Přechytračení koňští handlíři….. aneb proč nemohou fungovat jezevcovy recepty.


vtip uvnitř nakreslil ZB

Tak nějak se dají shrnout zatím známé výsledky poloskončeného summitu s Tureckem ohledně opatření k zastavení migrantské vlny…

Tvrdohlavý Turek, řečeno s Julesem Vernem, si zase jednou dokonale vychutnal přechytralé koňské handlíře s plnou parádou!!!!  Být Turkem, byl bych pyšný na svého premiera a prezidenta! Bez debat a jakékoli ironie. Turkem nejsem.  takže  zvažuji to, s čím se Evropa z těch jednání vrací. Blance vypadá takto:

-Turecko se postará o omezení migrace

-Turecko bude přebírat z Řecka VŠECHNY migranty, bez ohledu na zemi původu

Tedy první dva body jsou evropský sen!!! Balkánská migrační trasa by měla končit, Schengen zachován, Řecko zbaveno migračního náporu, který nemůže ustát. Volá někdo hurá? Aleluja? Sláva pašákům?  Jak by se slušelo a patřilo po takovémhle výsledku?

Nějak nic neslyším!  Naprosto nic. Jednak asi proto, že už asi  víte, co že  se dohodlo dále a ti , co to ještě neznají už mají natolik zkušeností s evropskou věrchuškou a zejména lídry Německa, Francie a podobnými, že  prostě správně  předpokládají, že zprávy jsou vždycky dvě – dobrá a špatná a ta druhá , že bude nyní naservírována. Mají pravdu. Takže dáme ten zbytek. Aby to bylo komplet!

Výše uvedené dobré zprávy si Turecko chce nechat zaplatit /doslova a do písmene/ následujícími požadavky:

 • kromě slíbených tří miliard eur na uprchlíky  / ty mimochodem požaduje vyplatit rychle, snad během týdne nebo max. do konce měsíce/ požaduje další tři miliardy.
 • výrazné urychlení zrušení cestovních víz pro občany Turecka při cestách do EU
 • okamžité otevření dalších přístupových kapitol ohledně vstupu Turecka do EU
 • za každého občana Sýrie /aspoň doufám, že se tento bod týká jen syrských občanů/, odebraného z Řecka zpět bude muset EU převzít jednoho syrského migranta oficiálně a dobrovolně z  uprchlických táborů na tureckém území

Tolik oficiální a deklarované body tureckého návrhu. Vedle toho jsou body neprojednávané, ale stejně závažné a které nutně musí být součástí dohody, jinak s Ankarou žádný kšeft nebude. Nedělám si nárok na to, že vidím všechny, ale rozhodně mezi ně patří

 • volná ruka pro Turecko v zacházení s domácí opozicí -viz poslední zátahy proti vlivným opozičním novinám
 • generální pardon a plné porozumění pro  Turecko ohledně kurdské otázky a to nejen v rámci tureckého kurdského etnika, ale nejspíš ta koncese bude platit i pro emancipační snahy iráckých a syrských Kurdů
 • evropská podpora pro prosazování tureckých zájmů v Sýrii a  při konfrontačním kurzu s Ruskem

Na tyhle součásti/nesoučásti  handlu mezi EU a Tureckem bych si klidně vsadil a dost. Ostatně – není to riskantní sázka, protože ty první dva body veřejně komunikují například německé zdroje. A ten třetí se dá snadno dovodit. například z toho, jak ve své rétorice v poslední době, vůči Rusku, otočil například takový tvaroh Hollande!

Ale vraťme se k jednání EU s Tureckem.  Ve většině západních medií konstatují, že

-se jedná o průlom v jednáních

-že Turci dokonale vrcholné státníky zaskočili, protože se svým návrhem přišli zcela nečekaně

-že se  jim podařilo míč zcela nečekaně přepinknout na stranu hřiště EU

Tyhle poznámky nejsou tak docela od věci. Viděl jsem na německé ARD v jedné nedělní prestižní talkshow rakouského ministra zahraničí Kurze. A podle toho, jak mluvil, tak to vypadá, že o novém tureckém návrhu neměl ani tušení. A to byla prosím neděle večer a jednání s Turky bylo v úterý!!!! K té talkshow se ještě podrobněji vrátím. Protože je ilustrativní. Ale nejen proto.  Kladu si otázku – jak je možné, že  Turci zaskočili 27 špičkových evropských státníků?  Zejména tehdy, když předjednávání s nimi vedla Merkelová osobně a její nejbližší poradci!  To opravdu ani německá kancléřka neměla , do poslední chvíle, než to Davotoglu při summitu rozbalil, sebemenší tušení? Nebo to věděla?

V prvém případě z ní Turci udělali naprostého mamlase. V tom druhém sehrála se zbytkem Evropy velmi cynické divadélko a za hlupáky poslala kompletně představitele všech ostatních členských zemí EU.

Výsledkem je  to, co být nutně rezultátem v takovéhle situaci muselo –  žádný závěrečný dokument se prostě neschválil a bude nový summit za deset dnů!!!! Jo, do baráku se hrne voda proudem a my se sejdeme za deset dnů, abychom to pořešili….

Některé členské státy prostě nebyly schopny zaujmout stanovisko. Jakkoli ty první dva  dobré závěry, týkající se stopnutí migrace o odebírání těch, co do Řecka už pronikli nebo proniknou, zpět do Turecka, je pro všechny naprosto žádoucím cílem.

Už proto, že to je způsobem, kdy si nikdo z evropských politikářů nezašpiní ruce užitím legální síly a nebude lynčován sdělovacími prostředky a tzv. gutmeschi / sluníčkáři/  za brutální přístup k trpícím. Ideální řešení. Tohle je přesně to, co potřebuje Merkelová, holandský premier Rutte, Hollande, předsedové vlád skandinávských zemí, rakouský  kancléř Faymann…. Ideální řešení pro ně! Ale speciálně pro Merkelovou. Ta má o nadcházejícím víkendu troje zemské volby /omlouvám se za chybu, které jsem se v jejich termínování dopustil a posunul je o týden kupředu/ a tu dohodu potřebuje jako sůl, aby v Německu zase vypadala jako Angela, co všechno zmákne. Viz výsledky komunálních voleb v Hessensku, které skutečně proběhly minulou neděli. A kde, k velkému a nelíčenému zděšení,  protimigrantská AfD dostala přes 13% hlasů.  Pro mne  naprosto neuspokojivý výsledek, stejně jako pro všechny ostatní politické strany v Německu a pro německá media. Jenže každý tu neuspokojivost vidíme úplně opačně. Já bych čekal, že německý volič  to dá etablovaným stranám „sežrat“ daleko více. Nejméně z nějakých 20%, aby s ekonečně v Německu  zdravý rozum nemusel skrývat v ilegalitě. Ale  politici i sdělovadla jsou doslova zděšeni z těch 13% a že AfD je  náhle na hessenských radnicích  TŘETI nejsilnější partají. Tedy silnější než tradiční zelení  a FDP  o Die Linke nemluvě. A všichni demonstrativně ukázali, jak se AfD štítí!!!! Místo toho, aby si položili otázku, co dělají špatně…

Představuji si, že Merkelová tu dohodu s Turkem mít do příštího víkendu mít nebude a bude známo, že ta dohoda nemusí být vůbec. To by teprve pak byl tanec…

Ale co takhle prozkoumat ten turecký návrh ještě jednou?

Tohle je přece žádoucí výsledek, který chceme nakonec všichni:

-Turecko se postará o omezení migrace

-Turecko bude přebírat z Řecka VŠECHNY migranty, bez ohledu na zemi původu

To je bez debat. Ale máme za to zaplatit všichni tímhle:

 • kromě slíbených tří miliard eur na uprchlíky  / ty mimochodem požaduje vyplatit rychle, snad během týdne nebo max. do konce měsíce/ požaduje další tři miliardy.
 • výrazné urychlení zrušení cestovních víz pro občany Turecka při cestách do EU
 • okamžité otevření dalších přístupových kapitol ohledně vstupu Turecka do EU
 • za každého občana Sýrie /aspoň doufám, že se tento bod týká jen syrských občanů/, odebraného z Řecka zpět bude muset EU převzít jednoho syrského migranta oficiálně a dobrovolně z  uprchlických táborů na tureckém území

Je to hodně nebo málo? No vezměme to bod po bodu a uvidíme.

Už při probíhajících jednáních, prosákl požadavek Ankary na další významné zvýšení peněz… Nechápu, že to někoho mohlo zaskočit. Přesně tenhle průběh požadavků z turecké strany jsem předvídal, jakmile byla oznámena před časem /asi půl roku zpět/ ta první dohoda o těch 3 miliardách euro! Nechápu, že se dnes někdo diví. Že to zní z turecké strany jako vydírání a dokonce jsem četl i srovnání s kapitulací v Mnichově…. A kdo z  nás by v pozici Turků jednal jinak? Potřebuje Evropa součinnost Turků nebo naopak?    Ukázala Evropa  slabost vůči Británii ohledně jejích požadavků?  A to Britové ani náhodou neměli tak silnou vyjednávací pozici!  Ale ani kdyby tohoto všeho nebylo – v  tureckých utečeneckých táborech je, podle údajů OSN, asi 2,5 milionu uprchlíků. Nebudeme troškařit a počítejme rovnou s miliony třemi. Abych mohl snáze provést jednoduchý výpočet:

3 000 000 migrantů za 3 000 000 000 eur…  To je náklad pro EU  1000 za rok na migranta…. Zatím veškeré náklady  s utečenci neslo /převážně/ Turecko….. Takže nyní říká – my chceme na hlavu 2 000 Eur. Tohle, jestliže to bude konečná částka, mi nepřijde zas  až tak nefér, pokud vůbec. Zkuste si v pozici Turků představit nás… Klíčové slovo je – pokud ta suma bude konečná.  A slova o solidárním celoevropském řešení mají pro mne mít aspoň nějaký význam, tak pak tady a v tomhle!

Jenže už jsem zavadil i o informace, že se některé  státy zle kroutí…. Na kasu jsou všichni zatraceně citliví… Viz to, že Turci tlačí na vyplácení původní tranše!

Takže  s těmi penězi navíc  nemám zas  až tak velký problém.  Evropa potřebuje rychlé řešení. A to má svůj náklad i svou cenu. Ať si Zeman bude zcela účelově s českým příspěvkem do toho společného fondu žonglovat sebevíce a poštvávat lidi proti vládě  tím, že utratíme na migranty o 800 milionů navíc. Jako,že bude, protože  vládě potřebuje zas a zas nasazovat psí čumák. A rozhodně bych tady nemluvil o Mnichově! Jen o vydírání. Které bych provozoval taky, být Turkem. Konečně, proč by náklad yna migranty mělo platit jen Turecko?

O tom, zda máme  co do činění s celoevropským Mnichovem nebo ne, se rozhodne  v následujících požadavcích:

 • výrazné urychlení zrušení cestovních víz pro občany Turecka při cestách do EU
 • okamžité otevření dalších přístupových kapitol ohledně vstupu Turecka do EU

Tady jsem velmi zvědav, jak se rozhodne především Německo a Francie…. To, že se jednání o přistoupení Turecka do EU vlečou už skoro 40 let je francouzsko- německá vůle.  Stejně jako to, že Evropa nepotřebuje k cestám za Bospor vizum. Jen půl roku platný pas a naopak Turci se bez schengenského viza neobejdou. Francie a Německo prostě Turky v EU nechtěli. Už takhle mají Němci mimořádně silnou tureckou menšinu a Francouzi muslimskou. A obě země se nijak netajily obavami z toho, co by volné cestování Turků  nebo dokonce volný pohyb Turků v celé EU , jako členů společenství znamenalo! Proto obojí dlouhodobě blokovaly.

A nyní jim prostě Davotoglu dal nůž na krk a řekl -klasické – peníze nebo život! Vlastně peníze+bezvizový styk+členství v EU a kvaltem nebo váš politický život! A evropští, všemi mastmi mazaní politikářští koňstí handlíři jsou se svými triky v koncích!!!

Turecká vyjednávací strategie je přímo dokonalá. Technicky, obsahově i časově! Vědí, že Evropa je slabá, vědí, že v  západní Evropě existuje silná sluníčkářská mediální  a lidská lobby, vědí že současná generace politiků se neodváží sáhnout k legálnímu násilí při ostraze hranic, vědí, že  se v Evropě hroutí současný systém zavedených politických stran a vědí, že pokud by své, opravdu smrtelně vyděračské požadavky neuplatnili právě nyní, tak s Marií Le Pen, Wildersem, Orbánem  a dalšími podobnými už nepochodí.  Nemohu než pány Erdogana a Davutogla – obdivovat! To říkám zcela vážně. Umím ocenit skvělý výkon, když ho vidím!

Pokud Evropa na tyhle dva turecké požadavky kývne, spáchá stejnou sebevraždu jako když nechá volně přicházet migranty! Například proto, že Turecko  je zdaleka nejrychleji rostoucí populace. S údivem jsem nedávno zjistil, že v roce 1925 měla tahle země skoro stejně obyvatel jako tehdejší Československo. Dnes má téměř 80 milionů!!!! Otevření hranic pro Turky automaticky znamená jejich marš směr Evropa!

Bezvizový styk? Tak ten znamená naprosto volný a nekontrolovatelný pohyb Turků po Evropě. Turků? Vlastně každého, kdo bude vlastnit turecký pas. Což určitě není totéž!!!! Být tím příslovečným tureckým pašerákem, mnu si ruce blahem – vyměním shánění člunů, plovacích vest a lodních motorů za  opatřování  pasů. Jistě se dají koupit a kdo ho ode mne dostane, má jistotu, že se neutopí.  A že těch pasů bude o dost méně než boatpoeples? No zisk můžete udělat tím, že prodáváte Trabanty nebo Rolls Royce… těch Trabošů musíte ovšem prodat daleko a daleko více než těch Rollsů, abyste dosáhli trošku stejného vejvaru… takže lepší je prodávat tu noblesní káru. V daném případě ty pasy. Za hodně. Protože to bude tutovka.

Za sebe říkám, že být šéfem německé nebo francouzské vlády, tak na tohle prostě nejdu!!! Ne, ne a zase ne!

 Tu výměnu Syřan nelegál za Syřana z uprchlického tábora bych momentálně  moc neřešil. S  jednou  jedinou výjimkou – a tou bude tlak Merkelové a spol. na  prosazení automatických kvót  – minimálně na přerozdělování těch z tohohle čenže! Sobotka s Ficem už se ozvali a po právu, že NE!  Jenže budou tvrdě dušeni. Opět uslyšíme cosi o solidaritě, nevděčných příjemcích dotací a podobně. Jenže nic není tak, jak nám to budou prodávat. O přerozdělování těch, co si Evropa bude brát výměnou z Turecka opravdu nejde. Pokud vše bude fungovat , jak má, bude jich minimum, které zvládnem. Problém je v tom, že Turci mohou kdykoli migranty do Evropy zase nekontrolovatelně pouštět! Když se jim něco nebude líbit.A pak je to klasická vražedná bianco směnka. Merkelové by mělo být připomenuto, že slíbila, že přijme všechny syrské migranty a to bez omezení počtu. Takže není důvod ke kvótám. Zejména, když jich bude tak málo, jak se bude právě ona snažit vnutit  nám. Do 17.3. čeká Evropu opravdu hektický čas. Plný zákulisních jednání, tahanic a dost drsných handlů. A politického násilí.

Celkově viděno – obdivuji turecké vyjednavače – ze svého hlediska mají naprostou pravdu a hrají to správně. Přesto -Evropa by, ve  svém nejniternějším zájmu, měla říci tvrdé a jasné NE! Z důvodů, které jsem popsal výše. Prostě bezvizový vstup lidí s tureckými pasy do Evropy by pro mne byl červenou linií, za kterou to nejde. Totéž s přijetím Turecka do EU. Obojí je pokračování migrační tsunami jinými prostředky. A nejen to. Stejně nepřijatelné se mi jeví i ty nepsané, ale zcela jasně definované  a stejně nekompromisní turecké požadavky. I ty zopakuji:

 • volná ruka pro Turecko v zacházení s domácí opozicí -viz poslední zátahy proti vlivným opozičním novinám
 • generální pardon a plné porozumění pro  Turecko ohledně kurdské otázky a to nejen v rámci tureckého kurdského etnika, ale nejspíš ta koncese bude platit i pro emancipační snahy iráckých a syrských Kurdů
 • evropská podpora pro prosazování tureckých zájmů v Sýrii a  při konfrontačním kurzu a Ruskem

Vážně ještě bude mít Evropa a členové EU nějaký morální gebír někoho školit z lidskoprávní agendy, pokud bude akceptovat vnitropolitická opatření turecké vlády vůči tisku nebo politiku proti Kurdům? Nejde o Turky. I zde mi politika jejich současných vládců přijde logická, dělají to, co jim ostatní dovolí. A dovolí jim to,  za co Lukašenka sankcionovali… Bez mrknuté oka. To není chyba Erdogana.  To je průšvih těch co lžou sobě i nám. V politických funkcích a mediálním světě.

A podpora Turecka vůči Rusku? Ta bude muset být. Nebo nebude dohoda o migrantech. Takže svět se zase ocitne o něco blíž Velké válce!

Z všech těchto důvodů bych na tenhle turecký návrh prostě nešel. Kdybych si ale měl vsadit, pak  si troufnu předjímat, že bude přijat a tvrdě protlačen proti vůli těch, co se postaví na odpor. Merkelová má před volbami a hraje o karieru. A ostatní tzv. zavedení politici vlastně také. ONI POTŘEBUJÍ SPLÁCHNOUT MIGRAČNÍ PROBLÉM HNED! Stůj co stůj!

Nepochybně někdo může namítnout – a to nevidí ta jednoduchá řešení  o kterých na Kose dnes píše  v druhém článku jezevec?! Vždyť je to tak jednoduché a logické….

Jednoduché a logické.. Hmm.  Jednoduché a logické neznamená, že také prosaditelné.

Na začátku tohoto článku jsem se zmínil o Talkshow ARD, kde vystupoval jednak rakouský ministr zahraničí Kurz a také slovenský Richard Sulík. A to hned bezprostředně po slovenských volbách.

Ten pořad mi nalinkovala jedna z čtenářek a v  archivu ARD je  zde:

http://www.ardmediathek.de/tv/Anne-Will/Fl%C3%BCchtlingsdrama-vor-dem-Gipfel-Ist-Eu/Das-Erste/Video?bcastId=328454&documentId=33947370

Radím každému z vás  abyste si to video, alespoň na přeskáčku a zběžně pustili. Znalost němčiny vítána, ale není rozhodující.

Obsazení lidí ve studiu je následující, moderátorka, poslankyně Bundestagu za Zelené, poslankyně Bundestagu ta postkomunistickou Die Linke /to je ta mladší a hubenější/, německá ministr spravedlnosti /ten v brýlích/, rakouský ministr zahraničí Kurz ten mladík/ a Richard Sulík – ten zarostlý se zavázanou rukou.

Fakt nemusíte  rozumět ani slovo a přece všechno pochopíte. Stačí jen sledovat odezvy přítomného publika. Kdy nadšeně  tleská, kdy buď mlčí nebo nesouhlasně mručí….

Tleská tehdy, když německý ministr spravedlnosti Maas nekorektně školí z lidskoprávní agendy Rakušana, nesouhlasí, když ten odůvodňuje uzavření makedonské hranice,  exploduje nadšením když poslankyně za zelené hekticky oznamuje, že je naší povinností přijmout každého uprchlíka, je blízko extázi, když na Sulíkovi naprosto realistické námitky ho nepřímo označí za nácka  xenofoba a  věčně se ho snaží ukřičet a skákat do řeči, když školí Rakušáka!!! Když totéž, jako ta zelená, říká postkomunistka, je  nadšení o něco menší, ale přesto dost značné. A je zcela symptomatické, že  Sulík šel na pomoc Rakušákovi, ale ten ho v tom nechal vykoupat samotného!!! Tolik ve zkratce. němčinářům doporučuji podobný poslech celého pořadu!!!

Takhle vypadá současná  německá politická realita. A nejspíš to obráží i rozložení nálad německé veřejnosti  – viz výsledek hessenských komunálních voleb!!!

Zkuste tedy proti Merkelové protlačit řešení, která s těmito náladami nekonvenují!!! Ty která předkládá jezevec.   Ona prostě ví, co chce, zatímvětšina, jejich voličů a voličů ostatních zavedených stran. Proto  jezevcova řešení jsou jen čirou fantasmagorií, jakkoli nanejvýš logickou. Proto bude s Tureckem opravdu uzavřen totální Mnichov. Proto vůbec k tomu jednání, pro Evropu tak potupnému, došlo. Protože bylo možno dosáhnout zásadní spolupráce Ankary i jinak a daleko levněji – vyhlášením obchodního embarga. Hospodářská výměna EU s Tureckem prý dosahuje 1/3 výměny zboží EU s USA…. Jak dlouho by Ankara mohla ustát hospodářský spor?  Turci  hrají svůj part skvěle! Obdivuji schopnost a rozhodnost jejich politiků! Ten nemá chybu!

A nakonec si dovolím dát naprosto geniální karikaturu dvorního kreslíře  Kosy ZB. Který, ačkoli chtěl karikovat něco jiného, vystihl vlastně  podstatu jednání EU -Turecko

vtip

A nyní ráno jsem objevil jednu další , naprosto výstižnou karikaturu ještě na Parlamentních listech…

vtip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka, ZB karikuje se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.