Němci to Merkelové spočítali!


Když  jsem v pátek komentoval skandální rozhodnutí německé vlády a speciálně kancléřky Merkelové, kterým bylo umožněno stíhání komika  Jana  Böhmermanna podle  dost obludného §103 německého trestního zákoníku,  napsal , mimo jiné také toto:

Umím  si představit, že nyní po ní půjde významná část tisku a uměleckých kruhů. Kteří jsou velmi citliví na  svobodu slova a vyjadřování a  nejspíš to kancléřce  pěkně  osladí. A na hodně  dlouho. A může být, že  to bude poslední nebo předposlední kapka  do poháru její politické existence.

Jsem velmi zvědav  na reakce  obyčejných  Němců.

No a  reakce se dostavily promptně. Stačí se  podívat na německé servery. Je hodně z čeho vybírat.  Ano, mohl bych uvést velmi emoční  i velmi sžíravé výroky na  adresu celé vlády, ale  zejména Merkelové, nicméně, já dávám přednost, jak většina z vás  dobře ví – číslům. Prostě čísla  jsou čísla  a nakonec  mají vždycky pravdu. A navíc  jsou k dispozici – díky bleskovému průzkumu německé veřejnoprávní stanice  ARD. A já si je  s gustem a krátkým komentem dovolím předložit. Takže se  do toho dáme.

První, základní a  zásadní grafikou onoho průzkumu je tato:

Případ Böhmerman: Rozhodutí vlády  je správné/nesprávné

Infografik mit ARD-Blitzumfrage "War die Entscheidung der Bundesregierung im Fall Böhmermann richtig?"

Takže  správným tu slabošskou hrůzu shledala  řádově  1/4 dotazovaných, zatímco 2/3  jsou stejného mínění jako vlk, tedy  o trapný gol do vlastní brány.

Organizátoři průzkumu zkoumali  i to jak se rozhodovali v daném případě  voliči jednotlivých politických stran v Německu

Infografik mit ARD-Blitzumfrage "War die Entscheidung der Bundesregierung im Fall Böhmermann richtig?"

Z této grafiky je naprosto zřejmé, že  nebýt tvrdého  voličského jádra  CDU/CSU, které si je  vědomo  a má strach z toho,  že  pokud  by ze  scény  Merkelová zmizela, budou mít těžký problém a unie  bude v personálním chaosu,  byl by výsledek pro kancléřku ještě  daleko větší blamáží, než už je. Ale  ani u černých  nezískal její slabošský postoj většinu. Což je poprvé  za  celé její funkční období, co se něco takového přihodilo. Tohle musí být pro Angelu zatraceně hořký  doušek. A  doufám, že  jí bude v krku pálit pořádně dlouho.

Co mne osobně  překvapilo je  odpověd  v  průzkumu dotazovaných na další otázku:

Měl by být Jan Böhmermann  za  svou „básničku“ potrestaný?

Infografik mit ARD-Blitzumfrage "Sollte Böhmermann für seine Schmähkritik bestraft werden?"

Pouhých 10% si myslí, že  ano, 2/3 že nikoli. Jsem jiného mínění. Už jsem to napsal posledně – pokud  někomu vadily Pussyny, nutně  mu musí vadit i ten Böhmermannův výlev. Který chtěl jen prvoplánově a dost hnusně  urážet.Nikoli karikovat,  s tím bych neměl problém, ale sprostě urážet za každou cenu. A  to by mělo být  sankcionováno. Bez debat. Vocad pocad!

Nicméně, domnívám se, že  že právě tady  se vybila  celá frustrace  vůči Merkelové a těm, co hlasovali s ní. Protože  2%  z těch, co podpořili  komikovo vydání soudu podle § 103  chtějí, aby  byl osvobozen  a dalších nejméně  16%!!!! se radši uchýlilo do zóny – nevím, neumím posoudit… Dalšího komentáře  netřeba.

Ale nedělejme  si přehnané naděje, že  už to má Angela  spočítané…. Protože  autoři průzkumu měli  připravenou ještě  otázku č. 4
Vydrží podle vás  vláda velké koalice  až do voleb v roce 2017?

Infografik mit ARD-Blitzumfrage: "Hält die Große Koalition bis zum Herbst 2017?"

Opět 2/3 jsou přesvědčené, že  ano….

Osobně  považuji za  velkou škodu, že ta poslední otázka  nebyla  položena jinak. Například  takto:

Vydrží Angela Merkelová jako kancléřka  do konce funkčního období této vlády?

Nebo

Má  Merkelová kandidovat na úřad  kancléřky  v příštích parlamentních volbách? Tohle by mne opravdu zajímalo velmi. A  sem ,bohužel, zcela  nesměruje  ani poslední  otázka  průzkumu, která tímto směrem přeci jen tenduje:

Jak jste  spokojeni s prací kancléřky Merkelové?

Infografik mit ARD-Blitzumfrage Zufriedenheit mit der Arbeit von Bundeskanzlerin Merkel

Dosažených 45% spokojených je nejmenší číslo podpory  pro Merkelovou  za celou legislativní periodu.  Nepopularita  překonala  i dosavadní rekord  z února  t.r. , kdy  byly  Němci totálně vystresování z  její neschopnosti řešit migrační krizi. A  bylo by bývalo už dávno ještě  hůře, kdyby byli  Makedonci neuzavřeli neprodyšně  svoje  hranice  s Řeckem  a nechali e – migranty / e-migrant  = ekonomický  migrant/ volně proudit dál do Evropy. Merkelová nabrala na popularitě, ačkoli práci za  ni odvedli jiní, které ona naopak za jejich konání tvrdě kritizovala….

Když nad  tím tak přemýšlím – nakonec  je škoda, že  Makedonci ten plot postavili…. Kdyby tak neučinili, nejspíš  by dnes v Evropě  a zejména Německu už mohlo  být leccos  jinak. Ale  to je jiný příběh.  Dnes  zůstaneme jen u toho bleskového průzkumu  ARD. Je  dostatečně zajímavý.

Grafiky  přebrány  ze stránek ARD

 

 

 

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.