JF a jeho týdenní výběr ze světového tisku


vybral, přeložil a sestavil JF

Je úterý, tak si zase dáme týdenní dávku anglo amerického informačního výběru, který v českém mainstreamu většinově nenaleznete

Kurdové vyhlásili autonomní oblast: sebeurčení nebo popud ze zahraničí?

Kurds Declare Autonomous Region: Self-Determination Or Foreign Mischief?

Daniel McAdams, AntiWar, 17.3.2016

Prohlášení syrských Kurdů, že se považují za autonomní oblast, je buď smělým krokem k sebeurčení v mezidobí, než se rozplyne válečný dým, nebo jde o Kerryho „plán B“ k rozdělení Syrie, pokud se nepodaří svrhnout Assada. Nebo je to možná reakce na tvrzení USA, že si Kurdové nezasluhují místo u ženevského stolu, kde je diskutováno politické řešení války v Syrii.

Pentagon: Mariňáci USA míří do pozemního boje v Iráku

Pentagon: US Marines Heading to Iraq for Ground Combat

Jason Ditz, AntiWar, 203.2016

Víkendová smrt mariňáků podněcuje eskalaci. Po zabití několika příslušníků US Marines v severozápadním Iráku po raketovém útoku ISIS ohlásil Pentagon, že zahájil proces rozmisťování blíže neurčeného počtu dalších mariňáků v Iráku v rámci pozemního boje proti ISIS.

Zpráva: Jemenci souhlasí s příměřím a mírovými rozhovory

Report: Yemenis Agree to Ceasefire, Peace Talks

Jason Ditz, AntiWar, 20.3.2016

Prosaudské síly vyhlašují, že Houthiové se chtějí vzdát a složit zbraně. Zprávy z prosaudských jemenských oficiálních zdrojů naznačují, že jak Saudové, tak šíitští Houthiové souhlasí s příměřím „na jeden nebo dva týdny“ s výhledem na mírové rozhovory, které by měly proběhnout v dubnu. Detaily jsou stále ještě neznámé ale OSN o nich již byla údajně informována s tím, že by měly proběhnout v Kuwaitu.

Za rusko-krymským sjednocením

Behind the Crimea/Russia Reunion

Ray McGovern, AntiWar, 21.3.2016

Jak oznámil Kreml ve čtvrtek, president Putin symbolicky navštívil Krym „aby zkontroloval stavbu mostu přes Kerčský průliv“, který spojí Krym s kontinentálním Ruskem. Jak Rusové rádi říkají „není žádná náhoda“, že si zvolil tohle  datum – dvouleté výročí anexe Krymu tři týdny po Spojenými Státy sponzorovaném převratu v Kyjevě.

Nevěřte Putinovu stahování ze Syrie

http://www.bloombergview.com/articles/2016-03-14/don-t-trust-putin-s-syria-pullback

Leonid Bershidsky, Bloomberg View, 14.3.2016

Neočekávané oznámení presidenta Putina, že se ruské jednotky stahují ze Syrie, by nemělo být příliš bráno za bernou minci. Podobná prohlášení už učinil mnohokrát, aby Západu ukázal, jak konstruktivní dovede být. Vždy přitom měl nějaké skryté úmysly.

„Statisticky významné“ neznamená „správné“

http://www.bloombergview.com/articles/2016-03-18/-statistically-significant-doesn-t-mean-right

Faye Flam, Bloomberg View, 16.3.2016

Jako odpověď na obvinění, že jejich odvětví vědy je nespolehlivé, psychologové tento měsíc zveřejnili námitku, kterou je těžké vyvracet. V centru problému bylo tvrzení v časopisu Science, že pouze 39 ze 100 pokusů, zveřejněných v psychologických odborných článcích, bylo možno zopakovat.

V tomtéž časopise pak byl zveřejněn článek, zpochybňující tvrzení, že zbylých 61 pokusů bylo vadných.

Hospodářství USA se daří stejně, jak se daří americkým přístavům

http://www.bloombergview.com/articles/2016-03-18/as-u-s-ports-go-so-goes-the-u-s-economy

Matthew A.Winkler, Bloomberg View, 18.3.2016

Slyšeli jste to od Donalda Trumpa i od Bernieho Sanderse. I Hillary Clintonová bije na poplach. Někteří známí ekonomové také. Jde o názor, že liberalizace obchodu podkopává hospodářskou sílu USA. Toto nám říká grafika:

Dovoz, důvěra a pracovní místa, 1999-2016

US přístavy -vytížení

MW trade chart

Zdroj: Bloomberg

Vlivná skupina hospodářských lobbistů zveřejnila temný scénář Brexitu

http://uk.businessinsider.com/cbi-eu-referendum-brexit-economic-analysis-job-losses-huge-costs-and-personal-finance-impact-2016-3

Lianna Brinded, Business Insider, 21.3.2016

Dne 23.června tohoto roku půjdou Britové volit, zda Spojené Království opustí Evropskou Unii nebo v ní zůstane. V posledních dnech se někteří z těch, kteří jsou pro opuštění bloku 28 zemí, vyjadřují v tom smyslu, že Brexit – britské opuštění EU – by mělo hrozné následky pro britské hospodářství.

Ruské „nové“ nástroje pro konfrontaci se Západem: spojitost a inovace v předvádění síly Moskvou

https://www.chathamhouse.org/publication/russias-new-tools-confronting-west

Keir Giles, Chatham House, 21.3.2016

Základní konflikt zájmů mezi Ruskem a Západem znamená, že Západ musí dlouhodobě a masivně investovat do odstrašování Ruska – nebo musí opustit státy na linii fronty spolu s obranou západních hodnot.

Syrie a jeji sousedé

https://www.chathamhouse.org/

Chatham House – interaktivni článek-presentace

Kritici odsuzují dohodu mezi EU a Tureckem, že z uprchlíků dělají oběť http://www.commondreams.org/news/2016/03/18/critics-condemn-eu-turkey-deal-turned-refugees-bargaining-chips

Jon Queally, Common Dreams, 18.3.2016

„Nejlepší způsob, jak bojovat s demagogy v Evropě, kteří v současnosti nejvíc vydělávají na chaosu v Egejské oblasti, není být shovívají k jejich neúctě k mezinárodnímu právu, ale navrhnout principiální a udržitelné řešení“.

Nejnovější úniky potvrzují, že TTIP je „vážná hrozba demokracii, jak ji známe“

http://www.commondreams.org/news/2016/03/18/latest-leak-confirms-ttip-serious-threat-democracy-we-know-it

Deirdre Fulton, Common Dreams, 18.3.2016

Hlídací pes korporací ukazuje, jak TTIP bude usnadňovat vliv velkého byznisu a USA na tvorbu zákonů v Evropě.

Blud o „humanitární“ válce

The Fallacy of ‘Humanitarian’ War

Graham E.Fuller, Consortium News, 20.3.2016

Bývalý pracovník CIA Graham Fuller diskutuje nové omluvy pro imperiální války USA, jako je „humanitární“ nebo „liberální“ intervencionismus, kde Hillary Clintonová a jiní jeho zastánci uvádějí vznešené motivy pro ničení cizích lidských společenství.

Putinův tvrdohlavý „realismus“ v Syrii

Putin’s Hardheaded ‘Realism’ on Syria

Paul R.Pillar, Consortium News, 17.3.2016

Bývalý analytik CIA Paul R.Pillar rozebírá, jak se zásahem ve prospěch syrské vlády a následným stažením ruských vojsk president Putin ukázal jako „realista“ v zahraniční politice, který se dovede vyhnout ideoloiockým „močálům“.

Jak propaganda přilévá oleje do ohně války v Syrii

How Propaganda Feeds War on Syria

Rick Sterling, Consortium News, 17.3.2016

Západní propaganda proti různým zemím, zaměřená na „změnu režimu“ může být obzvlášť zákeřná, protože novináři hlavního proudu opustí skepticismus a plují s proudem, jako v případě fotografií syrských případu „mučení“. Takové byly všechny obrysy senzačních ale nepravdivých zpráv, které vedly k veřejnému souhlasu s vojenskými zásahy USA a Západu do všech zemí na celém světě.

Stále podivnější případ MH-17

The Ever-Curiouser MH-17 Case

Robert Parry, Consortium News, 16.3.2016

Sestřelení letounu Malaysia Airlines MH-17 nad Ukrajinou posloužilo jako účinná propagandistická palice proti Rusku ale vláda Spojených Států stále skrývá klíčové důkazy, které by mohly snadno vyřešit celou záhadu.

Nebezpečí, plynoucí z Putinova ústupu ze Syrie

Risks in Putin’s Syria Withdrawal

Joe Lauria, Consortium News, 15.3.2016

Když Rusko pomohlo syrským vládním vojskům zatlačit džihádistické povstalce a ruský president Putin ohlásil, že ze Syrie začne stahovat ruské síly, objevily se nové nečekané otázky, týkající se budoucnosti Syrie.

Smrt transatlantického světa

http://www.larouchepub.com/other/2016/4312death-trans-atl.html

Robert Ingraham, Executive Intelligence Review, 18.3.2016

Zhlouplí dnešní Američáné obvykle vyžadují okamžité, jednoduché a praktické řešení každé otázky, před kterou je země postavena. Vážná politická debata byla nahrazena manipulací s občany v hollywoodském stylu, která vedla k tomu, že povrchně přemýšlející veřejnost je tahána za nos.

Přiveďte na mizinu spekulanty, ne střadatele!

http://www.larouchepub.com/hzl/2016/4312ecb_pumps_money.html

Helga Zepp-LaRouche, Executive Intelligence Review, 18.3.2016

Rozhodnutí Evropské centrální Banky nastavit úrokovou míru na nulu a záporné úroky pro vklady a tak ve skutečnosti poskytnout bankám prostředky, aby si mohly od ECB vzít půjčky, spolu se zvýšením měsíčního množství vypisovaných dluhopisů ze 60 na 80 miliard Euro, může znamenat jediné: transatlantický finanční systém je beznadějně na mizině.

Arabské jaro o páté

https://www.foreignaffairs.com/anthologies/2016-02-29/arab-spring-five

Serie článků Foreign Affairs, podávajících vyčerpávají pohled na to, jak se v roce 2011 měnil Střední Východ.

Demokracie v arabském světě – stále jen přelud

https://www.foreignaffairs.com/articles/middle-east/2016-03-17/democracy-arab-world

Seth G.Jones, Foreign Affairs, 17.3.2016

Více než pět let poté, co Arabské jaro začalo, byla počáteční euforie, spojená s prvními revoltami v regionu, nahrazena zarputilým realismem. Od pohoršujících graffiti na stěnách v Tunisu až po válkou rozervané sousedské vztahy v Damašku a Tripolisu, naděje lidí v oblasti i na celém světě na nastolení míru a demokracie z větší části vybledly.

„Operace Barbarossa 2“: Přelidnění a financování Třetí světové války http://www.globalresearch.ca/operation-barbarossa-2-overpopulation-and-the-funding-of-world-war-iii/5514066

Peter Koenig, Global Research, 14.3.2016

„Války jsou strašné. Jediná dobrá věc je na nich to, že redukují lidskou populaci.“ To byla slova, vmetená mi do tváře docela nedávno a osobou, o které jsem si myslel, že je mi blízká. Byl jsem šokován a zeptal jsem se, jak to myslí. „Dobře. Ty nemáš dojem, že svět je přelidněný?“

Trojští koně a barevné revoluce: Role National Endowment for Democracy (NED)

http://www.globalresearch.ca/trojan-horses-and-color-revolutions-the-role-of-the-national-endowment-for-democracy-ned/5515234

William Blum, Global Research, 19.3.2016

Tento článek je kapitolou z knihy „Nebezpečný Stát: Úvod do jediné světové supervelmoci“, která vyšla v roce 2005.

Kolik Američanů by se shodlo s National Endowment for Democracy? S organizací, která velmi často dělá přesný opak toho, co má ve svém názvu? NED byla založena na začátku 80-tých let presidentem Reaganem pod dojmem negativních odhalení o praktikách CIA ve druhé polovině 70-tých let.

Moskva pojmenovala „přední nepřátele“ v mediální válce se Západem. Obviňuje „západní speciální služby z podpory radikálních islamistických skupin“

http://www.globalresearch.ca/moscow-names-prime-enemies-in-media-warfare-with-the-west-accuses-western-special-services-of-supporting-radical-islamist-groups/5515261

Global Research, 19.3.2016, Pravda Report, 18.3.2016

Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí, Maria Zacharova, označila přední nepřátele na frontě mediální války Západu proti Rusku. Zvlášť se zmínila o několika politicích, kteří ve svých vyjádřeních srovnávají vojenské operace Ruska v Syrii s válkou v Afghánistánu. Federica Mogherini byla první z nich.

Uprchlická krize: proč dohoda Evropské Unie s Tureckem není řešením

http://www.globalresearch.ca/refugee-crisis-why-the-eu-deal-with-turkey-is-not-a-solution/5515270

Aurélie Ponthieu, Global Research, 19.3.2016

„Je načase aby se evropské vlády postavily čelem k realitě a poskytly zodpovědnou, obecnou, humánní a důstojnou odpověď na nepotlačitelnou snahu lidí hledat ochranu.“ Interview s paní Aurélií Ponthieu, humanitární poradkyní.

Ve válkách Západu byly zabity 4 miliony muslimů: neměli bychom tomu také říkat genocida?

4 Million Muslims Killed In Western Wars: Should We Call It Genocide?

Kit O’Connell, Mint Press News, 18.8.2015

Když se někteří Američané doslechli o internačních táborech pro Japonce během Druhé světové války, volají nyní po tom, aby byli muslimové umisťování do podobných táborů nebo dokonce otevřeně volají po genocidě proti 1.6 miliardy lidí, kteří vyznávají tuto víru.

Evropská Unie a Turecko se dohodlo o vracení migrantů. Ale je to legální? A je to vůbec proveditelné?

http://www.reuters.com/article/us-europe-migrants-turkey-davutoglu-idUSKCN0WK0QQ

Humeyra Pamuk, Gabriela Baczynska, Reuters, 20.3.2016

Evropská unie uzavřela rozporuplnou dohodu s Tureckem, zaměřenou na zastavení ilegální migrace do Evropy, náhradou za finanční a politickou odměnu pro Ankaru. Stále však přetrvávají hluboké pochybnosti, zda je to legální a zda to vůbec bude fungovat.

Syřané si svobodně mohou zvolit svou budoucnost… tedy, pokud se Washingtonu bude jejich volba líbit.

http://www.ronpaullibertyreport.com/archives/syrians-free-to-choose-futureas-long-as-washington-likes-their-choice

Daniel McAdams, Ron Paul Libery Report, 20.3.2016

Každému, kdo je zvědavý, až jak špatná může být zahraniční politika Spojených států, stačí se pro odpověď obrátit ke každodenním tiskovým konferencím ministerstva zahraničí USA. A musím říci, že ta odpověď je opravdu, opravdu zlá.

Demokracie není svoboda

http://www.ronpaullibertyreport.com/archives/democracy-is-not-freedom

Chris Rossini, Ron Paul Liberty report, 18.3.2016

Mnozí lidé (díky propagandě) věří, že Amerika je „výjimečná“ země, a je tomu něco málo přes sto let, co tato země svůj pocit výjimečnosti běžně využívá. Tanky, stíhačky a nyní i drony „tam zajdou“ a učiní ty lidi lepšími. Musíme je přece donutit, aby žili jako my.

Odvolávání se na ústavu (jen když se to hodí)

http://www.ronpaullibertyreport.com/archives/appealing-to-the-constitution-when-its-convenient

Chris Rossini, Ron Paul Liberty Report, 17.3.2016 Ústava Spojených Států byla zamýšlena jako koule na noze pro federální vládu. Měla spoutat vládu tak, aby si Američané mohli vychutnávat život ve svobodě jako nikdy předtím. Mělo by to fungovat, aniž by kdo mohl říct opak. Ale jak tak pozorujeme největší vládu v historii světa, spojenou s nejblahobytnějším státem a vojenským imperiem, nebudeme se mýlit, když řekneme, že Ústava Spojených Států uboze selhala.

Strategie představení

http://www.economist.com/news/briefing/21694997-his-willingness-and-ability-act-abroad-gives-vladimir-putin-big-boost-home-strategy

Dmitrij Kiseljov, The Economist, 19.3.2016

Moderátor „Vesti Nedelji“, pravidelné televizní šou a přední ruský propagandista, mohl v tomto týdnu mnohokrát mluvit o vítězství. Řekl také svým divákům, že syrské příměří bylo „jednoznačným vítězstvím“ Ruska.

Být Evropanem: co to vlastně znamená?

http://www.theguardian.com/society/2016/mar/20/europe-uncovered-being-european-what-does-it-mean

Killian Fox, Joanne O’Connor, Kathryn Bromwich, The Guardian, 20.3.2016

Je to otázka, ležící na srdci každému před referendem o EU. Sedm Britů nám řeklo, proč se cítí být občany většího kontinentu.

• Čtěte výsledky ankety Observeru o Britech a Evropě

http://www.theguardian.com/politics/2016/mar/20/britons-on-europe-survey-results-opinium-poll-referendum

• Čtěte analýzu této ankety od Juliana Comana

http://www.theguardian.com/society/2016/mar/20/britons-and-europe-observer-survey-eu-referendum

• Firas Alshater: “Jedna z možností, jak nežít v minulosti, je rozesmát lidi.”

http://www.theguardian.com/world/2016/mar/20/firas-alshater-interview-youtube-zukar-refugee

• Helen Lewis: Brexit je feministický problém

http://www.theguardian.com/politics/2016/mar/20/women-europe-referendum-debate-brexit

Jací jsme my Britové vlastně Evropané?

Ruský aktivista, vystupující proti mučení, napaden v Čečensku

https://theintercept.com/2016/03/16/russian-anti-torture-activist-assaulted-in-chechnya/

Robert Mackey, The Intercept, 16.3.2016

Jeden z ruských předních lidskoprávních aktivistů, Igor Kaljapin, byl napaden v hlavním městě Čečenska, Grozném, maskovanými muži, kteří ho zbili a zapatlali ho vejci, šlehačkovými dorty a zelenou barvou.

Zpráva ruského ministerstva obrany: Jak sestřelovat Turky

Russia Defense Report: Taking Turkey Down

South Front, Veterans Today, 20.3.2016

Zatímco ruská kampaň v Syrii byla vedena ve vzduchu a pozemní operace byly ponechány syrskému vládnímu vojsku a jeho spojencům, příští takové akce ať už na Středním východě nebo někde blíž k Rusku nebo dokonce přímo na jeho území, se neobejdou bez odpovídajících pozemních operací.

Sarkozy: „V EU není pro Turecko místo, více Evropy pro Rusko“

Sarkozy: No Place for Turkey in EU, Russia More European

GPD, Veterans Today, 20.3.2016

„Naděje na to, že se Turecko připojí k Evropské unii, nedává žádný smysl.“ řekl bývalý francouzský president Nicolas Sarkozy v rozhovoru pro televizní kanál iTele TV. „Turecko je Malá Asie. Je to velká země i velká civilizace ale je to také most mezi Asií a Evropou.“

Turecko a kurdská otázka

http://www.veteranstoday.com/2016/03/18/southfront-turkey-and-kurdish-question/

South Front, Veterans Today, 18.3.2016

Ke stažen ruských leteckých sil došlo poté, co byly splněny cíle jeho nasazení ve smyslu ničení cílů ISIS a vyvolání mírových rozhovorů přivedením válčících stran k zahájení jednání. Turecko s takovým výsledkem přirozeně není spokojeno, protože byly vážně poškozeny jeho zájmy vůdčí mocnosti v oblasti.

Donbas na kříži – kdo to udělal a proč

http://www.veteranstoday.com/2016/03/18/donbass-on-the-cross-who-did-it-and-why/

Jim W.Dean, Veterans Today, 18.3.2016

Nová zpráva od dlouholeté čtenářky Ally Pierce o válce na Donbasu, o zdejších lidech a o Rusku, které se stalo rukojmím dohod Minsk2, které Kyjev odmítl implementovat. Hanba padá i na Francii a Německo, které se zaručily za dobrou vůli Kyjeva a nedělají nic víc, než občasné slovní napomenutí.

Ruské válečné letouny bombardují kolony teroristů, přijíždějících do Syrie z Turecka

http://www.veteranstoday.com/2016/03/16/russian-warplanes-bomb-column-of-terrorists-entering-syria-from-turkey/

Jim W.Dean, Veterans Today, 16.3.2016

FARS je zatím jediným zdrojem této zprávy a připomíná, že se náletů zúčastnily jak ruské, tak syrské letouny, což ukazuje jejich schopnost provádět takové operace i poté, co se ruské letouny postupně stáhnou. Bylo divné, že jsme až dosud neviděli víc takových útoků na kolony, které jsou snazším cílem na silnicích než po rozptýlení a zakopání v terénu. Uvidíme také, zda to nebyla jen nenápadná zpráva Erdoganovi, co nemá během příměří provádět.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice JF a jeho rešerše se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.