel přijít. Podle mne bylo zásadní odvolání Mečiara Havlem v březnu 1991, obrovská podpora HZDS, které najednou dostalo ambice na samostatnost a vlastní moc. Takový Kováč, jako hlavní protagonista by se nikdy v životě prezidentem Československa nestal. Byl jsem z toho tenkrát špatný, protože jsem dělení prožíval v Německu a tam se nám vyloženě smáli jak se nám podělal stát. Teď to považuji za dobrý krok. Máme dobré vztahy, i když Slováci jsou hodně velcí nacionalisti. Nedovedu si představit, že např. ve Slovenské televizi vystupuje pravidelně Čech. Naopak je to normální.

 4. Edita napsal:

  4 roky je už slušný věk, to už by Kosa měla mít nějaké to sebevědomí, sebedůvěru a alespoň trochu obecně sdíleného pocitu, že za něco stojí. Taky to je věk prvních výbojů a snah proměňovat okolí. Statistiky tu zdravou expanzi spíše potvrzují. A taky to je hodně zranitelný věk.
  Přála bych si, aby Kosa hned tak neskončila.

 5. Kaja napsal:

  Všetko najlepšie k narodeninám :). Kosa je našim rodinným informačným domovom, veľmi cenným, za čo Vám zo srdca ďakujem. A priala by som si, aby existoval Váš blog čo najdlhšie sa bude dať, lebo je pre nás dôležitý, potrebný. Keby nebol svet tak zložitý, keby sa obyčajný človek vedel jednoducho ľudsky orientovať, rozhodovať, žiť… to by som chcela. Ale nedá sa to, preto ste pre nás dôležitý. Chápem, že je to ťažká práca, záľuba a preto Vám prajem veľa zdravia, síl. A tiež ďakujem Vašej rodine, že ste a že robíte čo robíte 🙂

 6. E.M. napsal:

  No vidíte, a to se o ty Ålandy v jednu chvíli skoro málem až bojovalo… a kdo po nich dneska vzdechne? 🙂

  Taky přeju všechno nejlepší k narozeninám. Čtu to tady od podzima 2014 a je to v mnoha ohledech opravdu nenahraditelný zdroj. Díky.

  Mimochodem, Google Analytics jste zkoušel? Kdysi (polovina nultých let) jsme to měli na serveru a dávalo to na tehdejší poměry opravdu kvanta užitečných dat, včetně těch IP adres, vracejících se návštěvníků, času stráveného čtením stránky, atd.

  • vlkp napsal:

   Zkoušel a díky nedokonalostí věci mezi mou židlí a mým počítačem se mi to nepovedlo rozchodit.

 7. Valach napsal:

  Vlku blahopřeju k výročí a děkuju za Kosu -Valach.

 8. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Vše nejlepší k oslavě 4,narozeninám kosy.
  Hezké to děvče,pěkně mluví,zvídavá,jen tak dál.
  1.Spíš se to dalo čekat,že přiberete další pomocníci.
  Musí to být vyčerpávající,aby to mělo úroveň a nevezl se po povrchu.
  2.Myslím,že tím Majdanem,když je Ukrajina dost blízko,tak se hledaly všechny možné informace,co se tam vlastně děje.Tady musím pochválit kosu za kvalitně odvedenou práci,ohledně informací z Ukrajiny.Moje domněnka a to vám zvedlo návštěvnost,kterou si udržuje kosa,právě k vůli pravdivým a včasným zprávám.
  Jinak můj názor na rozdělení ČSR,ten záměr bych hledal u těch co připravovali sametovou revoluci.Napřed bych se zeptal Gorbačova,jinak víme,že to rozdělování od té doby je v módě.

 9. veverka napsal:

  Kose blahopřeju a Vám, vlku, držím palce! Znám Kosu teprve pár měsíců, ale chyběla by mi. Jako zdroj informací a zajímavých myšlenek, ne jako autorovi – nepsala jsem nikam dřív, nepsala bych zase, svět by o nic nepřišel. Díky a opatrujte se.

  • veverka napsal:

   Věta vyzněla jinak, než měla. Chtěla jsem říct, že těch pár svých článků pro Kosu jsem vyrobila s chutí a s pocitem snad prospěšné práce. Jejich význam ovšem nepřeceňuji. Vlkovo zdraví je důležitější než jakýkoli text.

 10. Nerevar napsal:

  Mazel? Mazel tov!

 11. Jirka napsal:

  Kosu znám od té doby co jsem se k ní dostal přes stránky Čs. vojáků v záloze, konkrétně přes komentování o dění na Ukrajině. Od té doby ji čtu skoro denně. A řekl bych,že jsem si na ní vypěstoval jakousi závislost. Takže prosím pokračovat co nejdéle.

 12. Vidlák napsal:

  Vlku,přeji všechno nej, ať to ještě chvíli vydržíš. No, už je to nějaký ten pátek, co jsem poslal první článek a také doufám, že ještě chvíli vydržím. Každopádně, až budeš jednou plánovat desáté narozeníny 🙂 tak si zamlouvám aby to bylo u mě – při prasátku na rožni a alespoň sto hostech….

  • vlkp napsal:

   Vidláku, ty jsi ozdobou Kosy, řekl bych , že vůbec největší! a kdybych byl měl personifikovat ty, kteří přispívají, kvůli kterým jsem to nezabalil a neudělal si separee blog na Slobodném vysielači a rozhodl se Kosu držet dál, tak mi v prvé řadě blikalo – Vidlák!!! Za ním třeba Jeník Čermák a následovali další, ale první jsi byl ty. To jen abys věděl. A 10. narozeniny? To by mi bylo už přes 70…..

   • Vidlák napsal:

    No dobře, tak tedy příští narozeniny? Ty páté a půlkulaté? Vezmu letos jedno sele navíc…

  • cobolik pacholik napsal:

   vidlaka tiez zdravim bo prebohovsky kuk a podanie,cisto gazdovsky rozum s polopatickym podanim,charakter nie do zajebania a rydza ludskost s pohladom na vec.co v dristani s nim by sa nejaky gramotny od cohokolvek z praglu,ci vobec spravneho pohladu terajzsej doby posral az do bot…

 13. mrůča napsal:

  Kosu i editora beru, nebudu to dál rozvádět (vlk nemá rád chválu) V podstatě souhlas se vším co předvádí. Líbí se mi hodně zmínka o radiu, ano to by bylo fajn a vlkovi to očividně sedí, baví ho to atd. tak jako nás posluchače. Třeba se něco časem vyvrbí ne? Když může mít ehm nezávislou tv pan Ortek….no raději to ukončím přáním , mnoho zdaru vlku !
  Mrůča

 14. Skogen napsal:

  Kosa si úroveň drží, řekl bych, že s dalšími dlouhodobými tvůrci obsahu šla i nahoru. Na druhou stranu Slobodnému vysielači jsem nepodlehl, protože rádio už jaksi, jak bych to řekl, … není moje primární médium. Čím mladší generace, tím to asi bývá citelnější. Tudíž jsem měl obavu, že místo, aby se tyto dva fenomény fanovského informačního světa skvěle doplňovaly, ustoupí Kosa Vysielači a bude vymalováno… Upřímně, jsem rád, že se tak nestalo.

  Takže mnoho elánu. Když to tímto stylem vydržíte ještě Vidlákem slibovaných deset let, vymyslím, kam umístit sousoší se zamyšleným vlkem nad stylizovanou klávesnicí a armádou bezejmenných za ním 😉

 15. Jan cermak napsal:

  Sedmdesat neni dneska zadny vek. Koukam, ze je to jakysi kruh, pisu ta sva “ moudra“ kvuliva tobe, citim to jako zavazek. Nepresta mne prekvapovat, ze to nekdo cte. Ba i v cizine.
  Buh s tebou bratre.

  • cobolik pacholik napsal:

   zdravim ceskeho vlastenca,ja hocikoho nezdravim,ale takeho jak cermak je mi ctou,mozno cermak bude mysliet,ze sa mi pojebalo,ani deko cobolik pamata dristy cermaka,takych ceska zem nema vela a raz horko po takych zaplace.

 16. Gerd napsal:

  Vlku,
  gratuluji k obrovskému množství práce a času tím stráveného. Ze svého posledního pracovního působení jistě víš, jak mnoho firem skončí v prvních pár letech od založení. A možná si vzpomeneš na Libora Stejskala, který k prvnímu začátku Kosy kdesi kdysi napsal, jak mnoho takových blogů skončí do půl roku a málokterý přežije třetí narozeniny. A Kosa jede už čtvrtý rok.
  Možná by se slušelo vzpomenout na Faustův svět ticha, což byl takový předchůdce Kosy a jeho majiteli, že poskytl prostor k vyjádření a šlo vlastně o předchůdce Kosy.
  Kosa jede na hranici vlkových fyzických možností. Je možné to dělat i trošku jinak, což se v poslední době děje. Přesto je zde jedno ale, a tím je, že neustálé informace o možnosti zavření Kosy značně snižují náladu autorů psát nové příspěvky. Jakkoliv to nepozoruješ. Zato to pozoruji na sobě. Nějaký nápad na téma článku, a najendou informace, že Kosa možná skončí. Pak je šance, že než stihnu nápad nějak zpracovat, už nebude prostor, kde jej uveřejnit.
  Možná jde jen o můj názor, ale možná se tím připravuješ o hodně nových autorů.
  Kosa je nepochybně úspěšná, a především díky Tobě a Tvé odvedené práci. Kosu nezavře nepřízen autorů nebo čtenářů, ale rozhodnutí majitele – tedy Tvé.
  Dobře víš, že nad uzavřením Kosy by někteří politici zajásali a nová náhrada nevznikne.
  Takže si zvaž budoucí podobu Kosy, aby vyhovovala Tvým potřebám. Pokud chceš. Nikdo Tě nemůže nutit trávit celý den u počítače, když by ses raději koupal jako lońský srpen. 🙂
  Ale jako celek velká gratulace odvedené práci a úsilí Kose věnovanému.

  • cobolik pacholik napsal:

   zdravim jednu z ostrych palic,co som v zivote cital.

  • vlkp napsal:

   Gerde,
   ty 4. narozeniny má Kosa. Nikoli faustův svět ticha. To by celkem už byly narozeniny 5. A Kos aby nikdy nebyla vznikla, kdyby se Faust nerozhodl jak se rozhodl. To není nic ke zminování, aspon pro mne. Ty podrobnosti znáš, byl jsi u toho. Faust měl s vlkem problém. A když Kosa začínala, několikrát jsem mu poděkoval. Upřímně. Nevidím důvod, proč se k tomu vracet.
   K ostatnímu. Ano, pro některé autory mohlo být demotivující moje prohlášení o konci Kosy. Pro jiné nebylo. Je to o osobním náhledu. Proto jsem také nyní napsal, že další konec avizovat nebudu , ten prostě nastane ze dne na den. Jestli se k němu rozhodnu.
   Ohledně lonského srpna – ano , počasí bylo mimořádné a dokázal jsme ho s rodinou využít. Dopoledne na Bolevák, nejpozději ve dvě odpoledne, než přijela Plzen k vodě domů a od 15,00 tak do půlnoci bouchání na Kose. Z toho srpnového slunce a vody žiji do ted.

 17. Akela Vlková napsal:

  Tak nějak to vlku bude. Příjdu do práce, dám cigárko, odepíšu děti, udělám docházku, nanormuju, vydám ze skladu, uvařím kafe a jdu na Kosu. Je něco mezi 8-9 hodinou. Není to každý den, protože jak všichni víme každý den není posvícení…. Hodně zdraví a hodně sil Ti vlku přeju. ❤ 😀

 18. Jířa napsal:

  Blahopřeji.
  Jestli nám Kosa časem uchcípne, budu za ní držet minutu ticha.

 19. pozorovatel napsal:

  Pozdravujem Vlka! Zhodou okolností prevádzkujem tiež blog na webovom wordpresse a tiež mám tú skúsenosť, že z nejakého dôvodu práca s ním človeka dosť vyčerpáva a to nepublikujem článok každý deň. Ono to užívateľské rozhranie wordpressu nie je práve dvakrát užívateľsky prívetivé a zápasiť s formátovaním textu býva niekedy o nervy. Takže mám veľké pochopenie pre Vaše pocity.

  Každopádne ja som to vyriešil čiastočne aspoň tak, že som sa maximálne odosobnil od štatistík návštevnosti. Bolo síce zaujímavé pozrieť si odkiaľ a koľko ľudí prišlo, ale strašne to odoberalo čas a energiu, takže som si dal zákaz to hlbšie sledovať. Paradoxne to dosť psychicky pomohlo a človeka odľahčilo.

  Úplne nerozumiem Vašej snahe každý deň vydať aspoň jeden nový článok. Skalní čitatelia Vám zostanú verní aj ak si dáte týždňovú dovolenku. Je lepšie nech Kosa vydá dobrý článok trebárs iba 1x týždenne, než aby sa zavrela úplne.

  Nie som ešte do hĺbky znalý možností wordpressu (stále sa iba zaúčam), ale možno by v ňom mohla existovať funkcia prístupu viacerých reaktorov, kedy by ste prevereným osobám zveril slobodu publikovať články samostatne, pod vlastným účtom s obmedzenými oprávneniami. Ušetrilo by Vám to čas nutný na vkladanie a formátovanie článkov. Zároveň by to bola šanca udržať Kosu v chode aj v prípade, že na ňu Vy nebudete mať čas.

  P.S. Využijem ešte príležitosť a pozdravujem autorku veverku, s tým že si veľmi cením jej články o situácii v Nemecku a dúfam, že v nich bude pokračovať.

  • veverka napsal:

   Děkuju!

  • vlkp napsal:

   WordPress ten oddělený autorský přístup umožnuje. To by šlo udělat hned. Jenže to přinese další problémy. Pokud to tam budou sypat autoři rovnou, bude se obtížně řadit a výsledkem bude jen den 5 článků a pak dva dny nic. Podobně s redakcí. Každý článek, než ho umistuji, čtu. A v řadě z nich provádím základní redakční úpravy, aby to prostě mohlo vyjít a nepošklebovali se Kose, že jaksi …. Té práce je prostě docela dost.

   • pozorovatel napsal:

    Ja tomu plne rozumiem, že s aj so samotnou prípravou a kontrolou článkov je hromada práce, hlavne ak to chce mať človek perfektné. Ten multiredakčný systém bol iba taký návrh na prípad najhoršej núdze, ako alternatívy úplného zavretia Kosy. A čo sa týka nepravidelnosti vo vydávaní článkov. Neviem teda ako to robia iní ľudia, ale ja si každý deň poukladám všetky zaujímavé články na lokál a potom v priebehu nasledujúceho dňa/dní v kľude postupne čítam, takže výkyvy v počte článkov za deň ma príliš nerušia. Je teda pravdou, že sa mi v poslednej dobe vytvorila trochu priveľká zásoba neprečítaných článkov, ale to je tou dobou 🙂

 20. R. napsal:

  Kosu čtu ráda (na doporučení) už asi rok. Jsem ráda, že si můžu přečíst relevantní informace, nikoli pocitovky, a ještě dány do souvislostí s minulostí aktérů (nejsem úplně nejstarší). Navíc je pro mě Kosa důkaz, že s věkem a zkušenostmi přichází (prohlubuje se) moudrost alespoň u někoho. Jednu věc ale nechápu, proč si Vlk nevytvoří tým? Zájemci by nepochybně byli. Kdyby to mělo být „jen“ na třídění pošty…

 21. Geordyn napsal:

  Protože Ti přede mnou již napsali o Kose to důležité, tak ode mne jen poděkování za existenci. Protože jinde bych potřebné informace o tom, co mne zajímá nezískal, nebo jen neúplné.
  Vlkem odmítaná chvála zdobí, ale bez jeho nasazení bychom ani my nedělali to, co děláme.

 22. cobolik pacholik napsal:

  mozno polovicku zivota kosy som tu kus dristal svoje kuky na vec,nikdy nic nenapisal bo mocnejsi clenovia tohto gangu tu,co som bral jak gang bo ja mam prizemny kuk ulice, vyjadrovanie dlazdica a svojske prirovnania,ktore chapali len velmi chytry banditi.
  ked cujem ceskolovensko, to som kurevsky ready bo proc,bo na toto som citlivy jak svina bo toto je z coho som to moj jarek,burakova,a burani od ase az po tu zabudnutu ublu,vacsina holoty tu co niekedy dristala to taky prislusnici jak ja ceskoslovensky bo v tej riti za roky som kontroloval reakcie ritiarov,ci on texasan,ci ten zarany yenkie z NY city a kazdy z nich drisnul,ze predsa american.ci ma v tom formovala ta zasarana komuna ,skola dom,okolie ci burani?naisto nie hlasky nejakej spravnej strany,bo nad nejakou skurvenou stranou a mam na haku ci komunisticka,ci demokraticka je nieco,co sa vola dom,jarek a holota okolo toho a toto formovalo v tej cobolskej palici kuk plus prezite 20 jari v riti od bieleho otroka az po udrzbara a holku pro vsechno co som bol tak isto tam doma.
  dobre dalej k veci bo uz zacinam basnickovat,co sa nehanbim ani deko bo tak cujem,tak vo mne a tak zostane na vecne veky amen,vlk tu pise o rozdelni jak pepik, nejaky cobolici tam vyzsie tiez svoje dristy,kazdy hlada vinu a za roky som prisiel na to,cisto moj kuk,ze MY sme na vine,nasa mentalita,prizdisractvo a priposranost sa postavit za svoje a svojich,nasa nemohucnost a nijaka zodpovednost k svojim predkom,ktorych novo nastupujuce sracky nazvane staty,ktore su v medzinarodnom meritku take hovienka oproti nejakemu ceskoslovensku,nam bolo sugerovane,ze to bude lepsie a dnes ty zasrany coboslky nacionalisti pracuju v v pepikove,ci hamburgu a biju sa v prsia,jaky mocny slovaci a ich ta zasrana vlada berie dukaty za to,co oni nanosia zo zahranicia za svoju otrocku robotu,preco tak pisem,bo ja sam roky tak musel podpoprovat svoju holotu a islo do 10 tisicok U$D,ktore ta zasrana vlada brala z neba jej prichadzali cez western union.
  najviac ma serie za co nenavidim tie systemy tam za tych nasich predkov za ich krv ,pot a nasadenie na ktore sa nasralo,hrdost na svojich sa prerobila na skurveny peniaz a zaujem dalsej skurvenej strany,co sa vola demokraticka za 20 jari som tam bol raz a stacilo mi nedavno uz som tu pisal a zase dakujem pepikom,ze na zizkove,kde som stal a dobre sa neosral od radosti,ze ten lev drzi ten lotrinsky krizik na prsiach stale,ze docista sa nezabudlo na svoju minolst,bo kto zabudne bude zatrateny.
  ku kose tolko,ze wolf to presvisnky chytra palice a poniektory prispievatelia,jak bol lex,to king medzi prispievatelmi bo presvinsky kuk,ci dristaci s ktorymi suznelo srdce zaryteho cechoslovakistu z cobolova.
  uz som pisal,ze bez diskuzie to tu ohen bez dymu,bo nazor holoty to nepritel nasloucha jak kurva a monitoruje,bo sa boji prase nenazrate o svoj zlab,bo tu bars ostry osi a nepohodlny pre tie kurvy spravne.
  nakoniec,ked kosa pojde do haje,co tu vlk dost casto naznacuje,nevie,ze jeho tu dristy a dalsej holoty to premocna zbran,aby kurva nenzrata stranicka vedela,ze pozor?nie vsetko stado v tom banasistane o ktorom si myli vlada,ze jaky ony mocny a spravny,pritom keby prisli do tej riti tu a tak politikovali,ci gazdovali,uz na letisku by ich viedli v retezech do sing sing.
  PS:urobil som vynimku a kuknul som tu,trafil a dristnul,hoci casom tu kuknem,ale cisto len na historiu na stare dristacke fronty,ktore mi pasovali,bo nove to nic necitam,bo ma nezaujima bo nemozno dristnut,takze vlku neviem ci mas sajnu jaku bombu ty mas v rukach,ta bomba to kosa a rozbuska to diskuzia,lez rozbusku si odhodil bomba nikdy nebuchne howgh.

 23. cobolik pacholik napsal:

  na samy koniec,vsetci tu,hlavne ten blog je pre vasu zem a jej buducnost vec najvyzsej dolezitosti,vase pohlady vyjadruju,nazory a kuky vyjadruju postoj k vasmu kraju a situacii v nom,ci vo svete.nech nikto z vas nepodcenuje tieto aktivity a tahy tu,vsetko,co tu robite je vo vasom zivotnom zaujme,mozno vyzera jak letak z internacionaly,ale podobost,ciste nahodna.
  bo jak vlk pisal,ze sa tu zaujimaju o dristy spravny hosi od spravnych,ktory naisto vedia,ze ste skodna bo keby sa dala holota pepikov do pohybu,jak si ja zbozne zelam,boli by synovia smrti a preco?bo vam prisahali vernost a sluzbu,nie vy im…

  • vlkp napsal:

   Zdar čobolíku,
   napíši to, co jsi ode mne slyšel už mockrát – kdybys začal psát, okamžitě ti otevřu autorskou stránku. Protože ty jsi do té míry unikát, že si to zasloužíš. A bylo by to daleko lepší a pro všechny přínosnější, než když do nějaké diskusní fronty napíšeš v pořadí 47, diskusní příspěvek. TA nabídka pořád platí.

 24. Řezníček z Brna napsal:

  Denně chodím na Kosu a jsem za to Vlkovi velmi vděčný. V poslední době ale musím přiznat, že více jak Vlkovi blogy mě zajímají jeho vystoupení na Slobodnom vysielači. Od 20.30 – 23 00 zajímavý dialog mezi Vlkem a panem Koronim, nepřerušovaný zprávami, jen občas hudbou. Směr rozhovoru se může změnit, Vlk reaguje, lidé volají, posílají maily. Toto je pro mě lepší zdroj informací jako blog, který je statický. Navíc, pokud nestihám, mohu si pustit pořad z archívu.
  Někdy je debata tak zajímavá, že se Vlk s moderátorem rozhodnou o hodinu pořad prodloužit.
  Díky Vlkovi za blog, budu stále sledovat, ale také se těšit především na Vlkovi vystoupení na Slobodnom vysielači.

  • vlkp napsal:

   Zdravím do Brna… Díky. A jedna technická poznámka – vaše diskusní vstupy pravidelně chytají spamové filtry. Kvůli nastavení proti několika málo prudičům, které na kos enechci. Jste obětí tohoto nastavení. Prominte, ale jinak to neumím. Na druhou stranu nejste v tom sám. Podobně dopadá ještě asi pět dalších. Omlouvám se všem.

 25. pavt napsal:

  Především bych Vlku chtěl poděkovat za skvělou práci a nesmírné úsilí, které – dle mého skromného názoru – nemá u nás na internetu obdoby. Nejvíc si ovšem vážím vaší tolerance k názorům z “druhé barikády”. Jakožto pravicově laděný toto opravdu oceňuji, že jste vždy připraven kritizovat i své a ne pouze se otírat o protivníky, což lze velmi často sledovat na blozích i médiích jinde. Tato vlastnost je dnes bohužel nesmírně vzácná nejen mezi lidmi, ale i “tam nahoře”, a přitom je v demokracii zcela nezbytná – pokud ji tedy idealisticky chápeme jako způsob hledání řešení nejprospěšnějšího pro co největší počet lidí.
  Co se zaneprázdněnosti týče, naprosto vás chápu, také jsem provozoval a provozuji blog, ale na zcela počítačové téma. A i když jsem si kdysi vytkl za cíl pouhý jeden článek týdně, bylo to k neunesení a po nějaké době mě to začalo vyloženě obtěžovat. Proto opravdu doporučuji abyste rezignoval na své pravidlo, že čtenář musí každý den nalézt nějaký nový obsah. Proč by musel. Být vámi, tak píšu a věnuji se Kose tak, aby to především nedestruovalo vás. My, věrní čtenáři, to naprosto pochopíme. Rozhodně je takováto varianta pro nás lepší, než konec Kosy.
  A tak prosím – držte se a zkuste vymyslet takovou variantu běhu Kosy, abyste vy zůstal nezničený a Kosa i nadále existovala. Držím palce!

  • vlkp napsal:

   V momentě, kdy se rozhodnete dělat blog jaksi automaticky přistoupíte na hru, že ta práce smysl, když má co největší čtenářský dopad. Pokud by Kosa nevycházela každý den, začne čtenáře ztrácet. To je zřejmé. A člověk si říká – tak jsem se nadřel a nyní to půjde z kopce dolů? A jste v pasti. Kterou si člověk na sebe nastraží sám…

 26. Kirk napsal:

  Kose, které děkuji nejen za inspiraci a azyl, přeji vše nejlepší ke krásným 4. narozeninám.
  Vlkovi mimo jiné hodně pevných nervů, zdraví, sil a víc osobního času a Vás ostatní zdravím! K tomu co Vlk psal o náročnosti udržet Kosu v provozu: myslím, že týdeník by mohl také fungovat. Ale jen Vlk ví…

 27. Mats napsal:

  Smekám k výročí!

  • Laco G. Mlynář napsal:

   Milý brachu, známe se virtuálně ještě z hospůdky pana Stejskala, takže to bude víc jak ty 4 roky Kosy. Udělal jsi velkou práci. Je to sice jenom kamínek do mozaiky, ale skoro těch 10.000 unikátů denně už sahá skoro na tištěné Lidovky například. Ale nejde až tak o čísla, jako o výsledek. Jak bylo před 4mi lety? To vládl Nečas se svou kantýnskou z Chodosu Chodov, že? A ta velela hrdinným generálům. Prostě všechno vzhůru nohama. Média mainstreamová lhala jak o závod včetně těch veřejnoprávních. A dnes ODS nulitní strana bez peněz a tudíž bez moci a vlivu. Dtto upadající TOP09.
   Tak logicky musel vzniknout proud, který ty bábovičky začal pomalu rozbíjet. A zdá se, že se daří. A dařilo by se i pokud bys Kosu zavřel. Jakkoliv by to bylo škoda. Jenže všichni víme, že máš rodinu přinejmenším. Tak možná transformace. Píšeš, že rozhlas jako u Koróniho. Mně by se líbila spíš televize doprovázená webem. On totiž rozhlas působí jen tu chvíli co vysílá určitý pořad. Pokud ten není zdokumentován textově na netu, nebo alespoň odkazem na klíčová slova. Skončil takový výdaj energie vypnutím přijímače. Dnes internetová televize je docela levná záležitost např. na YouTube. Ovšem pokud stejně jako na FCB takový kanál moc bábovičky nebourá. Pokud ano, následuje blokování jako od Deus ex machina.
   Ještě pár slov k tomu co jsi dnes (včera napsal k výročí). Hodně se mi líbí československá linka, kterou jsi na Kose podnítil a udržuješ. Made in Czechoslovakia byla hrdá, dobrá značka, která se v mnoha směrech dodnes drží v povědomí světa. Nesouhlasím ale s Tvým názorem na důvod rozpadu ČSFR. K němu muselo nutně dojít. Znáš nějakou funkční federaci více národů na světě? Nedávno mi na toto téma jeden přítel eurofederalista napsal, že ano, že Indie. No tak tam asi pro vzor uspořádání státu z Evropy nepůjdeme. Já vnímám snahu Slováků o vlastní stoličku, jak napsal Čarnogurský, za naprosto legitimní. Navíc tvrdím, že jsme se ke Slovákům dost často chovali jako Angličani k Británii. Prostě Rule Britain, ale mysleli tím anglický Londýn. Byla-li tu čísi vina, tak pražské kavárny, většinou ke Slovákům arogantně paternalistické v čele s Havlem. Masaryk se zasloužil o stát, Havel o jeho rozpad. Ale byl jenom katalyzátorem.

   On se problém federalizace vrací celé EU jako kukaččí vejce. Euro nemůže přežít bez jednotného státu (například daňově sjednoceného), jenže federalizace, jak jsem napsal, nikde nefunguje, leda v diktaturách, nebo autoritativně řízených státech. Tvůrci eura to museli vědět a tak nechci spekulovat, že počítali s federalizací a to na fungujícím, takže autoritativním základě. Kromě přechodných krizí řešených na stránkách Kosy (Ukrajina, Grexit, Uprchlíci, Terorismus, Daeš) toto je myslím dlouhodobě nejdůležitější téma, které stojí před námi. A to i ve vztahu s rozpadem ČSFR.
   No a pak ještě pár kritických slov. Tvoje obsese Zemanem, tvůj zastřený antikomunismus, Tě nutně vede k neobjektivitě. Zemana jsem často kritizoval a bohužel musel jsem v jednom z článků i obvinit z úmyslných lží (Patřilo někdy Česko mezi deset nejrozvinutějších států světa?). Nicméně, když byl zvolen a já jej na rozdíl od Tebe volil ve druhém kole, jsou tu výsledky. Místo Maruny ze Žďáru, kterou by jistě nominoval Schwarzenberg došlo k zásadnímu zlomu, ve věci uprchlíků nám řekla jasně Tvoje favoritka na prezidentku Táňa Fišerová spolu s Katolickou buznou na náměstí Míru, jak by to jako prezidentka vedla, prostě všechno špatně. Tak zaplať Pán bůh za Zemana.

   No zde si věru dobrý čich neměl. Zato Tvoje analytické články na pomezí politiky a ekonomie jsou špičkové. Tak barde, ať tak či onak, především hodně zdraví a elánu. A ať se daří rodince.

 28. Puck napsal:

  Ke Xaverovu příspěvku :
  Pokud by cenou za udržení EU měla být islamizace země, tak dám přednost ruskému dubisku. Rusové po nás nechtěli, abychom bojovali za jejich věc, třeba Afganistanu, a necpali nám sem lidi, s kterými si sami neuměli poradit. Západní Evropu už před islámem nelze zachránit.
  Vlkovi gratulace k výročí a díky za skvělý portál.

 29. Anonymní napsal:

  Blahopřeji, a za Kosu děkuji, má nezpochybnitelnou úroveň.

 30. okolojdoucí napsal:

  Vlku, blahopřeji a děkuji za tu veškerou dřinu! Musím řící, že nejvíce mě fascinuje na Kose její otevřenost. Není to žádný fanklub, ani ideový tlampač, přitom spolehlivým svorníkem je tu člověčina a téměř se tu nevyskytuje zpupnost a zaslepenost. Navíc, jsou zde k přečtení texty dalších autorů (za všechny uvedu alespoň Vidláka a Lea K.), jejichž životní zkušenost a nezávislé myšlení mně i mému okolí dává hodně síly a inspirace.

  Přidávám ještě tři malá „nej“ Kosy 2016 z mého pohledu:
  – trend, počet jednotlivých návštěvníků roste geometricky, čísla mluví jasně za čtyři roky přes milión, z toho 600 tisíc (!) v posledním roce;
  – slovenský rozměr, podporovaný vlkem, autentických zpráv ze Slovenska není nikdy dost, také je to pro nás výborné kritické zrcadlo nastavené od opravdových přátel, kteří nás dobře znají;
  – spolupráce se Slobodným vysielačom, parádní synergie a potvrzení obou výše uvedených „nej“.

  Povzdechnutí na závěr: Vlku, netuším, jak to vše zvládáte na ryze amatérské bázi, prakticky sám. Naopak, tuším, že je to na úkor rodiny, a že ten výše pochvalovaný trend Kosy prostě k nějakému rozuzlení či změně asi povede. Proto Vám i Vašim nejbližším přeji nejen pevné zdraví, ale též i čistou hlavu a šťastnou ruku při rozhodování, jak s Kosou dál.

 31. Igor R. napsal:

  Ďakujem Vlkovi za jeho dennú prácu. Som presne jeden z tých, čo si po príchode do práce ako prvé otvorí túto stránku a hlta jej obsah. Vlk, veľa zdravia a energie do ďalšej práce. Stále je dosť tých, ktorým treba otvoriť oči.

 32. Dr. Brus napsal:

  Kosu je třeba udržet alespoň 2 roky vždyť se nám blíží padesátileté výročí konce šedesátých které zahýbaly celou evropou a u toho by Kosa neměla chybět.
  Vlku zkuste rozhlasové pátky zpracovat do textu. Je mi jasné že v sobotu ráno „víte“ co mělo být jinak a lépe. Někteří čtenáři kteří nemohou poslouchat by to jistě přivítali a toho materiálu je prostě škoda! Článek by pak mohl vyjít v pondělí. Šetřete a netříštěte síly. Buď budete stíhat komentovat do hloubky jednu zásadní pecku, nebo všeobecně komentovat celek. A je videt že rozhlasové pátky které se dotýkaji lecčehos, Vám svědčí.
  Jinak gratulace a ještě jednou bravo. Čtu Vás rád už od časů „Aktualně“ a držím palce.

 33. anita napsal:

  Jistě mám radost, že Kosa slaví svoje čtvrté narozeniny a přeji si, aby měla co nejvíce čtenářů, dobrých autorů a hlavně i ostrý břit. Proto musím Vlkovi přát hodně zdraví, i když si uvědomuji, že udržovat takto kvalitní blog je velmi náročné. Nemohu, jako žena zapomenout tímto poděkovat Karkuli, protože bez ní by tu nebyla ani Kosa, má můj obdiv. 🙂 stejně tak i vy Vlku.

 34. Tacit napsal:

  Bravo, Vlku!
  Tacit

 35. Delkim napsal:

  Kosa je pro mne ranní rituál, díky Ti Vlku za něj!!! A ten pořad na SV je už pro mne něco podobného. A vyřiď prosím velké poděkování panu Koronimu, že je ten pořad už druhý den dostupný na YT! Někdy nestíhám a tak si ho v sobotu stáhnu do mobilu a následně v autě poslouchám. A ještě jedno poděkování, děkuji za ten „tvůj“ dárek co jsi dostal, ta sluchátka s mikrofonem 🙂 Je to o 100% lepší!!! 🙂

 36. Ares napsal:

  Kosa patří do skupiny webů, které víceméně pravidelně sleduji. I když spíše už jen ze setrvačnosti, jednou za pár dní nakouknu. Raději jsem zde tedy míval diskuze než články. Které mi často z nějakého důvodu přišly slabší nebo pro mě nezajímavé. A tím, že jich tady je málo, tak není výběr.

  Krize přišla se zrušením diskuzí a s Ukrajinou. Kdy vlk zastává silně proruský postoj. A tomu se přizpůsobila celá Kosa. Sice přenášela spoustu detailních informací, ale pro mě se stala naprosto nedůvěryhodný a hlavně nepoužitelný zdroj informací. A i když později přestala být tak monotématická, tak jsem si k ní cestu už nenašel.

  Ale jinak Kosa bezpochyby zajímavý počin. Takže gratuluji vlkovi.

 37. Cagan napsal:

  Niekedy na jeseň 2014 som „objavila“ Slobodný vysielač. Práve v jednej z relácií SV som prvý krát počula o portáli Vlkovo bloguje, ktorý spomínal pán Marman. Odvtedy sa tieto dve internetové médiá stali súčasťou môjho života. Je fasicinujúce, ako si oba tieto skvelé projekty našli k sebe cestu… (riadenie osudu ?, náhoda ?, kruh sa uzatvoril?), skrátka, dnes má Vlk na SV svoju reláciu a nevynechala som ani jednu. S Borisom Korónim vytvorili skvelú dvojicu. Som rada, že aspoň tu Vlk vidí perspektívu. Hoci- a to musím povedať- veľmi nerada by som bola, keby Kosa nepokračovala. Ale chápem… a spomínam si na Vlkovo uzavretie Ukrajinskej zvodky, jedinečného projektu, ktorý podľa mňa nemal v česko- slovenskom internetovom priestore konkurenciu, Už vtedy Vlk spomínal totálne vyčerpanie a ja ho plne chápem. Skúsila som pár krát prispieť a bola to časovo náročná práca ( a pri tom z mojej strany len malilinký príspevok k úplnému záveru). Vôbec si nedokážem predstaviť to nasadenie po celý čas… ale čo nastalo potom? Ak Vlk čakal menší oddych, tak to asi bol len hlboký nádych pred ďalším ponorom….alebo ďalším maratónom. Vôbec totiž neustal nejaký útlm tém- vzápätí prišlo Grécko, migračná vlna… Svet je v pohybe a témy budú vždy….pre tých, čo sa o dianie vo svete zaujímajú je to nekončiaci príbeh ( a snaha,, či nutkanie sa k tomu vyjadriť). Ja sa hlboko skláňam nielen pred výkonom Vlka, ale hlavne pred koncepciou, akú na Kose vytvoril. Patrí mu veľké ďakujem a gratulácia k štvorročnému úsiliu s takými úžasnými výsledkami. Osobne som na Vlkovu preťaženosť reagovala obmedzením mailov na minimum… hoci ma veľakrát svrbeli prsty na klávesnici poslať nejaký ten link, vedela som, že je vysoká pravdepodobnosť, že už len zdupľujem maily na danú tému , ktorá hýbe spoločnosťou .. .(to mi hovorili už skúsenosti zo zvodky)…. Ono ak chce byť človek minimálne slušný, musí ich otvoriť, preveriť správu, prečítať text, odpovedať. Už len toto je časovo náročné. Nie to ešte sledovať správy odinakiaľ, overovať ich a reagovať samostatným článkom… ja sa Vlkovmu vyčerpaniu pravdupovediac vôbec nedivím… Za seba môžem povedať, že by mi neprekážalo, ak by sa z Vlkova stal týždenník… povedzme s viac článkami na konkrétny deň, ktoré by sa počas týždňa nazbierali …. je faktom, že ale niektoré témy by mohli stratiť na razancii prvotnej a rýchlej reakcie, a to by mohol byť problém, lebo ako som vypozorovala, Vlk si na aktuálnosti (občas až prognostike) dáva záležať…. Ale to je iste jedine v kompetencii Vlka a len na jeho rozhodnutí. Faktom ale je, že mnohé články sú priam nadčasové a ja si naozaj toto neodpustím a musím to tu napísať – Vidlák by mal vydať knihu. Jeho texty sú pre mňa ako svieži vánok. Bravúrne. A pár ďalších prispievateľov sú absolútny unikát svojim videním i spracovaním témy, pre toto mám Kosu tak rada. Za mnohých by som menovala aspoň Janíka Čermáka- jeho posledný článok ma úplne dostal. Dalo by sa menovať oveľa dlhšie… a ja týmto chcem poďakovať obyčajným ľuďom a všetkým tým kosířom, ktorí sú svojim videním sveta napokon takí originálni a nezvyčajní. Za každého jedného, čo si dá tú námahu a napíše, ako vidí svet. Za to, že si ho vôbec všíma, že ho zaujíma. Že stále ešte nemôžem s konečnou definitívnosťou povedať, že sme len do seba zahľadené osoby, žijúce vo svete, kde za bránou môjho domu ma už nič nezaujíma. Veľké ďakujem všetkým za skvelé články a najmä a to v prvom rade – Vlkovi za Kosu. Je nielen skvelým autorom, ale dokonca už aj „spolumoderátorom“, ako ho nazval Boris Koróni. Držím palce, nech sa rozhodnete akokoľvek. P.S. Na Vašom mieste by som čakala nový príval príspevkov na tému Česi a Slováci. 🙂

 38. Germanicus napsal:

  Vlk a s ním i převážná většina dalšího autorského kolektivu Kosy mají vzácný dar respektive schopnost – vidí si dál (podstatně dál) než na špičku vlastního nosu. To za prvé.
  A za druhé. Na spoustu problémů (nejsem schopen to teď přesně kvantifikovat) Kosa upozorňuje až z ročním předstihem před českým mediálním (včetně internetového) mainstreamem. Pokud se vůbec k tomu mainstream propracuje.
  Vlk je až posedlý tím, aby publikovaná fakta měl dokonala vyzdrojovaná. A to i z více zdrojů. To platí i o řadě dalších autorů. Tak to za třetí.
  Tož, jen tak dál Koso, vlku, kolegyně a kolegové!!! 🙂

  • Germanicus napsal:

   Ach jo, chybička se (zase) vloudila: … až s ročním předstihem…

 39. Karel Rossmann napsal:

  Velký obdiv k neskutečnému úsilí vlkovu a přání štěstí a výdrže. A stále tuhle dobrou společnost.
  Kosa nekorektně překáží, což je skvělé, má to svůj dopad.
  A velká osobní radost, že se po dlouhé době ozval čobolík. A jako obvykle zatloukl několik hřebů zas každý jednou ranou. Tady by tě bylo třeba, čobolíku. Vlku hodně sil, průběžný dík a pozdrav. A čobolíku, tobě eminenter, zdar jak sviňa.
  KR.

  • cobolik pacholik napsal:

   serus rossmann,je jasne ze tvoja dusa a kuk to sme v jednom ja cujem na tisice mil a dakujem za priazen,jak ma hreje na dusi rebela,ze niekde v pepikove podobny v ucte k svojim jak ja…
   nech velkej manitou svieti na tvoj chodnik,nech tvoj wigvam a tvoja banda uziva vetriku ceske kotliny,nech bratsvo dusi pepikov a cobolikov neuhasne jak kazdy rok polarna ziara to z duse ti prajem.
   pisem bezprostredne co cujev sebe a hned z tej palice prekladam na to skielko…

   • cobolik pacholik napsal:

    este tu dodam,bo o to mi najviac ide,to moje vsetko,ze lad a pochopenie sa medzi pepikmi a cobolikmi(bo ja fanaticky da sa povedat cechoslovakista na spravne pochopenie docista pojebany fanatik,co mi bolo neraz davane najavo,hlavne cobolikmi),ze sa dobre neposram,ze som czechofli,co hned tratim rozum a nemozem sa ovladat,bo ja prchky jak svina v tej veci,im hned oponujem,ta s kym mam byt blizky s mongolom,ci dajakom lovcom lebiek kurva?bo nevyvrati mi,ani vybuch jadrovej bomby,ze keby prislo na lamanie chleba pepikom,ci cobolikom,ich oci podla svetovej strany budu kukat najprv na stranu rieky moravy,bo ked cujem,ze to preklate rozdelnie mohlo dopadnut jak v jugo so zbranou v ruke,to keby som takeho dorval a je mi jedno ci krajanek ci drotar,zajebem s celou rodinou bo tieto dva narody to u mna najsvatejsia vec na svete,moze byt oponovane,sak zijes v riti debilku tak neprskaj vole,zivot inde ,moje skusenosti tu,zivot casom na vlasku,kukanie tu na inu naciu,vlastne vsetky nacie sveta,vsetka ta dristacka okolo toho rozdelnia a moje sibnute porovnania ma len utvrdzuju na skalu,ze rozdelenie to blud a czechoslovakia forever,mam po sebe pokerovane dristacky,jak bilboard vo vegas na viditelnych miestach,aby si kazdy mohol pocitat,ze ma do cinenia s pojebom.

 40. NavajaMM napsal:

  Vlku, vďaka za Kosu a všetko okolo. Tento prehľad vyzerá veľmi optimisticky a verím, že tento rok bude zas rekordný. Kose som vďačný aj za mnohých virtuálnych známych, o ktorých by som inak ani nevedel.
  Maily obmedzujem, chápem, že čas je vzácny.
  A ešte slovo k rozdeleniu. Prijal som ho ako fakt, ale nezmieril som sa s ním. Takže, Vlku, pocity z druhej strany hranice rovnaké. Vtedajšia slovenská politická elita mala na rozdelení nepochybne väčší podiel ako česká, no dovolím si tvrdiť, že na toto nemala výslovný mandát občanov Slovenska. Vôbec vtedajšia elita konala v duchu „víťaz berie všetko“ a to sa týkalo aj štátneho majetku. Možno, že privatizácia na oboch stranách spoločnej hranice bola ešte väčšou tragédiou ako rozdelenie republiky. Nebyť delenia, republiky, aj ten spoločný majetok by sa delil ťažšie. Začalo sa to tým delením na dve kôpky. A myslím, že práve preto k tomu rozdeleniu nakoniec došlo veľmi narýchlo a s porušením niekoľkých článkov ústavy.
  Na nás obyčajných ľuďoch sa mi páči, že sme sa síce rozdelili, ale neodcudzili a aj za to Ti, Vlku, veľká vďaka, že k tomu prispievaš.

 41. Antonie napsal:

  Vám, pane Vlku k výročí gratulaci, poděkování, zdraví a hodně pestrých a ještě pestřejších domácích i mezinárodních událostí, ze kterých kdyby se člověk nevypsal, tak by se zadusil 🙂 a které by Vám prostě nedovolily se k nim nevyjádřit a zavřít Kosu 🙂

Komentáře nejsou povoleny.