Reakce na dobu plastovou


napsala Anita

Vážím si Všudybylky jako autorky, která nachází zajímavé postřehy a umí a velmi čtivě je dokáže písemně vyjádřit. Těším se a vždycky si je ráda přečtu. Dnes ráno jsem si udělala pohodu a s chutí se začetla. Pochopila jsem, že chtěla poukázat na dosti často kritizovaný stav s nerozumným užíváním plastických hmot. Trochu mě mrzí, že nemohu zcela souhlasit, problém s užívání plasticky hmot není tak jednoznačně jen špatný, jak ve svém článečku prezentovala.

Není to problém tak jednoduchý. Sama jsem se pokoušel v loni napsat článek „Šustění“, poněkud v nadneseném veselejším tónu, víceméně zaměřené na obaly v potravinách a na oblečení, kdy šustí od 60-tých minulého století celý národ. Článek skončil v koši, tak jak se mění svět mění se i technologie při výrově a s tím se i více zaměřuje kontrola, hygiena na škodlivost vyráběných produktů a dosah nepříznivého působení v ekologii. Sama spatřuji jako barbarské balení potravin do neprodyšných plastových obalů, ale zrovna tak mám také výhrady k nadměrné výrobě elektroniky, zbytečnému popojíždění auty nejen osobními. Je tu také těžkotonážní automobilní přeprava s rozličným možná i zbytečným nákladem. To jsou moje subjektivní názory, že v podstatě vše co člověk vymyslel pro svoji pohodlnost a začalo to vynálezem kolečka, postupně se vrátí v další budoucnosti, jako negativní stopa od  minulých generací.

Sci-fi románů a filmů o zničení vesmíru je opravdu hodně, nedá se říct, že by se člověk nevyděsil, ale někdy zdá se, že ekologové nás častují na svých webech taky takovými předzvěstmi o zničení světa a zasypání se odpadem. Bohužel, autor ve sci-fi románu nebo scénáři může popustit uzdu své fantazie, pokud však chce ekolog šířit své názory na svých portálech v článcích, měl by mít dostatečně jasné nejen vize a nebýt tak trochu pomýlený a přepisovat články s určitým chaosem, tedy měl by mít alespoň jasnou představu o rozdělení plastů, jejich funkčnosti a škodlivosti. Nechci se nikterak dotknou Všudybylky, ale přišlo mi, že se nechala hodně inspirovat neodborníky. Trošku jsem už nadskočila, ale asi jsem vždycky byla trochu zaujatá, když někdo mluví nebo píše o „umělé“ hmotě, to je pouze profesní deformace. Všudybylku zase jistě nadnáší moje prznění českého jazyka. 🙂 Plastická hmota v dnešní době není tak škodlivá, ftaláty, které se nasazovali pro změkčení PVC (nesprávně igelit) se v podstatě už nepoužívají, tedy pokud nenakupujete na tržnicích a z neověřených zdrojů. Použití igelitová taška je čistě obecný vrytý název na vše, co kdysi dávno igelit byl (za mého dětství a to už je hodně dlouho, byly igelitové pláštěnky, igelitové závěsy do koupelny a igelitové podložky do postele), používaný igelit při zmrznutí ztvrdnul, polámal, měl krátkou užitkovou hodnotu, rychle zestárnul a v podstatě se nedal dál recyklovat.

Dnes, když mluvíme o igelitkách, nenají pranic společného s měkčeným PVC, ale většinou jsou to plasty s nízkohustotního polyethylenu nebo polypropylenu, který se rozděluje podle hmotnosti na mnoho druhů k jejich specifickému účelu použití.V současnosti je nejpoužívanějším plastem na celém světě.

Na plast se nemůžeme dívat jen jako na strašáka, důležité je si uvědomit, kdy má své výhody pro svou lehkost, pružnost, odolnost. Využívá-li se jako imitace dřeva v nábytkářství, místo oceli na trubky, tak jistě neušetří peníze pouze spotřebiteli, ale také suroviny při výrobě železa, kácení lesů při náhražce dřeva a v neposlední řadě je i odlehčením při dopravě a manipulaci. Dnes nahrazuje polypropylen i PVC (neměkčené dříve pod názvem novodur) požívaný při instalačních práci a na trubky, jako neohebný musel se při ohýbání vyšší teplotou zahříván a vznikaly na trubce varhánky, průsvit nebyl hladký, kolínka z novoduru nebyly do oblouku, nové plasty mají stejné průsvity, jsou tvarovatelnější, hladké. Z PVC nám zbyly možná výrobky, jako jsou podlahové krytiny, měkčený plast, kdy mohou být přidávána různá vlákna je to syntetická výrobek, nebezpečný pouze v případě jeho hoření, ale je opatřen protihořlavou látkou.

PVC samo osobě se nevznítí pouze doutná, množství ftalátů je podle přípustných norem rozděleno na užití, jež se udávají v číslech a jsou na výrobku označeny. O plastických hmotách by se dalo napsat mnoho a jistě i o jejich užívání, kontraverznost jejich absolutní škodlivosti a výhody. Tak, jak se už dlouhou dobu nepoužívá proslavený bakelit, který obsahoval škodlivý formaldehyd, odbourávají se i ftaláty, které skutečně poškozují život a jsou zakázané.

Nejpoužívanějším a zároveň nejlépe prozkoumaným ftalátem je DEHP, který je považován za nejproblematičtější z hlediska nežádoucích zdravotních účinků. Mezi další často používané ftaláty patří di(butyl)ftalát (DBP), di(etyl)ftalát (DEP), di-isononyl ftalát (DINP), benzyl-butyl-ftalát (BBP), diisodecyl-ftalát (DIDP), di(n-oktyl)-ftalát (DNOP) Tady bych jen podotkla, že každý výrobek, který není patřičně označen tak nekupovat a hlavně  nechtít dětem kupovat, každou veselou hračkou z tržiště, ale pozor osobně se zaměřuji na made in CHINA a to i v zahraničí a ze zásady nekupuji.

Úsměvné je předpokládání ekologů, že se budeme brouzdat v plastových lahvích a v mikrotenových sáčcích. Ano pokud budeme za prasátka tak jistě, třídění odpadu a zacházení s ním tak, aby jak psala Všudybylka, nedělaly plastové ostrovy (taky jsem ten pořad viděla) je jenom na každém z nás. Na naší výchově a vzoru pro děti. Plasty se dají velice dobře ekologicky likvidovat a dokonce mě nedávno potěšil článek, že našli mikroba, který se o plast postará a zlikviduje. Věda jde dál, učí se na poznatcích a snaží se důmyslně eliminovat i negativní následky. Jestli mám nejistotu, kdy plasty škodily, tak nejvíce našim dnešním čtyřicátníkům, tam mám trochu obavy, že se nám nalízali všech škodlivých ftalátů nejvíce. Nosili uniformovaná oděvy z plastu, psaly plastikovými tužkami, pily z plastikových hrnečků a míchali si termix s plastovou lžičkou (co se v NDR soudruhům nevydařila) v té době se běžně používal bakelit na elektroinstalačním zařízení vypínačů, zásuvek. Věřte, že tehdy nikdo nevěděl o škodlivosti změkčovadel a formaldehydu v bakelitu anebo že by věděl a jen nedbal ?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Anitin krámek se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.