Úschovny peněz


napsala Anita

Několikrát jsem se zmínila, že příchodem 19. hodiny servíruje se u nás večeře. Poslední dobou zdá se toto podávání jídla při sledování zpráv velkým životním hazardem. Můj muž ví, proč mě svým zvýrazněným „psst“ varuje před mými komenty na všechny ty neuvěřitelné hlavní zprávy dne. Vždycky jsem to přisuzovala, že tak činí pro svoji „mužskou nedoslýchavost“ (zvláště večer si už chce odpočnout od mých sedmitisíců slov, které za ten den musel vyslechnout, ano jsem průměrná žena a on průměrný muž). Vyvedl mě z omylu, když mi při zprávách na Nově minulý týden zaskočilo a začala jsem se dusit. Naštěstí pár herd do zad stačilo a na jeho připravovaný Heimlichův chvat nedošlo. Tak tady dám odkaz zprávy, která mě málem stála život a není pochyb, že by to nemohly být i kterékoliv jiné. http://tn.nova.cz/clanek/mate-penize-v-bance-mozna-vam-za-to-zacne-strhavat-urok.html

Uvedla jsem, že jsem průměrná žena a tudíž svůj mozek umím vytížit naplno. Nevím jestli účelně, ale jak se jedná o úroky to zbystřím jako legendární služební pes Brek hlídající v padesátých letech „železnou oponu“. Zvláště když jsme zrovna několik dní řešili, zdali bychom neměli nějak lépe zúročit naše finanční úspory – peníze v těchto časech tak trochu vrtkavých v jejich zhodnocení, vybrat či ještě ponechat naše penzijní připojištění a vrazit ho kam? Nikdy jsem netušila, že budeme řešit co s naspořenou částkou. Napadlo nás, že bychom mohli vybrat vše co máme a zainvestovat do nějakého pohodlného hezkého bytu. Začali jsme si vybírat z inzertních nabídek a potěšili se, že to není nejhorší nápad a má to své výhody, mohli bychom na stáří uvolnit domek pro děti a my si odpočinout zase trochu od té přírody a usadit se více do centra města, blíže k obchodům, lékařům a celkově do hemžení mezi lidi. Můžete si poťukávat po hlavě, ale na staří je rozumnější žít s dostupnější síti služeb a jít mezi lidi. Prostě nás začala ovládat myšlenka, že už zakrňujeme a ztrácíme se v domě a na zahradě a že každý den je stále dokola, tak nějak stejný.

Když jsme tak byli v té euforii, že si koupíme byt a vybírali a vybírali, tak opravdu o krcálek jedna plus jedna jsme nestáli, konečně jsme vyloučili lokality kam určitě nepůjdem a zbyly nám z té nekonečné nabídky dva pěkné byty. Přehodnotili jsme znovu finanční možnosti, naše důchody a zjistili, že půl melounu schází. Rozšafně si naplánovali, že si je půjčíme na hypotéku, vždyť průměr naších let nahlížející prizmatem kalouskonečasů jsme ještě úplní mladíci, omladili nás a nalili čerstvou krev a elán, při prodlužování doby odchodu do důchodu. Dlouho jsme se neradovali, zjistili jsme, že banky pohlíží na nás úplně jinak.

Pro ně jsme riziková skupina a nestačí, že mají záruku v bytě, do kterého vložíte dvě třetiny svých úspor, potřebují ještě ručitele a to docela solventního. Dovedu pochopit, že nemovitosti na hypoteční úvěr, kterou se ručí a nejsou zaplaceny, banky mají jistě dost a mají s tím i hodně nákladů, proto je pro ně výhodnější poskytovat hypoteční úvěr mladším, nejlépe na dlouhou dobu klientům pod 40 let. Leč s nižším hypotečním úrokem a fixní sazbou si banky přijdou také na pěkné peníze. Určitě by neváhaly, kdybych nabídla dům s pozemkem, jako další záruku, ale na to opravdu bych nikdy nepřistoupila. To by mohlo být terno, člověk nikdy nezná dne hodiny, kdy tento svět opustí, než by se dědici dostali k pozůstalostnímu řízení mohlo by jím být i dost horko a ouzko. Nechali jsme si zajít chuť, děti budou muset ještě vydržet v předraženém nájmu s drahými náklady na bydlení a počkat až se došetří, to byla naše poslední úvaha do chvíle, než jsem se začala dusit večeří u zpráv.

Jak si tak odhaduju, tak v naší banánové republice je možné, že nastane skutečně brzy a budeme mít i prvenství snad ve světě, že i tyto negativní úroky padnou i na průměrného klienta v bance . Otázkou je, jestli se tak skutečně ozdraví obtíže ekonomiky nebo je potřeba, aby si všichni drželi své penízky ve slamníku či se zcela odbouraly peníze z oběhu. Nákupy a všechny transakce byly pouze přes elektronické karty, která opravdu nemám ráda. Pro mně a pravděpodobně pro mnoho dalších lidí je nepřijatelné platit vše jen kartou, která je vlastně nenápadným, tichým špiclem. Dopravázejícím vás všude, kde je možné zjistit takové informace kdy a kde se nacházíte, nakupujete, co preferujete, jídlo nákup, restaurace, oblečení, čemu holdujete, jak bujarý život vedete, kdy jste v kině, divadle v posledním bufíku apod. Toto jsou pro mě v podstatě velmi intimní záležitosti, které sice tím, že částečně používám kartu k platbě do určité míry akceptuji. Stále mám však možnost vybrat si a za vlastní peníze kupovat to co momentálně chci a nepřemýšlet, jestli ty kraječkové kalhotky a parfém či jiné propriety pokud je pravidelně kupuji, nebude někdo vyhodnocovat a nezapadnu do krabičky rozmarné děvy, vlastně stařenky lehkých mravů a nebo naopak při podprůměrnější předpokládané spotřebě mýdla na hlavu třeba za špindíru. S ročním vyhodnocením, že Češi jsou národ buranů a prostopášníků, ale v globále na tom jsou dobře, ještě nerýpou nosem v zemi, tak se jim klidně může přidražit, zvýšit daně, služby etc. Nevyšlo drábkování přes sociální karty, najde se jiná sofistikovanější kulišárna?

Bude tu asi ještě starší generace, která má důchody zasílané poštou, protože nechtějí a nedůvěřují a někteří ani nerozumí bankovním účtům, nic jim neříkají čísílka někde zapsané v nějaké bance. Neumí se ani orientovat v tom množstí vzniklých bank a jejich rizik. Představa, že by neměli hmatelný důchod v penězích tak, aby si na ně mohli sáhnout je asi pro ně nepředstavitelné. Moje představa nových šmejdů co rádi využijí přiležitost nabídnou své služby těmto lidem např. na poště u přepážek k založení např. ERA účtu je zcela jasná, nás pak potěš koště stát v té frontě při podávání zásilky 🙂 a potěš koště staříky, když by šli nakupovat s kartou se všemi svými úsporami pro menší nákup, snad pak už jen s ochrankou.

Vím, že není třeba stahovat kalhoty, když brod ještě není vidět, ale je dobré zamyslet se nad možností raději zainvestovat. U nás po rodinné poradě přichází varianta daleko schůdnější možnosti a je na dobré vyjednávací cestě.

Poznámka: neposílejte mi prosím žádné nabídky, už mám vyřešeno 🙂 a na byt už mám dnes složenou blokaci.

Připojím pouze pro připomenutí malý odkaz na loňskou zprávu a dovolím si glosovat „Rok se s rokem sešel, čím více elektronických platebních instrumentů bude, tím více kyberzločinců přibude a budou vždycky o krok dále než všechny bezpečnostní systémy světa.“ http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/364850-platebni-kartu-dokazou-kyberzlocinci-zkopirovat-driv-nez-ji-vlozite-do-bankomatu.html

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Anitin krámek se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.