Bilance amerického superúterý


Velmi jsem se na volební superúterý ve Spojených státech těšil. Protože mělo už více než jen opatrně naznačit, kdo si to z obou táborů rozdá v prezidentském finále ve Spojených státech  v listopadu tohoto roku.

Už minulý pátek jsem si v Hodině vlka na Slobodném vysielači dovolil na přímou otázku Borise Koroniho odpovědět, že to v konečné fázi vidím nejspíš na dvojici Trump – Clintonová a rovnou přidám, že tento odhad byl, více méně, potvrzen.  A , na rozdíl od většiny komentátorů, kteří to berou opravdu hákem,  míním,  že jsem si osobně to potvrzení dominance těchto dvou představoval daleko výraznější. Zejména u republikánů.

Než budu pokračovat, dovolím si sem dát souhrnné tabulky jak to včera, po sečtení hlasů pro jednotlivé kandidáty – dopadlo.  Abychom měli nějakou výchozí základnu, nad kterou má hlubší smysl se bavit.

prim2

prim1Zdroj: Novinky.cz

Začněme analýzou Demokratů. Řekl bych, že je v podstatě definitivně rozhodnuto a že sen Bernieho Sanderse  a jeho příznivců končí a americký establishment si zhluboka oddychl. Určitě ta  jeho část tahající za nitky u modrých a nejen u nich. Clintonová /bohužel/ vyhrála jednak v 7 státech /Sanders jen ve 4/  a hlavně, nesmírně přesvědčivě – o 30-50% ve „velkých státech“ , které posílají nadprůměrně mnoho volitelských delegátů.

Připočtěme k tomu, že  Hillary drtivě vítězila zejména ve státech Dixie – tedy na jihu, kde je nadproporčně silné zastoupení černošských voličů. Evidentně je tohle její voličská báze. Ohromně by mne zajímalo, z čeho ty černošské preference pramení. Bohužel nejsem insider a neumím to vysvětlit. Ale jedno mám za jisté – jestli je něco v naprosto zásadním protikladu, pak Clintonová, její původ, celá životní praxe a osobní a osobnostní nastavení  nastavení a život normálního amerického černocha!  Abych to definoval ještě rigorozněji – moje babička, kdyby to mohla komentovat, tak by nepochybně prohlásila na její adresu, že by se nějakého černouše nedotkla  ani šestimetrovým bidlem… Když se na Hillary podívám – na její botoxem opíchaný obličej, dokonalou manykůru, ještě dokonaleji sladěné oblečení,  nacvičené povinné univerzální úsměvy, co na tom černošské nižší střední vrstvě tak drtivě imponuje?!  Asi je v tom něco, pro středoevropana neuchopitelného. Protože už její manžel Bill se dostal do Bílého domu z pozice guvernéra  státu Arkansas…

Nicméně – podpora černochů pro Clintonovou je prostě skutečnost, o kterou se roztříštily všechny naděje Bernieho Sanderse. Kdybych já měl pojmenovat důvody, tak bych hádal následující dvě premisy:

  • Sanderse prostě většina  voličů v jižních státech nezná. Ukazují to i průzkumy. Clintonovou ano.  A volit někoho,  o kom jsem do dosud neslyšel /protože jsem se nezajímal/? Tohle nefunguje ani v té naší střední Evropě.  A že má Sanders program, z kterého by měli těžit právě nízkopříjmoví? Kdo čte programy? Navíc psané nějakými bílými intoši z prestižních škol?
  • Sanders prostě odporuje všem marketingovým doporučením pravidlům. Bernie mi promine, ale v v panujícím diktátu tzv. kultu věčného mládí nemá u povrchních reklamou ovlivnitelných voličů – šanci. Je totiž starý. Starý je  to klíčové a zlomové slovo! Stáří, vrásky, šedivé vlasy a další průvodní atributy pokročilého věku se dnes nenosí. Určitě ne ve Spojených státech.

Má Sanders ještě šanci změnit běh věcí?  Řekl bych, že reálně ne. Nominálně ano. Zatím, až na výjimku v Nevadě, ještě nepromluvily  státy s výrazným podílem hispánské menšiny. Texas, kde je Hispánců skutečně hodně, bych tak úplně jako správný test nebral. Tam to bylo hlavně o Cruzovi. Ten nepochybně ovlivnil i výsledky u demokratů v Texasu volili zkrátka svého kluka! Tam v listopadovém finálním rozstřelu Demokrati nevyhrají ani kdyby peklo mělo zamrznout.  Nevada, kde Sanders získal u Latinos lehce navrch nad Clintonovou, byla jen malým testem a bohužel ani překvapivá, lehce většinová přízen španělsky mluvících Berniemu   nestačila na  celkové vítězství v tomto státě. Nicméně – Hispánci jsou poslední Sandersovou nadějí. Než se budu věnovat Reps, tak ještě jedna poznámka – moc mne překvapila jeho prohra v Massachusetts… ačkoli jen velmi těsně! Ale tenhle vzdělanostně i příjmově velmi nadprůměrný stát na východním pobřeží prostě měl být jeho!  Stejně jako New Hampshire… Prohrál o necelá dvě procenta. A tohle beru za signifikantní…

Takže půjdeme na Republikány…

Všichni komentátoři, bez výjimky píší – Trump potvrdil svoji dominanci… Pro mne nikoli dost. A za vysloveně studenou sprchu pro něj bych si dovolil prohlásit porážku na Aljašce, kterou mu uštědřil Cruz. Jakkoli to byla porážka těsná. Nicméně Trumpa musí  bolet zejména proto, že  ho koncem ledna masivně v kampani podpořila bývalá guvernérka Aljašky a údajná republikánská Hillary -Sarah Palinová… A přesto Cruz…  Zvláštní a pro Trumpa rozhodně nikoli dobré.

Pro mne, s  velkou lítostí, udělal hodně dobrý výsledek právě Cruz. Kterému šlo v kandidatuře už doslova  o život. Pokud by byl prohrál v domovském Texasu, skončil. Neprohrál. Prostě domácí je hřiště, je domácí hřiště. A myslím, že zde bodoval více, než sám čekal. Nemám s tímhle výsledkem žádný problém. Tam, kde drtivě vyhrával Bush jr. se nic moc jiného nedalo čekat. Nepřekvapilo mne ani konečné skore v dalším Cruzově vítězném státě – Oklahomě.  Když se zde podíváte na konečné výsledky a srovnáte ho s kláním v Iowě, zjistíte, že jde vlastně o naprosto identické rezulty. Zkrátka konzervativní , farmářský, tradicionalistický Středozápad reflektuje prý až bigotní Cruzovu religionizitu a slyší na jeho hlášky na Trumpovu adresu, že jde o prohnaného bezskrupulozního kšeftaře z Východu na kterého si bohabojný , nezkažený člověk z farmy musí dát majzla…  Tohle jsem celkem čekal. Ale ta Aljaška?

Na Novinkách bylo zajímavé vysvětlení – prý ta  Cruzova vítěství z úterka mají společného jmenovatele – ropné a plynové těžaře, protože ve všech zmíněných státech se ve velkém těží nafta  plyn. Nyní zejména z břidlic. A prý Cruz jde břidličným těžařům na ruku a ti v něm vidí obranu proti ztrátě pracovních míst… Takže proto první místo v Texasu, Oklahomě a na Yukonu.

Mno!  Na Aljašce se těží klasicky. A břidličné frakování? Tak to může  Cruz i  jako prezident, ovlivnit ne příliš více než nějaký důchodce ze statutárního městysu někde v Česku.  Pokud Saudi a spol. budou zaplavovat trhy levnou ropou, tak prostě budou mít břidličné firmy a jejich zaměstnanci existenční problémy! a nevypadá to, že by se něco v ropném nadbytku mělo nějak změnit. Americké ropné projekty jsou financovány klasicky na dluhové bázi a komerční půjčky je nutno splácet. A pokud by se ještě měly pohnout eventuálně úroky směrem nahoru / a jednou se tak stane/.. no tak to potom teprve bude tanec! Mně tohle zdůvodnění nevyhovuje. Šel bych po něčem jiném. Ale na rovinu – nic mne nenapadá.

V čem se naopak s masou ostatních komentujících shodnu, je konstatování, že hlavní poraženým u červených je Mark Rubio. Je v podstatě SKORO na ručník. Skoro. K mému překvapení zaznamenal jedno vítězství – a to dokonce v  průmyslové  Minnesotě. Tenhle stát byl vůbec zajímavý – tady Trump opravdu hodně prohrál. Skončil s velkým odstupem až třetí… I tohle by pro něj mělo být varováním. Ale vrátíme se k Rubiovi – ten v úterý skutečně dostal příděl.  Ve třech státech se nedostal přes blokační hranici a jeho zisk hlasů mu nestačil ani na jednoho volitele. S výjimkou Virginie propadl na černém jihu…. Bylo by to na už zmíněný ručník, kdyby… kdyby pro něj a republikánský establishment neplatilo totéž, co je poslední nadějí Bernieho Sanderse – budoucí volby ve státech s Hispánci. Sám k nim patří. Tohle je jeho poslední šance. A co nevidět, čeká ho fatální zkouška v jeho domovském státě – primárky na Floridě.Jestliže by neuspěl tam, je out.  Už hraje o holý život. A  vedení červených s ním. Jestliže se Rubiovi nepodaří dnes už, v podstatě , zázračný come back,  situace se vyhrotí tak, že  kandidátem nutně bude muset být jeden ze dvou naprosto nechtěných, více méně  – samozvaných republikánských  uchazečů a otázka bude stát tak – kdo je horší volbou  Trump nebo Cruz?

Zatím to vypadá, že  má na vrch drškatý miliardář. Jak už uvedeno – domníval jsem se, že udělá v superúterý větší díru do světa a jeho výsledek je pro mne určitým zklamáním.  Ale určitě je spokojen s tím, že vyhrál všude na východním pobřeží – jak na bohatém a elitářském severu, tak tradicionalistickém černém jihu. Jen na Středozápadě to nebylo úplně ono. A už také univerzálně vždycky  neplatí, že součet  hlasů Rubia  a Cruze je  větší než Trumpův výsledek… Leckdy ano, ale automaticky už ne. Do karet mu hraje i to, že  zatím nikdo ze zbylých uchazečů, a to i těch , co už nemají žádnou šanci /  Kasich – ten je z rodiny českých přistěhovalců, Carson/ zatím nerezignoval a bojují dále. A tím oslabují oba jeho největší soupeře. Však také už Cruz poměrně stejně hlasitě jako křečovitě volal, aby ostatní zanechali marného boje a proti Trumpovi ho podpořili… Že on jediný jej může porazit. A republikánští bafunáři prý hýčkají nadějí, že Trump nikde nezvítězil absolutně, aby bral všechny hlasy, takže by to mohlo  nakonec znamenat prostor pro kšeftování s hlasy volitelů na republikánském volebním konventu, tak aby byl Trump nakonec vyšachován…

Uvidíme. Jestliže  Trump se bude držet v nastoupeném trendu, bude muset řešit otázku vhodného viceprezidenta. Vhodného, v  daném případě znamená člověka, schopného mu dodat hlasy těch voličských skupin, na které od sám nedosáhne!   Vůbec bych se nedivil, kdyby nakonec dal nabídku právě Rubiovi….Ale jistě existují i jiné zajímavé možnosti. Což naznačuje  nečekaná, ale o to razantnější podpora ze strany odstoupivšího Chrise Christieho…

Superúterý bylo hodně  interesantní. Napovědělo, ale nedalo definitivní odpovědi. Hlavně u republikánů. Ale  zdá se, že to v listopadu nejspíše skutečně bude střetnutí Trump- Clintonová.  A bude velmi pikantní a možníá i dost bolestné. Obě rodiny se dlouho, dobře a úzce znají. Dcery obou předpokládaných duelantů o Bílý dům jsou velké přítelkyně, které se na veřejnosti vzájemně častují obdivnými komplimenty a mají se rády. Pětatřicetiletou Chelsea Clintonovou a třiatřicetiletou Ivanku Trumpovou spojuje pevné přátelství plné vzájemného respektu.

pri3Nyní se budou muset postavit po bok rodičů, což znamená proti sobě. A lze očekávat, že  ostrá fáze prezidentské kampaně bude  dost špinavá. Bud e zajímavé sledovat obě mladé dámy. Stejně jako jejich rodiče.

I o tomhle bylo to superúterý.

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.