Před fotbalovým jarem


No, stalo se, co s e stát nemělo- tenhle článek mi unikl na sklo ve středu odpoledne, ačkoli měl vyjít až v pátek a navíc bez jakékoli revize… Omlouvám se za chyby a překlepy.

Menšina fotbalových fandů na Kose věděla , že nutně musí přijít předligový fotbalový sumář. Vlk má prostě tuhle úchylku.  Má fotbal jako své duševní šidítko. Takže co nám chystá liga po své přestávce?

Osobně si myslím, že tohle fotbalové jaro  bude o dost jiné než podzim a než nějakých 5-7 minulých sezon.  Nejdůležitějším tématem tentokrát rozhodně není   kdo vyhraje ligu, či kdo se dostane do pohárové Evropy a nebo nad kým se uzavřou prvoligové vody, ale   to, že nejspíš definitivně skončilo období historie českého fotbalu, které by se dalo souhrnně pojmenovat jako historický úsek Vzpoury  malých.

Ano posledních dejme tomu 7 let bylo érou těch malých z českého venkova – Viktorky a Liberce, kteří se vzepřeli ustáleným poměrům v českém fotbale a dokonale rozbili pražský fotbalový monopol a totální  narcisismus.  Samozřejmě k nelibosti obou S, jejich fandovských obcí  a pražských fotbalových „žurnalistů“, kteří si naprosto nezadají v novinářským stádem v politických redakcích mainstreamu  svou tendenční stranickostí  a  neobjektivitou.  Za všechny si dovolím jmenovat jistého Procházku, takto  a pro mne neuvěřitelně – šéfredaktora čehosi, co se jmenuje Hattrick a jistého Konečného z Křetínského Sportu. Pro mne dva klony Pepy Pazderky  z ČT,  ovšem přes fotbálek. Ale těhle to dneska nebude. Proč taky?  Spíše o tom, že nejspíš začíná jejich zlatá doba. Protože  opravdu nejdůležitější událostí ligového jara rozhodne není, kdo bude mistr, ale že se nejspíš český fotbal vrátil definitivně do poměrů před rokem 1945,  kdy se pouze řešilo, které z oněch pražských S vyhraje a kdo bude za nimi třetí.

Všechno to nejdůležitější kolem druhé půlky ligového kalendáře se odehrálo ještě před  Vánoci a těsně po nich. Ty důležité události byly celkem tři

1- zmrtvýchvstání pražské Slávie skrzevá čínské peníze

2- odchod  Synotu z českého sportu obecně a fotbalu zvláště

3- vyrabování kádrů Liberce a Boleslavi Spartou, Slávii a zahraničními kluby.

Pojdme si o tom trochu popovídat než se dáme tradiční ligový přehled.

1- zmrtvýchvstání pražské Slávie skrzevá čínské peníze

Kdyby se nebyl objevil čínský investor, je dost možné, že  nejstarší fotbalový klub v zemi už byl dneska v konkursním řízení. Nijak se netajím tím, že nemám ani Spartu ani Slávii zrovna v lásce a nikdy mít nebudu.  Nemám k tomu sebemenší důvod a jejich vzájemné souboje mne nechávají naprosto chladným a pánům Kellnerovi, majiteli O2 a Křetínskému – majiteli iSport.cz, kde nepochybně pražské derby bude jen jako placený přenos, sděluji, že ode mne za tuhle podívanou neuvidí ani korunu. Jednak proto, že to umím obejít a podívat se, na co budu chtít – zadarmo, ale hlavně proto, že mne to zajímá jen okrajově – prostě  -cizí pře.  Nicméně Slávka v konkurzu? To by se mi opravdu hrubě nelíbilo!! Hrubě! Pokud vás fotbal, jako takový aspon trochu zajímá,  pak chápete, že SK Slavia Prha je něco jako národní kulturní památka. Ani mne nenapadne, abych ji srovnával s korunovačními klenoty nebo chrámem sv. Víta,  ale Obecní dům v Praze také asi nebudete chtít zbourat nebo z něj udělat ubytovnu pro bezdomovce!

Konkurz je  ale a to definitivně, už jen starou noční můrou. Po dvaceti letech divných a ještě divnější majitelů – od ENICu, přes rabiáty typu Sisák a Řebíček, patří dnes ČESKY nejstarší fotbalový klub činské firmě….. Napadlo by něco takového někoho před takovými 25 roky? A všichni dělají, že je to tak dobře. Dokonce i slávističtí ultras!!! Vyřvávající , z podstatné části, při nefotbalových příležitostech -Čechy Čěchům…. To je ale paradox  zakuklenci  z Edenu, zejména vy, co chodíte  na tribunu Sever?!!! Čechy Čechům…. Ale když jde o vlastní fotbalový klub? Pak platí cosi jako Reffuges welcome!

Možná , že nyní jsme vyloudil sem tam nějaký škleb na tváři letetenských fans…. no tak je čas ochladit i je – Už jsme na Letné zažili éru rabiátů typu Mach  nebo slovenského loupežníka Rezeše, následně éru německou a nyní opět je v rukou slovensko české žraločí skupiny  J and T …. Takže Čechy Čechům? Není se čím chlubit  a proč vytahovat!Můžete si se sešívanci  padnout do náručí!

Ale nechme špílců – Obě S jsou prostě v hlavním proudu  fotbalového dění ve  světě. Zde se nikdo neptá, jestli i ten nejtradičnější anglický klub vlastní nějaký Brit nebo cizinec – hlavní je, jestli má dlouhé love…  A to čínští majitelé Slavie splnují dokonale! Pro zimní přestupové okno měli uvolnit 90 milionů korun.  Na české poměry závratná suma. Ale osobně bych si tipnul, že  podobnou sumu nosí v zadní kapse u kalhot, na drobná vydání, šofér pana Jie Ťien-ming, takto předsedy představenstva čínské skupiny CEFC, dnes většinového vlastníka sešívaných.

Český fotbalový mikrosvět příchodem této asijské finanční velkoskupiny dostal úplně jiný rozměr. Jejich zdroje  jsou o několik řádů větší, než má k dispozici J and T a Křetínský. Pokud je budou někdy chtít uplatnit. Pak by neměla ani Sparta šanci. Ovšem musí chtít. Ale silně pochybuji, že se tak stane. V ČR. Kdyby ovšem byl k mání takový Bayern…. Odhaduji,  že  jestli opravdu CEFC nakročeno do fotbalu a toho v Evropě, pak je Slavie  jen pokusným morčetem, na kterém si čínský drak bude brousit drápy a zkoušet postupy. Takže to bude  řešit pro ně drobnými, ale pro Česko pořád ještě závratnými finančními sumami, které jsou ovšem daleko svým nominálem pod rozlišovací schopnost jejich boardu. A pro fotbalové nefandy dodávám, že ačkoli mezi fandy obou pražských „velkoklubů“ panuje nesmiřitelná rivalita  a někdy i nenávist  až smrtelná,  CEFC je  velkým obchodním partnerem majitelů rudých a dokonce minoritním akcionářem v jejich EPH….    Takže  to draci na krev  nepoženou. Ne do doby, než se rozkmotří s J and T. Což se jednoho dne nepochybně stane…

Nicméně poměry  v českém fotbalu jsou nyní nastaveny tak, jak byly před válkou. Dění bude určovat Slávia a Sparta. Pořadí jsem zvolil záměrně. Malí, včetně Viktorky, pokud si nedokáží zaobstarat nějakého sponzora stejné váhové kategorie, což nejspíš nedokáží, nebudou mít nárok. Jejich vzpoura a jejich éra skončila.

Druhou velkou událostí ligové přestávky byl

2- odchod  Valentova Synotu z českého sportu obecně a fotbalu zvláště

Tomuhle podivuhodnému pánovi, který prokazatelně uplácel ve fotbalové lize,  jsem se zevrubně věnoval už v ligovém přehledu před podzimem, kdy si ke sponzorování celé fotbalové ligy , Slovácka a Peltova Jablonce přibral i Spartu.  K nalezení zde:

Tak už nám to zase začíná! Plus tipovačka!

Opakovat se na jeho adresu nebudu. Není důvod. Pan  bohuželsenátor předvedl, že  jeho „filantropická “ činnost v českém fotbalu, celoligovém i klubovém, byla jen účelová bouda. Nic víc. Kdy za sponzorské peníze chtěl v podstatě jen tahat za politické nitky kvůli výslednému znění nového hazardního zákona. Kdy mu šlo jen a jen o co nejnižší daně pro hazard. Jako by nestačilo, že jako senátor horní komory parlamentu se osobně vyhýbá placení daní v zemi, kde spolurčuje zákony!!! Takže má pro finančák danový domicil v Monaku….

Valentu rozhořčilo, že od ledna platí na hrací automaty daň 28 procent místo předchozích 20 procent. Zdanění loterií a kurzových sázek na sportovní výsledky se zvýšilo na 23 procent. Navíc se zvýšil denní poplatek za hrací automat o 25 na 80 korun!!!

Takže  na český sport udělal dlouhý nos. Prý přijde o cca 200 milionů korun ročně. Polovic z toho mělo jít do fotbalu. Pro úplnost dodávám ještě několik základních údajů:

-skupina Synot má obrat kolem 12 miliard korun, z toho v ČR asi 10 miliard.

– Zakládající a řídící organizací holdingu je firma Synot W, která vznikla v roce 1991. Ta dodnes patří k největším distributorům loterijních zařízení v ČR. Stoprocentním vlastníkem společnosti Synot W je kyperská společnost WCV Cyprus. Takže  holding zisky daní na KYPRU a Valenta pak své osobní příjmy v MONAKU!!!!

– Loni v září zahájily Valentovy kyperské firmy mezinárodní arbitráž s ČR, v němž požadují odškodné v řádu miliard korun kvůli údajným zmařeným investicím za odebraná povolení k provozování videoloterijních terminálů. To je bezva senátor České republiky, že? Takhle si nepochybně svého zákonodárce představuje každý z nás!

Nemohu si pomoci, ale pro mne je povolení hazardu po Listopadu a jeho současný rozmach, jedním z největších zel nové doby. Srovnatelné s prostitucí nebo distribucí drog. Aniž bych chtěl jakkoli šanovat bývalý režim, troufnu si tvrdit, že hazard v popřevratovém Česku má na svědomí stejně lidských neštěstí a tragedií jako bolševický teror v 50-tých letech.

Valenta a jeho Synot, když se budu hodně držet při zdi, vyrejžuje z těch, co na hazard slyší nejméně   miliardu zisku  korun ročně. Minimálně. Po odečtení toho, co „dával“ do sportu. Český sport a fotbal zejména to bez něj prostě musí přežít. A osobně věřím, že to dokáže.  Nicméně nemohu si odpustit další špílec. Příznivci letenských ho musí snést. Nic jiného jim také nezbývá, protože budu citovat Křetínského, když Valenta loni s velkým humbukem se stal hlavním sponzorem Sparty:

„V minulosti jsme prokázali, že jsme připraveni generálního partnera klubu nemít, pokud by jím neměla být společnost, které si vážíme a se kterou chceme a můžeme jméno Sparty spojit. Jsme velmi rádi a hrdí na to, že právě dnes oznamuje vznik generálního partnerství se skupinou SYNOT, která tato kritéria jednoznačně splňuje,“

Zdroj: http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-synot-liga-rocnik-2015-16/240678/sparta-ma-noveho-sponzora-na-jejich-dresech-bude-synot-tip.html

Docela by mne zajímalo, jaké pocity má letenský majitel ohledně Synotu a Valenty, který ještě v létě naplnoval údajná tvrdá kriteria na generálního sponzora jeho klubu, dnes. Když smlouva, která  byla podepsána do roku 2017  byla vypovězena po půl roce…..

Mimochodem, je zcela zřejmé, proč Valenta do financování českého fotbalu a Sparty zejména šel – prostě chtěl využít  superkontraktů, které má do politických špiček  vedení  fotbalové asociace, ale zejména skupina  J and T a Křetínský osobně / jeho partnerka je jednou z nejvyšších postav v hierarchii ministerstva spravedlnosti a před tím u Babiše – hlavních strůjců loterijního zákona/,  k prosazení svých zájmů. A když se mu to nepodařilo, tak prostě zavřel kasu. Takže ohledně Křetínského a Pelty platí, že

-bud jim nedoklaplo, co Valenta sleduje a o co mu jde, pak se dostali do postavení totálních hejlů a klasických bílých koníků

-nebo to věděli a bylo jim předem jasno, za co dostávají love pro FAČR a Spartu!

Na čtenáři  samotném nechám, aby posoudil, která z těch dvou variant je horší.

Mám skoro 1700 slov a ještě jsem se nedotkl ligového jara. Je nejvyšší čas to napravit. Ale bude to stručné. Jako vždycky to vezmu z dolního konce tabulky.

Baník

Baníček, po Viktorce ze současné ligové společnosti, klub mému srdci a sympatiím nejblíže, to má spočítané.  Bude si muset projít druholigovým očistcem.  Aby se mu vyhnul, musel by na jaře ze 14 zápasů vyhrát nejméně 9x… Pryč je Pavlenka i Kukec. Budou hrát mladí kluci. Dobrá škola. Petržela nepochybně zavede morál a je to správná volba pro budování nového mančaftu. Konečně je vyřešena i otázka  majitele. Horší než za Šafarčíka a Petery to být nemůže.

Sigma

Těžko bych chápal, kdyby Hanáci šli pod kytky. Viktorka jim / k mému údivu a nesouhlasu/ půjčila Mahmuta. Jílek je dobrý trenér. Myslím, že se zachrání.

Jihlava

ježci jsou fotbalově lepší, než je jejich postavení. Přišli o Mešanoviče… Odešel Jánoš…. Bude to na krev a Jeník Čermák bude mít nepochybně na jaře nervy.

Bohemka

je také v sestupových bojích tvrdě namočena. Odešel Pauschek, ale věřím, že trenér Pivarník/pro mne jeden z největších kouzelníků v lize/ to zase nějak udělá. Klokani jsou prostě spešl fenomen.

Teplice

posílili Kukec +Nivaldo, to je kvalita!! Bez debat. Uvidíme co a jak, pokud by, dejme tomu 2x v úvodu prohráli, pak bude trenér Vavruška bez zaměstnání. Za normálních okolností by se Teplíci měli rychle odpoutat od ligového dna.

Dukla

Ta se mi moc líbí svým fotbalovým projevem. Ale bude jaro skutečně lepší než podzim? I když tam měl tenhle mančaft neuvěřitelnou smůlu v koncovkách podzimních zápasů. S  výjimkou toho proti Viktorce.

Slovácko

Šuhající hrají pod své možnosti. Mají dobrý kádr. Ale právě přišla informac, že Došan po sezoně končí. Myslím, že uhrají klidný střed tabulky, ale co bude po prázdninách? No uvidíme.

Příbram

Palermo prošlo další fází pouštění žilou. Odešel talent Barák. Nikdy bych nevěřil, že po podzimu bude tohle mužstvo mít stejně bodů jako Jablonec. Myslím, že těch potřebných 12 bodů , potřebných k záchraně Starka boys v  klidu vyválčí. Či spíše více. Příbram prý nikdy nesestoupí. Tvrdí fotbalové zákulisí. Co je ale bez debat, je skvělá práce  s mládeží!!! Jejich U19 dokázala postoupit ze základní skupiny v dorostenecké Champions Legaue!!!!!

Jablonec

Vsadil bych se, že Peltaveni budou na jaře úplně jiná sorta než ten utahaný spolek, ze všeho nejvíc připomínající hromádku neštěstí na podzim. Moc jsem zvědav, jestli je jejich nový trenér Frtala takový fotbalový mág, jak loni předvedl ve Varnsdorfu nebo jestli to byla shoda okolností….Ale podle mne nový trenér +šíbr Horník = nový, lepší mančaft. Což dokazují senzační výsledky z přípravných zápasů!

Brno

obrovské překvapení podzimu. Zejména hrou!!! Jsem zvědav, jestli to svěřencům trenéra Koštála vydrželo i přes zimu.  Když ano, budu se na ně sakra rád dívat. Ale jsem poněkud  skeptický. Nick Řezníček z Brna mi jistě promine tenhle můj pesimistický pohled. Dobré výsledky v přípravě!

Zlín

největší letošní překvapení ligy  a nejpříjemnější. Přišli o Železníka. Uvidíme, jak ta ztráta bude velká. Ono totiž ševcům vyšlo  na podzim na co sáhli, k tomu nováčkovská euforie. Já tohle zažil v roce 1961 v Plzni. Kdy jsme se po 9-ti letech vrátili do ligy. Na podzim tehdejší Spartak Plzen, jako nováček vedl ligu. Na jaře byl rád, že se zachránil. Nic zlínským nenaznačuji ani nepředpovídám. Pokud by ovšem udrželi podzimní drajv, pak bych smekl a klekl před jejich trenérem Pánikem. Jen bych nechápal, proč v II. lize skončili až čtvrtí…

Slávie….

už jsem o ní psal. Začíná jí nová velká éra. Nakoupila v podstatě nové mužstvo a rabovala celou ligu. A to jí ještě pár přestupů nevyšlo.  Skvělé výsledky v přípravě, to se musí uznat.Ale chleba se bude lámat na českých hřištích.  A hodně posil znamená velmi napjatou atmosferu v kabině a také to, že si mužstvo a jeho základ, který se teprve tvoří, musí nejdříve sednout. Ale ve Slávce chtějí letos EL a o titul prý to dají až příště. Ideální výchozí pozice. Nicméně umím si, v  jejich podání, představit i víc. Už nyní. A také podstatně méně – viz jablonecký podzim. Ale neodpustím si jednu poznámku.  Současná Slávia ukazuje, jak to dneska v reálu chodí. Nechtěl bych být v kůži všech těch Hrubešů, Dostálů a Hrubých, které Slávie dílem prodala a dílem poslala hostovat po všech čertech. Musí to pro ně být mimořádně hořké. Když byl klub na šrot a zadlužený, kam se podíval a plejeři nedostávali výplaty, byli dobří. Ligu udrželi a media se předháněla v chvále na jejich morálku a klubismus. Stejně jako tehdejší vedení Slávie. A dnes si s nimi, dámy prominou – vytřeli. Pak mají být hráči klubisty! Proč?

Liberec

Mám Trpišovského za velkého mága! Pro mne něco jako Vrba. Majitel Karl mu dal zabrat. Prodal Šurala, Pavelku, Delargeho….  V podstatě ukazuje, jak bude vypadat český fotbal budoucích let, pokud mám se svým odhadem ohledně české ligové budoucnosti, v podobě tvrdého dvojvládí obou S, pravdu… Prostě,  když se někdo objeví, komu to bude kopat, bude z Letné a Edenu, možná i zahraničí, okamžitě rozebrán a spadne do průměru. Moc jsem na Trpišáka  zvědavý, jak to porichtuje!  Ale třeba vytáhne dalšího králíka z cylindru a budeme se divit. Velmi bych si to přál. Ale osobně si myslím, že Ještědi první čtyřku neuhájí.

Bolka

Té bylo také puštěno nutně  žilou, Zahustel, Bořil, ale hlavně Skalák -pryč. Sice nějaké hráčské kompenzace, ale, podle mého soudu, nikoli adekvátní. Opět to potvrzuje mou teorii a příštích ročnících české ligy…..  Docela by mne zajímalo, co vedlo vedení mužstva k prodeji Bořila a Zahustela… Nevěřím, že by to byla hmotná nouze. Bolka je na české poměry bohatý a  zajištěný klub jako málo který další. Takže akutní potřeba financí to rozhodně nebyla…. A při posílení Slávky a nevyzpytatelnosti Liberce? Je to hazard s pohárovými příčkami. Ačkoli si myslím, že to Bolka, stejně jako loni, dokáže. Skalák a jeho odchod byli jasní.  Ještě ke Skalákovi. Všichni z něj byli na podzim perplex. A hovořilo se o tom, kdo všechno ho sleduje, a kam všude půjde. Nakonec,  asi největší hvězda českého ligového podzimu, míří do anglické druhé ligy… Pro mne jasný důkaz o kvalitě našeho domácího fotbalu. Další komentář netřeba.

Sparta

Značně posílila. O Mazuchovi a jeho výkonnosti se dá jen spekulovat. Ale Zahustel se Šurym vyřešili, podle mne, letenským dva otevřené problémy –   posty pravého obránce a pravého křídla!  A to velmi kvalitně.  Sparta je pro mne naprosto jednoznačným favoritem na titul a neumím si představit, že by ligu vyhrál někdo jiný. Bohužel… Nepíši to vůbec rád. Ale nepletu si fandovství s realitou.

Viktorka

No dneska se mi to píše velmi těžce! Velmi. Viděl jsem, až na zápas s Legií, všechny přípravy. A byla to jedna větší hrůza než druhá. Naprostá beznaděj. Ani nevím, jestli vrcholem trapnosti hned první zápas s posledním mančaftem druhé Bundesligy – Duisburgem  nebo naopak ten poslední, kdy viktoriáni naprosto propadli proti Groznému….A  v těch ostatních to nebylo lepší. Tohle prostě musí mít dopad na sebevědomí a vztahy uvnitř týmu. Navíc -Viktorka si ještě hráčsky pustila žilou – pryč je Procházka, Mahmut, Vůch, Kučera…Prostě kádr je výrazně slabší než na podzim. Protože nikdo nepřišel . Ačkoli hrát ligu na tři stopery a tři střední záložníky je totál risk. A už před začátkem ligy jsem psal, že Viktorka připadá úžasný stroj, ale bez mašinfýry… A na tom, že po Horváthovi, zatím marně, hledá šéfa a špílmachra, se naprosto nic nezměnilo.  Nemyslím, že by se v Plzni nehrála v létě zase nějaká kvalda o Evropu. Ale naprosto za vyloučené mám, že to bude mistrovská část Ligy mistrů. A kdyby se Slávka opravdu rozjela, pak bych si klidně uměl představit, že to nebude  ani ta nemistrovská….  Jen doufám, že se ve svém odhadu pletu stejně, jako loni. Byl bych za případný omyl štastný.

Tak to bychom měli. Takže ještě tipovačka.

Chci prví čtyři místa v lize a pět zástupců pro pohárovou Evropu:

Vidím to takhle:

1-Sparta

Viktorka

Slávie

Boleslav

2-a k nim Jablonec.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek, Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Před fotbalovým jarem

 1. Vahy napsal:

  Tipovačka. Nic se tam asi nového nedá vymyslet.Pokud Viktorka opravdu
  poslala pryč Mahmutoviče a neposilovala tak to vidím takto :
  1) Sparta
  2) Plzeň
  3) Slavia
  4) Boleslav
  5) Liberec
  Liberec stavím před Jablonec,abych se neopakoval po Vlkovi. Taky proto,že
  to tam dělají dobře a 9 bodů náskoku se dá udržet. Aspoň to budu sledovat.
  Jinak k Baníku. Pouze teoreticky, bez znalostí a jakýchkoliv informací z
  kuloáru existuje možnost jak Baník zachránit v lize. Znalci a pamětníci si
  jistě vzpomenou na po revoluční poměry v kopané. Dukla tenkrát padala
  nezadržitelně dolu. Nikdo ani MNO neměl zájem do ni vrážet peníze. Koupil
  ji tenkrát „stavitel“ a podnikatel Ďuričko. Pravděpodobně cílil na pozemky na
  Julisce. Tenkrát Dukla padla do třetí ligy a pravděpodobně by skončila
  na smetišti dějin. Kdyby Stárka, dodnes šéf Příbrami nezavětřil šanci.
  Příbram tenkrát hrála na špici 2. ligy, ale neměla na postup. Spojil se s
  Ďuričkem a mužstva Příbrami a Dukly fuzovaly. Hrálo se pod hlavičkou
  Dukly. Dukla A hrála 2.ligou na Julisce a Dukla B 3 ligu v Příbrami.
  Stárka dodal hráče a Dukla postoupila do 1.ligy. Ďuričko platil velký
  nájem na Julisce. Stárka po dohodě s městem přestěhoval Duklu
  do Příbrami. Odkoupil od Ďurička podíl. Od teto doby se hraje v Příbrami
  liga. Podle mne to je nevídané. Dělají tam dobře mládež a marketing.
  Končí tam starší a kvalitní fotbalisté a mezi nimi vyrůstají talenty z vlastní
  akademie.
  Jakou to má souvislost s Baníkem ? Ve 2. lize je na 3. pozici Karviná
  a od postupového místa ji dělí 1 bod. Baník se již nezachrání ale v
  případě spojení obou mužstev by se hrála v Ostravě 1. liga a v Karviné
  2. liga, V Ostravě je nový městský stadion a zázemí na úrovni 1. ligy.
  Karviná je vzdálena pouze 30 km a pro fanoušky by nebyl problém
  organizovat dopravu.Kádry by se hráčsky přeskupily a bylo by to
  k užitku všech. Nový majitel Baníku je údajně úspěšný podnikatel tak
  doufám, že jej něco podobného napadne. Jinak kopaná v Ostravě
  nezanikne. Vítkovice, které před lety ukončily z důvodu bankrotu svou
  činnost v 2 lize mají své následovníky. Nadšenci založili nástupnický
  oddíl kopané. Začali od píky a dnes si stojí v 3. nejvyšší soutěži na 2
  postupovém místě. Pokud by opět postoupily do 2 ligy,hráli by s Baníkem
  derby jako v minulosti. Mají mládežnickou základnu přes 400 děti. Mají
  podporu města. Jak je vidět jde to dělat dobře bez Pražáků, prajzáků,
  veksláků a jiných vyžírků.

 2. Řezníček z Brna napsal:

  Ohledně Brna si myslím, že jejich senzační podzimní výsledky byla spíše „haluz“ a že výsledky neodpovídají síle kádru. Držím jim palce, ale jsem spíše skeptik, že jaro bude obdobné. Bylo by zajímavé udělat tipovačku, jak dlouho ještě vydrží český fotbal na veřejnoprávní TV a kdy se defenitívně přesune na placené kanály. Já tipuji, že příští rok už bude pouze na 02, nebo DIGI, Sport 1 atd.

  • vlkp napsal:

   No já myslím, že fotbal úplně zČT nezmizí. J eto moc zápasů. A třeba iSport a sázkovky nabízí přímé internetové přenosy ze všech utkání. A na to je třeba technika a komentátoři. A není to úplně laciné. Takže bych řekl, že nezmizí. Ale může být, ž eto bud e až nějaká 4. volba. Výsledkem bude, podle mne, úpadek zájmu o fotbal.
   O2 to ž zkusili s LM a EL. LM není problém. Kdo má satelit,v pohodě si chytí Němce a má vystaráno. A Kellner si může chroupnut. Horší to bylo se zápasy českých mančaftů v EL, kde to dávala Nova Sport1 a 2. Ale vždycky jsem nakonec našel nějaký internetový stream, kde to běželo. Prostě já jim za to platit nebudu. Principiální věc. To radši budu bez fotbalu.

 3. Bob napsal:

  1.Plzeň
  2.Sparta
  3.Jablonec
  4.LBC
  5.Slavia
  S tou Slavií bych tak optimistický nebyl.
  Asi jsem „konzervativní idealista“, protože nevěřím v kouzelnou moc peněz (tolik jich tady nikdy nebude, aby poskládali další Real, Barcelonu nebo Bayern). Jako fanda Bohemky věřím na něco jako „duch mužstva“.
  A eventuální optimizmus ve mně snižuje i osoba pana Tvrdíka.
  Teď se blbě tipuje, první dvě jarní kola napoví více.

 4. Jan Čermák napsal:

  Já nevim. Píšu to vždycky. Na fotbale krásný, že nikdy nevíš jak to dopadne, i naprostý chuďas může brát body miliardářům, někdo se špatně vyspí, v laufu je někdo do koho bys to naprosto neřek. Kvůli té nepředvídatelnosti na to lidi koukaj. Pravda čím delší soutěž, tím víc se to maže. Ale půlka ligy je vlastně jen větší turnaj…za sebe jen jedna jistota, Jihlava se bude strachovat vždycky.Ať má jaký chce kádr a zázemí. Myslím, že to je nějaký „genius loci“. A proto si myslím, že Sparta nevyhraje. Ztratili kouzlo, které měli v 90tých letech. Kouzlo si nekoupíš.
  Jinak je mi to šumák. Zdravím.
  A hele, píšu podobně jako Bob. Tak na tom třeba něco bude.

 5. Kutil napsal:

  Slavia není nejstarší český fotbalový klub.

  • vlkp napsal:

   Správně, první byla, tuším ČAFKa. Ale z těch velkých je nejstarší. Ale díky za připomínku. Beru ji i od spartana. 🙂

   • Kutil napsal:

    Jasně, to bylo jen rýpnutí… 🙂 Ve Slavii byl fotbalový odbor založený 21. 1. 1896, kdežto letenský fotbalový kroužek bratrů Rudlů přišel do AC Královské Vinohrady někdy v prosinci 1893 (nebo v lednu následujícího roku), přičemž klub (provozující především jiné sporty) z Vinohrad odešel a 9. 8. 1894 se přejmenoval na AC Sparta. Slavia může být nejstarší český klub, ale sportovní, nikoliv fotbalový…
    To ovšem nemění nic na to, že si na ni letos musí dát pozor jak Viktorka, tak Sparta. Ta hlavně.

 6. Jiří napsal:

  1. Viktoria
  2. Slavie
  3. Sparta
  4. Mladá Boleslav
  5. Jablonec

 7. zemedelec napsal:

  1.Slavie
  2.Sparta
  3.Plzeň
  4.Liberec
  5.Jablonec.

 8. standa.e napsal:

  Vlku, jestlipak tvůj klubismus nezastínil analytické myšlení. V současném A týmu nacházím následující hráče, kteří vstoupili do nejvyšší soutěže ze slávistické juniorky: Mikula, Jablonský, Zmrhal, Berkovec, Černý, Souček, Řehák, Kuchta, Holík… (Jo, Latka už holt přišel jako rok ostřílenej player z Budějic…). Kodr se vrátil do juniorky. To se ti zdá málo, když žehráš na „zbavování se nepotřebných hráčů“, když nejsou Číňanovi dost dobří?! Tři s toho nastupují pravidelně v základu, dva jsou na pomezí. O kolika hráčích Plzně, kromě Limby, tohle můžeš říct?
  Ano, slávisté srdcem Švec, Bazal, Hrubý i Hrubeš odešli na hostování, protože holt výkonnostně mají tak akorát na boj ve spodních patrech. Někdo – bohužel „už“, jiný, bohužel, „zatím“. Ze stejného důvodu přestoupil i Martin Dostál, který fakt dřel a pomohl, když bylo nejhůř. Ale nikdo nad nimi hůl nezlomil – právě naopak. Dostávají šanci hrát. To je to, co fotbalista potřebuje. Ne lavičku. Podle mě je to naopak ze strany klubu férové jednání.

  Každopádně jde-li o Spartu, tam je možná těch hvězd najednou až příliš (vzhledem k nabízeným postům a rozestavení). Tam bych se bál rozhádané kabiny možná víc než u sešívaných (A jestli Šural nepotvrdí formu…)

  • vlkp napsal:

   Asi jsi to četl velmi povrchně!!! Já vůbec nezpochybnuji dobrou práci Slávie s mládeží. Jen říkám, že ti, co před nedávnem zachránili Slávku od pádu do druhé ligy dnes nejsou dost dobří, aby v kádru zůstali a museli udělat místo novým hvězdám. Konkrétně se to týká trojice Hrubeš, Hrubý, Dostál a myslím, že ještě nejméně jednoho. Píši prostě o něčem jiném.
   Ohledně toho, koho ze svých odchovanců má Viktorka v kádru? Momentálně Limbu, Hrošovského a Končala. A kdyby Procházka nebyl prodán Turkovi , tak ještě on. Celkem slušné na lídra tabulky. Řekl bych.

   • standa.e napsal:

    Dík za doplnění, na Hrošovského jsem zapomněl 😉 Jak nejsem Viktorián, zmátl mne jeho původ. (Končala jsem holt neregistroval).

    Jinak jsem úplně povrchně nečetl. Ten výčet odchovanců měl upozornit, že to rozprašování zakovým rozprašováním zase nebylo. Navíc ti opravdoví tahouni z dané éry jsou ve Slavii stále a většina ostatních je stále slávisty – pouze hostují. Je to jen o jejich výkonnosti.

    A právě tu v tuto chvíli objektivně nemají na to, aby pomohli Slavii nejenom vzhůru, ale i se tam udržet. Kdyby tu výkonnost měli, tak už dávno za Slavii nehráli (Petrák). Jinak – nebyla to právě výkonnost těchto hráčů, jež je dovedla až nad samé dno sestupu? To, co podáváš jako důkaz sounáležitosti a klubismu lze velmi snadno interpretovat i jako důkaz fušeřiny. Kádr mi tedy přišel na první pohled dost kvalitnější, než aby hrál tam, kde hrál.

    Každopádně to tehdy byla spojitá nádoba. Klub hrál s hráči, na něž měl peníze. A i proto hrál tam kde hrál. A za klub hráli tito hráči hlavně proto, že zas tolik jiných možností kde hrát také neměli. Ono kdyby měli, tak byla Slavia výš.

    Opravdu jsou si v tomhle obě strany kvit. Nemůžeš přece po žádném klubu chtít, aby držel nadosmrti hráče, s nimiž málem sestoupil jenom pro to, že za něj hráli, když málem sestoupil. Byť to byli sebevětší srdcaři. To nemá logiku. (A navíc opakuji, ten tým není vyměněn celý, jako ponožky. Část s těch nových příchodů je posilou až pro další sezony, stejně jako si Viktorka přichystala Hrošovského. Šimáně zatím jedná výrazně jinak, než jsme byli za poslední roky zvyklí. Vím, že je to mimo tvůj zájem, ale jeho vysvětlení dává těm přestupům hlavu a patu. Jediné, co mi osobně trochu haprovalo, byl zájem o Horu a souboj o Šurala. Obojí, naštěstí pro Slavii, nevyšlo.)

    Důležité je, jakým způsobem byla těm několika hráčům ona hostování/přestup prezentována. Když před lety cítili Dočkal s Váchou hořkost, uměl jsem to pochopit (i když jim to nakonec pomohlo, protože v tehdejším kádru prostě byli prostě v danou chvíli lepší záložníci a oni tak dostali šanci růst). Ale třeba z jediného výstupu Roberta Hrubého jsem nic podobného nepostřehl.

    Opravdovou prasárnou byly věci jako nahrazení Petrouše Strakou během pozápasové tiskovky, či způsob, jakým byl vyhozený Koubek. Ale to souvisí s tehdejšími majiteli.

    • vlkp napsal:

     No já ještě zapomněl na Krmenčíka…

     Ne, výkonnost Hrubeše, Dostála nebo Hrubého opravdu nestála za tím, že SLávka hrála na hraně sestupu. Důvody byly úplně jiné – například totální rozklad řídících struktur klubu! Tihle kluci to uhráli přes srdíčko a dnes se jim jejich bohatý klub „odměnil“. ZA dobrotu na žebrotu.
     No nehodlám se míchat do vnitřních věcí seshitců, nicméně největší prasárna, když už jsme u toho, byl vyhazov Koubka! To tedy bylo něco! Pro Viktorku dobře z Koubka se stal následkem toho v Plzni Koubinho a Viktorka měla třetí titul.

     • standa-e napsal:

      Jak jsem říkal – spojené nádoby. Ale Dostál si právě za tu službu zaslouží možnost hrát jinde. Ve chvíli, kdy přišly peníze a s nimi ambice, tak by opravdu neměl na víc, než na lávku nebo jako „hráč poslední záchrany“. On prostě tak dobrý zase nebyl. A fakt to píšu jako jeho fanoušek. A pokud se ukáže, že je lepší – jenom dobře pro něj, že jinde tu šanci dostane. Mám tyhle typy fotbalistů rád, ale prostě srdce a nasazení vždy nestačí. Hrubeš měl problém se stabilitou výkonů, občas byl vážně „zpomalený“ a Hrubého se Slavia v žádném případě zbavit nechce – jenom je opět třeba aby hrál. A zmužněl a nelekl se každé berušky. (nadsázka). Jsem přesvědčený, že sprosťárnou vůči těm hráčům by bylo naopak držet je na lávce či v juniorce za každou cenu. Do áčka by se asi podívali jen po vykartování a zranění ostatních. Prostě si fakt myslím, že v danou chvíli to kategorické odsouzení prostě neodpovídá skutečnosti.
      Jasně, chápu, že fanda Plzně by raději Slavii viděl se slabším týmem 😉

 9. kopřík napsal:

  1. Plzeň
  2. Sparta
  3. Slavia
  4. Mladá Boleslav
  a k nim : Dukla (z poháru)

Komentáře nejsou povoleny.