Případ USS Donald Cook


vybral a přeložil JF

Před několika dny přistál v mé poště po dlouhé době zase jeden zajímavý článek ze Stratforu. Jinak mne Stratfor stále (a zbytečně) zavaluje jen nabídkami typu celoročního předplatného jejich prognóz za pouhých 99 dolarů. Považoval jsem tedy svou povinnost článek pro čtenáře Kosy přeložit. Zde je:

Proč Rusko obtěžuje letadla USA

https://www.stratfor.com/analysis/why-russia-harasses-us-aircraft?utm_source=freelist-f&utm_medium=email&utm_campaign=SundaysendLLJets4242016&utm_content=topimage

Stratfor, 20.4.2016

Souhrn

Ode dne, kdy Rusko anektovalo Krym, je napětí mezi Ruskem a Západem vysoké a zasáhlo již východní Ukrajinu, Syrii a různá jiná ohniska po celé oblasti bývalé sovětské sféry vlivu. Méně otevřeně se Moskva snažila chránit oblasti, životně důležité pro ruské zájmy, tím, že zde zvyšovala rizika provádění různých operací USA. To se projevovalo četnými agresivními střety s letícími vojenskými letouny USA, zejména v oblasti Černého a Baltického moře. Střety, které se tam údajně vyskytují stále častěji, mají za úkol odradit Washington od operování v tomto prostoru.

Přehled nebezpečných setkání:

* 2012, 10.dubna: Ruský stíhač Mig-31 Foxhound zachytil norský letoun P-3 Orion, pověsil se na něj a pak se přiblížil tak rychle a tak blízko, že vzniklo nebezpečí srážky ve vzduchu. (v září 1987 se za podobných okolností jiný norský letoun P-3 srazil se sovětským Su-27 nad Barentsovým mořem)

* 2014, 7.dubna: Ruský stíhač Su-27 Flanker letěl nad Baltickým mořem ve vzdálenosti 6 metrů od letounu USAF typu RC-135U a provedl na něj dva blízké a rychlé nálety, které Američané označili za „bezhlavé“ a „neprofesionální“.

* 2014, 12.dubna: Ruský letoun Su-24 Fencer provedl v Černém moři 12 nízkých průletů nad USS Donald Cook, plavidlem třídy Arleigh Burke, určeným k detekci a ničení řízených střel

* 2014, 23.dubna: Ruský stíhač Su-27 Flanker zachytil v Ochotském moři severně od Japonska letoun USAF typu RC-135U a proletěl 10 m od něj.

* 2014, 16.červenec: Ruský stíhač Su-27 Flanker, vyzbrojený střelami vzduch-vzduch zachytil nad Baltickým mořem švédský letoun S102 Korpen, určený k elektronickému sběru výzvědných dat, a proletěl 10,7 m od něj.

* 2014, červenec: Ruský stíhač Su-27 Flanker provedl nad Baltickým mořem agresivní manévr v blízkosti výzvědného letounu USAF typu RC-135

* 2015, 25.ledna: Ruský stíhač Su-27 Flanker zachytil nad Černým mořem letoun USAF typu RC-135 a provedl kolem něho agresivní zatáčku, po které se letoun USA na okamžik stal neřiditelným.

* 2015, květen: Dva ruské letouny Su-24 Fencer zachytily v Černém moři USS Ross, plavidlo třídy Arleigh Burke, určené k detekci a ničení řízených střel

* 2016, 12.dubna: Ruský vrtulník Ka-27 a dva ruské letouny Su-24 Fencer provedly v Baltickém moři opakované nízké průlety (vrtulník sedm a letouny kolem dvaceti) nad USS Donald Cook, plavidlem třídy Arleigh Burke, určeným k detekci a ničení řízených střel

* 2016, 14.dubna: Ruský stíhač Su-27 Flanker zachytil nad Baltickým mořem letoun USAF typu RC-135U, provádějící elektronický sběr výzvědných dat a provedl to „nebezpečným a neprofesionálním“ způsobem

Analýza

Dne 14.dubna 2016 provedl ruský stíhač Su-27 výkrut nad výzvědným letounem U.S.Air Force typu RC-135, letícím v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltickým mořem. Jen o tři dny dříve proletěly dva ruské bombardéry Su-24 opakovaně a nebezpečně blízko nad vojenským plavidlem USA, rovněž v Baltickém moři. Poslední střet se odehrál méně než týden před svoláním schůzky představitelů Ruska a NATO, první od roku 2014. Vedle bojů na Ukrajině a v Afghánistánu budou předmětem rozhovorů také body jako vojenská transparentnost a snižování rizik – s ohledem na uvedené incidenty aktuální a potřebné body.

Ne všechny tyto střety jsou tak agresivní. Ve skutečnosti je tato taktika standardní praxí mezi vojenskými silami, jak ve vzduchu tak na moři. Po celém světě se letadla a lodě různých zemí běžně střetávají, vizuálně kontrolují a doprovázejí jiná letadla a plavidla, která se pohybují v citlivých vzdušných prostorech či vodách. Vzdušné síly, námořnictvo a pobřežní hlídky po celém světě pravidelně provádějí akce tohoto druhu, aby si tak vymezily identifikační zóny své vzdušné obrany. Příkladem mohou být akce ve Východočínském moři, policejní operace NATO Baltic Air Policing nebo podle potřeby ad hoc prováděné akce. Při těchto akcích jsou střety téměř vždy vedeny jako neohrožující. Jsou to prostě jen prostředky, kterými se různé země snaží zvýšit svou situační bdělost a chránit se před nepředvídatelnými událostmi.

Ale některé případy se přece jen vymykají z normy. V úmyslné snaze odradit síly nějakého státu od vstupování do určitého prostoru mohou letouny nebo lodě provádět agresivní manévry, obtěžování nebo zastrašování cílů. Tyto střety připomínají vysoce riskantní „hry na kuře“, kdy útočník testuje, zda se cizí objekt odváží pokračovat ve svém původním kursu přes stále se zvyšující riziko kolize, nebo zda se obrátí zpět.

Ačkoli tato taktika přináší nebezpečí poškození pro obě strany, její původce má výhodu. Při vzdušných střetech obvykle nalétává hbitý a rychlý stíhač na těžkopádný bombardér nebo výzvědný letoun. Původce je často daleko méně cenný – jak ve smyslu ceny techniky, tak ve smyslu počtu členů posádky – než cílový objekt. Tím se pro velitele a posádku ohroženého objektu zvyšuje důležitost rozhodnutí, jak se při incidentu zachovat nebo jak na něj odpovědět. Když kolem něj stíhač provádí nebezpečné manévry, musí se cíl spoléhat pouze na jeho záměry a dovednosti.

Rusku takové střety nabízejí prostředek, jak odrazovat letadla USA bez vyvolávání skutečného boje. Tato taktika už pro Moskvu zafungovala: v červenci 2014 agresivní let ruského stíhače znepokojil posádku letounu RC-135 natolik, že při vyhýbání se stíhači nedopatřením vletěla do švédského vzdušného prostoru a zvedla do vzduchu jeho ostrahu. Ale blízké střety nedopadnou vždy podle předpokladu. Například v dubnu 2001 se při hainanském incidentu srazil čínský stíhač s výzvědným letounem USA typu EP-3E. Čínský pilot při srážce zahynul a americký letoun byl vážně poškozen. Množství blízkých střetů během Studené války rovněž skončilo srážkami, zejména mezi loděmi. To vedlo v roce 1972 k dohodě mezi USA a Sovětským Svazem o incidentech na moři, která měla za úkol omezit možnosti srážek a zvládnout rozšíření konfliktu, pokud již ke srážce došlo. Další snahou o omezení rizika rozšíření konfliktu přinesl v roce 2014 zákon o neplánovaných střetnutích na moři, který zavedlo Rusko a Čína, a také dohoda v roce 2014 mezi Spojenými Státy a Čínou o omezení incidentů mezi oběma zeměmi.

Ale v průběhu posledních několika let se ukázalo, že ani všechny tyto dohody nestačí k tomu, aby se zcela zastavily tyto blízké střety, alespoň ne mezi Spojenými Státy a Ruskem. Vzhledem k napětí, které panuje mezi oběma zeměmi, může srážka ve vzduchu nebo na moři, která vzejde z takového blízkého střetu, vést k rozšíření konfliktu, které si ani jedna strana nepřeje. Přesto je pravděpodobné, že tyto střety budou pokračovat tak dlouho, jak dlouho bude přetrvávat současné napětí mezi oběma zeměmi.

Tolik Stratfor.

Vzhledem k tomu, že je mi letecké téma dost blízké, rozhodl jsem se trochu zapátrat a k článku přidat i něco z výsledků pátrání. Aby měl čtenář představu, o jaký incident šlo, přikládám několik odkazů na videozáznamy o události, které jsem našel na YouTube. Záznamy [1] až [5] přibližují vlastní incident, záznam [6] pak trochu naznačuje, o jakou loď v případě USS Donald Cook jde. Odkazy na záznamy uvádím i s doprovodnými texty, které v některých případech přinášejí další zajímavé podrobnosti.

[1] Ruští stíhači Su-24 sviští nad USS Donald Cook v Baltickém moři

Zdroj: Russia Insider

https://www.youtube.com/user/RussiaInsiderTV

Stopáž: 1:01

Ruské letouny předstírají útok na americkou loď. Američané předstírají šok a hrůzu. Jsme ochotni věřit, že US Navy nikde nebyla tak šokována, jak se předpokládalo. Pentagon ostře odsoudil průlety Rusů nad USS Donald Cook. Jaj – přímo milujeme falešnou a předstíranou hrůzu! Rusové provedli neozbrojený nálet na US plavidlo v Baltiku (moře, u kterého leží druhé největší ruské město a bývalé hlavní město Sankt Petěrburg) a americké vojsko předstírá, že jde o tak hroznou věc, jakou z ní dělá CNN.

Aby demonstrovali, jak moc byli údajně Rusové za čárou, udělalo US námořnictvo své nejlepší napodobení 12-leté holky a šlo na YouTube a na Twitter, aby se tam vybrečelo. Media si to odsud vybrala, takže ten příběh teď koluje po síti ve vysokém tónině, která má vyvolat hrůzu a rozhořčení.

Tohle video ukazuje dvojici bombardérů Su-24 při velmi nízkém průletu nad lodí USA, což naznačuje, že se letouny přiblížily nedetekovány radarem. To by pro plavidlo mohlo znamenat problém, pokud by letouny nesly protilodní střely a pokud by byla válka.

Nebyl to úplně přátelský akt ale uveďme to trochu do kontextu. Právě teď USA mluví o tom, že zaplaví Syrii protiletadlovými zbraněmi, které pomohou zabíjet ruské piloty. Spojené státy se rovněž rozhodly umístit ozbrojenou brigádu 200 kilometrů od Sankt Petěrburgu. Před pár týdny jistý vysoký velitel NATO požadoval obnovení špionážních letů nad územím Ruska.

To jsou jen některé případy, ve kterých Spojené Státy ukázaly, že uvažují o Rusku jako o nepříteli. Co přesně by to tedy mělo být, co by vzbudilo jinou reakci Ruska, než tu předpokládanou?

Raketový torpedoborec USS Donald Cook (DDG-75) byl 11.dubna v Baltickém moři obtěžován dvěma Su-24 Fencer, jak je vidět na videu, uvolněném evropským velením US Navy ve středu odpoledne.

Letecké umění ruských pilotů nad USS Donald Cook v Baltickém moři přimělo Pentagon a další vojenské činitele, aby běželi pod ochranu Washingtonu a žalovali na „agresivní blízké střetnutí“ s ruskými letouny. Při zveřejňování záznamu průletu ruských letounů v blízkosti plavidla prohlásilo US námořnictvo, že loď byla v pondělí a v úterý vystavena opakovaným „agresivním letovým manévrům v těsné blízkosti“, až 30 stop (10 metrů).

Incidenty se odehrály, když se plavidlo, které vyplulo z polského přístavu v Gdyni, účastnilo se cvičení v Baltickém moři se spojencem USA v NATO Polskem.

Námořnictvo sdělilo, že poprvé proletěly Su-24 nad lodí v pondělí, když námořníci připravovali „palubní nácvik přistání (polského) vojenského vrtulníku“. Početné nízké průlety byly zaznamenány ve 3 hodiny místního času a přiměly velitele lodi, aby odložil dotankování vrtulníku na palubě, dokud ruské letouny neopustí prostor. Podle představitele ministerstva obrany USA, který hovořil s novináři listu Defense News, námořníci na plaubě Donald Cook tvrdili, že ruské letouny při nízkých průletech čeřily vodu a vytvářely vlny pod lodí. Říkali také, že letouny měly „čistá křídla“, že tedy nenesly žádnou výzbroj, což by mohlo představovat hrozbu pro operace USA na Baltu.

Ruské průlety vyvolaly ve Washingtonu paniku a mluvčí Bílého Domu Josh Earnest nazval akce ruských pilotů „provokativními“ a „neslučitelnými s profesionálními vojenskými standardy“. Mluvčí operace Inherent Resolve plukovník Steve Warren řekl během středečního brífingu, že „slyšel, že se Rusové opět vrátili ke svým starým trikům v oblasti US evropského velení“ a dodal, že USA mají „obavy z tohoto chování“. „Máme vážné obavy z nebezpečných a neprofesionálních letových manévrů Rusů. Tyto akce mohou nechtěně zvýšit napětí mezi zeměmi a mohou vyústit v nějakou chybu nebo nehodu, která by mohla mít za následek vážné zranění nebo smrt.“ říká se v prohlášení evropského velení. Mezitím admirál John Richardson, velitel námořních operací, poděkoval posádce za zachování klidu v této stresující situaci. „Bravo Zulu posádce USS Donald Cook za jejich iniciativu a výdrž, kterou projevili během tohoto incidentu,“ napsal admirál na Facebooku.

Rusové zatím incident nekomentovali, ale letadla přiletěla s největší pravděpodobností z Kaliningradské oblasti, hraničící s Polskem. Kaliningrad je sídlem ruské Baltické flotily, která rovněž zahrnuje letecké základny Čerňjachovsk, Donskoje a Kaliningrad-Čkalovsk.

[2] Loď US námořnictva v ohrožení!!! Ruské letouny Su-24 letěly VELMI BLÍZKO lodi Donald Cook

Zdroj:Armed Forces Update https://www.youtube.com/user/ArmedForcesUpdate

Stopáž: 12:01

(text je shodný s textem pod videozáznamem [1], videozáznam [1] je zde doplněn letovými záběry letounů Su-24 z různých zdrojů)

[3] Ruské stíhačky sviští nad USS Donald Cook

Zdroj: Air Source Military

https://www.youtube.com/user/AiirSource

Stopáž: 1:27

Ruský letoun Su-24 prolétl 12.4.2016 pouze 30 stop od USS Donald Cook v Baltickém moři. Loď se v době průletu nacházela v mezinárodních vodách.

[4] Ruské Su-24 „útočí“ na vojenskou loď USA Donald Cook v Baltickém moři

Zdroj: Military Zone

https://www.youtube.com/channel/UC00y-gHrZTY9rCw5mfACSTw

Stopáž: 2:21

Letoun Suchoj Su-24 (v kódu NATO zvaný Fencer) je nadzvukový letoun pro každé počasí vyvinutý v Sovětském Svazu. Dvoumotorový letoun je vybaven proměnnou geometrií křídla, dva členové posádky sedí vedle sebe. Byl to první letoun SSSR, který používal integrální digitální navigační a útočný systém. Zůstává ve výzbroji Ruska, Ukrajiny a dalších zemí do kterých byl exportován. USS Donald Cook (DDG-75) je plavidlo třídy Arleigh Burke, určené k detekci a ničení řízených střel a používané US Navy. Loď byla pojmenována podle Donalda Cooka, který zemřel jako válečný zajatec ve Vietnamu, a byla uvedena do služby v roce 1998. Byla to jedna z prvních lodí, která připlula na pomoc lodi USS Cole po jejím napadení sebevražedným komandem 12.10.2000. V roce 2003 odpalovala loď křižující střely Tomahavk během operace Irácká Svoboda. Dne 16.února 2012 bylo ohlášeno, že Donald Cook bude jednou ze čtyř lodí, která bude mít domovský přístav Rota ve Španělsku, kam loď připlula v polovině února 2014. Zde tvoří součást jednotky Destroyer Squadron 60.

[5] Ruské Su-24 provedly „fingovaný útok“ na loď USS Donald Cook v Baltickém moři

Zdroj: Daily Military Defense & Archive https://www.youtube.com/user/MilitaryWarArchive

USS Donald Cook byl opět „obtěžován“ ruskými strategickými bombardéry Su-24 v Baltickém moři (v mezinárodních vodách) poblíž Polska. Poslední podobný incident se udál v květnu 2015. Ruské Su-24 nebyly ozbrojeny ale proletěly velmi blízko USS Donald Cook.

[6] Krátká procházka po lodi USS Donald Cook

Zdroj: Air Source Military

https://www.youtube.com/user/AiirSource

Stopáž: 9:13

Videozáznam z paluby USS Donald Cook, plavidla třídy Arleigh Burke, určeného k detekci a ničení řízených střel, které připlulo 11.února 2014 do svého nového kotviště v přístavu Rota, Španělsko. Umístění čtyř lodí třídy Arleigh Burke v Rotě představuje příspěvek USA a Španělska k protiraketové obraně NATO, zvýšení bezpečnosti Evropy, Středozemního moře a Atlantického oceánu.

Tím by můj příspěvek mohl skončit – ale mně to přece jen nedá a dovolím si na konec připojit několik svých poznámek. Protože tenhle případ prostě nějak nedokážu jen tak přejít.

Všechny presentované videozáznamy zjevně pocházejí z toho, který uvolnilo US Navy pro zveřejnění (mám dojem, že se mu nejvíc blíží video [4]). Nemohu si pomoci ale na žádném z videozáznamů nevidím nebezpečné přiblížení ruských letounů k lodi. Zaznamenal jsem jediný nebezpečný průlet, který ale byl nebezpečný pouze a především pro ruské piloty, protože letět tak nízko nad vodní hladinou je skutečně riskantní. Svého času (ještě za časů SSSR) tak zahynula celá posádka letounu Tu-16, který prolétával v malé výšce kolem letadlové lodi USA. Nejmenší vzdálenost Su-24 od lodi jsem na uvedených záznamech odhadoval na 100 až 200 metrů. Je totiž nutno vzít v úvahu, že Su-24 jsou poměrně velké letouny – délka 22,5 metru a rozpětí v dané konfiguraci téměř 18 metrů. Na YouTube jsou často záznamy uváděny fotografií, na které je Su-24 zachycen za palubní nástavbou ve vzdálenosti menší než 100 metrů. Fotografie je buď fotomontáž nebo pochází z části videozáznamu, která nebyla uvolněna pro veřejnost. Ani v takovém případě by ani náhodou nešlo o vzdálenost 30 stop, kterou s takovou jistotou uvádí US Navy. Nechápu také, proč by nebyl uvolněn záznam, který nejvíce dokládá „blízkost“ průletu. Zajímavé je také to, že sice existuje snímek vrtulníku Ka-27, který na loď údajně nalétává, ale neexistuje žádný videozáznam, který by US Navy dala k disposici.

Druhá moje poznámka se týká samotné lodi USS Donald Cook. V žádném prohlášení US Navy se neuvádí, že v době incidentu se nacházela pouhých 50 km (podle jiných zdrojů 70 km) od Kalinigradu. I když byla v mezinárodních vodách a účastnila se cvičení s vojskem a námořnictvem Polska, taková blízkost k velké vojenské základně Ruska je prostě podezřelá. Když na videozáznamu [6] vidíte to množství radarových antén na palubní nástavbě, které určitě mají dosah daleko větší než 50 kilometrů, ještě se divíte Rusům, že se jim tak blízká přítomnost takové lodi nelíbí? Ten videozáznam je mimochodem v mnoha směrech velmi poučný – naučený závěrečný proslov kapitána lodi je pozoruhodný sám o sobě.

O posledním incidentu Su-24 a lodě Donald Cook se na webu lze dočíst, že se opakoval případ, který se stal téměř přesně o dva roky dříve, kdy údajně došlo k tomu, že Su-24, vybavený rušícím kontejnerem „Chibiny“ zcela ochromil elektroniku lodi. Úmyslně jsem se vyhnul hodnocení letošního incidentu z tohoto hlediska. Jednak je to záležitost, která by si zasloužila daleko důkladnější rešerši i rozbor, jednak jde podle mého názoru o informace v mnoha ohledech spíše z říše sci-fi.

Pozoruhodná byla rovněž reakce Johna Kerryho na incident. Jeho slova o tom, že kapitán lodi měl právo rozhodnout o tom, zda nalétávající letouny sestřelit, zní velmi zvláštně. Znamenalo by to totiž zahájení třetí světové války a John Kerry to zcela jistě ví. Zcela jistě tedy ví i to, že vědomě říká nepravdu. A kapitán lodi v instrukcích pro podobné případy zcela jistě tuto možnost má až na úplně posledním místě – pokud ji tam vůbec má. Spíš bych se domníval, že to má naopak přísně zakázáno.

V článku Stratforu jsou pečlivě vyjmenována všechna „blízká setkání“ s ruskými letouny z poslední doby. O čem už Stratfor nemluví je fakt, že i podobných „setkání“ stíhacích letounů NATO s letouny dálkového letectva VVS Ruské federace bylo za poslední dobu velmi mnoho. I tyto dálkové letouny se vždy pohybovaly jen v mezinárodním vzdušném prostoru, i když někdy dost daleko od svých domovských základen. Prostě – typický dvojí metr. Docela by mne zajímalo, jak by se asi vojenští činitelé USA tvářili, kdyby ruské výzvědné letouny začaly pravidelně létat v mezinárodním vzdušném prostoru podél celých hranic USA.

Stratforu se ovšem musí přiznat, že celkem bezelstně uvádí fakt, že americké letouny RC-135, o které ve většině incidentů šlo, jsou výzvědné stroje, nabité elektronikou. Ztratit takový letoun by asi přišlo dost draho. Ale třeba si i USAF jednou uvědomí, že není vhodné špehovat tak blízko Ruska. Že by to totiž skutečně mohlo přijít dost draho.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice JF a jeho rešerše se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.