O Ficovi ze Slovenska


napsal Slavo

Robert Fico je velkým favoritem nadcházejících slovenských voleb. Osobně si myslím, že kdyby místo Slováků v nich mohli volit Češi, tak Fico dostane nejméně 80% hlasů mohl by se klidně nechat jmenovat nikoli slovenským premierem , ale rovnou prvním slovenským králem. Tak velkou má reputaci  v krajích na západ od řeky Moravy. U těch, co se vymezují oproti mainstreamu. A velmi, podle mne, až příliš často, je Fico a jeho postoj stavěn do protikladu k počínání českého premiera Sobotky.

Marně jsem v této věci poukazoval na to, že Fico nemá jinou šanci, protože má těsně před volbami, marně na to, že Sobotka, kromě, podle mne marného  a navíc zbrklého pokusu žaloby k Evropskému soudnímu dvoru na způsob hlasování o kvotách,dělá stejnou politiku ohledně přijímání migrantů jako slovenský předseda vlády, jen  diplomatičtějším a tišším způsobem.

Ve čtvrtek mi v mailové schránce přistála pošta od slovenského čtenáře Kosy aposluchače Slobodného vysielača – Slava.

Svůj mail formuloval jako , řekněme – téma pro nějaký můj článek nebo informace do pořadu Hodina vlka na SV SK.  Domnívám se, že  nejsprávnější bude, když ho zveřejním jako Slavův samostatný  autorský článek. Jako pohled zainteresovaného slovenského voliče a tamního insidera.

Jde o jeho autorskou premieru. Doufám, že rozhodně nebudete šetřit hvězdami a že se /čeští kosíři/, nad obsahem jeho textu, zamyslíte. A nyní už Kosa patří Slavovi.

 

Nikdy som nepublikoval svoje názory, jednoducho nemám ten dar preniesť svoje myšlienky na papier v adekvátne krátkom čase. No dnes ráno ako blesk z jasného neba ma napadla konšpirátorska myšlienka pre konania premiera SR p Fica ohľadne volieb, migrantov a strany SMER, ktorá sa mi zdala logická …, a preto som sa s ňou musel podeliť s p Vlkom. Veď, čo ak mám pravdu???

Ešte pred tým, ako sa zahrám na “konšpirátora”, zhrniem niektoré nasledové fakty:

* Poslanci za stranu SMER v Európskom parlamente hlasovali za kvóty na prerozdelenie migrantov medzi štáty EU

* Opozícia sa ostro vyslovila voči tomu a nazvala týchto europoslancov zradcami národa a ľudia im dali za pravdu tým, že protiimigrantským stranám začali stúpať predvolebné preferencie na úkor strany SMER

* Rada EU odsúhlasila povinné kvóty na prerozdelenie migrantov medzi krajiny EU

* Premier SR a lider SMER-u p Fico je proti povinným kvótam. Fico vyhlásil, že pokiaľ bude predsedom vlády, povinné kvóty nebudú realizované na území Slovenska.

* Ohľadom pripravovanej dohody TTIP sa premier SR p Fico vyjadril, ze s jej prijatím nemá žiadny problem …

* V prípade potreby ochrany obyvateľov SR pred hocakou vonkajšou hrozbou sa týto nemajú ako brániť, nemáme funkčnú armádu, ani nemáme zbrane v muničných skladoch, a to je tiež dôsledok vládnutia SMER-u a vlastne všetkých vlád po vstupe SR do NATO v r 2004

* Odpor SR proti migrantským kvótam je síce tŕňom v očiach EU, ale Ficovo jednanie je EU politikmi chápané zatiaľ ako predvolebná agenda

* Tajný prevoz migrantov z Ukrajiny na Slovensko počas noci (kedže p Kaliňák, minister vnútra, je č.2 v SMER-e, je jasné, že o tom musí vedieť aj pán premier Fico) – zatiaľ tento prevoz nie je doložený obrazovými dôkazmi.

“Konšpirácia” ???

P Fico vie, že pre udržanie preferencií strany SMER sa musí ostro vyjadrovať voči povinnému prerozdeleniu migrantov na Slovensku. Týmto postojom oberá o hlasy protimigračné strany (p Kotleba, p Kollár …). Cieľom je, aby SMER získal dostatok hlasov na to, aby mohol vládnut ďalšie 4 roky sám. A teraz ešte raz zopakujem veľmi dôležité slová p Fica: “… pokiaľ budem predsedom vlády, povinné kvóty nebudú realizované na území Slovenska”, a som presvedčený, ze p Fico presne použil a zdôraznil tieto slová tak, aby ich v budúnosti nemusel porušiť (nie nadarmo má diplom z práva) a ukázal ľudu Slovenska svoju zásadovosť. Kedže tlak EU na Slovensko ohľadom povinného prerozdenia migrantov sa bude neustále zväčšovať, predpokladám po voľbách sebavykonštruované odstúpenie p Fica s postu premiera (napr. p Fico vyvodí voči sebe sebakritiku za neúspech v žalobe proti EU a odstúpi (alebo si niekto myslí, že súdny dvor EU dá za pravdu SR? Verdikt by mal padnúť do konca r 2016), alebo sa nájde iný dôvod; dokonca v prípade úspechu strán p Kotlebu a p Kollára vo voľbách možno SMER ani nebude schopný zostaviť koaličnú vládu s väčšinou v parlamente, a tento neúspech by mu dovolil nebyť premierom SR). A potom si dovolím povedať, že ďalším Ficovým krokom bude jeho kanditatúra za prezidenta SR.

Predchádzajúce prezidentské voľby v SR sa neniesli v zmysle, koho chceme za prezidenta, ale naopak, koho nechceme. Preto v r 2004 vyhral p Gašparovič proti p Mečiarovi (divoká privatizácia, klientelizmus) a v r 2014 p Kiska porazil p Fica (korupčné škandály počas jeho vlády). Tým, že sa p Fico “oslobodí” od materskej strany SMER, môže ako “morálny zástanca záujmov občanov SR” smelo kandidovať za budúceho prezidenta SR a možno povedať, ze tentoraz bude veľkým favoritom.

Čas ukáže, či ide o konšpiráciu …

… už čoskoro.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.