O čem všem byla vlkova tipovačka o iráckých emigrantech – DOPLNĚNO!


Nepochybně  jste zaregistrovali  informaci o tom, že  podstatné část k nám přesídlených  tzv. iráckých křesťanů si sbalila , objednala autobus, vyzvedla svoje  pasy a namířila si to z Čech do  do Německa. Jde o ty vůbec první rodiny, které do republiky v začátku humanitární akce  organizace  Generace 21 dorazily.

Další menší skupinka z Brna se  s Českem také rozloučí nebo snad už  rozloučila. Důvodem má být stesk po domově  a návrat do vlasti, podle jejich  vyjádření.  U těch co vzali dráhu z Okrouhlíku směr  Essen a jejich motivech není oficiálně známo  nic. Alespoň to tvrdí šéf  Generace  21  -Dan Drápal. Budu jej citovat:

Zcela jiná je podle něj situace skupiny z Okrouhlíku. Jakmile začali mluvit o tom, že si nepřevezmou jihlavské byty, bylo zřejmé, že jde do tuhého. V úterý sám, po domluvě s ostatními členy týmu Generace 21, na Okrouhlík zajel spolu s tlumočníkem. Chtěl vědět, jaké mají konkrétní námitky, případně požadavky, a chtěl je varovat před nějakým krokem, který by mohl mít nevratné následky.

Schůzka byla naprosto neuspokojivá. Žádný relevantní důvod pro jejich nespokojenost s Generací 21 prý nezaslechl. Přivezl jim do arabštiny přeložený dopis s varováním, že rozhodnutí o vycestování do Německa může být velmi nebezpečné. „Pokud stáhnou svou žádost o azyl, nebudou už ji moci podat v žádné jiné zemi EU. Z právního hlediska tu sice určitá teoretická možnost požádat o azyl i v jiné zemi je, ale ta je v současné situaci v Evropě opravdu jen naprosto teoretická,“ vysvětlil Drápal.

Zdroj

Na  rozdíl od pana  Drápala nejsem tímhle vývojem  ani trochu překvapen. Nejen já. Podobně to viděla většina  z těch kteří se zapojili do tipovačky, kterou jsem na Kose vypsal, když tehdy  ti první, co včera vyrazili na Essen, do Okrouhíku přijeli.  Pokud se chcete podívat, co kdo tehdy odhadoval – je to k nalezení zde:

Tipovačka

Tohle tehdejší odhadování toho, co a jak se bude vyvíjet kolem iráckých běženců nepřipomínám proto, abych nyní exhiboval na onom líbivém – já vám to říkal, heč jakej jsem borec!

O tomhle  v celé té záležitosti nejde. A mně osobně rozhodně nikdy nešlo. Když  v začátcích projektu mne na něj upozornil jezevec , s tím, že mu jsou kladeny do cesty administrativní překážky, neváhal jsem a okamžitě  zveřejnil článek na jeho podporu. A udělal bych to klidně znovu.  Protože  jsem věřil tomu,  že  skutečně zachraňuje  ty, kteří jsou ohroženi na životě a  že pečlivý výběr na místě umožní vybrat  ty správné. Nebo aspoň z velké většiny.

Tak proč jsem tehdy tipoval  vlastně proti té premise, na které projekt stál? Z mnoha  drobných důvodů, které ne ve výsledku vedly k hodně skeptickým závěrům. Zkusím jich pár vyjmenovat:

-špatné načasování příchodu migrantů. Jejich dovezení do země uprostřed ledna, tedy vrcholící, ačkoli mimořádně mírné zimy?  S krátkými dny? Plískanicemi?Totální nonsens- náraz na realitu, kterou sotva mohou jižané, zvyklí na slunce, zvládnout

-A umístění lidí, zvyklých na rušný městský a společenský život velmi rozvětvených arabských rodin do nějakého vystrkovat jménem Okrouhlík, kde budou jen sami mezi sebou, s pár lidmi, co se o ně starají, ale bez možnosti komunikace s pro ně obvyklým okolím? Asi stejně nadějné, jako nutit  fotbalového chuligána  chodit trvale na balet.

-vsadil jsem si i na to, že budou mít příbuzné nebo nejméně známé, kteří se dostali někam do bohatších zemí západní Evropy a že zjistí, že  česká republika  a její   benefity  jsou prostě směšně málo ve srovnání s tím,co nabízí Německo, nemluvě o Švédsku… Takže frustrac epřes nejmocnější čarodějku – závist!

-byl jsem si jistý tím, že minimálně u části z přesídlených jde o ekonomickou migraci, nikoli o holou záchranu života. A ti že prostě v ČR být spokojeni být nemohou.Takže budou dělat dusno a nepříjemnosti.

Tolik hlavní důvody mého tehdejšího skeptického odhadu. Prostě život mne naučil si klást otázky a hledat na ně nejpřirozenější odpovědi.

Bylo by nyní velmi laciné trefovat se do pana Drápala a dalších kolem něj. Protože  bez ohledu na to, kolik přesunutých Iráčanů v zemi  nakonec  zůstane a já myslím, že  u pár se to zadaří, ten projekt Generace  21 skončil fiaskem. Ono se tak vlastně nestalo včera odpoledne, kdy rodiny z Okrouhlíku dali  Česku vale, nýbrž   tehdy, kdy zřejmě hlava  okrouhlických – Bata starší –   tenhle pán prohlásil městem Jihlavou nabízené byty za natřenou maštal pro dobytek, do které se  ani on oni nikdo z jeho rodiny stěhovat nebude. Na kalendáři byl začátek února. A bohužel  Generace 21 tehdy, místo přiměřené reakce  typu – umravnění  Baty a jeho rodiny a to například i za cenu zrušení kontraktu  a návratu jeho i jeho příbuzných zpět, raději napadli TV Prima. Dnes je nad slunce jasnější, jestli za inkriminovaná reportáž, která tak popudila lidi  z Generace  21 a řadu dalších, byla vylhaná a zmanipulovaná nebo nikoli. Prostě panu Batovi nešlo o život, nýbrž  je to jen další ekonomický uprchlík. Jako mnoho set tisíc dalších. Nic víc , nic méně.

Tomu nešlo nezabránit a Generace 21 si nemá co vyčítat, že se při výběru zmýlila, ačkoli věřím, že jej dělala tak pečlivě jak mohla.   Ovšem s touhle zmýlenou, zejména při většinovém nastavení k migrantům v ČR, měla počítat a být připravena  adekvátně  a rozumně reagovat. Eliminace nikoli TV Prima, ale rozežrané připrchlíky z rodiny Batta prostě po prvním incidentu poslat tam, kam chtějí a patří.  Napadením Primy udělala přesně pravý opak. S tím, že proti  sobě a svém, nepochybně správnému a ušlechtilému záměru postavila velkou většinu veřejnosti a připravila tak projekt o značnou část podpory.  Nehledě k tomu, že všichni  další přesidlovaní Iráčané automaticky dostali cejch vyžírků. Rodina Batta  to vyřešila prostě po svém. Pro pana Drápala  další to musí být velmi bolestivá lekce.  A pro všechny vítače jak by smet!  Jestliže nejsme  dost dobří  utlačovaným iráckým křesťanům, kterým jde o život a nechtějí tu zůstat, tak jak bychom mohli být  akurát  těm, co k nám nechtějí a nikdy chtít nebudou a nejsou křesťany?!

A jsme zase u kvót. Pokud někdo do tohoto okamžiku měl pro ně pochopení, má je i nyní? Zkuste si představit masový, dodejme nucený, přiliv těch,co chtějí do vytouženého Německa. A skončí v Česku. Co od nich můžeme  čekat, kromě velkých problémů? Jen totální frustraci a to čím dál větší. A z toho může vykvasit jen a jen nepřátelství vůči nechtěnému a nenáviděnému okolí. Tak jak to předvedl pan Batta a rodina.

Mimochodem, ten nyní narazí na tvrdou  realitu! To se bude divit. Ministr Chovanec konstatoval, že vyzvednutí pasu automaticky znamená zrušení podané žádosti o  azyl. Němci je, podle pravidel Schengenu vrátí do ČR. A tady už znovu požádat nemohou . A jinde v EU také ne. Takže  Battu a jeho příbuzné čeká odsun nikoli do komfortního, ale pro ně nepřijatelného Okrouhlíku, nýbrž do střeženého detenčního zařízení. S naprosto nejasný dalším osudem nechtěných běženců. U nichž je nyní jasný ekonomický podtext. Nezáviděníhodná situace!Battovi prostě prohráli. Ale nejen oni. Prohrála i Generace 21. Prohráli  Refugees Welcome! Prohráli všichni další, kteří by do ČR chtěli snad přijít. Mimochodem ,  o té druhé skupince z Brna  se píše  ve smyslu jako že její důvody jsou pochopitelné – staří lidé, kteří prostě mají splín po domově,takže  se tam vrátí umřít…. OK. Mám pro tohle pochopení. Ale jen velmi částečné.  Protože  mne automaticky napadá – neutíkali náhodou z Iráku proto, že jim šlo o život jako křesťanům? V nepřátelském okolí? Jak to, že se tam tedy vrací zpět – prý k příbuzným , do bezpečnější části země… Takže jak je to vlastně  s tím akutním nebezpečím?  Jednou je a jednou není? Jak to, že se na to nikdo nezeptá. Nezodpovězené otázky  nejsou v dané věci a okamžiku  dobrým řešením.  Protože bez  rozumného vysvětlení příště sotva někdo bude věřit, že   komusi dalšímu jde opravdu o život. I kdy to bude stokrát pravda.

I o tomhle byla , bohužel správná odpověď  ve vlkově  uprchlické tipovačce.

Dodatek:

Právě jsem slyšel zprávy Radiožurnálu v 11,00 hod.

Vystupoval tam šéf generace21 k tomu, že  Batta a spol. budou vráceni do detence v ČR. Prý mohou znovu požádat  o azyl a Generace 21 jim  bude pomáhat ze všech sil. Aby ho znovu dostali!  Zbláznil jsem se já  nebo ti z Generace21?

 

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.