Obracejí (potichu a jen trochu) Babišovy noviny?


napsal Jarda Hudec

 

Sleduji, jak se pomaloučku obrací trend v některých Babišových tiskovinách. U tématu „Imigranti“ je to naprosto jasné a zřetelné, mohl bych to doložit řadou příkladů, pro ukázku stačí ten dnešní (úterý 12.4.2016) z Mladé fronty DNES z pera redaktorky Jany Šafaříkové. Je to vlastně volné pokračování obsáhlého materiálu, který vyšel v MFD v sobotu 9.4.2016 a také byl o situaci v Berlíně a v tomtéž duchu jako ten dnešní. Přečtěte si a nebudete věřit, že něco tak „politicky nekorektního“ mohlo spatřit světlo světa právě v MFD (viz níže).

Druhým příkladem změny směru je opět překvapivá kritika obávané kulturní kritičky (ztrhá kde co) Mirky Spáčilové pod titulkem „Andělské kázání padá do prázdna, národ míří jinam“ (MFD 12.4.2016)

Třetím příklad je pak z dnešních (12.4.2016) Lidových novin. Blahoslav Hruška v něm píše zajímavou historku o vzniku filmu „Čeští přátelé Kremlu“, který jsem sice neviděl, ale z dikce článku předpokládám, že bude těžce protizemanovský.

Všechny tři články najdete níže.

Co z tohoto vypozorovaného trendu vyvozuji?

U „imigrace“ jsou myslím dvě varianty, možná jejich kombinace. Nepředpokládám, že by snad vlastník listu (zjednodušeně Babiš) nějak zasahoval do denního chodu redakce, to by byla velmi naivní představa. Ale vzhledem k jeho obecně známému kritickému postoji k dosavadním „evropským“ způsobům řešení celého imigračního problému bych nevylučoval možnost působení na vedení listu v tomto směru. Druhou možností pak je, že ve vedení listu a vydavatelství nejsou úplní pitomci a sami vnímají klesající prestiž MFD vzhledem k tomu, že mnoho jejich dosavadních informací a především komentářů se zřetelně rozcházelo s realitou. Proto se k ní rozhodli trochu přiblížit a předložit tento trend čtenářům. Alespoň částečný návrat důvěryhodnosti je nezbytným předpokladem udržení vlivu na veřejné mínění i (a především) v jiných záležitostech, pro majitele listu možná daleko významnějších.

Podobně to vidím i u kritiky „Andělských věrozvěstů“, jmenována jako jejich lídr je tam Lenka Dusilová. Je nepochybné, že autorka M.Spáčilová je ženská, která má ústa řádně proříznutá a ostrá a co já pamatuji (a to je hodně dlouho), zaříznout toho či onoho, jí nikdy na stránkách Mladé fronty nedělalo problém. Jenže většinou to bylo v přesně obráceném směru, než dnes, proto mě to překvapilo. Také si nemyslím, že by si M.Spáčilová nechala od někoho diktovat, co má přesně psát. Spíš by ten obrat mohl svědčit o měnící se atmosféře v redakci. Možná, kdo ví…

Nad třetím příkladem „Trezorový film o porezidnetovi“ (LN 12.4.2016) mi trochu zústává rozum stát. Z jednoho úhlu pohledu to vypadá jako tvrdě protizemanovské dílko. Jenže když ho přečtete pozorně, pak v něm je hodně pořádný dloubanec nejen do ČT, ale i do Rádia Svobodná Evropa a ani zmínku o tom, kterak autorka snímku získala stipendium Václava Havla nelze chápat jednoznačně jako informaci, která všechny čtenáře potěší.

V médiích se dost hovoří o sbližování prezidenta Zemana s ministrem (a hlavně vůdcem Hnutí ANO) Babišem. Skoro se mi zdá, že článek o filmu ukrajinské autorky ukazuje jednostrannost jejího dílka. Třeba už tím, kdo se zde jmenují jako jeho protagonisté – protizemanovci jako fík. Ten článek je prostě tak prvoplánovitý, že bych musel mít redakci Lidových novin za úplné idioty (a to tedy fakt nemám), kdyby to bylo míněno tak jednoduše. Nikoliv – vidím v tom docela šikovné sestřelení „Českých přátel Kremlu“ poukázáním (mezi řádky) na jeho jednostrannost.

Ostatně posuďte to všechno sami. Co se ovšem ani v Babišových novinách nemění, je tažení proti Rusku.

P.S.: Omlouvám se, jak je to řazené, mně práce s počítačem vždycky dělala problémy a pro těch pár chvil co mám před sebou, už mi nestojí za to se tím zabývat.

Výstřižek

VýstřižekVýstřižek

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Tóny Jardy Hudce se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.