Tak z Vlka se stal první máj – a jezevec prej z toho sundá brejle. Polemika.


napsal jezevec

Ale ne, nesundám.

Jen je mi Vlka líto.

Nevím, jak řešit a vyřešit společnost, kde 1% nejbohatších lidí má 99% majetku.

Jedno ale vím jistě – já to hlavně řešit nechci. Protože buď ho nabyli legálně, a pak je nám po tom kulový, to pravím jako příslušník tech chudších 99% – a nebo ho nabyli nelegálně, a pak by měli shnít v base, a majetek by měl být (nikoliv rozfrcán a rozkraden a rozdán chudým, ale) dodaněn a zestátněn. Všechny ostatní myšlenky, jak tuhle „disproporci“ nějak „napravit“, ba proč se nad ní vůbec zamýšlet – mi ano připadají jako jeskyňky komunistického loupežení, což mne ale od vlka bohužel nepřekvapuje.

Představa chudších lidí, že bohatí nejvíc ze všeho touží být ještě bohatší, a aby ti chudí byli ještě chudší – je obvykle naprosto zcestná. Žádný bohatý člověk se dlouhodobě neobejde bez lidí, kteří nakupují jeho zboží a služby. Sám Henry Ford, americký průmyslník a esence kapitalismu – sice kladl velký důraz na neustálé snižování nákladů – a jistě si uvědomoval, že z hlediska efektivity samotné výroby by jistě bylo dobré tlačit mzdy dolů. Avšak pak by také nemusel nic prodat. Nabídka zkrátka bytostně potřebuje poptávku. Vyjádřeno Fordovými vlastními slovy z jeho knihy Dnes a zítra:

“Motiv mzdy vyžaduje, aby byla vyplácena co nejvyšší mzda, neboť jinak nepřijde do chodu okruh kupní síly. Nemůže být pravého blahobytu, dokud si nemůže dělník, vyrábějící obyčejné zboží, koupiti svůj výrobek. Vaši vlastní zaměstnanci jsou částí vašeho publika. Stroj blahobytu se musí neustále točit, nabídka musí neustále vyvolávat poptávku – a naopak. Ekonomika musí neustále růst, jinak se civilizační mašinérie zadrhne a konzumní “ráj” se zhroutí.”

Nejen proto lidé od Fordových pásů ve své době dostávali velmi slušné platy, zhruba dvojnásobek tehdejší průměrné mzdy v USA.

Mně nepřipadá správné ani morální, rozjímat nad tím, jestli toho náhodou někdo nemá příliš mnoho. Nebo proti tomu dokonce demonstrovat. Budeme-li troubit na poplach a mávat tibetskými vlajkami, že si někdo vydělal (dnes obvykle jen zdědil) prachy, a dokonce si je nechal – je v tom latentně skryta výhrůžka násilím, které se mi bytostně hnusí. Je-li lidským právem lačnit po cizím, a říkat tomu „obyčejný protest“ – pak já se tohoto práva hrdě vzdávám, a radši budu až do smrti za chudý povl. Vlhký sen všech komoušů, že násilím lze dosáhnout ušlechtilých cílů, se ještě nikde neosvědčil. Ano, mnohde se úspěšně podařilo bohaté zabít a okrást. Ještě nikdy nikde tím nevznikl lepší svět ani spravedlivější společnost.

Podivuji se rovněž nad vlkovou touhou po trestní odpovědnost firem.

Asi do vlčštejna ještě nedorazily zprávy o tom, že podvodníci si zakládají serie a řetězce firem, vlastněných dalšími řetězci, a ovládaných přes bílé koně – na které nikdo nemá. Dokud prostě u nás bude legální vlastnictví právnické firmy zahraniční právnickou osobou, a to asi vždycky bude, protože jinak by u nás nesměly legálně podnikat žádné nadnárodní a velké firmy – – – a dokud bude alespoň jedna země na světě, umožňující anonymní vlastnictví akcií, a to asi taky vždycky bude, neboť to potřebuje spousta lidí, a naopak vždycky bude pár chudých obskurních zemiček, kterým se hodí pár stovek paušální daně – – – bude prostě v každé evropské zemi několik tisíc sro-ček, vlastněných akciovkou, ta vlastněná akciovkou někde v důstojném USA nebo Nizozemsku, a ta vlastněná holdingem s anonymními akciemi někde v Belize nebo na Seychelách, a nenaděláte s tím nikdo nic. I kdyby se udělaly sebesložitější zákony o konečných vlastnících až do jednotlivých osob – vždycky bude dost bezdomovců, občanů Vanuatu, narkomanů, a nebo precizně připravených členů vlastní rodiny, kteří se někam nechají zapsat, a přes ovládací smlouvy si nechají tahat za ruce, aniž by skutečný vlastník či beneficient byl vidět. V nejhorším případě se to vystřelí do anglického majetkového trustu nebo do nějaké nadace, a nevyčmucháte a nevyčmucháte – sám náš pan ministr financí by o tom mohl něco vyprávět!

Co se ale může stát a viděl jsem to na vlastní oči – že váš zaměstnanec se dostane do tíživé životní situace, někdo se ho zeptá jestli se nebojí že jeho děti chodí samy ze školy, či explicitně dostane sprostý úplatek, případně koincidence toho všeho – ten zaměstnanec vás někde úmyslně poškodí, a celá firma se veze v trestním stíhání, kterému nejen nemá šanci se ubránit, ale hlavně nemá šanci mu prevenovat. Osobně jsem zažil situaci ve firmě, kdy zločincem vystrašená pomocná síla ukradla a nenávratně rozprodala výpočetní techniku (ano, včetně zálohovacích médií), a firma šla ke dnu pro neschopnost pokračovat v administraci objednávek, a posléze i neschopnost řádně vést účetnictví. Osobně jsem viděl firmu, kde podplacená vedoucí účetního oddělení dlouhodobě neplatila za zaměstnance povinné odvody, a se znalostí vnitřních mechanismů se jí to podařilo skrývat tak dlouho, až se jednateli nasbíralo na trestní oznámení, a firma šla po serii penále do konkursu, a třicet lidí přišlo o práci. Kolik je takových malých firmiček, kde zrada jednoho či málo lidí dokáže firmu naprosto zlikvidovat? Již dnes je jednatel vždy vinen a vším povinen, i když nevěděl a vědět nemohl. Sám jsem si to prožil osobně vloni – když jsem se náhle dostal na dva měsíce do nemocnice, a v mé miniaturní firmičce neměl kdo zpracovat podklady pro DPH, protože pro externího účetního to připravuji osobně. Přestože jsem nic nezavinil a berňáku jsem to prokázal, sankce byly málem likvidační, a dodnes kontrola stíhá kontrolu. Tak chce vlk ještě víc ničit i jinak funkční firmy? Jakože pošlete podplaceného agenta do konkurenční firmy, dělat tam prodejce, zdokumentujete jak (bez vědomí zaměstnavatele) nabízel a dával úplatky – a firma je na trestní oznámení a na likvidaci? Tohle fakt chceme? Kdo si myslíte, že za těchto podmínek pak ještě bude chtít nést statutární zodpovědnost? Kdo do takového podnikání vloží investice? Kdo nás bude zaměstnávat, až budou na trhu jen cíleně podvodně založená sro-čka? Nedivím se, že Burešovi se nelíbí, že kdejaký usoplený zaměstnanec může přivodit trestní stíhání jeho mnohamiliardovému holdingu. Jako STB-ák jistě moc dobře ví, že ne každý je tím, kým se zdál být. Ale fakt mi dost vadí, když někdo kdo zná podnikání z obou stran, horuje pro takovou pitomost – zatímco DPH mafie řičí radostí nad imbecilitou kontrolního hlášení, jenž likviduje poctivé podnikatele pro balastní chyby v jejich jinak poctivých hlášeních, zatímco jim stačí rozdělit faktury na čtyřciferné, a jsou z obliga.

Vzpoura proti moci? Jo, byla by potřeba.

Ale možná jinde, než na původně anarchistickém svátku (osmihodinové) práce.

Moc má dneska ten, kdo má volební právo. Z čehož ti tolik nenávidění bohatí, mají tedy 1%? Jedno procento? Proti tomu chcete demonstrovat? Kdyby si lidi chtěli odhlasovat odchod do důchodu v 51 letech, sebebohatší bohatství ekonomické oligarchie by tomu nedokázalo zabránit. Jenže Kremličkovi „Důchodci za životní jistoty“ přinesli životní jistoty jen svému zakladateli, a na rozloučenou proteinovou pochoutku. Proč asi?

P.S.

Vlk je prý i zaměstnanec Novák, kterých prý v roce 2014 zahynulo v práci 131.

Ve stejném roce zahynulo při dopravních nehodách téměř 800 lidí – je vlk i manifestační účastník silničního provozu? Budeme demonstrovat a mávat vlajkami, aby se nejezdilo autama? Je to šestkrát tolik mrtvých!!!! Jsou mezi nimi i děti.

Ve stejném roce se vlastní rukou zabilo skoro dvakrát více lidí – je suis vlk sebevrah?

Abych to uvedl do kontextu – v práci se vždycky umíralo, umírá a umírat bude, stejně tak jako na silnici nebo při každé jiné lidské činnosti, a občas si život někdo zkrátí sám. Anebo prostě umřete,

protože máte smůlu a chytnete nějakou hnusnou nemoc. Zhruba 35% populace se nedožije statistického věku dožití.

Je suis jezevec – pózy a manifestační proklamace se mi hnusí.

Nehodlám nikomu vysvětlovat, co by si měl myslet, a za co by měl demonstrovat.

Což ale fakt neznamená, že bych vlkovi chtěl bránit v suis čímkoliv, čeho si jeho srdce žádá.

Jen se tam nepůjdu postavit za tebe, ani s tebou. Čím jsem starší, tím víc jsem opatrnější – nejen na to, vedle koho stojím – ale i na to, kdo stojí vedle mě. Za vlka bych si ještě stoupl, i když s mnoha jeho názory na právo hluboce a upřímně nesouhlasím. Ale za nic na světě (míněno ve smyslu činném i trpném) nebudu demonstrovat pod vlajkou bývalého Sovětského svazu a vedle Milouše Jakeše, AdamaB.Bartoše, novodobých Komsomolců, nikdy-nepracujících odborářů, a podobného povlu. Neboť kdo s kočkami do spolku se dá, bude asi darmo myši ubezpečovati, že jest i jejich dobrým přítelem! (K.H.Borovský, cca 1848)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Jezevova nora se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.