Čtvrtek 7.4.2016, krátce po osmé ráno.


vybral a sestavil Jarda Hudec

Že ve středu 6.4.2016 proběhlo v Nizozemsku referendum, byť právně nezávazné, o přidružení Ukrajiny k EU, není žádná novinka. Ani jeho výsledek – účast 32 % (referendum je tedy platné), 61 % hlasů znělo NE.

Denní tisk, který pravidelně sleduji, tuto kompletní zprávu ještě mít nemohl z čistě technických důvodů (pozdě v noci zpracované výsledky) a tak jsem se podíval na hlavní informační weby.

Nesdělím laskavému čtenáři žádnou novinku, že na webu (podobně jako v tisku, ale ještě výrazněji než tam) je hlavní titulek a zpravidla fotografie hned pod ním. To rychlý ranní čtenář zaregistruje, podle toho si tvoří základní názor, zpravidla názor jediný. Řadím je tak, jak je sleduji každé ráno – tedy abecedně.

Na webu Aktualne.cz to vypadalo následovně:

Nizozemci udělali radost Putinovi a Wildersovi, jejich NE dohodě s Ukrajinou platí

AKTUALIZOVÁNO před 7 hodinami

hol

Portál iDNES.cz neměl informaci o holandském referendu vůbec zařazenu mezi hlavními zprávami, byla až na patnáctém (!) místě, významem ji předčila například stať „Sedm největších mýtů a sexu“ a další. Běžný čtenář, ráno obvykle rychlý, ji nejspíš nezaregistroval. Titulek a foto vypadaly následovně:

Nizozemci si nepřejí přidružení Ukrajiny, v referendu je odmítli

6. dubna 2016 22:01, aktualizováno 7. dubna 0:40

*

Nizozemci ve středečním referendu odmítli dohodu o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Proti dohodě se vyslovilo 61 procent voličů, přičemž účast podle odhadů překročila minimální třicetiprocentní hranici. Hlasování sice není závazné, premiér Mark Rutte však prohlásil, že vláda svůj postoj přehodnotí.

Novinky.cz – na hlavní straně referendum také chybělo, prezentovaly je v rubrice „Zahraničí“ s následující hlavičkou:

Nizozemci hlasovali o dohodě EU s Ukrajinou, odmítli ji

Nizozemské referendum, v němž občané ve středu odmítli dohodu o přidružení Ukrajiny k EU, je platné. Účast na hlasování byla zhruba 32 procent, nutných bylo 30 procent. Proti dohodě bylo přibližně 61 procent hlasujících. Vyplývá to z předběžných propočtů výsledků referenda, které je podle agentury DPA platné.

hol

Stručné zhodnocení:

Aktualne.cz – titulek i fotografie jsou mohutně manipulativní, o tom nemůže být sporu. Tento web nepřináší informaci, ale její zhodnocení – zřetelně velmi nelichotivé.

iDNES.cz – zpráva je pro editora, z mně neznámého důvodu, zprávou zcela podružnou, titulek je O.K., ovšem fotografie ukazuje prázdnou volební místnost a podtrhuje tak „nezájem“ Holanďanů o referendum.

Novinky.cz – trochu podobně jako iDNES, zpráva posunuta mimo hlavní stránku. Titulek je O.K., fotografie už není manipulativní, jen nechápu proč premiérovi fotí záda – nu ale budiž. Novinkám tedy není možno něco příliš vytýkat.

Jenže mi to nedalo, a neb trochu vládnu polštinou, podíval jsem se i k sousedům. A zde je výsledek z několika polských webů, které pokládám za významné.

Gazeta Wyborcza. Zpráva na hlavní stránce.

Exit poll: 61 proc. Holendrów odrzuciło w referendum umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina

hol

Rzeczpospolita. Zpráva na hlavní stránce v rubrice „Swiat“ (první tam řadí zprávy z domova)

Holendrzy nie chcą Ukrainy w UE

hol

Neewsweek.pl. Zpráva na hlavní stránce.

Referendum w Holandii – krok do destabilizacji UE?

hol

Gazeta polska. Zpráva na hlavní stránce.

Holendrzy zdecydowanie odrzucili w referendum umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina

hol

Nuž, co je zřejmé? Že Aktualne.cz viditelně vybočuje z řady ve směru vrcholné manipulace se čtenářem, jak jsem napsal už výše, a má tím trochu blízko k Neeswsweeku.pl. iDNES považuje zprávu za nevýznamnou a nepovažuje za nutné, aby se s ní čtenář příliš seznámil. Polské weby, ačkoliv viditelně nehodnotí situaci shodně (americký Neewsweek jinak, než domácí polské weby), považují zprávu o holandském referendu za významnou, a titulky i vstupní fotografie jsou korektní, jen Neewsweek obrázkem trochu vybočuje z řady a ukazuje na něm pravý opak výsledku referenda.

Před pár dny proběhl v ČT dvouhodinový pořad Focus Václava Moravce, kde se vše točilo kolem poklesu důvěry Čechů v novináře. Během deseti let z 50% na 28%, tvrdil tam sociolog Jaromír Volek z Masarykovy univerzity v Brně. Otázka zněla: „Proč tomu tak je a co s tím dělat?” Hodně jsem se od diskutujících dozvěděl o ruské propagandě. Možná, že tento mnou uvedený drobný příklad by je mohl upozornit i na jiné důvody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Tóny Jardy Hudce se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.