Zbavme se iluzí


napsal Jeník Čermák

Jezevcovlčí „spor “ o uprchlé katolíky z Iráku mne nutká k dalšímu myšlenkovému trysku. Sorry pane Leo. Oba se mi velmi líbili a co hůř, oba mají pravdu. Jak můžou mít obě strany sporu pravdu? Je to jednoduché dobro a zlo, pravda, jsou subjektivní kategorií. Nejlepší definici co jsem na tohle potkal je : dobro je přiměřenost a zlo je nepřiměřenost. Nemáte pocit, že se ocitáme ve zlé době?

Základem nepochopení ve všech debatách o uprchlících /já proboha tipoval, že zůstanou a budou tu šťastní/ je přecenění ideologické roviny problému nebo spíše situace. Právo, politika, morálka, kultura….

Člověk je jeden z mnoha živočišných druhů a zákony evoluce se mu nevyhýbají. Má nějaké definované genetické vybavení, ke kterému evoluce došla. Chová se předvídatelně. Jestliže je tak snadno indoktrinovatelný, že je schopen ve jménu nějaké ideje spáchat nejen vraždu, ale i sebevraždu, není to náhoda. Z takového chování musí být nějaký benefit, pro přežití jiných. Náboženství, jeho existence musí mít evolučně nějaký důvod, příčinu. Nejspíše je to právě tato schopnost.

Svět je kompetitivní. Člověk není sám. Pro přežití  a o nic jiného vyššího na světě nejde, zaujímá různé strategie. Tyto strategie spolu soutěží. Čas, příroda ukáže, která byla, “ ta správná“. Byla to ta, co přežila.Říká se tomu evolučně stabilní strategie. A jako bonbonek, evolučně stabilní strategie je ta vytrvalá uvnitř druhu. Neříká nic o přežití druhu. Neb zároveň je kompetice uvnitř druh, mezi druhy a ještě se musíme přizpůsobit zevnímu prostředí. A parazitům a….

Každý okamžik, každý organismus téhle planety bojuje o přežití. Ono to tak z gauče ve střední Evropě 21. století možná nevypadá, ale je to tak. Navíc je ten organismus jenom vehikulem svých genů, skuteční soutěžící jsou ty geny, my jsme svým způsobem jen bezvýznamní prostředníci této soutěže.

Nu a kulturní memy jsou velmi silné, silnější než geny,co do přežití. Geny se mezi lidmi mísí snadněji než pohádky. I memy spolu kompetují. I parazitické chování je v přírodě běžné. Pomáhat konkurenčním memům v množení je cestou k nepřežití vlastních.

Je naprostou iluzí si myslet, že kompetice v době práv a právníků zmizela.

Vraťme se k uprchlíkům. Islámský svět je v hluboké krizi. Je to s podivem, ale v ještě mnohem hlubší krizi než svět západní. Nenajdeme v něm demokratický stát, ani podle našich skromných měřítek.

Najdeme v něm občanskou válku středověkého střihu na mnoha místech. Najdeme v něm nenávist, až takovou, že vybuchuje v Bruselu. Není to novinka. Postupně se to vyvíjí od šedesátých let. A prohlubuje.

Islámský svět za západem velmi zaostal. Nedohání ho jako Dálný východ. Nemodernizuje se. Klíč je v samé jeho podstatě. Islám není jen náboženství.Je mnohem víc. Islám nemá instituce.Není co předělávat, není možné někomu něco nařídit. Islám nemůže být sekulární. Islám nemůže být občanský. Islámské společnosti jsou rodové, příbuzný je vždy víc než princip. Tahle dichotomie mezi nutností modernizace a vlastní podstatou ho přivedla tam, kde je. Do středověké reakce. Saláfistům se smáli už v 9. století…..

Máme tu globalizační tlak. Máme tu globální oteplení. Máme tu přelidnění. Raketové šílené přelidnění. V tomhle rámci si lidé jako živočichové hledají strategie k přežití. Tohle je rámec uprchlické krize, jejíž sledujeme jen epizodku. Tlak na Evropu bude pokračovat.

Zaobírání se tím zda je islám zlý či dobrý a studování koránu nemá žádný smysl. Stejně jako studování bible lidstvo neposunulo nikam.Ani o milimetr. Jsou to jen hodně staré texty, předstředověká představa světa. Ale také silné memy s tendencí se šířit.

Budoucnost dává řadu možností. Jednou z nich je nahrazení křesťanů a ateistů Evropy muslimy. Nemusíme tomu dávat nějakou emoci, hodnocení. Je to prostě docela pravděpodobný scénář. Evolučně.

Je docela dobře možné, že se islám nereformuje a demokracie i v naší okleštěné podobě během 2-3 generací skončí. Je docela dobře možné, že se islám zreformuje a bude pohlcen západní civilizací. Je docela dobře možné, že před překlopením minority v majoritu muslimů v Evropě dojde k řadě občanských krutých válek. Je docela dobře možné, že dojde k rekonqistě. Je možné, že se Evropské státy rozdělí na muslimské a křesťanské. Je možné, že spolu obě komunity budou žít v míru a k překlopení dojde v klidu, nikdo si ničeho nevšimne. Je docela možné, že to bude vypadat jako v Blade Runnerovi. Je docela pravděpodobné, že dojde k velkému stěhování národů. Je docela pravděpodobné, že z našeho klídku nezůstane kámen na kameni.

Myslím, že takovéto střízlivé uvažování o světě má smysl. Myslím, že bychom si měli ujasnit, co chceme dělat a proč.

Západ umře na nemoc práv. Člověk se už nerodí s úkolem, hledáním smyslu, povinností. Člověk se nám tu rodí s potřebami a právy. Základem je zábava a ego. Nikomu už se nechce pracovat. Natož válčit.

Obava z vymírání západních společností je směšná. Lidstvo je naprosto katastrofálně přemnoženo. Tlak na ekosystemy je neudržitelný. Jde li o práva a jednotlivce a slušný život je toto „vymírání“ jasnou cestou vpřed, do lepší budoucnosti. Snaha bílé ateisty nahradit kýmkoli, aby bylo dost otroků v otrokárnách je jen snahou kapitálu bytnět a vydělávat. Nižší celkové HDP státu může být jednotlivci lhostejné, důležité je HDP na hlavu.

Lépe bude až začnou takto „vymírat“ i ostatní kulturní okruhy. Japonsko je nám vzorem, Čína následuje. Neustálá snaha křesťanů a muslimů obou těch agresívních a krutých věr stále se množit je je sice evolučně pochopitelná, ale v naší dnešní situaci je pervertovaná. A pro lidstvo jako celek sebezáhubná.

P.S. Jistě jste si všimli, že v každé učebnici bývá věta: současníci si konce Římské říše nejspíš ani nevšimli. Tak právě tuhle větu nyní prožíváme. Nový londýnský starosta je prvním neanglickým panovníkem Londýna. Další budou následovat. Angličané zmizí /nebojte ne úplně, něco zbude, jako z Aztéků../ a přijde něco nového, jiného. Inu evoluce.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Knihovnička Jeníka Čermáka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.