Zmýlená neplatí – aneb Slovensko bude mít vládu


Po slovenských volbách jsem  rigorozně prohlásil, že  naše východní sousedy čekají těžké časy, protože nejpravděpodobnější variantou, pokud  vláda vůbec půjde dát dohromady, bude velmi nesourodý a odstředivý  konglomerát všech partají, co se dostaly do  sněmovny s výjimkou Ficova  uskupení a strany Mariana Kotleby. S tím, že si budou muset odněkud dokoupit ještě nejméně 4 poslance, takže  vlastně vznikne  jen krátkodobě udržitelná koalice  vlastně deseti samostatných subjektů….

A ejhle – on se nesešel ani týden s týdnem a ….  všechno je vlku jinak!!! Jinak vlku! Co ty na to?  Dotázal se mne kdosi v mailu..

Jasná otázka která si zaslouží jasnou odpověď. Navíc  poctivou a bez vytáček. Takže se o ni pokusím. Ten, kdo se ptal si to zaslouží, stejně jako všichni ostatní  z vás, které napadlo totéž a neozvali se. Ostatně, jsem ji dlužen i sám sobě. Co bylo špatně odhadnuto, pro a  co znamená ta vláda, co tak bleskově vznikla?

Ano, můj odhad naprosto nevyšel. A nebudu vůbec poukazovat na to, že v tom nejedu sám a jmenovat zástup  známých jmen, která tvrdila totéž a měla by mít další a lepší informace. Včetně těch nejšpičkovejších slovenských politiků Byly by to výmluvy. Protože někteří to odhadli správně.  Třeba moderátor Hodiny vlka na Slobodném vysielači – Boris Koroni. Ten o téhle možnosti  tedy vzniku koalice  SMER + SNS+ Most +Siet´ hovořil už v relaci povolebního studia Slobodného vysielača při sčítání hlasů!  Tehdy jsem něčemu takovému odmítal věřit. Nicméně  Borisi – komu čest, tomu čest!  A ty opravdu  znáš své Pappenheimské dokonale!

Já si naběhl stejně tristně na nesmiřitelná prohlášení vašich politiků  před vašimi volbami, s kým že za žádnou cenu nepůjdou,  jako na Klausovu mobilizační vyhlášku proti soc dem   a Zemanova tehdejší protikorupční kategorická vyhlášení směrem k ODS / vzpomínáte ještě na Akci Čisté ruce?/    při našich volbách v roce 1998  /ježkovy voči , ono už to bude skoro 20 let, to ale letí!/…..

Takže tady byla první a naprosto základní chyba.

Spolehl jsem se na to, že je pravda, co říkají politikáři a že přes to nejede vlak. A to dokonce přesto, že jsem byl tvrdě vyškolen  českou politickou  scénou.  Nemám lepší konkretizaci známého pořekadla, že kdo zapomíná svou minulost, je nucen ji prožít znova. Jakkoli je paradoxem, že tentokrát to za mne odskáče Boris, který se naopak trefil!

Když vím, kde  se stala chyba, musím si nyní, chci li  se jí pro příště vyvarovat,  testovat, proč jsem usuzoval chybně.

Tady je příčin víc než jedna.

Začnu Robertem Ficem. Nevěřil jsem že

-bude chtít jít do sebevražedné koalice o čtyřech členech, protože bylo jasné, že Sulíkem nebo Matovičem  trojčlenná není  možná. Jakkoli  kdyby  zejména  kdyby se tihle dva dohodli, pod  kuratelou slovenského předsednictví v EU a nutnosti a potřebě tvrdé jednotné fronty proti snahám Merkelové a Bruselu o přerozdělování migrantů, na tzv. vládě momentální národní jednoty s krátkým časovým horizontem např. jednoho roku, mělo by to technicky opravdu velký smysl. Pro Slovensko i celou Evropu. Nicméně nestalo a Robert Fico si vybral svou cestu na Golgotu. V koalici čtyř mu bude vláčen na zádech kříž vládní odpovědnosti s tím, že všichni ti malí kolem něj si do něj s chutí  a gustem  zapíchnou  své nožíky, kdykoli budou moci. Přirozeně jen s dobrými úmysly!

-netušil jsem, že to bude hrát žhavě, aby tu vládu zase měl!  Ano, určitě nechtěl do opozice. To je víc než zřejmé. Jenže se nemohu zbavit dojmu,  že tohle řešení, které je nyní  na pořadu dne, zbytečně a nepříliš takticky  a strategicky  / z pohledu jeho politické budoucnosti/ – uspěchal.  Ano, byl pověřen sestavováním vlády. A navíc  s relativně krátkým časovým mandátem.     A v druhém kole by pověření dostal jeho ercrival Sulík.  Jenže jaká byla pravděpodobnost , že ta podivná  a nesmyslná vitráž Sulíkovy vlády  ve slovenské výkladní skříni vznikne? Pokud byla SNS rozhodnuta  se nezúčastnit, tak nulová!   Takže kdyby Sulík pohořel, přijít pak s projektem vlády národní nutnosti na stejném formátu jako ji sestavu nyní, by už vypadalo trochu jinak – všichni její účastníci by si mohli připsat na vývěsní štít – Slovensko je nám nad naše vzájemné averze a rozdílnosti  a proto, vnímajíc  odpovědnost za naši zemi  – spácháme tuhle   vládu i přes to, že platí všechno, čím jsme se vůči sobě vymezovali, protože  Sulík a Matovič  nebyli schopni vládu s námi sestavit!!!!On jsou vni tím, že my  odpovědní do téhle odporné koalice musíme!

Tenhle pokus až třetí v pořadí by mi přišel logický… Klíčové slovo je MNĚ!!! a  tady je jádro problému, protože  je právě nyní přesný čas říci, kde byla hlavní chyba mého odhadu – v prostoru mezi židlí a klávesnicí u mého počítače. Ano, jednak jsem těžce přecenil pravdivost a poctivost vyhlášení politikářů a jednak se ukázalo to klasické, že když člověk není přímo na místě a z denní praxe nezná tisíc  a jednu podprahovou drobnost, není schopen si sestavit  správný výsledek, protože tu opomíná, tu přeceňuje, jinde zase naopak velmi podcení řadu důležitých faktorů. Proto se Boris, jako velmi  senzitivní místní znalec, trefil a já pohořel. A přesně tak to klidně může být i  s mým dnešním  uvažováním, kdy měl Fico ideálně přijít se svou novou čtyřkoalou…  Třeba  dostal od partnerů jen jednorázovou nabídku, třeba měl signály, že když ji nevezme, dokáže Sulík přeci jen nějak uplácat vládu, třeba  bylo nebezpečí, že do hry vstoupí prezident Kiska začne jednat těžce autonomně a Fica naprosto vyšachuje, třeba hrozilo, že emu rozpadne čekáním strana, třeba…. No kdo ví…. Vlastně – ten kdo ví, tam určitě nepoví!

Až do tohoto bodu jsem si svým uvažováním celkem jistý.  A věci mi do sebe nějak logicky / nebo aspoň trochu logicky/ zapadají. Uniká mi ovšem pokračování – proč do téhle koalice vstoupila Sieť  a hlavně její lídr Procházka a co v ní dělá Béla Bugár a  jeho Most-Híd? Divím se už proto, že právě tyhle  dva politické subjekty byly de facto hýčkanými miláčky  protificovské mediální fronty  a těch, co uvažovali podobně. Procházka měl být  přece novým lídrem na pravici, dokonce takovým, co nebyl zatížen žádnými hříchy minulosti s Dzurindou nebo Radičovou a Most- Híd byl přece navíc vzorovým projektem bratislavských kavárníků…

Vysvětlení se mi hledá velmi těžko. Začnu z té lehčí strany – když vynecháme v podstatě kecy o záchraně Slovenska před anarchií a bezvládím, které by šly naopak skvěle použít  až při onom třetím pokusu o sestavení vlády, který je popsán výše,  pak mi z toho vychází jen naprosto přízemní kalkul, že  Procházka po zjištění, že na nějaké lídrovství může zapomenout a  že je vlastně politická mrtvola v okamžiku konečného sečtení hlasů  si řekl – každý den dobrý  a každá koruna, pardon – euro  dobré, takže jdu do vlády!  Pokud mu křivdím a má nějaký  pragmatický a rozumný důvod – rovnou se mu tímto omlouvám. Já ho na dálku a z Čech nevidím. Tu omluvu myslím vážně a poctivě.

Složitější problém představuje Béla Bugár… To je velmi zkušený matador a má jasné charisma a byl vývěsním štítem svého uskupení, které stavělo na  slovenských a maďarských intelektuálech  a  /samozvaných/ elitách, pro které je Fico ekvivalentem ďábla….  Deník N a SME se mohli přetrhnout a najednou Bugár s Ficem? Co vedlo Bélu Bugára   k téhle svatbě?  Musí mu přece  být jasné, že  že  se tím politicky odepsal jak u /samozvaných/ elit, tak nejspíš i u maďarských voličů…. V otázce migrační politiky navíc  Most představoval jedinou sílu, která byla promigrantská. A proti SNS  nebude mít šanci. Zejména, když si stále stojím za tím, že ohledně migrační politiky nemá  Fico žádnou cestu zpět. Protože  kdyby tak učinil, SNS nejspíš okamžitě položí vládu, což by znamenalo předčasné volby a tam by,  tentokráte, dostal opravdu velký a politicky definitivní výprask! Takže  Bugára a Most opravdu nechápu. Nevěřím, že po všech těch letech v politice, hodlá skončit svou politickou karieru jako ministr něčeho, či spíše ničeho  u Fica. Pokud si  o něm opravdu nezačnu myslet, že se chce jednorázově napakovat a z politiky odejít. Což si nemyslím. Nebo nechci rozvíjet spiklenecké teorie typu, že Fico přes Most si vytváří cestičku k totální změně kurzu  a začne být pro přijímání připrchlíků /tenhle  termín od jezevce je  fakt super!!!/ a začne tvrdit – bylo to v zájmu udržení vládní jednoty. To předem vylučuje spoluúčast SNS na vládě, či provozovat ještě další daleko divočejší nelogické kotrmelce.

Máme být za vytvoření téhle vlády rádi nebo neradi? Globální odpověď neexistuje. Pokusím se spíš popsat kdo z ní může mít nějaký užitek a kdo naopak   prodělá. Tuhle bilanci zisků a ztrát bych viděl takhle:

Za vítěze považuji osobně V4. Jestli Fico neotočí, jak doufám,  mají vítači  a Willkommenskulturové v EVropě předběžně smůlu.

Vítězné body si určitě připíše i SNS a  její voliči. Ti mohou být velmi spokojeni! Jsou ve vládě a určitě z toho budou profitovat. Nebo si to aspoň budou myslet.

Dalším vítězem je bezesporu   Sulík s Matovičem. Nepochybně z odpadnutí Mostu a Sietě vytřískají do budoucna politický kapitál. A nejspíš i Kotleba s Kolárem…. Kvůli témuž.  Všichni se vyprofilují jako ti, co by se nikdy nenechali zkorumpovat. ze nejsou jako Procházka s Bugárem. Navíc  – speciálním bonusem je, že nebudou rychle další volby a nehrozí jim, že oslabí nebo  vůbec vypadnou z parlamentu. Sulík byl ušetřen marného pokusu sestavit vlád, na kterém by ztratil hodně politického kreditu. Stejně jako Matovič, který byl ušetřen veřejné demonstrace, že je jen politický obchodník s teplou vodou.

Speciálním vítězem pak bude nejspíš  druhá maďarská  – nacionalisticky laděná strana, která nebyla schopna v uplynulých několika volbách porazit Bugára.  Nyní ho ocejchují jako zrádce! A  soudím, že úspěšně. Což rozhodně   není dobrá zpráva pro Slovensko jako celek!

Další vítěze nevidím. Pokud nechci psát o lidech v zákulisí, navázaných na SMER. Tohle nemám načtené a nebudu se do toho proto pouštět. Slovenští čtenáři , kterých se tahle sorta vítězů týká osobně,  žádné informace od  nějakého vlka naprosto nepotřebují a těm ostatním ze zahraničí to, řečeno cynicky, může být jedno.

Takže vlastně přes maďarské strany se dostáváme k poraženým.

Jasnými lůzry je mediální antificovská fronta. Fico vládne dál. A dokonce s pomocí jejích protegee!!! To nemá chybu! Navíc mají Kotlebu, s tím, že bude asi posilovat při téhle koalici….  Být majitelem Deníku N nebo SME a podobných medií tak bych váhal se sám na sebe  ráno podívat v zrcadle!

Dalším velkým poraženým je  opravdu /samozvaná/ bratislavská elita. Velmi by mne zajímalo, jak tuhle vládu komentuje taková Magda Vašáryová, které před volbami byla plná Česká televize a nyní ji nemohu nějak najít… Neposmívám se. Zajímal by mne její názor. Naprosto vážně.

Poražené je, v dlouhodobém časovém rámci, Slovensko. Jestliže bude platit můj odhad, že Bugár nyní bude maďarskou menšinou odepsána  prosadí se nacionalisté na jeho úkor. Tohle  by byla špatná zpráva pro Evropu!

Poraženými se musí cítit i ti, co chtěli na Slovensku nějakou zásadní změnu. Na druhou stranu – pořád dopadli daleko lépe než ti, co chtěli před dvěma roky změnit poměry na ukrajinském Majdanu. A troufnu si tvrdit, že ZATÍM dopadají i lépe než my v Čechách s Babišem. Na Slovensku momentálně  oligarchové osobní politické strany nemají a rozhodující funkce ve vládě taky neobsazují. Aby Slovensko osobně řídili jako SVOU firmu.

Poraženými a těžce jsou ti, co organizovali logicky šílenou, ale  volebně  naprosto dokonale vymakanou  učitelskou stávku. Očekávm totiž , že ministrem školství bud eněkdo z Mostu nebo Sietě… Proti komu budou organizovat  stávku pánové Demeš a Sebelédi?

Poraženým asi bude asi v  konečném vyúčtování i SMER. Z účasti v téhle vládě pro svou budoucnost nemůže vůbec nic – kromě  tzv. rychlých prachů-  nic vyzískat. Bude jen sčítat ztráty a  diskreditovat soc dem ideje. Mediální palba neustane. Naopak – ještě zintenzivní.

Ten výčet není zdaleka celý. Ale tyhle skupiny jsem chopen alespoň identifikovat a kvalifikovat.  Ale neumím třeba zařadit prezidenta Kisku…  Patří mezi vítěze nebo mezi poražené?

Poraženým by byl proto, že jeho koně selhali a Fico zůstává,  přesto, že se ve volbách osobně angažoval.

Poraženým je i proto, že mu byla upřena možnost sestavit svou  – úřednickou vládu, zejména  pro čas předsednictví v EU..

Na druhou stranu – slovenská opozice nemá lídra. A čeká na spasitele. A tohle je pro současného slovenského prezidenta naprosto ideální situace k vytvoření prezidentské strany! Připočteme li, že mu takhle vytvořená vláda nejspíše zvýšila naděje na obhajobu prezidentské funkce…..

Ale jak říkám, nemám jasno, jestli patří mezi vítěze, či poražené.

Takových otazníků a objektů v tzv. šedivé zóně mám daleko více. Ale to už nebudu popisovat.

Ještě zbývá jeden rébus -a totiž ten hlavní – je tahle dobře pro Slovensko nebo ne?

Opět neidentifikovatelný objekt v šedé zóně. Aspoň pro mne. Dobré je, že Slovensko má rychle vládu. Dobré je i to, že je „jen“ ze čtyř a ne deseti subjektů.  I to, že  až na Procházku je složena z lidí s politickou zkušeností i fakt, že má silného lídra a  hlavní silný subjekt.  Zajímavé je  rozložení křesel SMER 9,  SNS   3, Most 2 a Sieť 1. Což je poměr  9:6 ve prospěch SMERu. Pro mne pro SMER výsledek snů….. Procházkovi stačilo jedno ministerstvo, i když takové, kde lze dělat opravdu velké inkaso. Bugár  dva rezorty – Mezi nimi  životní prostředí…. Tenhle  výprodej pozic od těch dvou  neumím pochopit. Pokud to opravdu není o fast Money  je pravdivé tohle:

Rozdelenie kresiel novej vlády

Dobré pro vládu, zejména její část ze SMERu nejsou budoucí obrovské ztráty velmi zajímavých funkcí  a prebend pro obrovskou spoustu zasloužilých straníků. kteří nyní musí uvolnit svoje koryta i korýtka  novým vládním partnerům a  jejich zasloužilým… Což povede k mimořádnému růstu napětí ve SMERu i ve společnosti, protože se dá čekat, že někteří z odstavených se budou chtít nějak pomstít.

Momentálně si sotva umím představit, že takhle složená vláda je schopna fungovat 4 roky. To by byl zázrak a ty se dějí jen velmi zřídka. A zásoba je nejspíš vyčerpána už tím, že Slovenskou svou vládu našlo a navíc bleskově!   Takže  bych si tipnul, že  Slovensko čeká delší doba politické nestability  a  voleb s podivnými výsledky, které budou generovat slabé a ještě slabší exekutivy….

A ještě něco – já si prostě myslím, že  takovéhle vlády ještě prohloubí korupci. Když se spojí politické subjekty, které se před tím vůči sobě  deklarovaly vysloveně nepřátelsky na vládní úrovni či podpoře. Stačí se podívat na graf vnímání korupce  v ČR!!!

Graf vnímání korupce v ČR podle AI

Graf vnímání korupce v ČR podle AI

Největší korupčníná růsty čeká veřejnost reflektovala v době mesaliance zvané  opoziční smlouva. Nedivím se tomu,. Zeman tenkrát  vyměnil podporu ODS za generální pardon pro všechny hříchy  modrých a jejich klientů v době privatizace. A zradil tak  své voliče, kteří právě s tou korupcí chtěli něco udělat!

Další obrovský nárůst byl za Topolánka – když do vlády vstoupili zelení, ale zejména za vlády Nečas Kalousků, kdy přišel „věci napravovat“ Vít Bárta  jeho maňásek  vydávající se  za lovce dinosaurů John… Kteří také táhli do boje pod vlajkou – zatočíme  s korupcí!

Tohle nejde okecat. Nejsem dost senzitivní pro slovenské reálie. Ale ty  české mám docela nabrífované.   A myslím, že jsou bezvadně přenositelné pro Slovensko.

Nečekal bych proto  principiálně, v tomto směru, nic extra dobrého. Pokud  vůbec.

Tolik můj další slovenský exkurz.

Jo a ještě drobnost- abych se vyhnul záplavě mailů a názorů na dnešní téma, otevírám diskusi. Nestíhám. A nemám čas  zpracovávat polemiky.  A hlavně v  diskusi  čekám, že se dozvím odpovědi na otázky, které mne zajímají a kde nemám jasno. Či co jsem úplně opomenul. Diskuse skončí o dnešní půlnoci. Jako vždycky.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

46 reakcí na Zmýlená neplatí – aneb Slovensko bude mít vládu

 1. Skogen napsal:

  Třeba se na Slovensku hraje o víc než o přízemní chechtáky, jako u nás na konci triumvirátu Načas – Kalousek – Peaková. Umíte si někdo představit, jak by to dnes vypadalo s Němcovou jako premiérkou a Schwarzenbergem prezidentem? Některé věci zkrátka nesnesou odkladu.

  To Slovenské předsednictví a migrantská krize s pozicí V4 tam může patřit.

 2. Jaroslav Vinduška st. napsal:

  Jaroslav Vinduška6. března 2016 20:51
  Výsledky volieb na Slovensku budú analytici i politici študovať a analyzovať ešte dlho. Nemá zmysel hovoriť o výsledkoch, ale skúsme sa zamyslieť prečo. Smutné skúsenosti z vlády Radičovej a frustrácia z jej pádu a znovunástupu Smeru sa najmä v mladšej generácii premietli do rastu nespokojnosti s tradičnými skostnatenými stranami. Ani pozoruhodné výsledky Smeru pri riadení krajiny túto situáciu neanulovali, keďže boli z opozície, od prezidenta, novinárov a aktivistov sústavne relativizované a spochybňované. Naladenie na hľadanie iného riešenia sa prejavilo v úspechu M.Kotlebu vo voľbách do Bánskobystrickej župy. Kotleba, logicky diskriminovaný tradičnými stranámi a menovite vládnym Smerom, zvládol prácu v župe dobre a preukazoval, že je neústupčivý a nedá sa skorumpovať. Kotlebovci získali štatút relevantnej a prijateľnej sily v očiach nemalej části voličov. Objektívne bol pripravený pokročiť na „vyšší level“. Od leta 2015 verejnosť čoraz nervóznejšie sledovala vývoj migrantskej kríze a ničnerobenie EU pri jej riešení. Fico správne vystihol situáciu a prevzal vedenie v tejto veci na Slovensku. Sociálne siete v tom čase, ale už žili svojím vlastným životom, nervozita, strach z rizík zasahoval čoraz širšie kruhy voličstva. Tu je dôležité, že tento fakt nevyvolal Fico a ani ho nemohol uregulovať a podobne ani mediálny majstrém a opozícia. Vrstva najmä mladších a stredných ročníkov propadala „mizernej“ nálade, rástla neurčitá všeobecná nespokojnosť, podvedomé hľadanie „riešenia“. Smer, ktorý si udržoval stále vysoké preferencie, provokoval paniku v opozícii a medzi aktivistámi nevládnych organizácií. Bol rozpútaný pohon na Smer nie nepodobný odstaveniu Mečiara v r.1998. Bol vyprovokovaný pochybný štrajk zdravotných sestier – nestačilo! Bol vyvolaný nezmyselný štrajk učiteľov – nestačilo! V posledných týždňoch bola rozpútaná vojna na tému „korupcia“. Pripomeniem, že táto téma je jedným z hlavných spúšťadiel „majdanov“ vo svete. Na Slovensku mimochodom máme medzinárodne uznávaného a využívaného odborníka na tieto „riešenia“-p.Pavla Démeša. Až tento kaliber úderov konečne spôsobil zmenu. V priebehu dvoch-troch týždňov preferencie Smeru klesli. Znechutení mladí voliči siahli po strane, ktorá v ich očiach bola čistá, neskorumpovaná, neprávom potláčaná, mala dobré výsledky z župného riadenia, javila sa ako záruka protimigračných i protiúnijných postojov. Strata Smeru teda neposílila pravicovú opozíciu, ale Ľudovú stranu Naše Slovensko. Zmyslov zbavená opozícia splodila úspech Kotlebu a svoje zisky si pripočetla iba na účet vzájomného kanibalizmu, kde na čele stáli SaS a najmä a predovšetkým svojská neštandartná strana OĽANO-NOVA Igora Matoviča. Takto hodnotím pozadie „prekvapivého“ výsledku volieb na Slovensku.

  Jaroslav Vinduška7. března 2016 23:50
  1/ Najväčšie kalibry nevystupujú na televíznej obrazovke. 2/SNS prešla „rekonštrukciou“, teda je národná a /super/ konštruktívna/Slotovo stigma!/. V mene národa bude spolupracovať s kýmkoľvek, iba s ĽSNS nie! 3/ Problémom je Bugár. Naštval ho Matovič, ktorý mu neokrôchane kradol hlasy ešte tesne pred voľbámi a o moc lepší nebol ani Sulík. SNS je pre Bugárových voličov /po Slotovi/ červenou handrou. Ale „rada starších“ z bodu 1 si žiada „historický kompromis“ – od Bugára, nie od Fica, ktorý ho pomenoval. Po príslušných tanečkoch bude takej neodolatelnej prosbe vyhovené. Inteligentný Bélla samozrejme vie, že v danej konštelácii by najmenej sebavražednou alternatívou bola „veľká koalícia“ so Smerom. Aký by bol dopad po ďalších voľbách ťažko uhádnuť, ale volič detailnejšie zvládne 1,5 roka, tak že nádej by bola./Mimochodom, prieskumy tolerancie voličov ku koalícii sa Smerom sú prekvapivo vysoké a Bugára ukľudňujú. Nakoniec, čo už môže byť horšieho ako „koalícia“ s Matovičom?!

 3. Narcis napsal:

  Volič je ve volbách suverén. Není povinen dbát požadavků jakékoli autority. A je povinností politiků se s voličovým rozhodnutím vypořádat, třebaže dopadlo naprosto proti jejich přáním. A to, zdá se, Fico zvládl brilantně. Asi si dokázali Vlkovy představy o postupu sestavování vlády prostřednictvím několika neúspěšných pokusů vysvětlit rovnou a neztrácet s tím čas. Předpokládám, že součásti politické dohody je snaha novou vládu udržet co nejdéle, všechny 4 subjekty na tom vydělají. Čtyři roky do dalších pravidelných voleb jsou dost dlouhá doba, aby přinesly realitu dnes nepředvídanou ani nejschopnějšími prognostiky. Není proto nyní třeba předjímat, co je v budoucnosti rozdělí.

 4. Maneca napsal:

  Nevím, jestli je tahle sestava dobrá pro Slovensko, ale určitě si vydechli v Bruselu, protože tahle sestava je pro Brusel to menší zlo.
  Kdyby nějak sestavil vládu Sulík, třeba i s Kotlebou (nikdy neříkej nikdy… ostatně někteří členové dnešní vlády před volbami také tvrdili, že nikdy…), tak kombinace Sulíka a Kotleby by byla pro Brusel strašidelná. Sulík je známý a populární ze svých televizních vystoupení v Německu a Rakousku a velmi rychle by se sčuchnul s kámošama, s německou AfD a rakouskými Svobodnými, proti EU věrchušce.
  U Fica mám obavy, že s přicházejícím předsednictvím Slovenska v EU začne měknout vůči připrchlíkům.

  • Divotvorca napsal:

   Ficovho mäknutia pod náporom EU sa obávame všetci. Doteraz sa doma vždy hral na hrdinu, ale na akomkoľvek jednaní išiel s hlavným prúdom – na východe súhlasí s Putinom; na západe s EU, vo V4 s Poľskom… Pred rokom Ficovi europoslanci všetci zahlasovali za kvóty, bez problémov (smerácka europoslankyňa Falšíková je veľmi aktívna proimigrantská; aj prorómska…)
   Ficova taktika na udržanie popularity je taká, že ak sa prejaví výrazný nesúhlas s nejakým jeho postupom (chystaný zákon a pod.) tak sa zatvári: „zrušil som to! ja to ministrovi vysvetlím“ a pritom to je jeho minister a jeho ľudia, ktorí disciplinovane robia len to, čo sa im povie.
   aj v imigrantskej kríze 2015 si až po pár mesiacoch uvedomil, že Slováci tie kvóty s nejakou veľkou chuťou nezhltli a že ich to úprimne štve a že sa politického kapitálu chytajú rôzne nacionalistické skupiny, tak ich všetkých najprv zotrel pomocou polície a hneď nato prebral ich rétoriku v médiách – a odvtedy sa toho držal. Dokonca dal aj žalobu, ako sľúbil i keď to nebolo nutné…
   Najdôležitejšia otázka je, či má Vlk dobrý odhad a Fico už z protimigrantskej pozície neustúpi pretože nemá kam, alebo nás kvôli eurofondom všetkých zradí. Náznaky pre druhú možnosť už sú: prijali sme azylantov z rakúska (za čo sme si dali zaplatiť a peniaze sa stopili skôr ako prišiel prvý arab) a máme aj utečencov na východe – médiá sa o to nezaujímajú, celé sa to robí potichu.
   Prvá možnosť je podmienená neústupčivosťou SNS (to je mačka vo vreci, nikto nevie čo spravia) alebo neprehliadnuteľným národným odporom, ktorý zatiaľ bez obalu reprezentuje Kotleba (ak ho nezrušia).

   • Rys Ostrovid napsal:

    Nevypisujte sprostosti, prosím Vás, a najprv si veci naštudujte!

   • Rys Ostrovid napsal:

    Mám argumentovať Vlk? Dobre, tak teda sledujte tú argumentačnú tragikomédiu, ktorú ste vpustili na tento blog už dávnejšie spolu s tzv. Slobodným tzv. Slovenským vysielačom:

    1/ Relokačný program pre utečencov z Rakúska je dočasným (6 mesačným) pobytovým programom pre čakateľov na azyl v susednej krajine, miesto Gabčíkovo, počet 500 miest, náklady na ubytovanie a stravu platí Slovensko, sociálne služby, bezpečnostné služby a administratívu platí Rakúsko. TAKŽE: Slovensko neprijalo žiadnych azylantov ani si za nich nedalo zaplatiť. Vtipné je, že tento dočasný relokačný mechanizmus je vo svojej podstate PROTIKVÓTNYM OPATRENÍM, teda presne opak toho, čo píše Divotvorca.

    2/ Hlasovanie o kvótach: hlasovanie 4 smeráckych poslancov pred polrokom v niekoľko sto-člennom európskom parlamente je pre Divotvorcu podstatnejšou skutočnosťou ako to, že už takmer rok realizáciu kvót rozhodnutiami na najvyššej úrovni (EUCO, resp. Európska rada šéfov vlád a štátov) blokuje priamo slovenský premiér (spolu s českým a maďarským). Ale veď čo tam po tom, všakže, veď ono nejaká Monika Flašíková Beňová (takto skrachovaná smerácka poslankyňa z krajských volieb v bratislavskom kraji) je predsa dôležitejšia, všakže Divotvorca?

    3/ Tak Fico sa údajne chytil témy kvót od roduverných slovenských vlastencov (radšej sa nebudem ani pýtať akých, zrejme takých tých od Kotlebu, ktorí reprezentujú skutočný národný odpor – bože môj, dobrý, kam sme to dopracovali???), na ktorých potom poslal políciu (to má Divotvorca na mysli ten policajný zásah na tú bandu, ktorá robila bordel v Bratislave pri pochode proti islamizácii?). Prečo by Divotvorcu zaujímalo, že o kvótach sa v Bruseli rečnilo už v apríli minulého roka (a už vtedy znelo z východu (teda aj od nás) apriori STOP!, prečo by ho zaujímalo, že slovenský minister vnútra tvrdo kritizoval imigračnú politiku EÚ už v januári minulého roku na samite v Rige, keď sa všetko dá verejnosti predstaviť tak správne „národnoodporovecky“, všakže?

    4/ Namôjdušu ale najzábavnejší sú tí „utajení“ migranti kdesi na východe Slovenska. Nie a nie sa o nich dopátrať žiadnych podrobností – o tom, ako by mohli byť utajení, keď do všetkých azylových zariadení ministerstva vnútra SR majú prístup konkrétne mimovládne organizácie – o tom radšej pomlčíme, aby sme Divotvorcu nepriviedli do rozpakov.

    Povedzte mi Vlk, vy si fakt neuvedomujete, kam Kosa spadla?

    • vlkp napsal:

     Ryse, kam spadla? To mne zajímá. Snažím se držet Kosu širokonázorovou. A když otevřu diskusi ta je zjevné, že mne opravdu zajímá co nejširší spektrum vidění něčeho. Mám vás za velmi dobrého autora. Nejste pro mne obyčejný návštěvník, máte zde svou minulost. Takže váš názor mne zajímá. Kam Kosa spadla?

     • Rys Ostrovid napsal:

      Rozmýšľam, vlk, že to radšej asi dám do článku ( ešte uvidím ) hoci sa chystám teraz napísať o niečom inom, čo sa deje vo vzťahu Poľsko – Rumunsko – (možno) Ukrajina. A čo sa nám asi páčiť nebude.

    • Xko napsal:

     Rys Ostrovyd – Prečo haníš vlka kôli diskusnému príspevku? Reagoval si predsa na diskusný príspevok a nie na článok? To má vlk cenzurovať diskusiu ktorú aj tak len občas púšťa? Vlk ti napísal pekne. Ked sa chceš zapojiť do diskusie tak presne tak ako si sa teraz vyjadril a nie typom textov, že vypisujú sprostoti, či ako si to uviedol. A inak tvoja reakcia (tá rozpísaná) bola hodnotná a podľa mňa najlepšia.

     • Rys Ostrovid napsal:

      Najprv poďakovanie (za hodnotenie príspevku), potom začudovanie nad údajným „hanením“ vlkovho príspevku či článku (ja z princípu, rozumiete, Z PRINCÍPU nekomentujem autorské články – z úcty k autorom, 2 x som spravil výnimku, naposledy v reakcii na vlkov článok o V4). Takže sa ohradzujete zbytočne.

    • Divotvorca napsal:

     V prvom rade kladne honotím odpor proti kvótam, ktorý fico v predvolebnom roku vyvinul. Na druhej strane ho považujem za vierolomného podvodníka a v princípe očakávam od neho len to najhoršie, prinajmenšom preto, aby mal šancu ma príjemne prekvapiť.

     1. relokačný program rakúskych azylantov do gabčíkova je kaliňákov kšeft, viem že sa to používa ako argument, ktorým kryje našu neochotu prijímať migrantov, ale zároveň tak fico ukazuje svoju úplatnosť…
     2. hlasovanie smeráckych europoslancov ukázalo, že v tom čase nemali žiane pokyny sa kvótam akokoľvek postaviť. s flašíkovou som prestrelil, tá je fakt mimo, takže za jej menovane sa ospravedlňujem.
     3. policajný zásah zabránil demonštrácii proti islamizácii Slovenska v Gabčíkove sa jednoucho nekonal, pretože tam nikoho nevpustili.. a okrem slušných občanov chodia na takéto akcie aj väčšie kalibre ako kotleba napríklad vzdor kysuce. Kotleba prišiel s protiimigrantskou petíciou mesiace pred tým, ako si to fico spočítal (v BB sa dala podpísať už v máji 2015).
     4. tak neviem, či je to výmysel. ak áno, tak sa ospravelňujem:
     http://www.slovenskyvychod.sk/sk/index.php/spravodajstvo/2367-azylanti-sa-prestahuju-z-humenneho-do-nitrianskeho-kraja

     nakoniec chcem povedať len jedno:fico možno jednu vec vo svojom živote robí pre Slovensko, ale stále je to vierolomný had, takže obavy z toho, ako sa zachová sú opodstatnené.

     • Rys Ostrovid napsal:

      Ďakujem za praktickú ukážku – určite vás poteší, keď napíšem, že ste tu plasticky zreprodukovali spôsob myslenia jedného pána, ktorého v tzv. Slobodnom tzv. Slovenskom vysielači predstavili ako experta(!). Oblasť jeho expertízy si – bohužiaľ už nepamätám, no jeho meno áno. Tým zároveň vyjadrujem (dúfam, že celkom jasne) svoj názor na zmienené médium (keďže tam nie je jediný s podobnými „kvalitami“, ktoré okrem toho pravidelne dokazuje na jednom internetovom portáli). Takže sa vyjadrím k jedinej veci, ktorá má vo vašom príspevku akú-takú hodnotu: asýrski kresťania (humenskí azylanti určení pre Nitru) v počte 149 sú celkom oficiálnou akciou ministerstva vnútra, slovenskej katolíckej charity a americkej nadácie Nazaren Fund, ktorú založil Glen Beck. Jedná sa o utečencov z mesta Karakosh, ktorí utiekli do Irbilu, kde žili v utečeneckom tábore. Sú to všetko praktikujúci kresťania hovoriaci aramejským jazykom a sú VYMIERAJÚCOU ETNICKOU SKUPINOU!

      Aby ste sa s tým dokázali zmieriť, dám vám 3 praktické dôvody:
      1/ s týmito ľuďmi prichádza na Slovensko ultra-kritický pohľad na islam. Ich bude veľmi ťažko nejaká mimovládka presviedčať ako treba byť voči islamu otvorený a tolerantný, pretože zažili islam v jeho najhoršej forme. A verte mi, Slovensku takýto ultra-kritický pohľad na islam vôbec nezaškodí, naopak bude mu veľmi na osoh.
      2/ ten počet 149 nie je náhodný, týmto programom Slovensko dalo jasne najavo, že si bude utečencov vyberať samo, bude ich brať z ohrozených území (nie z Grécka či z Turecka) a bude si SAMO URČOVAŤ ich počet. Aby ste rozumeli, toto bol signál Nemecku a ostatným refugee – friendly krajinám – podobné signály vyslala Veľká Británia, po nás Česko ale aj iné štáty.
      3/ ani netušíte, aká populárna bola táto záchranná akcia v USA, natočili o nej hodinový dokument, bol to totiž prvý takýto „experiment“ tohto druhu, zameraný od začiatku aź do konca špeciálne na irackých kresťanov, nemáte ani poňatia, aká propagácia sa tým Slovensku dostala. Odporúčam youtube a dokument s názvom „Escaping ISIS“.
      youtube.com/watch?v=LGyId0v07VQ

 5. Pragmatik napsal:

  Společný nepřítel spojuje i jindy antagonistické subjekty. Jde o upřednostnění národních priorit v době ohrožení, v tom je Fico nadstranický a nadosobní. Nejhorší možná varianta by byla úřednická vláda pod Kiskou, a tohle potenciální nebezpečí bylo nutné eliminovat. A v zásadních věcech bude Sulík Fica podporovat nebo alespoň tolerovat, takže Fico bude moci fungovat i s menšinovou vládou v případě, že někdo odpadne. Můj tip je, že nová vláda přežije minimálně do doby vyřešení imigrantské krize.

 6. Bob napsal:

  Třeba ti tři si vzpomněli, co by řekla teta Kateřina v Saturninovi…
  „Co je doma, to se počítá“
  „Lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše“
  🙂

 7. Vidlák napsal:

  Zkusím trochu konspirace….
  Kdybych já byl Fico, doteď bych postupoval přesně stejně. Vyberu si své úhlavní přátele, nalákám je do vlády, něco jim nakecám, nechám je, aby v médiích pěkně vyhlásili, jak je důležité, že má Slovensko vládu, nechal bych je, aby po nich stříleli jejich včerejší protificovští bratři… a pak… Pak bych šel od toho a nechal bych to Sulíkovi.
  Tři konkurenti by se vlastně odvařili sami. Tu nálepku zrádců na jedné, ale vlastně i na druhé straně by jim nikdo neodpáral. Úplně vidím, jak je Sulík oslovuje a může se spolehnout na jejich pravdomluvnost a čest.
  Za chvíli by byly předčasné volby, ať by si Kiska vymýšlel, co by chtěl a SMER by byl jak fénix, boé by se ukázalo, že nemá alternativu.
  To bych udělal já…

  • Anonymní napsal:

   Dlhú chvíľu som si myslel to isté čo tu píše Vidlák, problémom ovšem je, že sme tak malá krajina, že tu jasne zasiahli politické záujmy „veľkého Bruselu“ a i USA a NATO. Nezabúdajte, že od 07/2016 tu bude SR predsedať EÚ, bude potrebné prijať zmluvu TTIP, bude nutné „povoliť Šengen pre NATO“ (=uvoľniť pohyb vojsk NATO -a hlavne Amíkov – po celej EU až k ruským hraniciam), že bude potrebné nejako „legalizovať“ pobyt a presuny migrantov po EÚ …a toto všetko sa má , dočerta, riešiť v Bratislave…takže hodí sa označenie „bábky na špagáte“…puppets on the string… a je to!

 8. Rys Ostrovid napsal:

  Zdravím Vlk,

  a pokúsim sa vysporiadať s témou bez konšpiračných teórií o zachraňujúcich sa oligarchoch (k ničomu nevedú). Myslím si, že v súčasnom povolebnom dianí na Slovensku sú rozhodujúce 2 momenty:
  1/ reálna obava z odklonu Slovenska od proeurópskeho a proatlantického kurzu – absolútne netreba pochybovať, že ak by vládu zostrojil R. Sulík, Slovensko by sa výrazne posunulo na súradnice Maďarska a Poľska. V takej vláde by totiž okrem Mostu-Híd nebolo strany, ktorá by chcela brániť zmienenému driftu smerom preč od jadra EÚ. Nositeľmi tejto obavy na súčasnej politickej scéne sú predovšetkým 3 tábory: Smer, Most-Híd a prezidentská kancelária. Pár momentov (Smer – vstup do eurozóny a šengenu, Most-Híd – ľudia ako Šebej, Chmel atp., prezidentská kancelária – Bútora a spol.).
  2/ reálna obava z vnútropolitického vývoja na Slovensku (Kotleba, Matovič, Kollár) – tá je zdieľaná štandardnými stranami BEZ ROZDIELU!

  Prečo tak rýchlo: jednoduché, z obáv pred rozpadom poslaneckých klubov strán Most a Sieť, ku ktorému už aj tak čiastočne došlo (4 poslanci opustia kluby, ak tieto vstúpia do koalície so Smerom) a pred stupňovaním atmosféry podrazu a podvodu, ktorú dnes médiá na Slovensku začali vyrábať ako nátlakový nástroj na zvyšok poslancov strán Most a Sieť. Už minulý týždeň predseda SNS A. Danko na otázku, aký počet poslancov by považoval za potrebný pre novú koalícium, odpovedal „…okolo 80“. Z 85 medzitým tento počet klesol na 81. Takže žiadna veda, žiadna konšpirácia, s odchodmi sa skrátka rátalo.

  Čo bude ďalej: myslím, že Smer si svojich 28 – 30 percent bude stabilne držať, je to podobné číslo, aké volilo Fica v prvom kole prezidentských volieb (ak si to ešte dobre pamätám) a je to voličské jadro Smeru. SNS zrejme posilní. Most sa bude držať okolo 5 percent a bude sa preto snažiť využiť vládne obdobie na zlúčenie so stranou SMK. Strana Sieť asi skončí.

  SAS R. Sullíka sa stane rozhodujúcou politickou silou napravo politického spektra. Vôbec ma neprekvapí, ak predseda strany OĽANO bude odstíhaný a zatvorený. Kotleba zrejme pôjde nad 10 percent. Nakoniec prieskum agentúry POLIS z predvčera:

  Smer – 30%, SAS – 15,9%, SNS – 11,9%, OĽANO – 11%, ĽSNS(Kotleba) – 9,5%, Most – 5,2%. Všetci ostatní pod čiarou. So súčasnou koalíciou súhlasí viac ako 43% obyvateľov, koalíciu vedenú R. Sulíkom by chcelo viac ako 34% obyvateľov.

 9. okolojdoucí napsal:

  Též mám pocit jako vidlák, tedy, že je fico o tah dopředu a posichroval si nemožnost jakékoli jiné vlády bez SMERu. Ale to by si zase asi „čuchnul“ Kiska s úředníky, takže jistý si určitě nejsem.

  Je tu i ta krásná možnost, že vliv měly i obavy a morálka všech zúčastněných, protože doba je opravdu zlá. V té souvislosti vznáším zdvořilý dotaz na slovenské kosíře, zda může mít na Bugára vliv i celková převažující nálada v Maďarsku, kde v poslední době začínají (i v médiích) považovat Slováky a právě Fica spíše za spojence a hodnotově i dějinami blízké potenciální spolubojovníky proti vracející se hrozbě „osmanského jha“. Co vy na to?

  • Rys Ostrovid napsal:

   Bugár (a etnickí Maďari v jeho strane) má predovšetkým obrovský strach z Kotlebu. Na druhom mieste je u neho bytostná nedôvera v Matoviča a jeho stranu. Bugár je celkovo exemplárom tzv. štandardného politika (v slovenských podmienkach) s averziou voči všelijakým tým „celebritným“ stranám apod. Na dobrých vzťahoch medzi Slovákmi a Maďarmi však niečo bude: už pred voľbami sa pošuškávalo, že sa pripravuje definitívna dohoda o urovnaní sporu o vodné dielo Gabčíkovo, pričom z maďarskej strany mal nato tlačiť sám Viktor Orbán. Ono je to taký dosť bradatý súdny spor o využívanie Dunaja.

   • goverment napsal:

    Cit >“Bugár (a etnickí Maďari v jeho strane) má predovšetkým obrovský strach z Kotlebu. Na druhom mieste je u neho bytostná nedôvera v Matoviča a jeho stranu. Bugár je celkovo exemplárom tzv. štandardného politika (v slovenských podmienkach) s averziou voči všelijakým tým „celebritným“ stranám apod.“

    PRECO by mal mat strach? Ak je tu nejaka obava, tak iba o svoje zdravie a zivot, ktore mu ohrozuje za urcitych podmienok jeho oligarcha/lutkovodic.

    A aka ze preboha nedovera voci Matovicovi? Toto je predsa nefalsovany strach z odhaleni jezuitu/SS-saka Lipsica, neuprosneho cloveka, ktoreho sa policajti a vnutro boji tak ako sa kedysi bali jezuitu Palka? [nalepka jezuita+SS-sak ma byt ich oznacenie tvrdosti a nic ine].

    Preboha, Bugar predsa nema ziadnu averziu, ma iba take chovanie ktore mu diktuje jeho oligarcha lutkovodic.

    Volic tkzv. pravice [Most… Siet] ma obrovsku deziluziu a vsetko sa ukaze az sem pride fyzicka hrozba pritomnosti migrantov a.k.a. slimakov!

 10. Geordyn napsal:

  Proč Bugár ve vládě ? Možná vliv Orbánovců, takto prvních a zpočátku v EU proklínaných protipřiprchlíků. Viz ploty. A takto podpora při rychlém vzniku vlády, zvláště když bude od června předsedat EU.

 11. Puck napsal:

  Takto z dálky soudím, že poraženým je Kiska. Fico nedovolil, aby byl na Slovensku pánem !

  • jiřina napsal:

   Ano, také bych to tak viděla. Fico viděl, co dělal Zeman u nás a pochopil, že má jen jeden pokus. A pokud to dobře sehraje s EU ….a pak dobře prodá…. Myslím, že ví, co dělá.

 12. Kristian napsal:

  Viete preco zradili Prochazka a Bugar ?
  Lebo nato maju od prirody pravo .

  Hodi sa zacitovat .
  Machiaveli Niccolo – Vladar
  18. Kapitola
  I v tomto případě by jistě bylo ideální, kdyby byl vládce za všech okolností charakterní a
  čestný a vždycky držel slovo. Nicméně zkušenosti z naší doby nás učí, že mnozí výborní
  panovníci si s plněním slova nelámali zrovna hlavu, uměli se z něj vyzout a získat vrch
  nad těmi, co vždycky úzkostlivě dbali o svou čest …

  Na tomto světě existují dva způsoby jednání: jedno je ve shodě se zákony lidskými, druhé
  se zákony přírodními. A když nestačí k dosažení cíle to první, pak se nedá nic dělat a
  musí se sáhnout i k druhému. Skutečný panovník musí ovládat obojí. Tomu obrazně učili
  už antičtí spisovatelé, například ve vyprávění o Achilleovi (ale i o jiných vládcích), jak
  byl svěřen do výchovy kentaura Cheiróna, zpola zvířete, zpola člověka. Nemělo to
  znamenat nic jiného než právě metaforický návod, že vládce se musí umět chovat tak i
  tak. Jedno bez druhého nevede k ničemu.
  Panovník ovšem musí umět i z živočišné říše vybírat. Měl by dávat přednost lišce a lvovi.
  Lev nepostřehne léčku, liška si neporadí s vlky. Měl by tedy být bystrý jako liška a silný
  jako lev. Kdo myslí, že vystačí se silou, tomu nepatří do ruky žezlo.
  Moudrý muž tedy nemůže stát v slově, je-li mu to na škodu a jestli pominuly okolnosti,
  za nichž je dal. Kdyby všichni lidé byli čestní, moje rada by byla špatná. Ale protože
  nejsou a sami dané slovo neplní, rozumný panovník je nemůže dodržovat. Byl by sám
  proti sobě. O vhodné záminky není nikdy nouze.
  V nové době najdeme pro to dostatek příkladů. Kolikrát byl, navzdory všem smlouvám a
  slibům, věrolomně porušen mír! Proto kdo chce být dobrým vládcem, musí být mazaný
  jako liška, musí to však umět zastřít a mást protivníka. Lidé jsou tak naivní, že rádi uvěří
  tomu, co slyšet chtějí.

 13. Germanicus napsal:

  Bratislavská kavárna dělá co může…
  http://10slusnychludi.sk/

 14. zemedelec napsal:

  Souhlasím s Puck.
  Jen dodám,zvítězil rozum.
  Čtyři koně víc utáhnou,pokud budou tahat jedním Směrem.

 15. náhodný návštevník napsal:

  Prekvapivé spojenie týchto strán nie je, už pred voľbami ich spolu s KDH všetci skloňovali ako Ficove nevesty, prekvapivé je len to, že nestačila jedna nevesta, dokonca ani dve. Už vo voľbách do samosprávy Banskobystrického kraja sa spojili SMER+KDH+MOST+SMK+SNS+… všetci okrem Matoviča a Sulíka proti Kotlebovi (#Sieť vtedy neexistovala).

 16. Vahy napsal:

  Vlk a vůbec Kosa se problematice voleb na Slovensku věnovala velmi
  podrobně. Myslím si, že závěry a hodnocení byly odrazem objektivní
  reality a dostupných informaci v Česku. Vlk má dozajista vynikající
  schopnosti na základě faktů problematiku analyzovat a vyvozovat logické
  závěry. Pokud ovšem nejsou informace úplné nebo zkreslené. Potom jsou
  i závěry zkreslené. V tomto asi tkví správný odhad Borise Koroniho.
  Jako moderátor vedl řadu rozhovoru a byl v centru dění. Mohl tedy mnohem
  lépe odhadnout situaci. Stále platí, že “ Jev se jeví a podstata je podstatná “
  Tady Vlk správně odhalil význam voleb na Slovensku pro celou EU.Při
  ujasňování a hodnocení s touto tezi již nepracoval. Otázkou je totiž jaká
  vláda je pro Brusel a EU při předsednictví přijatelnější. Hysterická a protificovská
  kampaň přinesla své výsledky. S tímto museli počítat na obou stranách.
  Je zřejmé, že někdo se přepočítal. Štěstí přeje přípraveným a Fico evidentně
  byl.Vlkova babička určitě znala pořekadlo o tom jak se dělí o kůži medvěda,
  který ještě běhá po lese. Myslím si, že hned v první příspěvku Skogen trefil
  hřebík na hlavičku. Zlepšující se vztahy a vzrůstající význam zemí V4 může
  být odpovědi. Příběh voleb na Slovensku zdaleka nekončí. Zbystřit by měli
  borci ve Strakovce i v Lidovém domě, protože účtování se blíží a nebude to
  asi příjemné.

 17. Pozorovateľ napsal:

  Očakával som hneď po voľbách tento scenár ktorý nastal a tu je zdôvodnenie:

  Z výsledkov volieb bolo hneď jasné že s ĽSNS (Kotleba) nepôjde nikto a to znamená že ak chce niekto zostaviť vládu (či už SMER alebo SAS) musí sa spojiť SNS a Most a nikto nechce aby Kiska dostal takú moc aby mohol rozhodovať. SNS a Most sa teda musia spojiť a keď už ich máme spojených majú iba dve možnosti a to prikloniť sa na stranu SMER alebo na stranu SAS + Oľano -Nova + Sme rodina (kollár). Tu je jasné že sa priklonia k strane SMER lebo je lepšie ak sa pri koryte tlačia 3-4 strany ako keby sa pri tom istom mali tlačiť šiesti. Je to aj stabilnejšie lebo zloženie aké má SAS a Oľano-Nova je veľmi nestabilné (veľmi som premýšľal ako to pomenovať čo sa tam deje ale nechajme to takto) a k tomu ešte Kollár od ktorého je najpravdepodobnejšie že by nekradol s nimi ale by ich potápal aby si naklonil voličov a rozpad si nemôže nikto dovoliť lebo nik nechce Kisku pri moci.
  Áno nespomenul som stranu Sieť. Sieť sa pridá ku komukoľvek lebo potrebuje byť pri koryte za každú cenu.

  Teraz k samotným stranám vo vláde (SMER, SNS, Most, Sieť) :

  SMER – Sú (zatiaľ) najsilnejšia strana a chcú byť pri koryte a určite lepšie mať o niečo menej kresiel (menej o 6) ako nemať žiadne a teda je prirodzené že pôjdu s takými kto im nebude robiť problémy a kradnúť budú môcť spoločne.

  SNS – Táto strana vstala z hrobu a podarilo sa to vďaka odstaveniu lídra ktorého sprevádzalo veľa pochybení a jeho prejavy začali byť ľuďom na smiech a tak nastúpil na miesto Jána Slotu nový a mladší človek a to Andrej Danko ktorý nasľuboval hory doly a pôsobil ako niekto rozumný a jeho názory sa zapáčili voličom ktorý kedysi volili SNS a tak zvolili znovu (čo ubralo hlasy pravičiarom aj lavičiarom keďže po úpadku tejto strany sa jej voliči pridali na jednu alebo druhú stranu pretože SNS prestávala fungovať) Samozrejme dôležité je aj to písmenko N ktoré znamená slovo Národná čo u mnohých evokuje že naozaj tejto strane ide o národ. (niečo ako písmenko K na prvom mieste v strane KDH čo znamená Kresťanská. To aby bolo každej silne veriacej 50+ ročnej občianke jasné koho má voliť) Samozrejme ich najväčší oponent ktorý hrá na národnú nôtu je ĽSNS a treba proti nim vystupovať aká je toto nebezpečná strana ale hlavne treba preberať ich program a ukázať ľuďom že pozrite sa veď my robíme to isté tak poďte radšej k nám lebo my sme sa dostali do vlády a s Kotlebom nikto nechce nič mať a my to presadíme a on nie. Akosi ale strana SNS zabudla spomenúť že nič také pred voľbami nehovorila a až po výsledkoch sa rozhodli otočiť to trochu a zobrať hlasy nášmu rivalovi lebo z opozície sa kradnúť nedá a ak chceme kradnúť musíme sa všetci zlodeji spojiť aby na nás nemohli a je jedno čo povieme národu a čo nasľubujeme hlavne nech sme tam aj nabudúce.

  Most – Tu nesúhlasím s názorom že táto strana bude chradnúť lebo dohoda so SMERom im vyšla dobre a zachovajú si maďarské školy a tak podobne a území Slovenska čo ukáže ich voličom že áno my sme šli do vlády so SMERom ale to pre voličov aby sme splnili čo sme nasľubovali a aha ono sa to deje takže ak chcete aj nabudúce aby pre menšinu niečo štát robil tak volte nás aj na budúce a hlavne sa pozrite na tých našich oponentov SMK oni sa tam nedostali a my sme sa chceli spojiť s nimi ale povedali že nie tak prečo budete voliť takých ako je SMK volte nás my sme tam a rozhodujeme v prospech maďarskej komunity a chceli sme aby bola jednotná ale oni nechceli. Veľký záujem o úspech programu Mostu má aj SMER lebo s inými sa nedá dohodnúť a potrebujú sa navzájom preto SMER podporí návrhy Mostu aby sa Most ukázali v očiach maďarskej menšiny a tá uvidí naozaj výsledky. Uvidia výsledky tak prečo by mali voliť strany ako SMK veď sa tam nedostanú tak budú voliť Most.

  Sieť – Ak by boli teraz hneď voľby tak som si istý že sa tam nedostanú a ani len sa nepriblížia k hranici zvoliteľnosti (t.j. 5%) a dobre to vedia. Preto je potrebné sa spojiť s kýmkoľvek kto bude vládnuť lebo peňazí na kampaň sme minuli dosť veľa (vie sa o čiastke cca 3 milióny € ale samozrejme to nie je skutočný udaj ktorý môže byť ešte o dosť vyšší) a treba to splatiť a najlepšie sa vykráda cez výstavbu diaľnic. Tušil som že toto dostane strana Sieť lebo potrebujú splatiť svoj dlh + niečo si nakradnúť rýchlo lebo nabudúce tam už určite nebudú. Ich taktika bola jasná: Dajte nám diaľnice kde sa nabalíme a splatíme všetko za ten čas čo tu budeme a my budeme držať hubu a krok len aby to vydržalo 4 roky.

  Tieto 4 strany sa budú snažiť to udržať až do konca lebo teraz sú pri koryte a treba stihnúť toho spraviť dosť aby sa ukázali že koľko toho stihli spraviť pre svojich voličov lebo ak by boli voľby teraz tak by to vyzeralo úplne inak. Smer musí presadiť ten ich balíček myslím že už číslo 3 v ktorom nám dá niečo zadarmo len aby sa ľudia nesťažovali že majú nízky plat. Dáme im niečo zadarmo a keď sa spýtajú čo sme robili tak povieme že áno platy sme vám nezvýšili ale pozrite sa tu máte niečo zadarmo (lebo to je lacnejšie ako zdvihnúť úroveň všetkých dať len niekomu niečo ). Most sa musí snažiť presadiť svoje pre menšiny a smer mu bude pomáhať lebo sa potrebujú. SNS sa bude snažiť brať voličov od iných strán a to najmä od voličov ĽSNS a prezentovať sa ako strana ktorej ide o národ. A Sieť už len po tichu bude rýchlo hrabať lebo dátum ich smrti je ten istý ako dátum ďalších volieb a teda najneskôr o 4 roky.

  Ide iba o môj pohľad a môj názor na situáciu ktorá je na Slovensku.

  ( P. S. O ostatných stranách a budúcich voľbách teraz písať nebudem. Niekedy inokedy. 🙂 )

  • Tom napsal:

   Tak malá země a tolik zájmů. Až s odstupem času jsem rád, že jste zvolili samostatnou cestu bratři Slováci.

 18. takytaky napsal:

  No, tak myslím, že nemůže být žádným překvapením, že Fico látá nějakou jakoukoli vládu. Z volebních výsledků bylo jasné, že žádná normální vláda bez Fica vzniknout nemůže. Jaká nakonec vzniká je pro mě sice mírným překvapením (Maďaři+SNS), ale to asi jen proto, že situaci na Slovensku sleduji jen z rychlíku (já bych na Ficově místě volil jiné partnery, ale já taky nejsem socan, že). Že bude vláda na stole tak rychle, to se mi zdá jednoznačně být důsledkem tlaku jejich kolaborantského prezidenta. Něco jsem zaslechl, že snad dostal Fico na svůj pokus jen týden, dva. Což se mi zdá neuvěřitelné, ale neznám slovenskou ústavu a zákony. Ale víme dobře, jak s naší vládou cvičil Zeman. Kolaborant Kiska by jistě své šance využil podobně. Takže poraženými jsou Kiska a další bratislavští havloidi, vítěze nevidím (snad evolučně Sulík, Kotleba).
  No ale myslím, že se ještě nějakých zajímavých piruet dočkat můžeme. Rozhodně je mi podezřelé, jak rychle Ficovi kývli ten Bugár a síťař (jakože o nich nic nevím, ale podle toho, co jsem o nich na první dobrou slyšel). Že budou do Fica při každé příležitosti bodat kudličkou, to vidím jako úplný „standard“, nepřekvapilo by mě, kdyby kuli nějakou rozsáhlejší zradu. Na druhé straně může být jejich přítomnost přípravným krokem k Ficově zradě zásadového postoje k připrchlíkům. Fico má po volbách, takže by nepřekvapil, koneckonců je to eurosocan. Zradí, stejně jako ta naše ozubená pleš. Už to začíná…

 19. kapo napsal:

  Nielen tieto voľby z môjho pohľadu:
  1. Pred voľbami
  Celé je to pekné divadlo a vôbec nezáleží na programe strán ani na spoločnom nepriateľovi, lebo deň po voľbách to vôbec neplatí. Televízia ponúka až 2 týždne také zmysluplné predvolebné diskusie, lepšie povedané kvízy, že nielen viete čo sa budú pýtať, ale aj poznáte dopredu všetky odpovede. Samozrejme, že je to vysoko demokratické, lebo každý má presne rovnaký počet sekúnd. Prieskumné agentúry zverejňujú prieskumy až na dve desatinné miesta, hoci „sa pomýlili“ v niektorých stranách a aj v niekoľkých percentách! Z bilbordov idú politici priam vyskočiť, aby vám vo všetkom pomohli a chránili Slovensko.
  2. Voľby
  Vždy sa nájdu ľudia, ktorí si vyberú novú neparlamentnú stranu, pretože majú aspoň nádej, že niečo zmenia (v tomto prípade 3 strany: SNS, Kotleba, Kolár, Sieť-Procházka). Logicky je to na úkor niektorých „starých“ strán (vypadli KDH, SDKÚ). Skoro polovica ľudí to má v paži (neúčasť v tomto prípade cca 40%). Možno tretina ľudí sa rozhoduje posledný týždeň a veľa ľudí ani v deň volieb nevie koho bude voliť. Samozrejme, že rozhoduje hlavne imidž, prejav, charizma (skutky, klamanie a kradnutie ide bokom).
  3. Po voľbách
  Toto divadlo pokračuje aj po voľbách, akurát že už každý musí mať oblečený nejaký „dres“.
  Niektorí demokraticky zvolení poslanci dostanú od „osobností“ hneď nálepku, že nie sú demokratickí, lebo…(dôvod sa vždy nájde, napr. že oslavujú narodeniny, kedy by nemali, že sa fotili s tým, s kým sa nemali…). „Štandardné“ strany obviňujú niektoré strany, že nie sú štandardné, lebo…(dôvod sa vždy nájde, napr. že nemajú takú členskú základňu…) A keďže treba zostaviť vládu, tak sa vždy niekto predsa nájde (Danko, Bugár, Procházka), ide predsa o vyšší princíp. Niektorí už opúšťajú potápajúce lode, niektorí potopené, no niektorí sa držia kormidla za každú cenu.
  A ľudia môžu ďalej čakať, že nás raz politická elita nezradí. Nádej predsa zomiera posledná.

  • Keď tu tak čítam jednotlivé príspevky, vychádza mi z toho toto: Politická scéna je bábkové divadlo. Na javisku vystupujú bábky (jednotlivé strany) v úlohe kráľa, kráľovnej, šaša, rytiera, princeznej, ježibaby…My, (občania-voliči) sme diváci. Bábky na javisku hrajú divadlo podľa vopred pripraveného senára. Kto pohybuje bábkami, toho my nevidíme, pretože je za oponou. Máme len možnosť demokraticky si vybrať, či kráľov plášť bude červený, alebo modrý, či šašove nohavice budú zelené, alebo hnedé, či kráľovnej šerpa bude žltá, alebo oranžová…Kým neodstránime toho, kto pohybuje bábkami, aby sme mohli zasiahnuť do deja, žiadna demokracia tu nebude. Jedine demokratúra.

 20. klokin napsal:

  Nejsem vůbec překvapen. V Unijním kontextu jde o trend. Role národních vlád, (snad s vyjímkou Německa, Británie a Francie) je naprosto marginální a ty slouží spíš už jen jako servisní organizace pro nadnárodní elity přestavující skutečnou moc v EU. Programově jsou standardní evropské politické strany natolik unifikované, že mezi nimi prakticky nenajdete zásadní programové rozdíly – kdo nějakým způsobem vybočuje je automaticky označen jako extrémista. Strany hlavního proudu se už vlastně nevolí podle programových prohlášení, volí se ze zvyku, nebo podle sympatií/antipatií k jejich aktuálním předním osobnostem. Nevolí se skutečné a zásadní směřování politiky země. Volí se personál. Tedy ten, kdo získá vliv i možnost nahrabat a případně v budoucnu, (pokud bude řádně sekat probruselskou latinu), si odměnou přilepšit doživotním pašalíkem, (tentokrát už nezávislým na vrtkavé vůli voličů), podobným tomu, jaký dostal třeba strejda Topolánek.
  Z tohoto úhlu pohledu je už jedno kdo, kde, s kým a pod jakými hesly bude vládnout. Fakticky už nevládne – úředničí. Politici to vědí a zařídili se. Jakkoliv nesourodá koalice nebude v budoucnu ničím vyjímečným ani u nás, ani jinde v EU. Zvykejme si. 🙂

  • jiřina napsal:

   vždyť může. nebo nedostane výjezdní doložku? 🙂

   • Tom napsal:

    Na těchto komediantských hvězdách minulosti mne fascinuje jejich vyjadřování, že svoje vrcholná vystoupení ve filmech, na které se tak rádi pořád dokola díváme, vlastně vytvářeli skoro v ilegalitě pod jhem nějakého rudého komisaře.

 21. Marian napsal:

  Vlku vy sa mylite vo všetkom pomaly žijete 15 rokov po zadu a hlavné sa mylite vašim menom

 22. jurito napsal:

  Dámy a páni, bohužiaľ všetci zabúdate na podstatné, …podprahové vnímanie. Už asi tak rok pred voľbami bola #sieť na toľkých bilboardoch, až je to neskutočné. Základ a to ten najhlavnejší je, že žijeme v tzv. demokracii. Zisk je hlavný. Zopakujem: ZISK. A prekvapuje ma, že nikto sa ani len nepokúsil o rozbor hlavných sponzorov jednotlivých strán. V tak malej krajine ako je Slovensko, by to mohol niekto zvládnuť. A kto sú hlavní majitelia Slovenska? Navyše dnes bolo v správach oznámené prepúšťanie v USS Košice. Náhoda? Ťažko. Popapuli Kiskovi niekoho náramne serie, ale to nech si americké s*v*i*n*e vlastnné svedomie spytujú. Takže
  1. Kto je za Smer SD? Ako základ Penta, Ja_A_Ty, Široký, Pór(i)k – veľmi široká koalícia, myslíte, že chcú nechať vyschnúť európsky peňazovod?;
  2. kto je za Mostom? Možno len MOL/Slovnaft o iných neviem;
  3. kto je za SNS? Toť pre mňa nejasnosť;
  4. a kto je za #sieť-ou? Tipneme si správne ohľadom predpokladaného získania kresla dopravy?;
  5. SaS je určite projektom pór(ik)a, avšak neviem či samého;
  6. OĽANO a NOVA – USSáci, navyše psychicky labilný Matovič nikoho nemôže zaujať;
  7. SME – Rodina – Kto že má takú (ne)kresťanskú rodinu? – 9 detí s 8 manželkami?(Nie peniaze mu nezávidím, ani to množstvo detí… ale musí ich poriadne zaopatriť, a to slovákov ešte bude stáť dosť peňazí) – hlavný sponzor m*a*f*i*a z eurofondov?;
  8. ĽSNS – strana bez sponzora a preto zažiarila.
  A ak ľudia znalí pomerov doplnia informácie, kto s kým a kedy, hneď budeme vedieť prečo je pre Fica táto vláda dôležitá. Okrem zisku nehľdajte iné, Fico aj s Kaliňákom nás už zrádzajú…

Komentáře nejsou povoleny.