Ruský Nesmrtelný pluk WWII pochoduje po celém světě


vybral a přeložil JF

 

Russian Immortal Regiment WWII marches go Worldwide

Jim W.Dean, Veterans Today, 9.5.2016

Pochody „Nesmrtelného pluku“ vzdávají hold hrdinům Druhé Světové Války po celém světě.

 Poznámka editora: Toto je nejlepší domácí geopolitické spiknutí, které jsem za dlouhou dobu viděl. Myslím, že je nechtěně odstartoval Putin, když v roce 2015 kráčel spolu s jinými Rusy, kteří drželi v rukou obrazy svých předků, padlých ve Druhé světové válce. Kdo by si pomyslel, že pouhé nesení a ukazování fotografií veteránů bude mít takový účinek.

Vlkova poznámka:

Českou  rádoby elitou jsme byli obštastnováni, jak je ostatně  už pár  let špatným zvykem,  tradičními bláboly  s  výročím  konce II.ww o  tom, kdo tu válku správně  vyhrál a  kdo vlastně  jen byl další okupant  a tak podobně. A  také naprosto samozřejmým vývodem, že  ten, kdo to vidí jinak je bud naprostý zmanipulovaný idiot nebo rovnou  Putinem placený agent.  Z tohoto důvodu dávám bez váhání na sklo tenhle  článek z amerického serveru Veteranstoday.com aby  ti co vytvářejí seznamy proruských trollů je náležitě doplnili a neflákali  své fízlování a  dali mu celosvětovou dimenzi. Aby to měli ještě lepší, upozornuji je, že  v textu jsou i fotografie Kremlem  pomatených a podplacených jedinců na Západě. Jistě  je  uloží pro budoucí potřebu. Až dojde na slova  Radima Jocha, že  ty, co na internetu sympatizují  nyní s Kremlem je potřeba, v případě  nějakých zvláštních událostí, je nutné internovat! Pokud byste  si náhodou mysleli, že je potřeba  internovat spíš e Jocha  a podobné a to hned, do nějaké zdravotní, silně specializované péče, prosím, neventilujte  to veřejně. Jistě  by vás okamžitě zařadil na seznam. Ale  nechme obecných řečí- ten text , který přeložil JF mluví svou vlastní a jasnou řečí.

Můžete pozorovat hrdost, která vyzařuje z těch lidí, zejména z dětí a dospívajících, kteří se letos pochodu /Nesmrtelného pluku/ zúčastnili. Musím s politováním říci, že na oslavách našeho amerického Memorial Day se mladí lidé téměř neobjevují, podobně jako zástupci národnostních i jiných menšin. Mnozí na hřbitov veteránů při Memorial Day nikdy v životě nevstoupili – a týkalo se to, až do mých čtyřiceti let i mne. Pro většinu lidí je to den vhodný ke grilování a k zábavě. Na hřbitově Marietta, kde se jedna z prvních oslav Memorial Day odehrávala, byl průměrným návštěvníkem starý člověk a rok za rokem tam bylo vidět stále tytéž lidi. Vím to, protože jich mám půl tuctu natočených na videu.

To, že Rusko má pro vzpomínky na WWII větší slabost, je zřejmé, zejména s ohledem na jeho 20 až 25 milionů mrtvých. Dlouhá řada sovětských měst zaznamenala víc mrtvých než celé Spojené státy za celou válku, nemluvě o jejich fyzické devastaci. Syrie se stala současnou miniverzí tohoto jevu a také hanbou USA. Ujišťuji vás, že kdyby se to stalo nám, náš přístup by byl úplně jiný.

Proto je také naše současná agresivita vůči Rusku tak zvrácená. Na zeměkouli už neexistuje ani jediná protiválečná veřejnost, kromě té ruské, protože ona to hořké ovoce ochutnala. Veterans Today stál celé desetiletí v přední linii boje za vyvrácení podvodu s údajným iránským jaderným programem. Po tom všem jsem si myslel, že se lidé znovu rychle nachytají na nějaký nový podvod s Rusy, který by ten starý nahradil – ale mýlil jsem se. – Jim W.Dean ]

Výstřižek

Hnutí „Nesmrtelných pluků“ se z Ruska rozšířilo po celém světě. Letos již tisíce lidí ve dvaačtyřiceti zemích napříč celým světem pochodovalo nebo se chystalo pochodovat, aby připomnělo své blízké, kteří bojovali a umírali ve Druhé světové válce.

Pochody, které se konají od 7. do 9. května jsou výrazem obdivu a připomenutí všech, kteří projevili svou statečnost během snad nejhroznějšího období v naší současné historii. Pochody mají ukázat, že každý, kdo zemřel nebo trpěl ve válce, byl členem něčí rodiny, někým milovaným.

Od svého vzniku v roce 2007 se iniciativa Nesmrtelného pluku setkávala s bezpříkladnou podporou a v roce 2015 získala celonárodní status. Loni se kromě Ruska pochod poprvé konal v sedmi zemích postsovětského prostoru a Evropy. Letos je však mapa hnutí Pluku naprosto mimořádná. Koná se v Londýně, Berlíně, Kyjevě a Astaně. Pluk bude pochodovat v Tádžikistánu, v Rakousku, v Litvě, v Estonsku, na Maltě, v Kirgizstánu a v Kazachstánu. Dokonce i ve Švýcarsku, kde lidé protestovali proti masovým pochodům v ulicích, se pochod bude „konat“ online na internetu. A samozřejmě i v Moskvě a všech oblastech Ruska se očekává, že se 9.května miliony lidí objeví na pochodech Pluku.

V řadě zemí už Nesmrtelný pluk pochodoval, a v něm šli spolu se členy rusky mluvící komunity i místní obyvatelé.

Praha, Česká Republika

Asi 700 lidí se zúčastnilo v Praze prvního pochodu Nesmrtelného pluku. Zpívali nejznámější ruské válečné písně, Kaťušu a Smugljanku a nosili černooranžové georgijevské stuhy, které jsou symbolem příspěvku Sovětského Svazu k vítězství Spojenců ve Druhé Světové Válce. Na akci, konané na Hradčanech, historickém místě Prahy, se zúčasntila i dcera bývalého československého presidenta a uznávaného válečného hrdiny Ludvíka Svobody.

Toronto a Montreal, Kanada

Každoroční pochod veteránů se letos spojil s účastníky Nesmrtelného pluku a podle zpráv asi 3000 lidí prošlo Torontem. O něco dříve pak ve stejný den pochod Pluku hostil i Montreal.

Výstřižek

Participants in the Immortal Regiment march held in Montreal. © Marc-Olivier Becotte

Účastníci pochodu Nesmrtelného Pluku v Montrealu

Kišiněv, Moldavie

Akce se v Moldávii konala už podruhé, poprvé na den Svatého Jiřího Vítězného. Pochod byl zakončen koncertem a písně a valčíky z doby války byly nadšeně přivítány pochodujícími. Druhý pochod se pak v Kišiněvě konal 9.května.

Madrid, Španělsko

Madrid hostil pochod Nesmrtelného pluku poprvé a zúčastnilo se jej asi 200 lidí. Na rozdíl o veteránů WWII si účastníci v Madridu připomněli také ty, kteří padli ve španělské občanské válce v letech 1936 až 1939. Akce, organizovaná oblastní organizací ruských vystěhovalců ve Španělsku a podpořená velvyslanectvím Ruska, se konala také v Barceloně, v San Sebastianu a v Altei.

Peking, Čína

Hlavní město Číny hostilo letos pochod poprvé. Shromáždění nebylo velké, pouhých 50 lidí se zúčastnilo pochodu. Lidé se pak sešli v malém parku u ruského velvyslanectví a vyměňovali si své válečné historky. Dne 9.května nebyla ještě válka v Číně ani zdaleka u konce. Ale rodiny veteránů v Rusku i v Číně nemají žádné tendence tato vítězství od sebe oddělovat.

Výstřižek

Participants in the Immortal Regiment rally, the first ever in Beijing. © Ivan Bulatov

Účastníci prvního pochodu nesmrtelného Pluku v Pekingu.

Řím, Italie

Řím se stal prvním italským městem, které hostilo pochod Nesmrtelného pluku. Zúčastnilo se asi 300 lidí a akce je naplánována i v dalších italských městech.

Brisbane, Austrálie

V tomto australském městě se konal nejen pochod po nábřežích ale také pestrá přehlídka starých aut. Ti z veteránů, kteří byli příliš staří a křehcí, byli vezeni na invalidních vozících.

Jeruzalém, Izrael

Izraelci se stali nejaktivnějšími účastníky hnutí Nesmrtelného pluku, když pochodovali již třetí rok v řadě po sobě. Nějakých 1500 lidí prošlo Jeruzalémem, kde se k Pluku připojili váleční veteráni. Také Ašdod, město na jihu a dalších 11 měst pořádalo své vlastní pochody.

Výstřižek

Jewish Red Army veterans take part in a parade marking Victory Day, the anniversary of the victory of the Allies over Nazi Germany, in Jerusalem May 8, 2016. © Baz Ratner

Židovští veteráni Rudé Armády při pochodu Dne Vítězství

Bejrút, Libanon

Asi 200 lidí se letos zúčastnilo pochodu, konaného již podruhé přes obtížnou situaci v této středovýchodní zemi. Aktivisté z mládežnické organizace KARIL rozdávali georgijevské stužky na bejrútských univerzitách už od 23.dubna a šířili informace o nejstrašnější válce 20.století na přednáškách, věnovaných dni vítězství nad fašizmem, plánovanému na 9.května.

Paříž, Francie

Nesmrtelný pluk prošel hlavním městem Francie spolu se stovkami veteránů, diplomatů, hostů z Ruska a francouzských vlastenců, kteří pochodovali od Place de la Bastille ke hřbitovu Per Lachaise, kde položili květiny k památníku, věnovanému ruským hrdinům odboje. Podobné akce se konaly ve Strasbourgu, Nice a Montpellieru.

New York, USA

V USA hostilo pochod Nesmrtelného pluku celkem 6 měst a akce byla naplánována rovněž na 9.května v hlavním městě země. Největší průvod se shromáždil v New Yorku a asi 500 potomků sovětských i amerických válečných hrdinů prošlo podél řeky Hudson a zpívalo válečné písně a hymny.

Vypustili přitom několik set bílých balónků s obrázky jeřába, který symbolizuje padlého válečníka.

Výstřižek

Participants in the Immortal Regiment march held in New York. © Harel Rintzler

Účastníci pochodu Nesmrtelného Pluku v New Yorku

Washington DC, USA

Výstřižek

Pochod Nesmrtelného pluku se konal také ve Washingtonu, DC, hlavním městě USA. Dále  v Chicagu, Orlandu, Seattle, Denveru a Houstonu.

https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FRTAmerica%2Fvideos%2F10153493969776366%2F&display=popup&ref=plugin&src=video

Vídeň, Rakousko

Podle organizátorů akce se zde zúčastnilo pochodu asi 300 lidí. Rakušané a v zemi žijící Rusové prošli k památníku Hrdinů Rudé armády, kde položili květiny. V čele pochodu kráčel jeden z osvoboditelů Vídně, veterán Vladimír Raspolychin.

 

Stockholm, Švédsko

Nesmrtelný pluk pochodoval zase jednou také švédským hlavním městem a tucty jeho účastníků si tím připomnělo své ztracené blízké. Vyrazili od kostela Sergěje Radoněžského a „malý švédský Pluk“, jak jej s láskou nazval jeden z účastníků, prošel ulicemi Stockholmu a vyměnoval si přitom válečné historky a pojídal prostou vojenskou kaši. Poprvé se zde pochod Pluku konal loni. Loni také hostilo poprvé pochod Pluku jihokorejské hlavní město Soul. Podle organizátorů letos akce přilákala dvakrát tolik lidí. Letos se pochodovalo také v Argentině, v Buenos Aires, které se k celosvětové akci připojilo poprvé. Zprávy říkají, že akce vzbudila velkou pozornost místních, kteří se připojovali a vyžadovali víc informací o akci a jejím účelu.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice JF a jeho rešerše se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.