Postrehy o Slovensku pred voľbami.


napsal Východniar

Vlkův úvod:

Nadcházející slovenské parlamentní volby jsou opravdu velkým tématem. Nikdy  jsem si nemyslel, že je budu sledovat

a- tak detailně

b- a očekávat jejich výsledky se zatajeným dechem

Obé z toho samého dobrého důvodu – /spolu/píše se v nich evropská historie! Kdo by to byl řekl…

O to větší radost jsem měl, když mi ve středu přistál do schránky mail od nicku Východniar, že zkusmo napsal svou blogovou prvotinu a jestli by snad Kosa… Po pár prvních řádkám čtení jsem jen vykřiknul JO!!! Snažím se psát nikoli pocitové , ale analytické články, to ostatně víte. A samozřejmě, že ocením, když si někdo analýzu střihne a navíc ve věci, kterou má prozkoumanou opravdu lépe než já. Však uvidíte sami. Tenhle článek není ani tak určen pro slovenské kosíře, ale nepochybně dobře padne čtenářům z Čech. Protože nám osvětlí, kdo je na politické mapě Slovenska před ultimativní sobotou kdo. Je to mimořádně zajímavé čtení. Takže jistě nemusím nikoho vyzývat , aby Východniarovi, při jeho premieře na Kose , nasypal hvězd, co jich na nebi najde. Díky. Slovo má Východniar.

Som pravidelným čitateľom Kosy (a iných politicky nekorektných serverov) s od čias ukrajinskej krízy, keď správy v médiách prestávali dávať logiku 2+2=4.

Začal som si uvedomovať a hlbšie analyzovať jednak medzinárodnú a jednak domácu scénu.

A klásť si otázky čo je prečo tak. Takže teraz, by som si dovolil hlbšie zamyslenie o Slovensku pred voľbami.

1. Začnem Smerom.

Je to jednoducho najsilnejšia a najúspešnejšia strana v súčasnosti na Slovensku. To si treba objektívne priznať. A túto pozíciu dosiahol len vďaka svojej šikovnosti. Robert Fico je často prirovnávaný k Mečiarovi a mečiarizmus je v Slovenskej histórii synonymom pre obdobie temna. Ale prečo obdobie temna? Osobne som väčšiu slobodu v podnikaní a médiách od tých čias nevidel. Existovala politická satira, dokonca aj vo verejnoprávnych médiách.

Ak sledujem dnešné demokratické postupy EU voči Grécku, Ukrajine a teraz aj Poľsku, tak zastávam názor, že Mečiar by nebol skončil, ak by jednoducho odovzdal strategické podniky do rúk Západu. Ak by rovno odovzdal energetiku, banky a železiarne do rúk súčasným vlastníkom, tak by mohol vládnuť dodnes a bol by Západom plne akceptovaný a demokratický.

Vraví sa, že Fico je rovnaký populista ako Mečiar. Ako chcete vyhrať voľby, ak nie ste populista? Či nebolo hlavným krédom Mikuláša Dzurindu v roku 1998 heslo o dvojnásobných platoch? Tomu, že sa väčšina voličov pred voľbami sa rozhoduje na základe volebného programu strany, verí snáď málokto.

Prečo je Fico úspešnejší ako Mečiar?

Lebo pochopil, kde má popustiť, aby ho nezožrali mimovládky, cez protesty a Západ cez diplomaciu a ekonomiku. Bolo treba dať dotáciu US Steelu? Dal. Bolo treba kúpiť americké vrtuľníky? Kúpili sme. Však je nelogické, aby sme proti Rusku bojovali ruskými vrtuľníkmi. To by mohli byť jednotky PVO, zmätené, na ktorý vrtuľník strieľať, keď zo zeme vyzerajú rovnako. Však taký frajer ako náš prezident, ktorý na námestí v Kyjeve vie jednoznačne identifikovať zhorený vrak T 72, ako ruský a nie ukrajinský, nie je každý vojak.

Súčasné štrajky sú toho dôkazom. Neverím, že keby niekomu z mimovládok šlo o zmenu vlády, tak ako v prípade Mečiara, že by tie štrajky dopadli takto. Údernosť a sila štrajkov, bola asi ako chuť čaju po piatom vylúhovaní. Takže v tomto prípade, si mimovladky spravili povinnú jazdu, že ako pomáhame opozícii, lebo treba byť proti Ficovi. O morálnej zodpovednosti, vodcov či vodkýň štrajkov a protestov, keď vďaka ich politickým ambíciám a absolútnej neschopnosti zorganizovať aspoň trochu efektívny protest, prišli o prácu matky s deťmi, ani nehovoriac. Na ich mieste, by som sa hanbil chodiť za dňa po meste, nie to ešte sa prezentovať v médiách.

2. KDH.

Príbeh KDH je ako príbeh EU. Dobrá myšlienka, dobré predpoklady, ale absolútne neschopné vedenie. Od čias Čarnogurského si nevie nájsť charizmatického vodcu. Kresťanskú a národnú agendu, im berie Smer a SNS, prípadne Kotlebova ĽSNS. A ekonomickú kompletne všetci. KDH hrozí, že ak sa dostane do parlamentu, tak možno naposledy, ak niečo zo sebou neurobí.

3. Most-HID.

Charizmatický vodca. Veľa Slovákov vraví, že by ho volili, keby nebol Maďar. Most nikdy nebude slovenskou stranou a má problém má v zahraničnej politike, keď musí držať Šebejovu líniu. Tento pán je mimoriadne zábavný. V jednej relácii sa vyjadri, že sa stačí pozrieť na vodcov Doneckej a Luganskej republiky a vidíme, že sú to zločinci. Neviem aký má názor, keď si pozrie fotku najnovšieho kosovského prezidenta. Takže Most si uhrá pozíciu v parlamente, i keď mu na krk dýcha SMK zo svojou viac promaďarskou politikou.

4. Sieť.

Obrovský marketing. Ako vravia bratia Česi: „ Peňez jak šlupek“. Ale zas vodca. Povodne sympatický intelektuál a právne odborne zdatný, ktorému nejaká dobrá duša povedala, že ak si vyhrnie rukávy na košeli a začne rozprávať tvrdšie, tak bude ľudovejší a bude mať charizmu. No ja neviem. Viete, keď Vás napríklad Slota, či Mečiar poslal do p…, tak to bolo také chlapské a rozumeli ste hneď. Ale keď to povie Procházka, tak sa ho opýtate, či ste dobre počuli a ešte raz pre istotu na cestu. Celý jeho prejav na mňa pôsobí neprirodzene. A či dostane hlasy od žien neviem posúdiť. Ale sobotná noc nebude veselá.

5. SaS.

Agenda marihuany a homosexuálov sa vyčerpala v roku 2010. 2012 to bolo o zotrvačnosti. Čo bude v sobotu? Myslím, že dosť ušetria na šampanskom. Trochu sa snažia nahnať body na utečeneckej agende, ale nemajú šancu získať na to rovnaký mediány priestor ako Smer(logicky). A o charizme vodcu, tiež nie som presvedčený. Ekonomicky odborne podkutý, ale mimo chápania bežného človeka.

6. Matovič a OĽANO.

To najlepšie na koniec. Pochopiť a porozumieť jeho príbehu v politike, je ako hľadať svätý grál. Nikto nevie čo hľadá, ale hľadanie je zaujímavé. Ponúkam moju hypotézu. Niekedy od roku 2008, od kedy je Matovič verejne, prostredníctvom svojich novín známy, sa vezie na rétorike typu- Smer kradne a vlastne všetci kradnú a ja nebudem. Získal protestný hlas v roku 2010 a bol v parlamente.

Čo však v parlamente robil? Od začiatku mútil vodu vo vtedajšej vládnej väčšine. Rozprávka o úplatku pri voľbe generálneho prokurátora a pod.

Potom neskôr kauza nahrávky Procházku. Ak sledujem jeho činnosť, tak celý čas nerobil nič iné, len neporiadok medzi stranami, okrem Smeru. Lebo Smeru neustále vykrikovanie, že kradne nevadí, lebo to kričia všetci a volič je na to zvyknutý. Ale kauzy za ktorými stál Matlovič, mohli a narobili starosti všetkým ostatným. Podľa môjho názoru, pracoval v prospech Smeru. Prečo pracoval? Zlom nastal, keď sa spojil s Lipšicom, čím zmenil aj rétoriku. Začal hovoriť, že chce byť vo vláde. tým prekročil červenú čiaru. A od vtedy sa na neho lepí smola. Teda nelepí smola, len vychádza na povrch jeho minulosť. Je mimoriadne ťažké sa tváriť ako obyčajný človek a priznať, že som mal v roku 2008 na účte 121 miliónov korún, vo firme, ktorá už štyri roky nevykonáva činnosť. A ten príbeh nesedí ani právne, ani ekonomicky a dokonca ani teologicky.

Slovo na záver. Myslím, že čiernym koňom týchto volieb bude Kotlebova ĽSNS. Dostane sa do parlamentu na úkor iných súčasných hráčov. Všetci ostatní sa k nemu budú správať ako k postihnutému s leprou. Každopádne, bude to pre všetkých precitnutie, že politicky marketing sa nedá robiť z Blavy na facebooku. A, že ak chcem ponúknuť ľuďom niečo zrozumiteľné, treba vycestovať ďalej ako len do Popradu na lyžovačku. Slovensko končí niekde inde.

Tolik Východniar..

Početli jste si? Já ano. Takže se těším na zítřejší večer. A dokonce moc. Už jsem si ho celý vyreklamoval na sledování výsledků a  to tak dlouho, dokud nebude jasno. Nejméně prokazatelně v trendech.  A můžete v tom jet se mnou. Naživo. Boris  Koroni na Slobodném vysielači k volbám, naprosto logicky,  pořádá komentátorskou sešlost. Moc si vážím pozvání na tohle tete -a-tete. Takže od 22,00. Jasně , že na Kosu dám také vlastní  komentář. Ale nevím ještě  jestli vyjde samostatně někdy během neděle, či jestli počkám ještě na ony troje zemské volby v Německu  a pak to na pondělek shrnu do jednoho článku. To ostatně uvidíte.

Ale ještě vás od slovenských voleb nepustím. S další prima miniaturku se ozval Janko Zvolen.

Východniarův text považuji za studijní materiál pro české kosíře. Jankovy, počtem skromná, ale  přesně cílená slova, jsou určena naopak slovenským návštěvníkům Kosy. Zejména těm, kteří řeší problém volit či nevolit! Takže nyní ještě Janko, aby jim to ulehčil:

Voliť či nevoliť?

Voliť nie je povinnosť. Realitou je akých máme obyvateľov ! Akí sme občania ?

Dookola sa vyhovárať na iných ? Politikov, oligarchov, úradníkov, policajtov, sudcov… ?

Len občania okrem sťažovania nič !!! (okrem výnimiek)

Som si istý že obrovská väčšina našich obyvateľov nečítala ústavu a ani nevie vypočítať percentá !

Vzdelávať a informovať obyvateľov? To je ako zobrať im ilúzie v ktorých žijú !!!

Skúsite svoje domáce zvieratá ( psíkov, mačky, zajace, sliepky …)  pustiť do prírody a dať im slobodu ???

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.