Kdo se bojí, ať nechodí do lesa, aneb další absurdita na obzoru.


napsala Edita

 

Na úvod, aby bylo jasno, oč půjde, následující link: http://ekonomika.idnes.cz/za-vstup-do-lesa-pokuta-az-30-tisic-dq8-/ekonomika.aspx?c=A160328_204222_ekonomika_fka

Tak stát chce prý pomoci myslivcům!! Takové blbce z nás nečinili ani v dobách dávno minulých. Vypadá to, že v tom lepším případě budeme moci chodit pouze po vytyčených turistických trasách- značkách, eventuálně jezdit po cyklostezkách vybudovaných z dotací EU, aby se na nás EU nezlobila. Cyklostezky a myslivci se budou muset nějak spolu shodnout. A to neznamená (podle výše uvedeného zdroje), že by šlo jen o pohyb v našich bohudík ještě ne tolik poničených lesích, ale vůbec o pohyb ve volné krajině.

Takže, např. houby bude možno sbírat pouze na turisticky značených cestách. Pravděpodobně i na to už bude člověk potřebovat povolenku, protože to nepůjde jen tak vždycky, třeba v době, kdy houby prokazatelně porostou, když v téže době by si myslivci třeba mohli usmyslit, že je doba hájení. No nevím. Tak nějak mne napadá, že myslivci by si takovou hovadinu ani snad nevymysleli. Mám zkušenost, že se vcelku starají o faunu našich lesů slušně a že oni snad také, či jejich rodinní příslušníci chodí na houby.

Jsem naštvaná. Protože české (doposud ještě hodně státní) lesy jsou naše veliké bohatství, o které pečovaly generace lesníků po staletí, ať již tito lesnící byli státní zaměstnanci nebo zaměstnanci soukromých vlastníků. V tom rozlišení myslím problém nevidím- jinými slovy nelobuji za podnik Lesy ČR. Ale zákony k ochraně lesů se u nás formovaly dlouhou dobu a nemyslím, že zrovna špatně. Neznám jinou evropskou zemi, než Česko, kde se člověk může vcelku svobodně pohybovat lesy, které jsou krásné v každé roční době jinak. A v některých oblastech, dokonce nedaleko stověžaté matičky k mému uspokojení chybí dosud mobilní signál. Jaká úleva! A o to bychom měli přijít?

Dle mé zkušenosti jsou lesy v zemích od nás na západ (a nejen lesy) označeny často zákazy vstupu jakožto soukromé pozemky, ohraženy, či jsou lesní porosty neudržované a tudíž neprostupné. Na východ od nás oplývá lesy jak známo hlavně Slovensko. Dle mé- podotýkám, že omezené-zkušenosti se kvalita lesů na Slovensku v lokalitách, kde to léta mohu sledovat, kontinuálně zhoršuje, a to rychlejším tempem, než v Čechách. A datuje se to přibližně od rozpadu ČSR. Nevím, zda je to jev obecně na Slovensku platný. Ať mi bratři Slováci prominou tu možná sentimentální touhu po starých lepších společných časech. Problém však, jak už jsem poznamenala výše, není určitě v nástupu soukromého vlastnictví lesů, ale souvisí nejspíše s naší roztomilou dobou, která se snaží vše do mrtě využít, vyčerpat, vytěžit, zpeněžit, a to co nejrychleji v duchu hesla po nás potopa.

A pak je tu ten všudypřítomný tlak na kontrolu pohybu nás všech. Ve smyslu velkého bratra. Přesně jak píše pan LeoK ve svém posledním článku- o to bohužel jde a bude to zřejmě jeden z následků tzv. boje proti terorismu- ubude nám zase kus z ubohých zbytků svobody, pokud si to necháme líbit. Tak jenom doufám, že ani čeští myslivci sebou nenechají manipulovat a nenechají ze sebe udělat jen tak snadno „chráněnce“ tohoto státu!

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.