Ta čína, co nám servírovali minulý týden byla docela hnusná


Byl to minulý týden v Čechách zase pořádný fičák! Míním návštěvu čínského prezidenta a to, co se kolem ní semlelo a pořád ještě mele. Osobně si připadám, jak v primáckém Prostřenu, kde  soutěžící   speciálního kola  pro celebrity mají  za úkol uvařit  čínu. Co nejlepší. A  dát  ji okoštovat celému národu. Problém ovšem je, že  všichni vaří těžký šmejd, dělají spoustu podrazů a v zásadě  dělají z  národa úplné pitomce. Za účinné pomoci spousty ochotných a  v daném případě  opravdu – užitečných idiotů.

Je zřejmé, že  se  čína  vaří podle dvou zásadní  a nekompatibilních receptů. Ten jeden zásadně sází jen na tibetské přísady a  vše ostatní je pro něj jed, druhá parta  kuchařů pak má za jediný pravý recept čínu po superpekingsku a  běda,  kdyby tam mělo snad přijít něco jiného!

Oba tyhle recepty mají velké množství naprosto nekritických  šmakounů, kteří nevezmou do úst absolutně  nic od druhé strany a dokonce nejsou ochotni  o tom ani uvažovat a naopak se snaží těm druhým do misek s jejich míchaninou na orientální způsob přinejmenším plivnout, když ne rovnou kopnout. Aniž by si ti i ti dovolili jakýkoli luxus  sebeméně kritického pohledu  na vlastní mišmaš, který s takovým gustem veřejně konzumují. Ačkoli by to bylo třeba, protože  by při bližším zkoumání museli zjistit, že to, co mají za lahůdku je opravdu hnusná šlichta.

Ale nechme alegorií – je  čas pojmenovat věci pravými jmény. Určitě jste pochopili, že  mám na mysli  spory kolem návštěvy čínského prezidenta a nesmyslně vyhrocené postoje kolem ní- jednou  nekompromisně odmítající  a  vykřikující neustále -Tibet! Tibet! Tibet! a druhou, hradně oficiální, který je jedna velký servilita a  propagandistický blábol. Netajím se tím, že  že  mne těžce iritují obě.

Začnu tou šlichtou po tibetsku. Budu s ní dříve hotov.  Nemám sebemenší problém s tím, že někdo podporuje Tibet  a má výhrady ke  způsobu, jakým byl připojen k Číně. Být Tibeťanem, asi bych to viděl stejně a chtěl svou  zemi mít mimo rámec Čínské lidové republiky. Ale upozorňuji  výslovně na slůvko asi. Protože naprosto neznám reálie.  Jestliže  jsme ovšem v českých zemích  uměli akceptovat rozhodnutí Slováků osamostatnit se  a vyvázat se se ze společného státu, který byl nepochybně výrazně  lepším uspořádáním s daleko více právy pro  oba národy  a zaručoval naprosto dostatečně jejich svébytnost,  neměli bychom  být jednostranně pročínští v otázce Tibetu. Nicméně  – jestliže se Čína nemontovala  do našich záležitostí v roce 1992, kdy jsme se rozdělovali, dost dobře nechápu, co legitimuje nás, abychom hystericky  tlačili na Peking  v otázce Tibetu. To je jedna věc. Tou druhou pak skutečnost, že  když  se nějakého tématu chytnou figury jako Kalousek, kněz Halík nebo Bursík s Kocábem  a podobní, je  okamžitě vhodné  si říci – bacha!!! Tady  jde asi o něco jiného – opravdu u toho s těmihle chceš být? Nemluvě o profesionálních protestantech a exhibistinistických potížistech, přivazujících se tu k elektrárenským komínům, tu ke stromům na Šumavě a naposled ke  kandelábrům na Evropské, aby na ně nešlo dát čínské vlajky.

Představa, že by šlo Kalouskovi nebo Bursíkovi a podobným o nějaký vznešený ideál je.. no prostě jak směšná, tak trapná. Nevím  jen, co z toho víc.To ale není důležité. Vše je, jako vždycky – o faktech.

Zdá se, že v jistých kruzích je in a cool vyvěšovat tibetské vlajky nebo se  s nimi, v určitou chvíli – promenovat před televizními kamerami! Hle jaký jsem pašák, jak mi jde  o svobodu utlačovaného národa!  Tedy abychom byli přesnější –  jen o některý utlačovaný národ a jen někdy. Připomínat Kurdy  a  Turecko mi přijde naprosto profláklé. Tím mává každý. Zkusme něco jiného – v takovém Katalánsku bylo celkem nedávno referendum, kde se velká  většina  Katalánců vyslovila  pro oddělení od  Španělska. Ve svobodném referendu. Španělská  vláda  ani španělský Nejvyšší soud referendum neuznali! Nevšiml jsem si, že by někdo, nějaký zastánce svobody národů a jejich práva na sebeurčení protestoval! Sebeméně! Nikdo nemá pochopení pro Korsičany nebo Basky, chtějící odtržení od  svých současných metropolí. Ale Tibet a zejména minulý týden? To bylo jiné kafe!

Už jsem napsal výše  – mám docela pochopení pro to,  že Tibeťané by chtěli mít vlastní stát, a  být nezávislí na Pekingu.  Stejně jako mám totéž pochopení pro obyvatele Donbasu!!! Nezdá se vám, že mezi Donbasem a Tibetem by mělo být rovnítko? Stejné, jako je  mezi Kosovem a Donbasem? Ale  takováhle disputace není předmětem tohoto povídání. Nehodlám, řešit  otázku Tibetu. Jednak opravdu nemám dostatečný vědomostní fundus, pak proto, že pokud nemám problém s Krymem, jako součástí Ruské federace,  tak sotva mohu mít problém s čínským nárokem na Tibet…. čert aby  se v tom vyznal. Těch pravd je nějak víc  než jedna. Navíc  tou pravdou úplně největší je, že  i Pepek  Vyskoč ví /o Kalouskovi, Bursíkovi, Halíkovi a  těm kolem nich nemluvě/,  že  jakékoli mávání vlajkami, videomapingy na Hrad, bilboardy s Dalajlámou a protesty  třeba  všech 10,5 milionů obyvatel nějaké  České republiky na věci nic  nezmění ani o milimetr!

Ovšem Kalousci, Bursíci,Kocábové a Halíkové se nutně potřebují zviditelnit v  televizi.  A  jejich no name názoroví  sympatizanti? Tipnu si, že pro většinu z nich  to bylo jen o příležitosti trefit se  do Zemana. Dát mu to zase pořádně sežrat. Ale připouštím, že  tam bylo i nezanedbatelné procento idealistů, kteří  opravdu chtěli nějak pomoci Tibetu. Žijí v představě, že  Čína  a její prezidnet si  prostě před nějakou  Českou republikou sednou na zadek.  Těmhle naivním a čistým duším bych rád připomenul jeden vousatý  vtip z  bolševických dob. To jsme měli s Čínou také docela napjaté vztahy. Dokonce se na řece Ussuri válčilo. Sovětská a čínská armáda si to tenkrát  mezi sebou regulerně  rozdaly a  prý bylo docela  dost padlých. A my jsme tenkrát spekulovali, jestli ten konflikt nebude větší a nakonec  to nebude záležitost  celé Varšavské smlouvy.   A ten, ne moc povedený vtípek  vypadal takto.

Do pracovny předsedy Maa vtrhne náčelník jeho generálního štábu a vzrušeným hlasem oznamuje:

Soudruhu Mao, bojují proti nám Čechoslováci!!!!

Mao  s ledovým klidem opáčí – Jo?! A kolik jich je?

Asi 15 milionů, soudruhu předsedo!

Tak fajn náčelníku. Vyberte nějakou trochu větší vesnici, kde mají už ubytovny pro  zemědělce, zabavte je  pro potřeby státu, a  až všech těch 15 milionů zajmete, tak je tam ubytujte!

Nic, co  by trhalo bránice – leč hluboká pravda! Která jasně vymezuje realitu. Kalousek s Buršem nejsou naivové, kterým je potřeba  vykládat tohle. To jsou protřelí a prohnaní politikáři.  Kteří využili okamžiku a konstelace, aby se zase připomenuli . Zajímavé je, že naposled to takhle  masivně udělali před volbami v roce 2006, kdy jel do Číny  Paroubek. tehdy  politická lumpenpravice a na ní navazáná media – tedy všechna, chtěla od tehdejšího premiera slyšet jen jedno – jak bude v Číně hovořit  o lidských právech. Nic jiného je nezajímalo.

Kupodivu, když se tatáž lumpenpravice ujala vlády  a v roce  2008 byla  v Pekingu olympiáda, kde  se tuším na zahájení účastnil Klaus, nikdo už mu otázku ohledně toho, jak bude tlačit na Čínu v lidských právech – nedal. Ani Bursík, ani Kalousek ani Kocáb – členové tehdejší vládní většiny a  ministři.

Podobně se nikdo z  nich neozval, když stejný Klaus odmítl přijmout dalajlámu… A nepamatuji žádnou reakci ani v  roce 2012, kdy tehdejší  premier Nečas zaútočil proti  tzv. dalajlamismu, že podkopává náš obchod  s Čínou! To  až minulý týden se v nich znovu probudila občanská statečnost a zájem o lidská práva Tibet speciálně. Takže  zase dostali chuť  dělat snadná  a jednoduchá  gesta , která nic  nestojí a jsou vděčná pro kamery  a mikrofony. Aby ukázali, jací že jsou pašáci a  jak jim svoboda  bližních leží na srdci.  Takže  ráno sprchu, kávu, cigárku, pak se promenovat před TV štáby a rozdávat moudra novinářům a pak nějak zase dorazit  domů a  tam se svalit na sofa s pocitem dobře vykonané práce  a sebevědomím zachránce  světa. Jak  elegantní , jak příjemné,jak pohodlné.  A jak jsem to těm čínskejm komoušům a Zemanovi zase jednou natřel! Zvláštní je, že  všichni tihle zastánci Tibetu, co ale ten Tibet používají výhradně jako klacek na Zemana – viz jejich nulová  aktivita dokud  byli  sami u moci, zcela pominuli dvě věci, když  vařili tu svou, nekonzumovatelnou čínskou šlichtu –

1- pokud  chtěli  Čínu opravdu zasáhnout a  myslí si, že  mají na své straně nejméně podstatnou část národa, proč nevyhlásili veřejný bojkot čínského zboží- Něco ve  smyslu Od utlačovatelů Tibetu nic nekupujeme!

Na prachy  a odbyt svých výrobků je citlivý každý…. že by měli ti pánové a dámy nedostatek fantazie  a nepřišli na tenhle jednoduchý a účinný prostředek? Když jsou schopni s pomocí kreativního studenstva  realizovat promítání na Hrad? To mám věřit tomu, že  já, jako stařec nad hrobem ze statutárního městysu jsem  chytřejší než oni? Ani nápad!  Ono by to nejspíš  dopadlo tak, že kromě chleba  rohlíků a  pár lahváčů by nejspíš  domů už nikdy nic nekoupili, protože  čínské zboží nebo alespoň čínské součástky jsou dneska skoro ve všem, co je v krámech k nalezení!  A vlastně už to neplatí ani u těch lahváčů – pivovary v koncernu  Lobkowicz jsou už  v čínském portfoliu!  A ten chleba  a rohlíky? Podle mne  je to jen otázka  času…

Ale zkusit to mohli. Bylo by to poctivé! Poctivé říkám?  A píši o ministrech bývalých vlád? Už mlčím…

Ale máme ještě

2-  když šli po Zemanovi prostřednictvím čínského prezidenta a Tibetu, proč   do posledního šroubku nerozebrali ty jeho úžasné čínské dealy, které z nás  udělají nejméně  další Švýcarsko, jak se budeme  válet v čínských stamiliardách, jak  střídavě  bombasticky  slyšíme od Zemana, jeho hradního mluvčáčka nebo  senátora Veleby? To by totiž šlo velmi snadno!

Protože  to je zase nestravitelná čínská šlichta, kterou  vařil minulý týden Zeman and  Co.  Takže  to jednak udělám za  ně a hlavně přezkoumám to, co valil Mlha národu do hlavy, se stejnou usilovností a stejným cílem, jako forzíroval  Kalousek ten Tibet. Protože i v Zemanově případě jde o těžké oblbování veřejnosti, kdy si  náš – bohužel prezident myslí, že máme rohy  a hýkáme.

Celá superpompézní návštěva  z minulého  týdne, která svou monstrozností snese srovnání,  za mého života  pouze  s poslední návštěvou iránského šáhinšáha  Rezy  Pahlavího v Praze – a že to už je drahně let!  To bylo totéž! Stejná pompa, stejné poklonkování. stejné tajtrlíkování před  hostem!  A jestli si dobře vzpomínám – i stejná rétorika – obrovské obchodní příležitosti pro tehdejší československou  ekonomiku. Proto  tehdy Husák a další soudruzi panáčkovali před orientálním monarchou co by cvičení pejsci. A Zeman pokládal za nutné to po desítkách let zopakovat. Jenže  když srovnám prokazatelné výsledky, tak ze  srovnání vychází jako jasný vítěz Husák. Ten totiž dokázal získat opravdu zajímavé kontrakty velkého rozsahu, z kterých měla  česká ekonomika   nemalý konkrétní užitek.

Ovšem Hrad nás zavaluje  čísly kolik že  desítek ba  stovek miliard  se valí na Prahu. Zopakuji ta úžasná numera – letos  to prý bude 95 miliard a během  čtyř  let necelých  232! Českej knedlíku sedej na zadek! Zeman ti otvírá cestu k blahobytu!

Opravdu?

Tak se na to podíváme blíže!  1/3 z  oněch 95 miliard letos je  nasměrováno majitelům finanční skupiny  J and T, od kterých čínská investiční společnost CEFC kupuje  polovinu jejich impéria.  Další podobná částka  směřuje  do nákupu firem jako je ŽĎAS a  dalších.  Pro  úplnost dodávám, že i zde peníze  skončí zejména v kapse slovenských majitelů  českých podniků…

Zbytek půjde zejména  do společného investičního fondu, který vytvoří J and T a  CEFC, aby za ně akvírovala  energetické podniky  a  další zajímavé akvizice. V Evropě.  Pak, pokud je mi známo byla podepsána  dohoda  o  spolupráce mezi  S.W.H. Group SE a čínskou společnosti China Guodian. Ta může pro region střední a středovýchodní Evropy znamenat 600 milionů dolarů (14,3 miliardy korun). Dobře si přečtěte poslední větu ještě jednou -ta může pro region střední a středovýchodní Evropy znamenat 600 milionů dolarů. Nikoli pro  Českou republiku, alébrž pro region STŘEDNÍ a STŘEDOVÝCHODNÍ Evropy! a pak se ještě mluví o tom, že  by Číňan měl zálusk na  českou pobočky   americké GE Money Bank,  protože  mateřský koncern se chystá toto podnikání omezit.

Když to opět přetlumočím do naprosto jednoduché vlčí češtiny –  čínské peníze  jdou výhradně  do překoupení stávajících firem -viz třeba další nákup  skupiny  CEFC  – cestovní agentura Invia. Za asi 2,5 miliardy korun. Nebo do  společných nákupů a projektů s existujícími českými subjekty v blízkém i dalekém zahraničí. Jde o tzv. akvizice. Nikoli o investice. Investice znamená vznik nových  pracovních míst a  tím pozitivní  dopad na  českou ekonomiku. Akvizice nic takového s sebou nepřináší. Jen to, že  vygenerovaný zisk nepoputuje  do Prahy, Bratislavy, Podbrezové nebo  USA, ale jen   do Číny. Nic více, nic méně.

Tohle je  obsah naprosto zdrcující většiny  obsahu dosud  známých smluv , které byly  s gigantickými slovními ohňostroji za přítomnosti obou prezidentů podepisovány. Mluvím o těch, co coby jako měli, podle Zemana  a hradního mluvčáčka  mít  skvělý dopad na tuzemské hospodářství.  Naprosto úžasný dopad  tedy mají. Ale hlavně na peněženky  těch, co prodávají. Což jsou  lidé z první desítky  českých a slovenských oligarchů. Těší vás  to? Že pánové Tkáč, Jakabovič , Křetínský  a vlastník  Želiezarní Podbrezová -Vladimír Soták udělali skvělý deal a  jsou ještě bohatší? Na základě toho zprivatizovali z  kdysi  společného majetku? Nebo k čemu se za lacino, díky spešl kontaktům  dostali?

Ale  musím být komplexní – ostatně minulý pátek v Hodině vlka se jeden z posluchačů, když jsem začal tenhle  výčet, telefonicky  ohradil  a dokonce prohlásil že  lžu. Když jsem prohlásil, že  pro mne  z té hromady  podepsaných smluv  je pro českou ekonomiku zajímavá výhradně jen jedna -smlouva mezi Českou exportní bankou a  Čínskou rozvojovou bankou  o podpoře  českého vývozu. Ano tohle  má skutečný smysl! Tohle může znamenat nějaká pracovní místa navíc, růst HDP, zvýšení daňových příjmů státu. Do Číny totiž   ČR vyváží výrobky za směšných 46 miliard, ale  z Číny naopak importuje  za  450 miliard!  takže  máme  zoufale pasivní saldo. Které by bylo záhodno  velmi snížit. Ať už tím, že  české firmy  se skutečně efektivně uchytí v zemi za Velkou zdí nebo tím,že Kalousek, Bursík, Kocáb a všichni kolem nich začnou totálně bojkotovat nákup všeho, co má nějaké čínské kořeny.   Ale zpět k tomu posluchači SV SK, co mne obvinil ze  lži. Prý jsem nezmínil, zřejmě záměrně, dodávku 20 letadel L 410 z Kunovic do Ujgurska.

Přiznávám – nezmínil. Z únavy, roztržitosti a celkové únavy v závěru pořadu. Nikoli ze zlého úmyslu nebo snahy o manipulaci. takže tenhle obchod popíši v detailu dneska. Ano, prodat 20 letadel je  jistě  dobrý obchod. Beru. Ale  podíval jsem se, kolik že stojí jedno to éro. Katalogová cena L410 je asi 107 milionů korun. Dohromady  tedy  asi 2 miliardy. Katalogově. reálně  to bude méně. O dost. Protože  nutně výrobce musel dát množstevní  slevu.  Ale nebudu si hrát s detaily. nechám ty  dvě miliardy. Říkáte  spousta peněz? Jak se to vezme. Ta dvacka aeroplánů nepochybně nebude dodána  celá letos. Řekněme  během 2-3 let.Tedy  stejný horizont  jako čínský investiční plán pro ČR v rozsahu 232 miliard. Takže si snadno spočítáme, že  onen kšeft s letadly nemá váhu ani 1% z toho objemu!   Jednoduchá a nezpochybnitelná matematika! Ani ne 1%…. Předpokládám, že  ten posluchač, co mne obvinil ze  lži umí s procenty.

Ale nechme  čísílek. V každém případě si stojím za konstatováním, že  čínské peníze, z dosud známých smluv,  v ČR nevygenerují nic podstatného. Žádná pracovní místa. Nebo skoro žádná. Nic, co by zaměstnalo další lidi a posílilo tuzemskou výrobní základnu nebo sektor služeb!  Nic, z čeho by  stát a většina  jeho občanů měla sebemenší užitek. S výjimkou těch 410 a dohody, kterou uzavřela  ČEB!

Ovšem byly  ještě jedny  smlouvy. O investicích  české strany  v Číně. O těch prvních, ve stejném významu jako já, psal leckdo. O těhle druhých skoro nikdo a když už tak bez dalšího zkoumání.

Jsou známy  dvě hlavní.

Společnost Home Kredit nejbohatšího tuzemce -Petra Kellnera a  dalšího top byznysmena  -Jiřího Šmejce hodlá do své čínské afilace  investovat  asi 27 miliard.

27  miliard půjde do podnikání v sektoru spotřebitelských úvěrů z Čech do Číny….  Mimo jiné a zejména proto, že  čínský trh má oběma pánům nahradit rychle obří miliardové ztráty, které Home Kredit naposled utrpěl v Rusku. Mluví se 2,5 miliardách za  rok… I tohle  bylo podepisováno za pečlivého dohledu obou prezidentů ve světlech reflektorů… Má smysl to komentovat?  Ušetřím vás toho.

A komentář  si radši schovám na další českou investici do Říše  středu- tu kterou udělala  boleslavská Škodovka spolu s mateřským VW.

Společnosti Volkswagen, čínská SAIC Motor Corporation a Škoda Auto podepsaly memorandum, které zahrnuje společné investice v Číně během pěti let ve výši dvou miliard eur, tedy asi 54 miliard korun.Investice budou určené na rozšíření modelové palety značky Škoda, těžištěm investic budou vedle nových modelů také alternativní pohony, digitalizace individuální dopravy a konektivita vozů.Škoda Auto získá kapitálový podíl na společném podniku SAIC Volkswagen Automotive Company, který v současnosti škodovky pro čínský trh vyrábí.

Takže  vážení. co že bude přes tuto investici v Číně zafinancováno? Tohle:

Investice budou určené na rozšíření modelové palety značky Škoda, těžištěm investic budou vedle nových modelů také alternativní pohony, digitalizace individuální dopravy a konektivita vozů.

Takže  jde o peníze určené pro high tech činnosti -výzkum vývoj a  špičkovou výrobu s vysokým podílem přidané hodnoty. Tohle  financuje, řekněme – česká firma určitě  ale z peněz vyvařených v tuzemsku, v Číně!!! Zatímco  čínská strana  zde nakupuje stávající firmy  nebo plánuje  operace z Česka  po Evropě!!! Zdejší peníze  v Číně naproti tomu zafinancují  tolik žádaná  vysoce sofistikovaná pracovní místa!  Opačně  ani náhodou! Opravdu skvělá bilance!

Něco, co si zasloužilo  tu obrovskou dávku pompéznosti  a servility? Jak z toho vychází Zeman? Nemáte  silná pocit, že  vás tahal za nos?

Kašpaři s tibetskými vlajkami  byli motivováni  snahou to zavařit Milošovi. A zneužili k tomu Tibet.  Místo toho, aby se zajímali o to, co je opravdu podstatné! Valili a  valí na lidi stupidní propagandu. Nic  víc. A Zeman dělá totéž. Hlupáky  z nás  vyrábějí ti i ti.  Není mezi nimi žádný rozdíl! Tu diferenci vytvářejí klany   fanoušků obou táborů. Nepochybuji, že mi  to dneska zemanisté nandají přes hvězdy. Klidně.  Budou se dokonale  doplňovat s fandy pražských kavárníků. Pokud někteří z nich si chodí číst na Kosu. Ti mi to osladí úplně stejně. Obě bratrstva spojte se proti vlkovi a dejte mu to vyžrat!  🙂

 Je mi to jedno.  Jste, více méně stejní. Pokud ne, zamysleli byste  se nad tím, co jsem napsal. Vy od Kalouska a Burše třeba  nad  tím starým vtipem o předsedovi Maovi a nad anglickou královnou, která nedávno rovněž vítala  čínského nejvyššího představitele  a vozila  ho po Londýně  ve svém zlatém kočáru.    Zemanisté pak nad detaily uzavřených smluv, které jsem popsal. A dovolím si je požádat, aby si vzpomenuli na pár  doplňujících známých informací. Například  z minulé návštěvy Zemana  v  Číně. kde na jednání se  svým protějškem v Pekingu šel v doprovodu pánů Kellnera a vlastníků J and T. A následně  se do vlasti vracel nikoli vládním speciálem, ale soukromým letadlem zmíněných kapitánů českého byznysu. Pokud  jste už náhodou zapomněli, pak zde najdete  bližší informace  o Zemanovi a Kellnerovi.  Nemáte takhle náhodou dojem, že váš  idol, jako prezident, usilovně kope  za jejich zájmy a  že to, co tehdy  v Číně před časem pro ně začal, bylo nyní dopodepsáno v Práglu? Já ano!

Nejen to. Ono to jaksi vypadá, že kope  i za CEFC!!!  Dovolím si připomenout , že CEO  téhle  čínské skupiny  byl jmenován do sboru Zemanových poradců  Zdá se vám něco takového normální? Pokud odpovídáte  ano, pak vám stejnou otázku, modifikovaně, položím ještě  jednou – zdálo by se vám normální, kdyby si Zeman vybral za  svého poradce  šéfa  americké investiční velkobanky  Goldman Sachs?   Jestliže odpovíte na obě otázky  ano, pak  to jste jinak nastaveni  než já, ale  jste konsekventní. S  tím umím žít. Pokud říkáte  na Číńana  ano a na Američana  ne,  nikdy se nemůžeme domluvit. A  ani nechci. Stejně jako s těmi, co to mají opačně -Ne pro Čínu a  Yes pro Goldmany.

Za  tohle  všechno  a pro tohle všechno jsme platili sotva uvěřitelnou servilitou!  A dokonce tím, že  si  čínská ambasáda  dovezla  vítače. Kteří se chovali velice militantně. Dovezli !!! Může být, že  říkáte, že jde o Číňany usedlé v ČR. Pak je to ještě  horší!  Jsou tu usedlí  a na pokyn ambasády vyrazí a zákon – nezákon, ovládnou ulici podle svého a  s tím, kdo má opačný názor nebo se jim nezdá, se snaží rychle vypořádat. Jste s  tím srozuměni, že nějaký spoluobyvatel téhle země  si takhle počíná? Na  cizí pokyn? Já nikdy  a nikoli.  Protože kdybych byl, sotva bych mohl vyjádřit  obavy  z příchodu muslimských militantů. V čem jsou jiní? V tom, že nečekají na příkaz nějaké ambasády. Jinak vzorec chování je tentýž!

Cítím se trapně.  Jak kvůli účelovým kalousekpseudotibeťanům, tak kvůli Zemanovi,  z jehož  pozérského velikášství se zrodil jen báječný deal pro české a zejména slovenské oligarchy a  jejich čínské protějšky!

Ovšem musím ocenit  filigránskou obchodní práci  čínské strany. Ohledně uzavřených kšeftů. Pracovní místa  si odvážejí oni!  A skvělá! Za peníze z Čech. To nemá chybu. Oni sami nedali fakticky  ani jedno. Které by přispívalo produkci čehokoli v Česku. Posilovalo ekonomickou základnu. Vědí totiž, že každé, které by svou investicí,zejména  do výroby / o vývoji a výzkumu vůbec nemluvě!!/  vytvořili , by znamenalo mínus  jedno u nich doma. Na světě  je  totiž více než dost  kapacit  a nové netřeba. Ale  sami pouští na svůj  trh jen ty, co tam přenesou i produkci! Skvělé!!! Může být, že  někdo namítne a co vlku tehdy, když jde o něco, co u nich, nějakého důvodu, vyrobit nejde?  I tady nám  orientálci dali dokonalou lekci jak se dělá naprosto špičkový byznys!

Ano, jsou výrobky  pro čínský trh, které opravdu v Číně nelze vyrobit. Například  české pivo. Pivní kultura  je  v téhle zemí v plenkách V zemi se vypije na hlavu asi 40 litrů…Proti našim skoro 150…  Mají co dohánět a budou to dohánět. Zcela jistě. Zatím tím,že  posilují produkci  svých kapacit  a jejich rozvojem, ale  logicky musí dovážet. prý tam jdou hlavně německá a holandská piva.  Nutně nemohou pominout ani ta  česká. nebyl by problém  domluvit dovozy s Prazdroje ano Smíchovem a  dalšími. Ale proč by to Číňan dělal? Proč by nechal vydělat jiného?  On si prostě v  tuzemsku kupil svou vlastní pivovarnickou skupinu a té otevře  svůj trh. Ten dostane, co nemá a potřebuje, ale  Číňan zinkasuje…. Tohle schéma nemá chybu! Je koupeno to, co by museli dovézt, takže  celý vejvar zůstane jim. S nikým se nedělí.

Na rozdíl od  české trapnosti, hlouposti a servilnosti! Takhle  jsem viděl já návštěvu čínského nejvyššího představitele. On  a jeho lidé odvedli skvělou práci! Pro svoji zemi a sami sebe. Což se  o Zemanovi a jeho kontrahentech říci nedá. Ani v pominutí smyslů. Pokud  si nemyslíte, že  čeští a slovenští oligarchové jsou celý náš  stát. Ta čína, co nám tady všichni domácí kuchtové  servírovali minulý týden byla  fakt hnusná.

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.