Odešel režisér Jan Němec


napsala Edita

Přátelé Kosy, chtěla bych tímto vzpomenout osobnost filmového režiséra Jana Němce, když mne včera dostihla čerstvá zpráva o jeho úmrtí- zemřel na srdeční selhání a zřejmě se to dalo očekávat již delší čas. Nicméně Česká televize zatím nezklamala- nezaznamenala jsem totiž zatím, že by plánovala pustit v nejbližších dnech třeba některý z Němcových filmů.

Vedení ČT se zřejmě pietně rozhodlo dodržet doslova přání zesnulého, totiž nedělat kolem jeho odchodu žádný povyk ani ceremoniál a mlčet o tomto věčném rebelovi důsledně.(Pokud to ČT přece udělá, totiž něco pustí, tak se jí předem omlouvám.) Ani internetová média- ta hlavní- to jaksi většinou, až na idnes a novinky.cz, které to od idnes převzaly (alespoň v pátek) neuveřejnila Mlčení okolo jeho osoby je zvláštní a zřejmě k němu jaksi bytostně patří. Připomenu jen krátce, že jej komunisté odtud doslova vystěhovali již v r. 1970, aby se o něm důsledně mohlo mlčet. Když se po r. 89 vrátil do Prahy, mlčení, v jistém smyslu, kupodivu pokračovalo a jeho nově natočené filmy se setkaly buď s odmítavou kritikou anebo rychle následujícím mlčením.

Věřím naprosto že si Jan Němec nepřál dělat okolo své osoby a svého odchodu z tohoto světa povyk. Chci jen připomenout, že Němec byl dle mého soudu nejlepší a nejoriginálnější filmový režisér, který se v této zemi kdy narodil. Kdo má chuť, pusťte si alespoň film O slavnosti a hostech, či si přečtěte jeho knihu Nepodávej ruku číšníkovi. Je možné se tak z toho dozvědět (mimo jiné) mnoho o nás Češích. Přeji mu klid a čistou radost v krajině, kam odešel.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.