Tomáš Baťa, Matka Tereza, Čapí hnízdo a náš svět


napsala liška podšitá

Další z autorských premier na Kose. Ačkoli nezamýšlených. Jako odezvu na poslední Dualog s Petrem  Žantovským na Slobodném vysielači minulý čtvrtek mi přišel mail od košířky a posluchačky SV SK vystupující pod nickem – liška podšitá. Po prvních řádcích mne napadlo,  že ty skvělé citáty, které jsou integrální součástí mailového textu si musím uložit a někdy je vhodně použít. Ale jen na chvilinku – v podstatě bych takhle neudělal nic jiného než „spáchal na Kose své Čapí hnízdo“… Ne ten text musí ven celý, hned a pod jménem autorky! Protože  vše je skvěle složeno dohromady v pár  řádcích a tudíž trefeno přesně na komoru. Díky moc liško podšitá – jste novou autorkou Kosy, vítejte. A žádat pro vás hvězdy od čtenářské obce nebudu. Bud je dostanete automaticky a to požehnaně nebo už vůbec ničemu nerozumím. Protože původní liščin text má 405 slov, s doslova geniálním vyjádřením!!!!

Počúvala som Vás dnes na SV v Dualogu.

Mám rovnaký názor ako Vy na oligarchizáciu politiky. Podozrievam Babiša, že už išiel do politiky s cieľom, že si bude prihrávať dotácie pre svoje firmy. Ani na chvíľu nepochybujem o tom, že si myslí, že nič neukradol a asi má aj pravdu, on sa vie len obratne pohybovať medzi paragrafmi,  kľučkovať medzi nimi a využívať ich nedokonalostí, nepresností, nejasností. Takže jeho vina je viac menej v morálnej rovine, čo ho vonkoncom neospravedlňuje, práve naopak.

Tomáš Baťa, ktorý zomrel v r.1932, povedal aj dnes platný a nanajvýš aktuálny citát: „Příčinou krize je morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání. Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.“

Nie je to trefné?  Platí aj pre Babiša.

Myslím si však, že táto kauza bude zahraná do autu, nakoniec sa zistí, že k žiadnemu dotačnému podvodu nedošlo a Babišova popularita stúpne ešte do závratnejších výšin, ktoré mu vynesú víťazstvo v budúcich voľbách. Neviem, čo vedie voličov k tomu, aby uverili, že niekto bohatý nepotrebuje viac, ako už má a nejde do politiky preto, aby si nakradol. Práve ten, kto má veľa, chce ešte viac. (Hovorím z praxou preverených vlastných skúseností, ale v úlohe pozorovateľa, nie aktéra.)

Tu pripomeniem známy citát Matky Terezy:

„Nie je problém nakŕmiť chudobných, problém je nasýtiť bohatých.“

Ak Kalousek nemá rád Babiša a nevie mu prísť na meno, bude to najskorej tým, že Babiš dokáže tacovať medzi paragrafmi obratnejšie, ako to vedel Kalousek. Sú to dvaja kohúti na stále sa zmenšujúcom smetisku a bojujúci o stále hubenejšiu žížalu. Ovšem, kým Kalouskova hviezda je už dávno za zenitom, Babišova ešte len vychádza. Verme, že nebude žiariť tak dlho.

Na záver pripájam Babišovo disco.

https://www.facebook.com/iloveroxtar/videos/vb.132239603510002/1019865958080691/?type=2&theater

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.