Německé zemské volby – „Wir schaffen das!“ dostalo obrovskou facku!


Přiznávám, že  už hodně dávno jsem si nesedal k počítači a  psaní nějakého komentáře pro Kosu  s takovým gustem jako včera v pozdním večeru. Ačkoli původní záměr byl  sledovat další díl Modrých stínů na ČT1. Ty si pustím dnes  z disku  a bude. Ale komentář o německé supervolební neděli nepočká!

Ještě musím hned na začátku přiznat, že  jsem váhal i nad titulkem půjčeným od Zemana – Jak jsem se  mýlil v politice…. Zatímco  on tenhle titulek pro svou knihu  použil tak, aby ukázal svou genialitu a duševní nedostatečnost jeho sociálně demokratických nástupců a tudíž jak je ta partaj bez něj zoufalá, já žádné podobné hrátky provozovat nebudu. A klidně přiznám, že mnou mnohokrát, před těmito volbami opakované heslo, že Merkelová je odsouzena k výhře, byla chybná úvaha. Konstatuji to poctivě, sám, bez nejmenší výmluvy a s velkou radostí!  Ačkoli… no počkejte si na samotný konec článku! Protože ono se docela snadno ještě může stát, že  nakonec uslyšíme o triumfu Mutti Merkel.  Ačkoli je  naprosto zřejmé, že  Politika Wir schaffen das! dostala opravdu tvrdý výprask. Jenže  politik je člověk, jehož největším kvalifikačním předpokladem pro výkon tohoto, dnes tak dehonestovaného povolání, je schopnost přesvědčit vás, že  slon umí skvěle létat a velmi často tak činí, ale jen když se lidé zrovna nedívají.

Ale vrátíme se k tématu – tedy k trojím německým zemským volbám  – Porýní Falci- Bádensku Wuertembersku a Sasku -Anhaltsku.

Všechno nejlépe poví grafy:

Porýní Falc

nrp

Bádensko Wuertembersko

nbw

Sasko Anhlatsko

nsa

Společným jmenovatelem výsledků těchto tří voleb je několik zásadních markantů:

1- jasným vítězem ve všech třech spolkových zemí je antipřistěhovalecká Alternativa pro Německo -AfD

2-Drtivě  poraženými, jsou všechny  tzv. demokratické strany, zastoupené v Bundestagu!

3- od totálního debaklu je zachránila pouze jedna jediná věc – že  v každé spolkové zemi, kde se volilo, dostal velký osobní bonus  vládnoucí zemský premier, který jednak své straně zachránil celkový výsledek a zabránil totální blamáži strany  na celoněmecké úrovni

4- vyjednávání o vládních koalicích bude mimořádně obtížné a v takovém Sasku -Anhaltsku je vlastně jen jediná možná a to ještě s minimální většinou.

5- že vůbec lze nějaké koalice jdou sestavit a dokonce  v Porýní Falci nebo Bádensku je možný výběr z více než jedné, umožnil návrat FDP do zemských parlamentů. Bez jejího výsledku to bylo jen o jedné jediné možnosti s těsnou většinou. Přesně jako v Sasku -Anhaltsku, kde žlutí do Landtagu nepronikli.. FDP jsou také vítězem těchto voleb.

Všechny ty body si rozebereme nyní v detailu. Protože  to za  to opravdu, z mého pohledu -stojí!

Začnu od Svobodných – tedy FDP, kteří jsou po AfD druhým vítězem ze včerejška. FDP byla vždycky označována za elitářskou partaj velkého kapitálu a mimořádně dobře  situovaných. Čemu vděčí za svoje v podstatě  zrtvýchvstání, protože v posledních německých parlamentních volbách těžce neuspěla,  nepřekonala 5% klausuli a zůstala mimo parlament?  Osobně soudím, že právě tahle porážka jí včera zachránila život. CDU/CSU  potřeboval opravdu jen pár   dalších poslaneckých mandátů, aby mohla sestavit vládu bez sociální demokracie, jak bylo jejím vytouženým cílem.  A vyhlédnutý partner byla právě FDP, která měla těch potřebných 10-15 mandátů dodat. Nedodala.  Kdyby ano, tak dnes už nejspíš tahle strana vůbec neexistovala.  Protože ve vládě s Merkelovou by, chtě nechtě, musela následovat její  Wilkommenskultur. FDP by nezbylo nic jiného, než opakovat po Mutti – Wir schaffen das! A  to by jí bylo včera spolehlivě zahubilo, protože by nikde nepřelezla  5%  a nejspíš s dramatickými dopady na celé Německo. Ta porážka Svobodných v celoněmeckých volbách se stala vlastně pro etablovanou  politickou scénu darem z nebes. A zejména pro Merkelovou!  Jak si ukážeme na úplný závěr článku.

FDP byla, svou parlamentní porážkou ušetřena papouškování po Merkelové , takže  její předseda Christian Lindner se mohl na předvolebních shromážděních i v mediích opakovaně veřejně vůči kancléřce  vymezit a do omrzení opakoval – ano musíme být zemí solidární, ale nikoli neomezeně a nikoli pro úplně každého. I naše solidarita musí mít nějaké rozumné  hranice. Není to doslovný výrok, jen parafráze.

Kupodivu – na rozdíl od AfD šéfa žlutých za tyto výroky media  nelynčovala. Nebyl označen za xenofoba,  ale přineslo mu to ve dvou, ze tří volebních zemích návrat  do parlamentu a   s pravděpodobností, hraničící s jistotou dokonce i do zemských vlád. A dokonce v Bádensku to budou právě Svobodní, kteří určí, kdo bude v téhle spolkové zemi vládnout, ačkoli tam Zelení dosáhli naprosto fenomenálního vítězství. Specielně  k sestavování vlády  v B-W se ještě na konci vrátím. Protože, no protože  se může ještě ještě ukázat, že  jsem se nemýlil a Merkelová je nakonec odsouzena k vítězství….

Když se podíváte na  ty tři grafiky , tak  vidíte zcela jasně, že  sestavování zemských vlád bude opravdu mimořádně obtížné. Na úrovni spolkových zemí bylo dosud zavedenou praxí, že vládla často jen jedna jediná strana /viz Bavorsko/ nebo koalice max. dvou partají. Dneska je jasné, že to s největší pravděpodobností, všude bude o modelu trojkoalic. Ačkoli jak P-F , tak B-W by šlo sestavit vládní většinu z obou nejsilnějších stran.

Nicméně  nevěřím tomu, že něco takové ani v Porýní ani v Badensku by mohlo nastat.  Protože dalším společným markantem těchto voleb je,  že  ten kdo byl v minulé zemské vládě na pozici slabšího partnera, za tohle „vládní přicmrndávání“ těžce  zaplatil . Viz obrovské a historické  ztráty  SPD v B-W, kde se  stala naprosto marginální a nevýznamnou a skončila 4.  Ztratila téměř polovinu hlasů z minulých voleb a výsledek zelených v P-F, kteří přišli dokonce o 2/3 voličů proti minulému výsledku a doslova počítají každý hlas, jestli se v zemském parlamentu udrží… Takže  si neumím představit, ve světle právě uvedeného, v Porýní koalu SPD -CDU, zejména když se lídryně Unie Kloecknerová osobně vymezovala  vůči tamní premierce a včerejší vítězce Dreyerové z SPD. A podobně  to je mezi Zelenými a CDU v  B-W.  Zde navíc má  CDU, ačkoli historicky vysoko prohrála, protože zde má vůbec nejhorší zemský výsledek všech dob a poprvé není v B-W  nejsilnější politickou stranou. Ale jak už napsáno – hrátkám o sestavení vlády právě zde  budu věnovat speciální pozornost nakonec, protože  volební matematika dovoluje opravdové čáry – máry a, takže nakonec opravdu i ten ten slon může umět létat… Ale ještě si počkejte!

Ale  předchozí úvahou jsme se vlastně dostali už ke společnému markantu, který je popsán pod bodem 3- výsledek svým stranám zachránili úřadující zemští premieři, díky osobnímu bonusu od voličů a  vlastně své  strany zachránili od totální blamáže na celoněmecké úrovni.

Přesně tohle byl ten fakt, který jsem dostatečně ve svých prognozách nezohlednil, když jsem rigorozně  tvrdíc, že Merkelová včera měla být odsouzena k vítězství!  Ačkoli jsem v pátek na Slobodném vysielači dokázal konstatovat, že   pozice šéfa zemské vlády v B-W za Zelené – Winfrieda Kretschmanna je natolik silná a ojedinělá, že  z celoněměckého hlediska je to momentálně jediný politik, který by byl schopen ji porazit. Kdyby ovšem nebyl zelený. Je to pán v letech. Je  jen o rok a něco starší než já, ale je to formát  a má obrovské charisma.

Takže nejen že se stal minule prvním zeleným, který přivedl zelené do zemské vlády hlavním vchodem, tentokrát ještě to zvýraznil faktem, že poprvé ve své historii někde zelení zemské volby i vyhráli. Jeho skoro 33% nebetyčně kontrastuje se sotva  5% , které němečtí brčálové získali v dalších dvou zemích… To rozhodně není o zelené politice, jak do televize hřímali oba   spolupředsedové  téhle partaje a dostávali z jeho výsledku doslova orgasmus, tohle je jen a jen o borci jménem Winfried Kretschmann!  Nebýt jeho, tak to i v B-W dopadlo jako jinde a zelení se stali totálně   marginálními. Když už jsme u zelených, velmi bych si přál, aby se nakonec nedostali do parlamentu v Erfurtu!!! Ne proto, že jsou zelení. Ale proto, že jen jejich pár hlasů umožnuje  vytvořit v S-A koalici  CDU+SPD+Z. S minimální potřebnou většinou. Kdyby vypadli, pak mandáty CDU a SPD  by asi už vládu nesložily.  A aby mohl  vůbec někdo vládnout, musel by si říci o hlasy u postkomunistů z Die Linke nebo u AfD…… Což jsou partaje, se kterými „hoši, co spolu mluví“, zásadně – nemluví!!!   A moc by mne zajímalo, kdo by pro ně byl menším zlem. U koho by pokorně  zašoupali nohama…

Přesně  totéž, co o Kretsmannovi, se dá říci  o ministerské předsedkyni Malu Dreyerové z P-F!   Ta  doslova a do písmene TENTOKRAT  zachránila soc dem!  Stačí se  podívat na neuvěřitelné porážky socialistů ve  zbylých dvou zemích!! Oni už tam nejsou tzv. Volkspartai – tedy politickou stranou s velkou  voličskou základnou, ale jen  nevýznamnou straničkou, která musí být ráda, když ji někdo pozve vůbec do nějaké koalice. Jinak totiž  partaj s ziskem kolem 10%  nebo těsně nad 10 nazvat nelze!!!

Věřte, že  mne tohle  konstatování osobně mimořádně bolí. Politicky vyznávám  tradiční soc dem hodnoty. A němečtí socialisté pro mne vždycky byli tím vzorem, kde bych byl rád viděl etablovanou i sociální demokracii českou.  Jenže s odchodem Gerharda Schroedera je v téhle partaji všechno úplně jinak. Dnes je ovládána lidmi jako vicekancléř Siegmar Gabriel nebo  předseda Europarlamentu Martin Schulz. Což je tragedie! O naprostých politických zoufalcích za nimi  /snad mimo ministra zahraničí Steinmeiera/ ani nemluvě.  Ti snad mají natrvalo   zdravý rozum úplně zakázaný!!!!

Protože   ohledně migrační tsunami jim nebyla ani rozpažená náruč  a Mutti Merkel a její  „Wir schaffen das“ dost!!! On jí ještě kritizovali,  že je málo vstřícná!!! Co  kritizovali – kritizují stále!!!  Takže viděno z celoněmeckého hlediska jim to voliči fakt drsně spočítali!!!  SPD má, až na Porýní   MENĚ hlasů než  AfD!!!!  A to měl  v televizní diskusi nad výsledky jeden její  diskutující bafunář  tu drzost, že označil AfD za nelegitimní!!!!! Nebýt Malu Dreyerové, byli by dostali nejspíš nějakých 10-12% dostali i zde a celé vedení strany mohlo spáchat kolektivní harakiri. Pokud by mělo nějakou čest. Vlastně – kdyby mělo nějakou čest, učiní tak stejně! Protože to na seppuku je! Jenže oni vykřikují jaký senzační výsledek udělala Dreyerová a jak skvělé je to vítězství. Zbylé dva výsledky jako by pro ně vůbec neexistovaly. Ačkoli lídryně kandidátky v S-A byla evidentně na pokraji nervového zhroucení…. Na rozdíl, od předsedy strany, generální sekretářky a houfu přikyvujících spolkových ministryn a ministrů…. Ti měli evidentně pohodu.

A stejnou roli zachránce sehrál pro Merkelovou  a její partaj  i současný a  budoucí šéf zemské vlády  v Sasku -Anhaltsku – Reiner  Haseloff. Nejen,  že jako jediný celkově zvítězil, ale dokonce ztratil minimálně! Ačkoli pro něj musí být mimořádně trpké, že má o bídných 5% více než nějaká AfD…… Prostě on , stejně jako zbylí dva premierští kolegové získal tzv. premierský bonus  v podobě hlasů voličů, kteří  volili nějakou minimální jistotu. podle hesla – táto, dáme mu to, protože  u toho aspon víme, na čem jsme….

Přesto je zřejmé, že  Merkelová a její CDU ostudně prohrála.  A vítězem je zkrátka  a jednoduše  AfD-viz bod jedna společných markantů  těchto voleb!

Ale než pojednám AfD musím se zmínit ještě o posledním těžce poraženém- postkomunistické Die Linke, která je také v parlamentu.  Ta dostala také mimořádně těžkou nakládačku!   V obou západních spolkových zemích chtěla konečně proniknout do zemských parlamentů, v S-A si dělala naděje, že bude dokonce, v koalici s SPD dokonce stranou vládní….. A neuspěla nikde. Naopak zaznamenala, zejména  na východě, těžké ztráty. Nedivím se tomu, Die Linke byla stranou protestních voličů. Nikoho jiného. A jestliže  jsem o SPD a Zelených psal, že  jim byla náruč Mutti Merkel pro uprchlíky nedostatečně otevřená, tak pro Die Linke to platilo a platí dvojnásob!!! Ti  se v migrantech přímo viděli. Výsledek se dostavil.

Bylo opravdu mimořádně zajímavé vykrucování se zástupců všech  poražených stran před televizními kamerami! To bylo nad většinu filmových komedií a televizních show. Totálně poražení soc dem a zelení exhibovali na výsledku v zemi, kde si zachránili kůži a nic jiného jako by neexistovalo. CDU ta svůj debakl odrážela poukazem na to, že  ani v Porýní ani v Badensku nebude možno  sestavit znovu vládní koalice  SPD- Zelení a to prý bylo cílem unionistického snažení! Ale holt drobná chybička celkových výsledků   se  vloudila… ale jen drobná a bagatelní, ale hlavně že jsme překazili ty vlády socanů a brčálů…. Zkrátka  CDU je  v pozici, člověka, kterému hoří barák, ale on je spokojen s tím, že u sousedů hoří také….

Nestačil jsem zírat…  Zcela mne ale  konsternovaly dotazy televizních moderátorů povolebních diskusí  právě na CDU  a její představitele- ve smyslu nejdou prohry  vaší strany  a neúspěch vašich volebních lídrů v P-F a B-W , že se  distancovali od migrační politiky kancléřky Merkelové  – viz postoje  Julie  Kloecknerové a bádenského Wolfa, protože uspěli Kretschmann a Dreyerová, kteří Merkelovou svými postoji tiše podporovali, ačkoli byli z jiných stran!!!

Hloupost  téhle kvalifikace výsledků je pro mne sotva uvěřitelná!!! Protože je nesmyslná. Od politických komentátorů pak sotva uvěřitelná.

Protože vůči Merkelové se vymezoval také saský Haseloff a přesto zůstane  dál šéfem v Erfurtu!!!

A úspěšná socialistická premierka Dreyrová  ostatně konstatovala  v debatě, že ještě před třemi týdny výrazně zaostávala  za Kloecknerovou v průzkumech velmi zřetelně. A že se jí povedl endspurt – tedy spurt na cílové pásce.. Jenže proč se povedl?  Protože   Kloecknerová se do té doby výrazně vymezovala  proti migrační politice kancléřky. Navrhla svůj vlastní plán opatření, který nesměl být nazván plánem B, ale byl opatrně pár dní podáván jako plán A2, protože kancléřka přece dělá úplně všechno správně  a nejsprávněji a tudíž její plán A  nikdy nemůže selhat, aby byl potřeba nějaký béčkový scénář, ale  malé drobné doplnění na  A2? Tak to možná.. no vlastně  – Merkelová to smetla  se stolu  a Kloecknerová, stejně jako Wolf  ve Stuttgartu, srazili  nakonec kufry a  museli ji přijmout  na předvolebních mítincích. A výsledkem byly – velmi bolavé porážky! Kdyby byla Kloecknerová zůstala u svého původního kurzu, dovolím si tvrdit , že by byla nakonec vyhrála. A mám pro to i důkaz- v konci článku najdete  grafiku, která popisuje, odkud přišli voliči AfD…  A ta hovoří více než výmluvně.

Ale  televizní moderátoři mají jasno – kdyby Kloecknerová a Wolf drželi linii své Mutti tak.. No a věrně to po nich odpapouškoval ve zprávách ČT, před půlnocí, německý zpravodaj  České televize  Václav Černý…

Mainstrem se opravdu nikdy nepoučí! Ani po lekci od voličů!!! Mutti měla  recht a ti, kteří zapochybovali, tak….  Tak jsou revizionisti a zrádci! Tohle já znám.

Jenže na rozdíl od nich jsem v debatě v  televizním studiu  nepřeslechl jednoho ze zemských šéfů CDU, bohužel nemám jeho jméno, který na podobný výpad reagoval jasně  a logicky, když hloupě se dotazujícímu se intervjůkovi odpověděl na tuhle otáku :

Nemáte pravdu. V Bavorsku Horst Seehofer  jde na daleko větší distanc od kancléřky a její migrační politiky a přesto tam, podle průzkumů má nad 50%  a AfD tam je daleko pod 10%!!!     

Jasná, stručná a přesná odpověd! Ano tady je jádro pudla!  Horst Seehofer  se  snažil něco proti migrační záplavě efektivně dělat. A volič to honoruje. Takže AfD nemá , zatím, šanci a  on sedí pevně v sedle. I přesto, že  je v Berlíně za páriu a otloukánka, kterého si podávají zbylé dvě vládní strany.  Jenže v Bavorsku, jestli se nestane něco hodně nečekaného, podobné volební výsledky, jaké jsme zažili ve včerejších volbách , nejsou možné. Tady si AfD žádný skalp nepřipíše. Protože  zde  na Wir schaffen das! Bavoráci  moc neslyší.

A propo – AfD. Popsal jsem všechno možné, ale o vlastním vítězi ani slovo…. A to musím napravit!  U Borise Koroniho, v naší společné relaci jsem konstatoval, že dostane více hlasů než udávají průzkumy, protože  v dnešním Německu není snadné  veřejně sdělit – dám hlas AfD!  Že pro její skutečné výsledky bude platit totéž, co pro KSČM  v ČR. Stalo se! Dokonale. Viz poslední předvolební průzkum z minulého čtvrtka pro všechny tři spolkové země:

Porýní -Falc

nrp7

Bádensko -Wuertembersko

nbw7

Sasko Anhlatsko

nsa7

není možné, aby se průzkumy, bez nějakého  širokého skandálu, tak drasticky změnily ve prospěch jedné jediné strany! Žádný se nekonal. voliči se prostě ze značného procenta  báli přiznat, koho budou volit!  Jediný možný závěr.

Ty televizní debaty, o kterých jsem psal, měly ještě jednu silnou toninu – lkaní nad tím, že  Německo ztratilo, volbou  xenofobní  AfD, podstatnou část svých demokratických vrstev a že se s tím jako něco a hodně rychle musí udělat! Nejsem příznivcem AfD a nejspíš  bych je ani včera nebyl volil. Nicméně říkat něco o ztrátě demokratických vrstev v situaci, kdy v zemských volbách  ve všech třech zemích zaznamenali rekordní účast voličů???

Porýní            70,4%

Bádensko       70,%

S-A                  64%

Co je demokratičtejšího než svobodné volby a mimořádně vysokou účastí?!

Pro volby tzv. druhého řádu  v ČR jsou to naprosto nedosažitelná čísla. Ostatně i v parlamentních si o nich můžeme nechat jen zdát. A není  to obvyklé ani u našich západních sousedů. Ve  všech spolkových zemích hlasovalo  o 10% více  lidí ve srovnání s minule! Jinými slovy – volič tentokráte CHTĚL hlasovat a HLASOVAL!  Měl k tomu mimořádný a zásadní důvod. Tím byla  jednoznačně migrantská problematika!!!!! A  to proto, že  prostě nebyl spokojen  s tím, jak ji „řeší“ zavedené strany a oznámil jim to. Skrze volební lístek!

A příjemci tohoto sdělení z  toho vyvodí to, že  se , k jejich zděšení zmenšila demokratická vrstva voličů!!! Tím, že  tato vrstva šla hlasovat!!! To by fakt jeden nevěřil!

AfD je prostě  protestní stranou. Není v Německu první  protestním seskupením. Na stejném základě vyrostli původně zelení. Totéž platí o Ossiespartai Die Linke.  Zelení jsou dnes už tzv salonfaehig. Prostě  jsou mezi „kluky, co spolu mluví“, i když leckdy jen málo a obtížně. Die Linke  jsou pariové s kterými se mluví, jen když je to naprosto nezbytně nutné. V SPD.  AfD čeká absolutní ostarkizace. Ovšem pokud budou ti zavedení konat jako dosud a  nevezmou si z výsledků poučení? Tak  dostanou další a horší  výprask. Protože počínání těch zavedených štve  masově voliče napříč politickým spektrem. Jak ukáže  následující grafika odkud AfD v Sasku -Anhaltsku přišli voliči:

DWO_IP_Wanderung_SachsAn.jpeg

Takže  38 000 k AFD odešlo z CDU/ jak jsem už upozornil výše/, 29 000 od  Die Linke, 21 000 od  socialistů,  52 000 od ostatních politických stran – většinově těch, které nebyly zastoupeny v Landestatagu. Ale zdaleka nejpočetnější skupinu tvoří  voliči, kteří dříve NEVOLILI!!!! Tentokráte jim to ale  stálo za to jít hlasovat!!!

A jinde to nevypadalo jinak

Bádensko -Wuertenmbersko

DWO_IP_Wanderung_BadenWu_1.jpeg

Porýní- Falc

DWO_IP_Wanderung_RheinlPf_1.jpeg

To votum je jasné!  A vrcholní politici zavedených partají voličům vzkázali, že  jsou xenofobní hlupáci a odpůrci demokracie!!!!

Místo toho, aby  začali zpytovat, co asi tak udělali špatně!!!  Protože nebýt osobního přínosů paní Dreyerové, Haseloffa a  hlavně Kretschmanna, bylo ještě daleko a  daleko hůř!  Ne,  vinni nejsou ti, co si nevidí na špičku nosu a krmí národ bludy o Willkommenskultur a  že Wir schaffen das!  Alébrž volič! Protože volil špatně!

Ještě jedna miniaturní pikanterie – při shánení grafik pro tenhle  článek, zkoumal jsem prvotně portály ARD, než jsem našel ty centralizované v jednom obrázku na FAZ.de

Stránky veřejnoprávní TV MDR byly mým původním zdrojem výsledku v Sasku-Anhaltsku. takže mezi prvotně staženou serií z téhle spolkové země mám i tenhle screenshot:

nsa5Vidíte  tu vyžlucenou část?

Ještě se někdo může  divit tomu,  že  s výjimkou CDU porazila  AfD právě tady na hlavu všechny ostatní?

Mainstream všeho druhu – politický i zpravodajský si už hodně dlouho představuje demokracii jako jeden velký rautový stůl. Z kterého si vybírá jen to, co mu zrovna pasuje  a chutná. všechno ostatní  je nedemokratické.  A  tohle  nemůže  vést k ničemu dobrému. Jestli v Německu rychle neprovedou zásadní sebereflexi politické elity i tvůrci veřejného mínění v médiích, tak se opravdu můžeme dočkat  obrození  hnědého nacionalismu. Zatím to na tu sebereflexi moc nevypadá. Jakkoli si jsem jistý, že to, co píši já, v  tamních stranických centrálách vědí také.  Jedna věc je vědět a  druhá něco změnit. Znamenalo by to totálně  otočit přístup k migraci  ze dne na den. Vzít AfD agendu. Ale to by současně znamenalo přiznat vlastní hloupost  a neodpovědnost.  A  to sotva Merkelová a  spol. učiní! Obávám se.

Protože  se ještě velmi snadno,  může ukázat, že Mutti Merkel  přeci jen byla odsouzena k vítězství a já měl tedy pravdu se svým chybným odhadem.  Konečně vám tu dvakrát naznačenou záhadu rozluštím a dokáži, že slon skutečně létá. Jen chtít.

Vrátím se ke grafice volebních výsledků v Bádensku:

Tam sice vyhrál senzačním způsobem zelený  Winfried Kretschmann

nbwa jako nesporný vítěz by měl  sestavovat vládu. Jenže propadl jeho  koaliční partner SPD a součet hlasů obou stran na vytvoření vlády nestačí. Zelení i tak mohou vytvořit  dvě jiné koalice . Tu první  s druhým v pořadí, aniž by potřebovali třetího – s CDU a ještě  trojkoalu se socialisty a  FDP.  Jenže …

Jenže ta  s CDU se nejspíš konat nebude. Protože  existuje i možnost vytvořit vládní většinu CDU +SPD+ FDP, kde by   CDU získala pozici  zemského premiera. A to je pro ni určitě  lákavější varianta  než být menším partnerem u zelených. Kretschmannovi nejspíš  nevyjde  ani pokus  tzv. koaliční semafor – tedy spojenectví s SPD a FDP. Protože udělal před volbami velkou chybu  Ostře a nesmiřitelně  se vymezil právě vůči žlutým, že  s nimi nikdy! A ti mu to nejspíš nyní s gustem vrátí, protože to bude právě FDP, která vlastně  vybere příštího bádenského ministerského předsedu  tím, že si zvolí hlavního partnera koalice, do které bude ochotna vstoupit!    A  ve studiu to více než zřetelně naznačil šéf zemské organizace  Svobodných. Jestliže  se tak stane a já tomu celkem věřím, pak Merkelová, ačkoli fakticky těžce prohrála, světu rychle oznámí, že vlastně  zvítězila na celé čáře. Protože nejen že  její strana udržela své vládnutí v Sasku- Anhaltsku, ale dokonce převzala vládu v další spolkové zemi, kde byla doposud v opozici!  A  že tedy voliči její politiku, včetně té migrantské OCENILI!!!

Ano Merkelová je odsouzena k vítězství….

Ale budu opravdu děsně rád, když se  s touhle předpovědí pletu!  To mi věřte!  Ale tohle je politika pur!  Je hodně po půlnoci na pondělí. Nejvyšší čas skončit. Klepu už pět hodin…

Další  velmi detailní rozbory v grafikách zde:

BW

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/landtagswahl-in-baden-wuerttemberg-2016-wie-die-gruenen-volkspartei-wurden-a-1081493.html

RP

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/landtagswahl-2016-wie-die-spd-rheinland-pfalz-verteidigt-a-1081495.html

SA

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/wahl-in-sachsen-anhalt-2016-wie-die-afd-punktete-a-1081497.html

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Takto-to-Merkelova-schytala-za-volby-Mimo-jine-i-od-kolegyne-z-vlastni-strany-426285

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.