Hulvátský nabob nebo prostě lhář?


Tuhle otázku si musel položit nutně každý, kdo zaregistroval včerejší výrok prvoinstančního soudu ve věci žaloby vnučky Ferdinanda  Peroutky- Terezie Kaslové na prezidentskou kancelář, kde se žalující domáhá omluvy za Zemanův výrok ohledně jejího dědečka české novinářské ikony, který pronesl na slavnostním výročním mezinárodním  foru Let My People Live!, pořádaném  k 70. výročí  osvobození vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi -sic!!!

Než se budu zabývat rozsudkem, jeho důsledky a Zemanem jako takovým, pokládám za nutné dát sem tehdejší autentický výrok Miloše Zemana, aby nebyly žádné pochyby ani diskuse o tom, co tehdy na prestižním mezinárodním foru na Peroutkovu adresu zaznělo:

Všichni se shodneme v tom, že nesmíme připustit jeho opakování. Ale obávám se, že se příliš neponořujeme do hlubinných příčin vzniku holokaustu. A někdy tyto příčiny zplošťujeme. Dovolte mi, abych uvedl tři drobné příklady. Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“.Zdroj: http://www.lidovky.cz/projev-prezidenta-milose-zemana-k-vyroci-osvobozeni-osvetimi-pb5-/zpravy-domov.aspx?c=A150127_154143_ln_domov_rof

Paní Kaslová nejdříve požádala Zemana o omluvu a když se jí tato nedostala, zažalovala prezidentskou kancelář, protože prezidenta, bohužel, ani v tomto případě, zažalovat nelze. Za sebe říkám, že  se jí vůbec nedivím a že bych postupoval úplně stejně. Respektive přeci jenom trochu jinak – ona byla připravena od soudního projednávání ustoupit, pokud by se byla dočkala té omluvy. Já bych na jejím místě šel před soud v každém případě.

Ferdinand Peroutka je nezpochybnitelně persona. Věděli to jak nacisté, tak komunisté. Ostatně – s bratry Čapky a dalšími opravdu elitními intelektuály své doby patřil mezi Masarykovy pátečníky. Už jen tohle říká, že to musela být výjimečná osobnost. Nacisté ho hned po obsazení republiky preventivně zavřeli. asi aby změkl a šel jim propagandisticky na ruku. Když se jim to nepodařilo, skončil Peroutka v koncentráku. S nálepkou návrat nežádoucí…

Po roce 48 emigroval. A byl jedním z hlavních bardů českého vysílání Svobodné Evropy. Přiznávám, že z Přítomnosti jsem četl naprosto nedostatečně. Z ostatního také.Ale z Peroutkových komentářů na Svobodce, mi někdy, počínajíc tak rokem 65, do jeho smrti, unikl málokterý…

Tenhle národ nemá ve své minulosti zrovna nadbytek Peroutků  /v syrové přítomnosti bych si dovolil konstatovat, že nemá žádné/ a měl by si je chránit. Nikoli po nich plivat. A už vůbec ne proto, aby se někdo zviditelnil rádo by originálním viděním čehosi,  jen proto, aby dehonestací  vyniklo jeho osobní ego.

Právě ono giganticky hypertorofované ego Zemana dovedlo ke včerejšímu rozsudku. Chtěl předvést svou intelektuální nadřazenost, hodlal se blýsknout svou sloní pamětí a skončilo to rozsudkem hned v prvním stání!  Za několik desítek minut bylo rozhodnuto. Kancelář prezidenta republiky měla doložit inkriminovaný článek s názvem Hitler je gentleman, jakož i údajný Peroutkův výrok  „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“.  Všichni už dávno věděli, že doložit nelze. Ani jedno ani druhé. Tedy všichni, kteří se trochu zajímali.

Výrokem  „Hitler je gentleman“ se před válkou proslavil britský ministerský předseda Chamberlain. Jak se lze dočíst zde:

http://www.abchistory.cz/cl1801739070-peroutka-kontra-hitler-gentleman—at-promluvi-obvineny.htm

Připomenu ještě, že Zeman furiantsky, když začala kolem  jeho nactiutrhačném výroku mediální vřava, prohlásil, že kdy se předmětný článek nenajde do konce června 2015, omluví se.  Nenašel se a Zeman zůstal věren sám sobě – on prostě nechybuje  a tudíž se neomlouvá. Vlastně omlouvá – takhle:

„Omlouvám se za to, že jsem tento článek nenašel, ale pane redaktore Mladé fronty Dnes, nemohu se omluvit za to, že jsem tvrdil, že tento článek existuje, protože jsem ten článek četl na vlastní oči. Víte, že Ferdinand Peroutka byl zejména v závěru první republiky několikrát cenzurován a já jsem tuto odměnu vypsal právě proto, aby se zjistilo, zda tento článek nepodlehl cenzuře,“Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zeman-se-omluvil-za-to-ze-nenasel-peroutkuv-clanek-velebici-hitlera-1pv-/domaci.aspx?c=A150626_154739_domaci_kop

Místo té opravdové, jednoduché a v mezi normálními lidmi žádoucí omluvy paní Kaslové , Peroutkově rodině a všem lidem v téhle zemi, kterou by celou zprvu jen trapnost, dnes už jen megahulvátsví nebo signifikantní lež, ukončil a nechal v klidu nad celou kauzou zavřít vodu – nabídl odměnu – 100 000 tomu, kdo mu onen článek objeví.

Nikdo takový se nenašel. Protože nemohl. Hradní mluvčáček i kancléřík a jejich suita hledali, hledali a stejně jako  pohádkoví rádcové – nenašli. Neškodilo by, kdyby si na Hradě promítli jistou klasickou pohádku. Ačkoli je jasné že figury Nejvyšších spolu nekomparují.

Takže zde máme včerejší rozsudek. Nepravomocný. A Hrad se odvolal. Prý se bude  soudit dál. Klidně i několik let dá to prý, pokud bude muset i k Ustavnímu soudu… Hlavně se NEOMLOUVAT! Radši zatloukat, zatloukat a zase zatloukat!  Výsledkem je, že každý soudný občan, který je schopen nestranného uvažování si musí položit tu sice jednoduchou, ale krajně chucpe otázku – Je Zeman jen nabobský hulvát nebo prostě lhář?

Kdyby šlo o občana Zemana, objímajícího stromy někde na Vysočině, je mi to úplně jedno. Naprosto. Tragedií je, že jde o nejvyššího představitele státu. Vám se takovéhle chování a manýry líbí? Chcete takového prezidenta? Chcete žít v takovéhle zemi, kde se prezident takhle chová? Opravdu?

Nedělám si iluze, skoro 60% národa Zemanovi, nějakého iracionálního důvodu,  věří. I přes celou jeho minulost. Zcela určitě tímhle  článkem na těch počtech nic nezměním a naopak  jsem tímhle článkem řadu návštěvníků Kosy naštval. Je mi to úplně jedno. Nelze měřit jiným metrem Klausovi s Bakalou a Babišem nebo Kalouskovi či Schwarzenbergovi nemluvě o Rittigovi. Janouškovi, Krejčířovi a jiným Zemanovi. Tohle je můj neotřesitelný postoj. Podložený  fakty.  A pokud právě ztrácím čtenáře, kteří se nemohou s mým pohledem na Zemana smířit? Nedá se nic dělat.  Nepíši ani na objednávku ani stranicky. A nikdy tak psát nebo komentovat nebudu. Kosa začínala s 30-ti čtenáři. Bude li to nutné vrátím se k těm číslům.

Ještě k tomu vyhrožování z Hradu, že se neomluví a místo toho se bude soudit a zase soudit. Fajn! Směle do toho!  Doufám, že druhoinstační soud bude někdy v období těsně před prezidentskými volbami.  Protože padne stejný rozsudek a tentokráte už právně účinný. Do Zemanovi příští prezidentské kampaně ušitý jako na míru. Nechť si volič připomenou, že mají prezidentem buď hulvátského naboba nebo lháře. To podle vlastního uvážení.

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.