Bajka o syslech a veverkách


napsal PP

I dneska si vám dovoluji představit nového autora Kosy. Opět – vznikl na základě  mailové pošty. Kdy mi cosi poslal, mimochodem velmi zajímavého a  já se jej následně zeptal, jestli radši nechce napsat autorský článek.  A přišly mi od něj hned   tři!!! Paráda!

Začneme dneska  útvarem, který ještě na Kose , pokud vím, použitý nebyl -bajkou! Jsem  rád, že někdo tenhle velmi oblíbený a slavný literární útvar zkouší i pro tenhle mikroskopický blog.  A to nemluvím o její filigránské délce – s textem budete hotovi dříve než Česká televize se zprávou o dobytí Palmýry.Ale ujištuji vás, že  budete končit se 100x obsáhlejší informací. Však vidíte  sami – skvělé dílko. Takže hvězdy se budou nováčkovi sypat sami od sebe. No sami od sebe vlastně ani tak moc ne…

Žili byli syslové. Kdysi dávno přišli na louku. Jejich velké rodiny sem tam sbíraly semena. Žili si tam, jak se dalo, ale přinejmenším aspoň malá syslata vypadala spokojeně.

Pak se do toho vložily veverky. Nelíbilo se jim, že se syslové jen tak mrcasí po louce. Louku jim zakázali a donutili je nastěhovat se do lesa. Ale veverky byly zase nespokojené. Syslové byli líní a nepřizpůsobiví. Nechtěli lézt na stromy a loupat tam šišky. Ani si schovávat oříšky do dutin. Byli hloupí. Neviděli, jak to s nimi veverky myslí dobře.

Se sysly už to dál nešlo. Volně se poflakovali po lese, necítili se tam však doma. Nic jim tam nepatřilo, nebyl to jejich svět. Neměli proto potřebu les udržovat. Občas ukradli nějakou tu šišku. Nebylo se co divit, že veverky už začínaly být na ty divné sysly naštvané.

Naštěstí se objevili Ochránci hlodavčích práv. Ti všem syslům ukázali, že mají právo být veverkou a lézt na stromy. Veverkám zase ukázali, jak moc jsou ošklivé.

Když to všichni viděli, řekli si aháá.

A od těch dob všechno funguje a všichni jsou spokojeni.

Co z toho plyne?

Kdo si myslí, že když naučíme sysly lézt na stromy a loupat šišky, že se z nich stanou veverky, je vedle hned dvakrát. Nenaučíme, není jim to vlastní. A nebudou z nich veverky, jsou to syslové.

I když se to tváří jako veliké chápání syslů, ve skutečnosti je to nepochopení a nabubřelost Velkého bílého muže. Pardon, veverky.

Jak to dopadlo jinde, kde sysla učili loupat šišky, se lze podívat třeba v Africe. Po dávném očkování západními hodnotami je v půlce Afriky despocie a druhá půlka je v rozkladu. Ostatně, Afrika jde teď k nám, takže se nemusíme hnout ze svého lesa…

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.