JF a jeho týdenní výběr ze světového tisku


vybral, přeložil a sestavil JF

tak si dáme zase jeden týdenní výběr  z angloamerických zdrojů .Komentáři opatřil vlk.

Tucty obětí bomb v Syrii zastiňují mírová jednání OSN

http://abcnews.go.com/International/wireStory/syria-militant-groups-barred-peace-talks-36624224

Bassem Mroue, Associated Press, 31.1.2016

Trojí sebevražedný bombový útok v převážně šíítském předměstí syrského hlavního města Damašku zabil alespoň 50 lidí. Stalo se to dokonce v době, kdy se zprostředkovatel OSN poprvé setkal se členy hlavních opozičních skupin ve snaze dosáhnout pokroku v humanitárních otázkách ještě před zahájením hlavních jednání o ukončení pětileté občanské války. Syrští zástupci prohlásili, že to jen potvrdilo spojení „terorismu“ s „jistými politickými skupinami“ – jasný odkaz na ty, kdo stojí v oposici proti presidentu Assadovi.

Dodávám, že tzv. umírněná opozice odmítala v Ženevě zahájit jednání s  Asadovou delegací, protože vládní vojska nepřerušila válečné operace….

Boko Haram upaluje v Nigerii zaživa i děti, 86 mrtvých

http://abcnews.go.com/International/wireStory/boko-haram-burns-kids-alive-northeast-nigeria-witness-36624404

Ismail Alfa, Haruna Umar, Associated Press, 31.1.2016

Přeživší svědek, který se schoval na stromě, řekl, že viděl extremisty z Boko Haram házet zápalné bomby a slyšel křik dětí, upalovaných zaživa, které byly mezi 86 oficiálně oznámenými obětmi posledního útoku těchto nigerijských extremistů.

Proč nikdo nepořádá mírové rozhovory a situaci v Nigerii?

Vyhlásil Kongres válku ISIS… nebo vám?

Is Congress Declaring War on ISIS…or on You?

Ron Paul, AntiWar, 1.2.2016

Skutečnost, že Kongres přijal návrh senátora McConnella o pověření vlády USA válkou proti ISIS, povede nejen k nepřetržitým válkám USA po celém světě, ale ohrozí naše občanské a ekonomické svobody. Opatření totiž umožní presidentovi poslat vojáky kamkoli, kde údajně ISIS operuje, tedy použít vojenskou sílu i proti občanům USA a na území USA.

Pohyb směrem ke světu bez válek

Moving Toward a World Beyond War

Thomas F.Lee, AntiWar, 1.2.2016

“Amerika musí jít v nebezpečném světě v čele” radí vážně Hillary Clintonová.

Aby nás zbavil naivního optimismu, radí nám Bernie Sanders: “Žijeme v obtížném a nebezpečném světě, ve kterém neexistují žádná snadná a kouzelná řešení.” Všichni politici náhle mluví o „nebezpečném světě“ a tak ospravedlňují obrovský vojenský rozpočet, nekonečné intervence po celém světě, bludiště tajných služeb, ztrátu občanských svobod, nekončící války, smrt a zkázu.

Hillary zjevně zapomněla, že éru „nebezepečného světa“ nastartoval její Bill, když rozbil silou Jugoslávii. Což byla první celosvětová poválečná destabilizace.

McConnellovo oprávnění k použití síly je špatné

http://townhall.com/columnists/briandarling/2016/01/26/mcconnells-authorization-for-the-use-of-force-is-bad-politics-and-policy-n2110134/page/full

Brian Darling, Townhall, 26.1.2016

List National Journal píše, že senátor Mitch McConnell uvedl návrh zákona Oprávnění k použití síly (Authorization for the Use of Force,AUMF) pro presidenta Obamu a válku proti ISIS. Učinil tak zkrácenou procedurou, umožňující projednání zákona v tajnosti, čímž také prosazuje používání špatné politiky a strategie.

Merkelová říká, že jakmile válka skončí, uprchlící se musí vrátit domů

http://www.reuters.com/article/us-europe-migrants-germany-refugees-idUSKCN0V80IH

Andreas Rinke , Reuters, 30.1.2016

Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu pokusila uklidnit sílící hlasitou kritiku své politiky otevřených dveří pro uprchlíky tvrzením, že většina uprchlíků ze Syrie a Iráku se vrátí domů, jakmile konflikty, které je z domova vyhnaly, skončí.

Říkat to může, Ovšem soudného člověka zajímá, jak to asi tak chce provést, když téměř všechny státy, odkud pochází uprchlíci, je odmítají přijímat zpět.

Propad cen ropy neoslabí hospodářství USA

http://www.bloombergview.com/articles/2016-01-29/oil-s-plunge-won-t-drag-down-the-u-s-economy

Justin Fox , Bloomberg View, 29.1.2016

HDP USA vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí 2015 meziročně o 0,7%, oznámila vláda. Ale zapomeňte na čísla. Je to „pokročilý odhad“. který ekonomická komise stále dokola upravuje, a to tím více, čím více směřuje ekonomika do recese nebo naopak. Vzpomeňte si, jak vypadal HDP v posledním čtvrtletí před velkou recesí v roce 2008!

Ekonomický růst není všechno

http://www.bloombergview.com/articles/2016-01-29/economic-growth-isn-t-everything Noah Smith , Bloomberg View, 29.1.2016

Když řeknete, že zlaté dny růstu jsou pryč, očekávejte, že vzbudíte pozornost, zejména jste-li prestižní ekonom. Robert Gordon, profesor na Severozápadní Univerzitě, přesně tohle dělá už několik let. Jeho nová kniha, „Vzestup a pád amerického růstu“ nyní shrnuje jeho argumenty.

Spojené Státy prosazují svou ‚námořní hegemonii‘ přítomností v Jihočínském Moři

http://uk.businessinsider.com/r-china-says-us-seeks-hegemony-after-south-china-sea-sailing-2016-2

Reuters, 1.2.2016

Čína obvinila USA z prosazování své námořní hegemonie pod rouškou „volné plavby“ v Jihočínském Moři, poté co torpedoborec USA proplul 12 mil od sporných ostrovů. Čína si dělá nárok na Jihočínské moře, kterým ročně propluje 5 bilionů dolarů světového obchodu. Podobné nároky si dělají i Vietnam, Malaysie, Brunei, Filipiny a Tajwan.

Jestli někde zraje nebezpečí velké globální konfrontace, tak je to Jihočínské moře! Nikoli Pobaltí nebo Blízký východ! A vedle toho ještě druhým budoucím velkým bolákem bude Arktida.

Vedení USA v boji proti Islámskému státu

Letting US ‘Lead’ Against Islamic State

Paul R.Pillar, Consortium News, 31.1.2016

Spojenci USA na Středním Východě jsou daleko méně dychtiví po střetnutí s teroristy Islámského státu, jak jsou dychtiví po tom, aby to za ně udělaly Spojené státy. Nabízí se otázka, jestli tvrdí chlapíci, mluvící o vůdčí roli USA v této otázce, nedělají ve skutečnosti špinavou práci za Saudskou Arabii, Izrael a další státy.

No holt se budou muset Američané se Saudy nějak domluvit…

Meze džihádistického nihilismu

The Limits of Jihadi Nihilism

Graham E.Fuller, Consortium News, 26.1.2016

Bývalý pracovník CIA Graham E.Fuller říká, že i když se Západ dopustil vůči muslimskému světu mnoha prohřešků, zatímco z Wahingtoun, Londýna nebo Paříže zněla prázdná morální prohlášení, stále více muslimů zjišťuje, že násilný nihilismus džihádistického teroru je morálně zavrženíhodný a musí být ukončen.

Čínská politika Nové Hedvábné Stezky je řešením uprchlické krize!

http://www.larouchepub.com/hzl/2016/4305nslkrd_refugee_soltn.html

Helga Zepp-LaRouche, Executive Intelligence Review, 29.1.2016

Autorka je předsedkyní německé politické strany Hnutí pro občanská práva a solidaritu (Civil Rights Solidarity Movement). Zatímco veřejná část jednání letošního Davoského ekonomického fora se točilo jako obvykle okolo různých hospodářských témat a v privátních rozhovorech v pozadí převládala panika nad finančním krachem transatlantického sektoru, přišel čínský president s něčím daleko důležitějším: s cestou do Saudské Arabie, do Egypta a do Iránu, kde se snažil začlenit Jihozápadní Asii do projektu Nové Hedvábné Stezky a tím vytvořit předpoklady pro urovnání konfliktů mezi šííty a sunnity.

Osobně nevěřím , že by Čínan chtěl řešit trable světa. Dělal velký byznys. Pro Čínu…

Korporace jsou „přetaženy“ daleko více než před krachem v roce 2008

http://www.larouchepub.com/pr/2016/160128_overleveraged_debt.html

Executive Intelligence Review, 28.1.2016

„Přepákované“ společnosti v USA a v Evropě a hora dluhů, která ukrajuje z jejich příjmů, to jsou skutečnosti, probírané v novém článku Bloomberg News. Zpráva přichází v okamžiku, kdy jedna z největších světových těžebních společností, Freeport-McMoRan, zhoršil svůj dluh až k úpadku. Objem obchodu klesl na 80% objemu minulého roku. Pro společnost bude obtížné vůbec zůstat solventní.

Tohle čeká i řadu dalších…

Evropské velení vojsk USA požaduje další jednotky proti Rusku

http://www.larouchepub.com/pr/2016/160127_nato_target_russia.html

Executive Intelligence Review, 27.1.2016

Velení jednotek USA v Evropě uveřejnilo nový strategický dokument, podle kterého je Rusko hrozbou číslo 1 pro Evropu a který varuje, že snižování početního stavu za posledních 25 let ohrožuje stabilitu regionu.

„Rusko představuje trvalou výzvu pro naše spojence a partnery v mnoha oblastech, je tudíž globální výzvou, vyžadující globální odpověď.“

K tomuhle Kosa zaujala jasné stanovisko v pondělí ve Vtipu dne.Ti , kdo tenhle materiál zpracovávali, by neudělali chybu , kdyby svá „zjištění“ zkonzultovali s nově jmenovaným děkanem  prestižní římské vojenské školy NATO Defence College generálem Mičánkem. Ten v rozhovoru pro PL tvrdí jednoznačně, že Rusko na NATO nezaútočí, protože k tomu nemá kapacity. Viz http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Spickovy-general-Micanek-pro-PL-Rusove-na-NATO-urcite-nezautoci-ale-musime-si-na-ne-davat-pozor-Diky-bohu-za-Rusko-diky-kteremu-jsme-ozivili-nasi-Alianci-419808

Rusko a Talibán dělají úpravy

https://www.foreignaffairs.com/articles/afghanistan/2016-01-31/russia-and-taliban-make-amends

Javid Ahmad, Foreign Affairs, 31.1.2016

Tálibán, dříve vyděděnec, je dnes důležitým spoluhráčem několika mocných místních hráčů. Dnes se i Rusko, jeho odvěký nepřítel, přiklání ke sdílení zpravodajských informací proti společnému nepříteli – Islámskému státu.

Zamir Kabulov, ruský zvláštní vyslanec v Afghánistánu, řekl, že „zájmy Talibán jsou objektivně shodné s našimi zájmy.“

Jo, politika je skutečně špinavá záležitost…

Geopolitický mrtvý bod USA-Čína a strategická role Malajsie

http://www.globalresearch.ca/us-china-geopolitical-standoff-malaysias-role/5504770

Saif Wahidov, Global Research, 31.1.2016

Při cestě presidenta Obamy po Jihovýchodní Asii v dubnu 2014 byla Malajsie jedinou zemí, která nebyla spojencem USA v některém z paktů. Návštěva znamenala posun zájmu USA do této oblasti a také posun v zahraniční politice Malajsie, jejíž bývalý premiér Mahathir Mohamad otevřeně odporoval snahám Západu o vytvoření unipolárního světa.

Špinavá válka v Syrii: Washington, změna režimu a odpor

http://www.globalresearch.ca/the-dirty-war-on-syria-washington-regime-change-and-resistance/5504372

Tim Anderson, Global Research, 29.1.2016

Profesor Tim Anderson, přednášející politickou ekonomii na University of Sydney v Australii, napsal ve své knize „Špinavá válka v Syrii: Washington, změna režimu a odpor“ nejlepší systematickou kritiku západních fabrikací, zdůvodňujících válku proti Assadově vládě. Žádný jiný text nesnáší dohromady všechna vážná obvinění proti této vládě a jejich efektivní vyvrácení.

Syrie : Mohlo by Turecko vsadit na invazi?

http://www.informationclearinghouse.info/article44092.htm

Patrick Cockburn, Information Clearing House, The Independent, 31.1.2016

Kurdské síly v bezprostřední blízkosti okolo hranice, se musí mít na pozoru. President Erdogan je nevypočitatelný. Dávno před sestřelem ruského letounu, který údajně porušil hranici, ruská vojenská rozvědka varovala Putina, že něco takového Turecko plánuje. Diplomaté, blíže seznámení s případem, říkají, že Putin varování nedbal, protože pravděpodobně nevěřil, že by Turecko riskovalo provokování Ruska a jeho hlubší zatažení do syrské války. Nyní je tato válka v kritické fázi a syrští Kurdové a jejich vysoce efektivní armáda ovládá více než polovinu hranice s Tureckem.

No kdybych měl sázet, vsadím na Erdoganův nájezd do severní Syrie….

Západní media ignorují Putinovy pokroky v Syrii

http://www.informationclearinghouse.info/article44086.htm

Mike Whitney, Information Clearing House, Counterpunch, 31.1.2016

Mírové rozhovory o Syrii v Ženevě budou bojkotovány hlavní syrskou opoziční skupinou, která vyžadovala ukončení bombardování jejich posic Ruskem během rozhovorů. Byl to směšný požadavek a není divu že Moskva tohle trapné představení nebere vážně.

Jak CIA napomohla ke vzniku ISIS

http://www.informationclearinghouse.info/article44091.htm

Jeremy R.Hammond, Information Clearing House, 31.1.2016

Deník The New York Times potlačil dříve zveřejněná fakta a zcela vymazal roli USA v Syrii, která nakonec vedla ke vzniku a vzestupu ISIS.

Yanis Varoufakis: Kapitalismus sežere demokracii – pokud se neozveme

http://www.informationclearinghouse.info/article44093.htm

Yanis Varoufakis, Ted Talk, Information Clearing House, 31.1.2016 (video)

Divíte se, že politici už nejsou, co bývali, proč vlády nejsou schopny řešit reálné problémy? Ekonom Yanis Varoufakis, bývalý ministr financí Řecka,říká, že je to proto, že dnes můžete být buď v politice nebo u moci, ale ne obojí současně. Adresa videa: https://www.youtube.com/watch?v=51FbT-AWZ-M

Moje interpretace je, že Varoufakis byl v Řecku  v politice….

Hackeři údajně napadli po velkém průlomu do NASA jeho dron

Hackers Allegedly Hijack Drone After Massive Breach at NASA

Mikael Thalen, Prison Planet, 31.1.2016

Hackeři zveřejnili 631 leteckých a radarových videozáznamů, 2143 letových záznamů a data 2414 zaměstnanců NASA. Hackeři, patřící do skupiny AnnonSec, zveřejnili více než 276 gigabajtů dat, poté co údajně strávili měsíce uvnitř vnitřní sítě NASA. Nakonec napadli i dron NASA, letící nad Pacifikem, a pokusili se jej neúspěšně navést do oceánu.

Tohle fakt není dobrá zpráva..Pro nikoho.Škodolibost není na místě!

Pobuřování, podvracení, sabotáže: strategie levice pro vleklou válku

http://nsnbc.me/2016/01/31/sedition-subversion-sabotage-a-long-war-strategy-for-the-left/

William T.Hathaway, nsnsbc international, 31.1.2016

Jak nás stále víc zachvacuje krutost kapitalismu, naše touha po změně se blíží zoufalství. Současný vůdce tohoto systému, Barack Obama, nám ukázal, že jediná změna, ve kterou můžeme doufat, je to, co vytvoříme sami. K tomu musíme vědět, co je v našich časech možné a co ne. Hořkou pravděpodobností je poznání, že žádný z nás už se nedožije té společnosti, ve které bychom chtěli skutečně žít.

Mno, tak na tom ovšem byly všechny generace před námi….Jen dneska hrozí reálné nebezpečí, že jsme generací úplně poslední.

Geneva III Talks – Nothing New From The Syrian Front

http://nsnbc.me/2016/01/31/geneva-iii-talks-nothing-new-from-the-syrian-front/

Christof Lehmann, nsnbc international, 31.1.2016

Třetí Ženevské rozhovory o Syrii byly zahájeny poté, co rozhovory v letech 2012 a 2014 selhaly a nepřinesly mírové řešení války, která začala během Arabského jara v roce 2011. Otázkou je, co se od roku 2011 změnilo a co ne, a zda lze vůbec najít řešení, když pět stálých členů Rady bezpečnosti vede v této oblasti válku v zastoupení.

To otázkou není – nemůže.

Nový rozsáhlý vojenský útok USA v Libyi

http://www.ronpaullibertyreport.com/archives/a-new-large-scale-us-military-attack-in-libya

Adam Dick, Ron Paul Libery Report, 27.1.2016 V roce 2011 nařídil president USA Barack Obama, bez pověření Kongresu, vojenský útok na Libyi , označený za „humanitární intervenci“. Jak konstatoval v srpnu 2014 výkonný ředitel Institutu pro mír a prosperitu Rona Paula Daniel McAdams, výsledkem vojenské akce USA a dalších vlád proti Libyi byla zkáza, násilí a chaos, nikoli slibovaná „demokracie, prosperita a osvobození od tyranie“.

Proč Čína hackuje celý svět?

http://www.csmonitor.com/World/Asia-Pacific/2016/0131/Why-China-hacks-the-world

Adam Segal, Christien Science Monitor, 31.1.2016

Může agresivní špionáž pohánět inovace, které Pekung nutně potřebuje pro obnovení své globální role? Během dvou let ukradli hackeři 630.000 souborů o letounu C-17 firmy Boeing a podle FBI je prodali čínskému leteckému specialistovi, žijícímu v Kanadě.

Hckerství je globální problém. Viz komentář k hacknutí NASA.

Nová politika Pentagonu činí vojenství přijatelnějším pro rodinu

http://www.csmonitor.com/USA/Military/2016/0129/Pentagon-s-new-policies-aimed-at-making-military-more-family-friendly

Jessica Mendoza, Christian Science Monitor, 29.1.2016

Opatření, ohlášená ministrem obrany Ashtonem Carterem, včetně placené mateřské dovolené, jsou zaměřena na podporu vojáků ve službě a jejich rodin.

Spojeni jen svou nenávistí

http://www.economist.com/news/middle-east-and-africa/21689582-just-getting-right-people-negotiating-table-proving-fraught-united

The Economist, 30.1.2016

Už jenom dostat ty správné lidi k jednacímu stolu je náročné. Chudák Staffan de Mistura, zvláštní vyslanec OSN pro Syrii! Rozhovory o ukončení pětileté občanské války, která už stála 250.000 životů a vyhnala z domova 12 milionů lidí, měly začít v Ženěvě 25.ledna, ale neshody na tom, kdo by se jich měl účastnit a proč, nebylo možno včas překonat.

No nahnat ty takzvané opozičníky k dohodě s Asadem by zas až tak těžké nebylo. Nemají vliv, nemají peníze, na všechno potřebují zahraniční sponzory. Problém jsou ale ti sponzoři a jejich naprosto neslučitelné zájmy…

Potlačené válečné zprávy, 31.leden 2016

Censored War News, January 31, 2016

GPD, 31.1.2016

Jemenské povstalecké síly provedly nové kolo útoků na saudské posice v jihozápadní provincii Lahij, zabily desítky žoldáků Blackwater včetně jejich amerického velitele a zničily několik vrtulníků Apache a Typhoon. Střely Točka zasáhly postavení saudských sil na vojenské základně al-Anad v provincii Lahij. Zabily 200 sudánských žoldnéřů Blackwateru a jejich velitele plukovníka Nicolase Petrase. Při útoku bylo zničeno několik vrtulníků Apache a Typhoon a několik cisteren s palivem.

US Navy zpřesňují plány pro udržení předstihu před Ruskem a Čínou

US Navy Details Plans to Outmatch Russia and China

GPD, Veterans Today, 28.1.2016

Ve snaze vyrovnat se s globálními rivaly ohlásil Pentagon podrobnosti svého plánu, který by měl udržet US Navy o krok před Ruskem a Čínou. V důsledku rychlého rozvoje vojenských schopností Moskvy a Pekingu byl Pentagon stále nervóznější ze stavu svých vlastních schopností. Proto Ministerstvo obrany vytvořilo „Třetí kompenzační strategii“, plán na udržení náskoku před konkurencí. Plán bude aplikován na všechna odvětví ozbrojených sil. Ve čtvrtek oznámil Pentagon jeho podrobnosti pro US Navy.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice JF a jeho rešerše se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.