Jako splašené krávy


napsal Vidlák

My lidé (a Zápaďané obzvlášť) máme posledních sto let jeden nový pocit, který lidstvo za předchozí dějiny nepoznalo. Máme pocit, že jsme nejsilnější a nejvlivnější entitou na planetě. A všichni jsme si sice rovni, ale někteří jsme si rovnější a tak máme po boku osoby, které jsou o svém úkolu přetvářet planetu vysloveně přesvědčeny. Máme velká rypadla a pro naše záměry umíme počítat přemísťovanou zeminu na miliony tun. Vypadá to poměrně velkolepě. Dálnice, železnice, zabetonované plochy, povrchové doly, narovnané řeky, supertankery…Naše přesvědčení bývá narušeno jen tu a tam nějakým tím hurikánem, povodní nebo zemětřesením. Člověk středověký si naopak uvědomoval svojí malost a nicotnost proti silám přírody a jeho pocity byly spíše o tom ohrožení než o poroučení větru a dešti.
Stejně tak máme z nějakého důvodu pocit, že jsme schopni ovlivňovat osudy druhých lidí. Máme na to důchodové pojištěni, občanské průkazy a když to nejde po dobrém, máme Suchoje, Bé padesát dvojky, tanky, rakety a samopaly. Dává nám to pocit moci nad osudy druhých. Považuji to za stejně velký omyl jako v prvním případě.

Když píchnete do vosího hnízda a nebo splašíte krávy, tak sice umíte spustit katastrofu, ale v podstatě jen vypustíte síly, které na tom místě jsou tak jako tak přítomny.  I ta nejchudší místa na planetě a ti největší ubožáci mají v sobě ohromný potenciál, který je poměrně snadné vyprovokovat. Ale stejně jako splašené krávy nebo vosy, není možné tu lavinu nijak uřídit. Splašená kráva se v podstatě nedá ani zastřelit. Vím o čem mluvím.
Podívejte se na tu silnou ruskou armádu v Sýrii. Ti se tam neohlížejí na žádná lidská práva, nemají skrupule ostřelovat cokoliv co uznají za vhodné, ale i přes prostřílené miliardy rublů, žádné velkolepé tažení se nekoná… jen drobné půtky a maličké územní zisky. Američané ve Vietnamu nebo Afghanistánu také neměli žádné pronikavé úspěchy a to mohli utrácet o řád víc peněz a vystřílet o dva řády více munice. Prostě místní síly a vlivy jsou mocnější než supervelmoci. Byť je neuvěřitelné, že se podobné síly vygenerují mezi vousatými beduíny bez jediné třídy základky.
Žádný technický pokrok nedokáže nahradit přírodní a sociální zákony. Umíme jen šťourat do vosích hnízd a plašit slepice… pak se divíme, že to všechno kdáká kolem a bodá do všeho, co se pohne. Nepomohou vám ani Raptory ani Suchoje. Možná atomovka by mohla… ale spíš bych řekl, že ani ta by to nevyřešila.
Stejně tak jsme bezmocní proti silám spuštěných emigrantských davů jdoucích na Berlín. Jejich vnitřní potenciál je větší než stamiliardová politika EU.
Stejně tak budou všichni bezmocní, až se spustí vnitřní síly dřímající v nás a našich sousedech. Žádné filozofické řečičky, žádné ploty, žádné kamery v ulicích nepostačí ke zvládnutí sil, které jsou v této společnosti nahromaděné.  Žádný Majdan není ovladatelný, žádná revoluce nejde podle připraveného plánu a ani největší bankovní konsorcium nebo komunita těch sta nejbohatších nemá dost sil ani na zvládnutí černoušků v Africe. Místní síly jsou vždy silnější než jakákoliv politika. Ani ti sověti nevychovali komunistického člověka a ani deset Sorosů s jejich fondy nepředělá ruskou duši. Stejně tak nepředělá Čechy ani Schappiro, ani Schwarzenberg a ani Zeman. Vidlák se o to ani nebude pokoušet.
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.