Ještě k uprchlíkům a rozličným evropským reakcím na ně


napsala Edita

(v návaznosti na dnešní Xaverův výborný článek na Kose)

V těchto dnech jsem shlédla videorozhovor se státním tajemníkem pro evropské záležitosti Prouzou a českým představitelem Lékařů bez hranic Gruberem:

http://video.aktualne.cz/dvtv/gruber-zavrit-evropu-kvuli-uprchlikum-pak-si-zvykneme-na-vyp/r~50e46efcc68e11e5ae64002590604f2e/

 dál taky rozhovor s V.Bělohradským tamtéž a k témuž:

http://video.aktualne.cz/dvtv/belohradsky-po-strankach-medii-tece-protimigracni-nacionalis/r~92f37c9ac50111e5a0ca0025900fea04/.

Do toho  přišel výše zmíněný Xaverův text, dále zprávy z médií, zejména o tom, že Turecko si žádá od EU další 2miliardy euro, v situaci, kdy je už zřejmé, že nám s uprchlíky příliš nepomůže a zbrusu nový vzkaz paní Merkelové k uprchlíkům v tom smyslu, že se od nich čeká, že brzo zase vypadnou. Do toho chvála některých našich médií určená visegrádské čtyřce, že jako konečně si nás Evropa (míněno ta pravá, západní) povšimla a začíná nás brát vážně. A do toho videorozhovor se smutným řeckým ministrem pro imigraci, kterému by člověk s chutí dal korunu:

Je to celé tak nějak deprimující, přesně ve smyslu Xaverova konstatování, že se v Evropě neblýská na lepší časy, právě naopak.

Prouza v prvním uváděném rozhovoru- v jeho závěru- konstatuje, že Německo zavře své hranice do dubna, května. Budou následovat dominově další země od Německa na jih a východ. Prakticky to znamená, že se rozpadu EU zase o řádný kus přiblížíme. Není to pro Česko dobrá zpráva. Jako by to tento tajemník pro Evropu už předem balil. Pan Gruber zase v témže rozhovoru zřetelně ukazuje, jak to vypadá s uprchlickou krizí z širšího pohledu lidí, kteří „jsou u toho“ a zánik EU by viděl jako katastrofu pro snahy uprchlickou krizi zmírnit, ovlivnit. V tom má určitě pravdu. (Viz Xaver). Bělohradský zas apeluje na naši (hlavně dle něho českou ) chybějící empatii s uprchlíky. Nemohu s ním souhlasit v této věci ani s jeho propagací onoho našimi médii již propíraného komiksového materiálu, který má naše děti této empatii s uprchlíky naučit. Nejsme o nic méně empatičtí, než jiní Evropané a naše děti se z takových kýčovitých materiálů (protože předstírajících něco, co neexistuje- viz nadpis tohoto materiálu „Cesta za svobodou“) nic pravdivého naučit nemohou. Účinná empatie vyžaduje pravdivý náhled na realitu bezpodmínečně. Co ale dál, když bychom se té empatii lépe naučili, to už se ztrácí v tom rozhovoru v mlze.

Pokud jde o mediální zvrat ve směru chvály Visegrádu- nemáme si k čemu podle mne gratulovat. Můžeme se spolehnout na Polsko s jeho současným omezeně nacionalistickým a pravicově konzervativním , flanďáckým směřováním v podstatě pryč z Evropy? Nebo na Maďarsko s podobně vyprofilovanou Orbánovou politikou? Nebo na Slovensko – na to ještě asi nejspíše, i když nás bratia Slováci také vždy nepodrželi. Tak nějak mne napadá, že v průšvizích, které zřejmě přijdou, budeme zase jednou sami.

Toho řeckého ministra si pusťte dle vlastního uvážení, je to spíše smutné.

Současná evropská koncepce-nekoncepce jak naložit s přicházejícími uprchlíky je vskutku úsměvná: Jak říká pan Prouza a potažmo paní Merkelová- nechme je do té vytoužené, úžasné Evropy přijít, abychom je mohli zkontrolovat, získat jejich otisky, zaevidovat je a pak je zas z větší části poslat tam, odkud přišli. Ale co udělá Evropa s tím, že současná uprchlická nikoli vlna, ale „vlnka“( dle výrazu nového šéfa českých Zelených Stropnického), je v prvé řadě problém z oblasti davových jevů- ti lidé jsou beze sporu nuceni k takovým podnikům, jako je cesta napříč kontinenty (kromě ekonomických a dalších problémů) pudem sebezáchovy, podobně jako to dělají ostatní sociálně žijící tvorové na této zemi, když jim hrozí kolektivní záhuba. Zvládnout davové jevy není takříkajíc žádná legrace. Tohle si podle mne Evropa zatím moc neuvědomuje, když beru v úvahu ono nedávné (už zřejmě tak úplně neplatící?) „Wir schaffen das“ paní Merkelové.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.