Hůř to dopadnout nemohlo a přesto bude ještě hůř…..aneb rozbor slovenských voleb


Slovenské volby jsem si tentokráte užil. Doslova a do písmene! Když čtu jejich výsledky, nemám sebemenší pocit, že jsem ještě vlk. Spíše hodně spráskaný starý pes! Nevím, jestli víc spráskaný nebo starý. Ale ono je to vlastně úplně jedno. Signalizoval jsem že jde o volby mimořádně důležité. A to nejen pro Slovensko, ale pro celou Evropu.  A tenhle názor nebyl jen můj – ČT udělala cosi, v její historii bezprecedentního – vysílala a to dlouho přes půlnoc slovenské volební studio! S velkým obsazením svých lidí přímo na Slovensku a mimořádným počtem analytiků ve studiu. Už tohle hovoří za všechno…. Více důkazů o tom, o jak vážnou politickou událost v kontextu dnešní doby , Evropy a jejích problémů není potřeba podávat.

Já sám, jak mnozí vědí jsem byl součástí volebního studia Slobodného vysielača a my jsme se rozcházeli ve 3 hodiny ráno, když bylo sečteno nějakých 35% hlasů. Ale v té době trendy už byly naprosto zjevné.

Tedy, že

-SMER tyhle volby sice nominálně vyhrál, ale je vlastně na hlavu poražený, jinak se ztráta 15% interpretovat nedá

-že roztříštěné, heterogenní portfolio opozičních sil dostane šanci sestavit vládu

-že kartami silně zamíchaly tzv. nové subjekty

-že od nich nikdo neví co čekat

-že se do parlamentu dostane Kotlebova silně nacionální Ludová strana

-že povolební vyjednávání budou nadmíru složitá a že  to klidně může skončit novými volbami.

-že ti , jejichž cílem bylo za každou cenu oslabit Roberta Fica a Smer triumfovali, ačkoli….

O všech těhle dílčích závěrech a zejména tom posledním a jeho souvislostech  bude tenhle článek.

Ale až potom, co si  nejdříve dáme holá čísla -zejména počet parlamentních křesel, získaných jednotlivými stranami. Protože  čísla jsou v daném případě – všechno!

Takže nejprve to, co najdete všude – tedy jak to na Slovensku dopadlo:

slovKdyž se podíváte na rozdělení mandátů, je  zřejmé toto:

-V žádném případě nelze sestavit koaliční vládu o dvou subjektech. Minimální parlamentní většina je totiž 76 hlasů a tu prostě nelze složit ani součtem dvou nejsilnějších subjektů. Jakkoli ty vyhlásily, že spolu do vlády nepůjdou.

-Sestavit vládu bude nesmírně těžké už proto, že potřebných 76 hlasů se bude muset najít nikoli ve 150 mandátech, ale jen  ve 136, protože  v současnosti si žádná slovenská  vláda prostě nemůže dovolit  se opřít o Ľudovú stranu Mariana Kotleby, protože by se dostala do mezinárodní izolace a to ani o podporu tichou. Navíc, kdyby se o to pokusil SMER, byl by okamžitě mediálně zlynčovaný slovenskou mediální frontou. Přiznávám, že by mne zajímalo, jak by tenhle lynč vypadal, kdyby s Kotlebou vyjednal něco SUlík a spol…..

-SMER nemá v podstatě momentálně reálnou naději sestavit funkční vládu ani v trojkoalici, pokud by se  dohodl se Slovenskou národní stranou a hledali třetího. Při jejích součtu 49+15 =64 potřebují někoho, kdo má nejméně 12 poslanců a více. Což je splněno jen u SaS a OLANA a ti rigorozně oznámili, že s Ficem nikdy! a  Kotlebovi nacionalisté, kteří jsou prostě politickými párii.

-Nelze předpokládat, že by Robert Fico spáchal rituální politickou sebevraždu a šel do  čtyřkoalice, kde by sice byl za vše  odpovědným, ale v podstatě by byl neustále vydíraný ostatními třemi stranami.

Nyní sem vložím  miniaturu od Jánka Zvolena, který vidí výsledek voleb takto:

Slovenské voľby 2016  – návrat k Svätoplukovým prútom ?

Je rozhodnuté. Hlasy voličov sú spočítané. Občania rozhodli.Slovensko má pred sebou výzvu.Ukázať celej EU že sa zástupcovia ľudu vedia a chcú dohodnúť.

Najdôležitejšie posolstvo volieb na Slovensku je:

Politici venujte sa POTREBÁM občanov sú ROZMANITÉ a potrebujú riešenia !!!

MY občania si prajeme  aby ste spolu rokovali a DOHODLI sa !Hľadajte širokú zhodu a riešte naše potreby !!!Ak  SLOVENSKO zhodu nájde ukáže ten najlepší príklad celej EURÓPE.

Slovensko bude od 1.7 2016 do 31.12.2016 predsedníckou krajinou Európskej únie.Môžeme ponúknuť Európe riešenie = hľadanie a nájdenie DOHODY o riešeniach !Bez širokej DOHODY sa na SLOVENSKU ani v celej EÚ nepohneme.

Dosť bolo rečí a sľubov.

Nech hovoria činy = dohody a ich realizácia !!!

Krásná výzva Janko, na mou věru ano, máš pravdu!  Ale já bych si taky moc přál , aby mi bylo zase dvacet…

Realita je jaksi jiná

-Nabízí se vytvoření další „vlády Ivety Radičové“, tedy širokého bloku opozičních stran. Jenže  SaS +OLANO+Most +SIET + SME mají jen 72 poslanců dohromady. Schází 4….Ty si mohou opatřit jedině od Slovenské národní strany. Nebo nákupem přeběhlíků od SMERu, Kotleby nebo SNS….. Což je, podle mne technicky uskutečnitelné a možná to bude i konečná varianta, ale v takovém případě jen krátkodobě životná záležitost, která kdykoli skončí na sebemenším problému. Už proto,  že jde o účelové seskupení 5 nebo 6 ti velmi ambiciozních náčelníků s příliš málo indiány, ale nesmírně velkými požadavky, co všechno za svůj vstup do vlády mají dostat! Nemluvě o sotva kompatibilních programech a představách, jak vládnout.

Když udělám zde konečný součet, Slovensko momentálně dopadlo nejhůře jak mohlo. Jestli se nestane nějaký zázrak, pak jeho budoucím osudem je politický chaos a zřejmě další volby v dohledné době. ještě se k tomuhle tématu vrátím.

Je jasné, že hlavním poraženým, vedle občanů Slovenské republiky a jejich státu jako takového, protože ten, podle  mého názoru čeká údobí politické nestability a chaosu, je Ficův SMER. Zajímají mne velmi detaily jeho prohry, takže  sem dám další čísla, která jsem našel na stránkách Slovenského statistického úřadu:

A sice jak uspěly jednotlivé strany, které nakonec pronikly do parlamentu v jednotlivých slovenských krajích. Z tabulky Statistického úřadu jsme vyřadil ty subjekty, které nepřekonaly blokační hranici 5%:

Tabulka stran a získaných hlasů v jednotlivých volebních krajích

slov1

A aby to bylo ještě přehlednější, vytvořil jsem si z téhle tabulky svoji, kde jsem hlasy pro jednotlivé partaje přepočítal na procentní zisky v daném kraji a to už má hodně silnou vypovídací schopnost!

slov2

Je zřejmé, že SMER propadl zejména na západním Slovensku! A především v Bratislavě!  Tedy v té výrazně bohatší části země našich sousedů!!!  A Bratislava je dokonce OSMÝM NEJBOHATŠÍM regionem Evropské unie!!! Praha je v tomhle celoevropském žebříčku až 10!!!!

Přiznávám, že tohle moc nechápu. Proč nechápu? Inu dám sem další čísla – respektive grafy

Hrubý domáci produkt SR 2015 (mld. EUR)

slov3Nezamestnanosť SR 2015 (ŠÚSR) (%)

Priemerná mesačná nominálna mzda v SR 2015 (MFSR) (EUR)

Z uvedených grafů je jasné, že Ficova vláda byla ekonomicky velmi úspěšná.  Nepochybně nyní příjde námitka –  typu – to jsou celoslovenská a  tzv. průměrná čísla  ve stylu – když jsou dva  a jeden z nich nemá do čeho kousnout a ten druhý má celé kuře, tak oba mají v průměru víc jídla než potřebují, ale ten jeden konkrétní má stále hlad a ten druhý nadbytek. A mzdy rostly jen někde a většinově stagnovaly! A většinový Slovák z toho neprofitoval.Například.

To je nepochybně pravda! O to méně chápu volební výsledky SMERu v Bratislavě a západoslovenských regionech! To jsou totiž přesně ty oblasti, které nejvíce získaly z Ficovy hospodářské politiky, z jeho schopnosti přivábit velké zahraniční investice a tím i relativně dobře placená pracovní místa. A právě zde tedy rostla životní úroveň. Chápal bych, kdyby  SMER nejvíce prohrával na slovenském východě – ale on je naopak v Prešovském kraji nejsilnější…. A nejslabší tam, kde z něj byl největší ekonomický užitek – Bratislava, Trnavský a Nitranský kraj….

No nic, my tohle máme v Čechách také – viz Praha a Středočeský kraj versus Morava při volbách…

Zkrátka Fica zařízla velká a bohatá města. Naopak volební výsledek SaS udělala Bratislava! Bez ní by Sulík a spol skončili o dost hůře.

Ostatní strany rozebírat nebudu – s velkou nadsázkou řečeno, jsou rovnoměrně rozložené po celém Slovensku. Jedinou výjimku si dovolím u Kotleby. To je nový fenomen a zaslouží si speciální komentář:

Pro LS platí totéž, co pro Fica!

Propadla v Bratislavě – tady nezískala ani 5%  a celkově slabé výsledky v bohatých západoslovenských regionech. Prosím, pamatujme si to!

Protože si musíme popsat, proč Fico vlastně prohrál a  s kým prohrál. Odrazme se v tomto bodu od asi nejznámějšího předvolebního průzkumu z doby, kdy se tyto ještě na Slovensku mohly, podle volebního zákona, zveřejnit:

slov4

Když si srovnáte tenhle předvolební odhad s konečným  rezultem, musí vás do očí praštit několik skutečností:

-Fico získal o 5% méně

-SIET  nedostala skoro 15% , ale byla ráda, že překonala uzavírací klausuli 5%

-to, co v reálu nedostala SIET získaly oproti odhadům SaS a OLANO

-do parlamentu se, oproti očekávání, dostala SME Borise Kolára

-ale hlavně  – s hodně dobrým výsledkem tam, proti všem odhadům a prognozám, pronikl Marian Kotleba a jeho nacionalisté!! Ačkoli ti, podle průzkumů měli být někd ekolem max. 2%

Když tohle všechno zvážíte, pak nejspíš dospějete ke stejné úvaze jako já –  že totiž jasný neúspěch, ba skoro debakl Roberta Fica není výsledkem nějakého zisku  a už vůbec ne úsilí opozičních politiků, kteří se proti němu vymezovali už dlouho před volební sobotou – ale ty pro Fica potřebné hlasy mu sebral jen a pouze Marian Kotleba!!!! Ano, ty co, oproti předvolebním průzkumům chybějí do jejich čísel SMERu, ty, dle mého názoru, skončily i Ľuďáků. Ta zjevná podobnost výsledků SMERu a SL a jednotlivých slovenských krajích není vůbec náhodná!!!

Nemohu, než se zadostiučiněním připomenout to,co jsem prolsásil v jedné Hodině vlka na Slobodném vysielači, kdy jsem hodnotil důvody, proč Robert Fico zaujal tak nekompromisní postoj v migrační problematice – když to shrnu, vyznělo to tehdy takto:

Ficovi, před volbami nezbývá nic jiného. Kdyby totiž  v otázce emigrace zaujal jiný , vstřícnější postoj, vzala by mu voliče Kotlebova strana.

Robert Fico je skvělý politický hráč. A opravdu tohle věděl. A dělal všechno, aby se to nestalo. A přece…. Ti co od něj odpadli, skončili nikoli u SIETĚ nebo SaS, ale u Kotleby.  Mít oněch 14 Kotlebových hlasů, nic nemusel řešit!!!! Fica neporazil Sulík nebo Matovič, či jak se šéf OLANO jmenuje. Fica porazil Kotleba.

Nabízí se otázka  -PROČ ho porazil?

Včera,  až do nědělního rána, jsme řešili na SV SK proč SMER nevyhrál. A jednoznačný konsens byl nad tím, že stranu Roberta Fica porazila neuvěřitelná mediálně stávková hysterická kampaň načasovaná do doby těsně před volbami. Ostatně – psal jsem o ní  v článku

Slovenští učitelé chtějí příchod migrantů na Slovensko?

Zkrátka, když shrnu to, co bylo nad ránem řečeno na SV SK -Fico nemohl obstát v koordinované palbě medií typu SME nebo Deník N + soukromých televizí + akcí nevládních organizací + drobných ale významných špílců prezidenta Kisky a hlavně + dobře organizovaných nátlakových akcí typu stávka zdravotních sester a učitelů. Ti, co tohle naplánovali a provedli odvedli dokonalou práci. I o nich a jejich kvalifikaci pro tuhle „prácičku“  vyšel na Kose velmi detailní článek, který, s vaším dovolením znovu nalinkuji:

Šokujúce priznania: Američanmi platení „revolucionári”

Pánům Demešovi a Sebelédimu  jejich záměr vyšel, dovolím si ho připomenout

Demeš měl prohlásit před stávkou toto:

u

 Ľudovít Sebelédi, měl zase konstatovat, že ..

že cieľom je zobrať Smeru vystupujúcemu proti migrácii percentá.

Zdroj: http://medzicas.sk/mimovladky-v-panike-busia-na-poplach/

Ano, dnes můžeme řící, že slovenští  učitelé dýchli  komusi na krk  v předvolebním diskursu a to tak, že sebrali SMERu ona potřebná procenta! A LEHKOVÁŽNĚ  by šlo konstatovat, že pravými vítězi jsou tihle dva -Demeš a Sebeledi a ti, co je sponzorují a stojí za nimi.Klíčové slovo je -LEHKOVÁŽNĚ! a kvůli lehkovážným soudům Kosa nevychází.

Nepochybně se  slaví v prezidentském paláci. Nepochybně slaví i pánové Demeš a Sebeledi.  Jenže na jejich místě bych žádnou  láhev s bublinkami vůbec neotvíral. Jestli moje úvaha správná, že Fica vlastně porazil Kotleba /a já samozřejmě věřím, že ano/, pak si Dmeš může  dát tohle své vítězství do náhrdelníku jiných podobných, kterými se chlubí! Mám na mysli barevné revoluce, revoluce arabského jara  a Majdan. Na tom všem prý participoval.  Barevné revoluce v postsovětských státech většinově skončily občanskými válkami a rozvratem státních struktur – viz Ukrajina a Gruzie a arabské jaro? Hroznými sektářskými válkami a a islámskými fanatiky, kteří vytvořili Islámský stát! Hrdá bilance! Jen co je pravda!  A jak s tím souvisí Slovensko?!Panu Demešovi a spol. se skutečně podařil jejich záměr – vytvořit nadkritickou masu nespokojenců s Ficem v jeho voličském elektorátu. Předvídám tedy pod Tatrami  snad ukrajinské poměry, včetně nějaké občanské  války?

Ne to ne!  Ale z rekapitulace výsledků, kterou jsem vám předložil, je naprosto jasné, že  jejich úspěch

-vytvořil na Slovensku krajně nestabilní situaci, kde bude obrovsky obtížné sestavit vůbec vládu

-že pokud ta vláda vznikne, bude nesmírně slabá. Čeká ji každodenní boj o udržení existence. A přání Janka Zvolena a desítek tisíc dalších  na tom vůbec nic nezmění.

-Jediný, kdo z nastalé situace bude určitě do budoucna  politicky profitovat, Marian Kotleba. Nikdo ho nebude chtít, nikdo se  s ním nebude bavit.  Bude těžce ostarkizován. Což je v době slabých vlád dokonalý politický jack pot. Prohnilý SMER a zloduch Fico bude nahrazen houfem  věčně se hádajících  straniček, z nichž každá si bude chtít urvat co nejvíce. Že by pod jejich bačováním na Slovensku skončila  nebo aspoň byla omezena korupce? Že by se zlepšilo školství a zdravotnictví? že by skončilo rodinkaření a malé velké  domů? Tak tomu snad nevěří ani pánové Demeš se   Sebelédim!
Pro učitele a zdravotníky, kteří si od eventuální nové vlády Sulíka  spol. slibují eventuální vyšší mzdy mám špatnou zprávu – ve  státním rozpočtu na to nejsou peníze. Už proto ne, že  ten rozpočet nemá kde brát. Situace  bude totiž asi stejná jako u nás v Čechách. Kde vlád a, když sestavuje nový rozpočet, ví dopředu , že vlastně jedná nanejvýš o 20% z jeho celkové částky. Zbytek – tedy 80% jsou tzv. mandatorní výdaje, které stát prostě zaplatit musí a tedy vláda na to nemá vliv. To jsou důchody a další závazky státu ze zákona a staré přijaté platební povinnosti!

Aby stát mohl jít nad těch marginálních 20% , musel by některé z mandatorních výdajů zrušit nebo omezit – například zkrátit nebo zmrazit důchody či platy státních zaměstnanců nebo – nebo zvednout daně!  A přidat učitelům například na úkor lidí z finančních úřadů? Nemožné. A podobně reálné je s premierem Sulíkem a jeho liberální pravicovostí zvednutí daní!!! Ano nějaké drobné jsou možné. Ale větší zvýšení platů nebude možné.

 Pokud opravdu vznikne nějaká slabá , navíc hádající se vláda,  jaká reakce  slovenského voliče asi bude následovat? Fico jej zklamal, zklame ho velmi pravděpodobně i další pravicový slepenec. Nespokojenců bude nejspíš jen a jen přibývat!!! Kdo že se příště stane hlavní nadějí zklamaných a nespokojených? Schválně pane Demeši a Sebeledi?

Já bych si docela vsadil na Mariana Kotlebu! Tomu bude stačit, když v parlamentu sem tam vystoupí s plamenným projevem, kdy shrne všechny prohřešky  a pochybení a bude všechny a všechno kritizovat  a následně před dalšími volbami použije přesně  ty zbraně, které jste mu nyní ukázali vy – v pravý čas vytáhne  na světlo kauzy a zorganizuje nějaké ty pochody nespokojených.  Jinak může točit mlejnek! Kdo s čím zachází, tím také schází, jak známo.

Momentálně tedy duo Demeš -Sebeledi a jejich sponzoři slaví úspěch. Znemožnili Ficovi vyhrát! Ovšem z politického podsvětí si tím pádem vyčarovali Kotlebu a už ho zpět nevrátí. A k  tomu naprosto chaotickou politickou scénu na Slovensku! Gratuluji jim oběma, jakož i deníkům SME a N a dalším, kteří tohle všechno financovali!

Přiznávám, že  kdyby nebylo migrační krize, nijak zvlášť by mne konečný volební rezult na Slovensku nerozhodil. Slovenský volič takto rozhodl a já to mohu jen vzít na vědomí.  Jenže máme tu migrační tsunami. Hrozí povinné kvóty. A to akutně. Merkelová a další podobní  se jich rozhodně nevzdali. Slovensko bude za 4 měsíce předsednickou zemí EU.  A Ficovo Slovensko bylo jedním z nemnoha tvrdých a důsledných oponentů. Fronta V4 dostala zásadní trhlinu.  Pokud tohle bylo cílem celé té Demešosko -Sebelediovské hry, pak vyšla dokonale!!! Dosavadní vláda už vlastně nemá  žádný mandát za naše východní sousedy cokoli vyjednávat – nebude li se rýsovat naprosto reálná možnost, že Robert Fico opravdu znovu nějakou vládu sestaví.  Protificovská fronta bude zahleděna do svých problémů a nutně bude muset být tzv. proevropská.    Co z toho vychází pro dosud celkem kompaktní a konsekventní jednotku jménem V4? A vůbec nepochybuji, že slovenský konečný rezult s  velkým ulehčením a úsměvem zaznamenali už i v Berlíně. Či lépe – hlavně v Berlíně. Tohle je pro Merkelovou dar z nebes.

Bude to komunikováno tak, že Slovensko odmítlo Ficovu antiimigrační politiku. Zejména pro německou veřejnost.Už tohle je terno samo o sobě!  Ačkoli to není pravda. Protože  většinu v parlamentu by složily naopak strany, vystupující nekompromisně  proti migraci. A jak říkají, příslovečnou kapkou vermutu do dobrého koktejlu je fakt, že aby vznikla antificovská vláda, bude se muset její součástí stát i Slovenská národní strana. Ostatně  – její šéf už se k téhle variantě přihlásil, když mediím sdělil, že není vázán se SMEREM… Bez ní to nepůjde! Další variantou, jak už napsáno – je možnost, že si Sulík a spol, v rámci boje proti ficovské korupci někde NAKOUPÍ nejméně 4 poslance!!! Takže místo   koalice  6 stran by vlastně vznikl neřiditelný hybrid DEVÍTI subjektů, protože  každý koupený poslanec se bude chovat naprosto autonomně jako nezávislá politická strana. Bude znát fatální cenu svého hlasu.

Tudíž mi nezbývá než konstatovat, že naprosto respektuji hlas slovenského voliče. Takhle to chtěl a výsledek platí.  Podle mne si zvolil chaos a zmatek. Ale důsledky té volby ponese převážně on. Nebýt  té zatracené migrační tsunami, konstatoval  bych a dodávám, že s velkou lítostí, protože Slovensku nepřeji vůbec nic špatného, že po právu ponese důsledky té volby. Ovšem v celoevropské realitě ty důsledky jeho volby s ním budeme sdílet my všichni v celé EU.

Jako spešl bonus zde máme pravděpodobnost, že příštím nejsilnějším slovenským subjektem, za nějaké tři – čtyři roky bude Kotleba   spol. pro ty čtenáře  ze Slovenska, kteří nyní zajásali mám další mizernou zprávu – že Marianu Kotlebovi do vlády nepomůže, žádný volební výsledek, jestliže nepřekročí kvorum  76 poslaneckých mandátů. V dohledné době NIKDY. Pro pány a Demeše  a Sebelédiho mám doublespešl zprávu- vytvořili scénář a  a připravili terén pro  to, aby Marián Kotleba někdy v těch 76 a více mandátů získal.  Podobní politici-vůdci se totiž rodí z chaosu, když selže demokracie. Mariana Kotlebu jste vytvořili vy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.