Zápach propagandy, bubliny odtržených světů


napsal standa e.

Jsem dalek názoru, že se o pád vlády jedné strany v naší zemi zasloužila generace chalupářů a její pasivní rezistence, jak svého času naznačil Václav Klaus. Přesto mne aktuální spot úřadu vysokého komisaře pro migraci (UNHCR) přivádí v úžas. Nevím, kdo byl jeho tvůrcem – jen máloco ovšem předvádí tak dokonalou odtrženost od cílové skupiny, na níž je mířen, jako minutová rekonstrukce útěku, vlastně úletu – Josefa Hlavatého a jeho tříletého syna na podomácku zhotoveném motorovém rogalu.

Neřešme, že Josef Hlavatý uletěl v červenci (poté, co jeho manželku s druhým synem pustil režim do Jugoslávie, odkud utekla zas ona) a ve spotu panuje nevlídné zimní počasí s vlezlými jazyky sněhu. Nejde o skutečnou rekonstrukci. Jde o propagandu a té zima a modré filtry svědčí více. Položme si otázky, které si tvůrci položit zřejmě nedokážou:

Není srovnání socialistického Československa z roku 1988 – a třeba situace v rozstříleném Homsu (ale třeba i se situací západních letců v letech padesátých) – poněkud přes čáru a výsměchem Syřanům, jimž by naopak měl spot pomoci?

Nemíchají zde tvůrci právo odejít ze své země s pochybným nárokem na vpuštění do země jiné?

Především ale – chápou tvůrci spotu a celé kampaně vůbec, že se obracejí na lidi, kteří (a jejichž rodiče) neutekli?

Nebo je to snad celé opět jen příznačná švejkovina a někdo s kamerou jen cynicky podojil UNHCR?

Dodatek: (ve 21:08 jsem odkaz na stránku obdržel s poznámkou: „Podle komentářů v diskusi se ovšem nátlak míjí účinkem.“ Možná mám blbě nastavený prohlížeč, ale ve 21:20 jsem již žádnou diskusi zobrazit nedokázal)

Spot:

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/take-cechoslovaci-byli-uprchlici-ukazuje-spot-uradu-osn-mini/r~89ebc98adb2811e59e52002590604f2e/

Příběh úletu:

http://cestykesvobode.sdruzenipamet.cz/index.php/cs/pribehy/14-pribeh-odvazneho-letce-a-jeho-syna

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.