Zkusit si poslechnout o tom přemožení smrti na velikonoční neděli.


napsal Vidlák

Ve čtvrtek jsem poslouchal Vlkovu relaci na Svobodném vysílači. Hej, moc pěkně pánové povídali.  Leitmotivem jedné části bylo znevěrohodňování politiky. Velký Andy si při miliardovém majetku přihraje jakoukoliv malou domů, bo dobrá hospodyňka pro pírko přes plot skočí. Před ním totéž udělali i předchozí ministři. Klausem počínaje a Babišem konče, každý zatloukl nějaký ten hřebíček do rakve politiky jako služby pro občany.

Nejsou to jen ministři… Vzpomínáte na tu eufórii tenkrát na Václaváku s těmi klíči?

Jaká to bude nová doba… ty představy o krásném západním světě.
Nebo vzpomínáte, jak bylo důležité vstoupit do NATO? Dnešní osmdesátník Zdeněk Svěrák nám tehdy velmi emotivně řekl že když nás někam zvou, tak honem tam…
Nebo o pár let později… jaké úžasné perspektivy nabídne Evropská unie… Těch slibů o zatočení se starými pořádky a se starými zloději. Kampaň za státní (tedy naše) prostředky. Výsledkem byla jen další banda přisátá na jiné a větší penězovody. Když si to tak vezmu, máme vůbec nějaké nekontroverzní projekty za evropské peníze?
Kolikrát už nás mobilizovali? Proti bohatým i proti chudým. Burcovali nás proti Rusku, proti Číně, proti sekulárním režimům Blízkého východu… Dokonce i proti Billu Clintonovi nás chtěli poštvat… prý agent KGB. Štvali nás proti Srbům, nutili nás radovat se z radaru v Brdech. A abychom toho neměli málo, máme se nasazovat za deštné pralesy, černoušky v Africe, lidská práva v Tibetu a ženská práva v Afghanistánu…
Každý další den můžeme v přímém přenosu pozorovat, jak se všechno smysluplné ruší, likviduje a odstraňuje. Každý den jsme o něco méně svobodní a více závislí. Každý den pozorujeme obludný striptýz všech možných papalášů, kteří si myslí, že lidé ještě nevidí, že král ještě není nahý. Není nic ošklivějšího než nahota vyprázdněnosti elit… Díváme se, jak mizerné a k ničemu jsou vysoké školy, protože obyčejný průměrný bloger disponuje lepšími informacemi.  Ale také vidíme vedle jednoho dobrého blogera deset jiných šmejdů a dost blbě se to rozlišuje.
Ti nejvyšší tam v Bruselu, Paříži i v Berlíně jsou na stejné šikmé ploše, jako ti naši nejvyšší v Praze. Každý den vidíme, jak se o nás nikdo nepostará, nikdo nám nepomůže, naši otcové vlasti se schovají za vysoké zdi luxusních sídel a naše vybuchlá letiště redakce i koncerty je zase tak moc netrápí. Nemáme už ani žádné Rudé armádní frakce, aby také někdo hodil bombu na Bundestag a nejen na metro.
Nějak utichla fráze, že jediná víra západního ateisty je víra v sebe a nebo víra v lidi. Jo jo, pár výbuchů a milion utečenců a kde máme tu víru v sebe. Povaha nebezpečí se změnila, obluda solidně vyrostla. Jediné místo, kde se neudává, je Molenbeck…
Z tohoto pohledu se zdá, že středověk už není tak daleko.  Panovník někde na hradě, nezajímající se, ale zato plno lupičů za humny a hned za nimi ještě víc mrchožroutů. Hodnoty nejsou, altruismus není, každý má dost starostí sám ze sebou. Kdo má pistoli, ten je frajer a kdo má peníze, ten je zákon. Mílovými kroky kráčíme směrem k Ukrajině, ale nemusíme se bát, Ukrajina zase mílovými kroky kráčí do pekla. Zřejmě je nikdy nedoženeme.
Je divné, že kdysi středověkému člověku zbyla jediná naděje a to ten zmrtvýchvstalý Kristus? Je divné, že američtí otroci tak snadno přijímali křesťanství? Klaus, Zeman, Merkelová, Obama i Putin jaksi nejsou zrovna zárukou, že se ve zdraví dočkáte vnoučat. Nakonec jediné nadějné věty dneška uslyšíte v kostele. Nikdo se tam ani nepokouší tvrdit, že tady na světě Ano bude líp. Snad až potom. Až po smrti při tom zmrtvýchvstání. Teď ne. Moc víry v lidi a lepší časy už nezbývá. V Belgii Holandsku i Francii se už angažují jiní. Ti také nabízejí poživotní naději. A docela jim to jde. 72 hurisek… slušná nabídka.
Možná by nebylo od věci nejen vytáhnout pomlázky a nařezat holkám, ale zkusit si poslechnout o tom přemožení smrti na velikonoční neděli. Začíná být představitelné, že to možná bude na dlouhou jediná naděje, která zbude.
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.