Otázka pro Karla IV.


Už asi půl roku přemýšlím, nad  tímhle  článkem. Co jako napsat k dnešnímu velkému výročí narození bezesporu  největší postavy české historie. Zavrhl jsem tradiční formáty. všech možných i nemožných karlovských memorabilií  je všude jak naseto. Každý se  cítí povolán  cosi podotknout  nebo alespon kázat svou sečtělost. proč  bych s tímhle měl soutěžit?

Takže původní zámysl byl vytáhnout  ze  života  téhle zcela ojedinělé postavy  našich dějin nějakou drobnou, nevýznamnou epizodku a  tu nějak neotřele okomentovat.  Jenže  jsem nedokázal najít nic, co  by se mi opravdu líbilo a už nebylo publikováno. Tudy cesta  také nevede.

Takže  co s tím? Protože nechat tohle výročí  a bez reakce prostě nelze…

Nakonec mne napadlo  jedno řešení –  měl jsem chvíli času, když  jsem někde čekal až na mne dojde řad a náležitě se nudil. Jak je  v takových chvílích běžné. Takže  byla snaha  ten čas  vyplnit něčím užitečným. Třeba  hledáním karlovského tématu pro Kosu.  Jenže  nic, pořád  nic.

Až najednou blesk z čistého nebe- proč  vlastně něco psát?  Co takhle  si položit otázku,  co by  asi tak Karel IV. řekl dnešní době, kdyby  do ní náhle vkročil?

Byl by unešen technickým pokrokem , jehož lidstvo od té doby dosáhlo? Myslím, že by mu určitě  imponovala  míra obecné vzdělanosti a nejspíš  i sociálním standardem. Na druhou stranu si jsme  jist, že by nebyl zaskočen mírou korupce, měl s ní svoje zkušenosti a ostatně  – cestu k císařskému titulu si dláždil /také / tímto způsobem.

Nemyslím, že by ho zaskočila  hamižnost mocných,  i  s tím měl své obrovské zkušenosti.

Ale  špekuluji, jak by se jako monarcha postavil k demorkacii nebo tomu, co za ni vydáváme. .. Vedle toho bych od něj slyšel úsudek  o té nesporné demontáži hodnot  a principů, na kterých náš  systém stojí a o naši neochotě podstoupit  jakákoli omezení  kvůli nějakým společným a nutným cílům.

Zajímalo by mne například  i to, jak by se díval na průběh historie  a toho,co  se na území jeho říše odehrálo po jeho smrti.  Kdy  se tato velmi rychle  z evropského vrcholu propadla  do dlouhotrvajícího chaosu  a zničujících válek. Mimo jiné proto, že  jeho prvorozený syn Václav byl prostě  slaboch a vedle toho – společenské elity už byly  na tom se svými hodnotami  a principy  stejně mizerně  a ve stejném stupni rozkladu jako je tomu dnes.

Opravdu – hodně bych o rozhovor  s císařem Karlem stál…. Jenže  to přání  se mi nemůže splnit.

Nicméně  nikdo nám nebrání, abychom si dnes na císaře Karla  nezahráli sami. každý podle své nátury. Místo traktátů, více či  méně povedených – otevřu diskusi. A každý, kdo má zájem, může  být císařem KarlemIV. Odpovídajícím na otázku — Otče vlasti, co říkáte  Čechám a světu dnes?

Těším se na to, co vás napadne.

P.S.

Nesbírám mince. Nicméně  dostalo mne, že k  takovému výročí, jako je právě dnes nebyla schopna  nebo ochotna Česká národní banka vydat pamětní minci!!! Pokud  nahlédnete do jejího emisního plánu     zjistíte, že  dala  letos přednost daleko důležitějším událostem

-125 výročí Jubilejní zemské výstavy

-150 výročí bitvy u Hradce Králové

-450 výročí narození Jana Jesenia

Uznejte, že  tam se  Karel IV. a jeho 700  výročí narození opravdu ale opravdu vejít nemohl…..

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

31 reakcí na Otázka pro Karla IV.

 1. Homér napsal:

  Slovo muže neplatí, ti, kteří mají národ vést, jej nevedou, ti, kteří se o blaho národa starat mají, se nestarají, nepřátel se bojí, na množství hledí.
  Divná toť doba, zbytečně příliš komplikovaná ….

 2. Hudec napsal:

  Když si můžeme zahrát takovou hru, tak ano.
  Myslím, že Karel IV. by byl nadšen opět narůstající mocí církve v naší zemi, významného to rysu vrcholného středověku.

  • český maloměšťák napsal:

   Kdo ví, jak by se pak díval na to, že Lucembursko dokázalo přechytračit ostatní země EU (snad krom Kypru ) v oblasti problematiky daňových rájů. Zda by Junckerovi nezáviděl – jeho úspěch, jaký zaznamenal tento předseda rady lidových komisařů EU na tomto poli.
   A zda by nechtěl v tomto směru vyvinout nějaké větší úsilí – než třeba vyvinuli Kalousek s Drábkem.
   Anebo by je raději všecky viděl na popravišti ?
   Těžko soudit, idealisti asi zvolí druhou možnost, praktici první.

 3. zemedelec napsal:

  Jsou státnici,kteří mají snahu stát ,rozšiřovat,zvelebovat,povznášet jeho náležitost mezi národy.
  Pak jsou státnici,kteří ten stát rozprodají,zhanobí a co nestihnou prodat dají Turkovi.

 4. Jan cermak napsal:

  Myslim,ze o tech 700 let se mentalne posunout nedokazeme. Mozna opravdu dobry stary historik te doby. Potkal jsem takovy fiktivni rozhovor, byl dobry, par mesicu zpatky na lidovkach nebo aktualne, ale nedokazu dohledat. Takze si tu kazdy promitne, co stve jeho a strci to Karlovi do hlavy.
  Ale ta tvoje myslenka Vlku napadla francouzke scenaristy : navstevnici jsou o tomhle, a prvni byli vyborni. A ti treti asi takovi nebudou, ale tocili se v Hore a na Pernstejne, takze je musime videt !
  Ti francouzi to vidi asi tak: vladnou nam „bezectni chrapouni“. Ale neni tim myslen ani sobotka ani babis. Je to proste sorta lidi….jo a priroda zmizela.
  Krasny kvetnovy den, obzvlaste na vinohradech, ze…..

 5. NavajaMM napsal:

  Nefandime si. Česť, právo, vzdelanie, kultúra… to všetko by Karlovi v dnešnej dobe chýbalo.
  Popri veľkých činoch urobili Luxemburgovci veľmi veľa pre (národné) sebavedomie svojich poddaných. Myslím, že aj Husiti potom mohli z tohoto sebavedomia čerpať. A tak by Karel ocenil, že sú Česi takí úspešní v novodobom turnaji, kde má družstvo s malými drevenými kopijami pretlačiť čierny kotúč za chrbát súperovho obrnenca.

 6. Admirál napsal:

  Pnězoměnci a lichva ovládli váš svět.

 7. juvel napsal:

  Možná, že by Karel konstatoval to, co bylo napsáno již více než 2000 let před jeho dobou.

  Kazatel 3:16 – Dále jsem pod sluncem viděl: na místě práva – svévole, na místě spravedlnosti – svévole
  Kazatel 12:8 – Marnost nad marnost, řekl Kazatel, všechno je marnost.
  Kazatel 12:13 – Závěr všeho…Boha se boj a jeho přikázání zachovej, na tom u člověka všechno závisí.

 8. Edita napsal:

  Má fiktivní odpověď za otce vlasti dlícího toho času- 14.5.2016 na Karlštejně: „Moji milí, hezky jste mi ten Karlštejn zachovali, všechna čest, i když moc k poznání není. Ale toho hluku, marného shonu kolem ubohých krámků v podhradí! Toho divného smradu všude!Těch zbytečných hampejzů a hospod tam! Těch divných smrdutých a hlučných vehiklů okolo! Nechápu co se to tady děje. Ihned káži ten šmejd tady vymést a obnovit zase pořádnou kamennou cestu k mému hradu. Snad si nemyslíte, že to mohu takhle nechat. Teprve pak s Vámi řádně a vesele oslavím své kulaté narozeniny.“

 9. Narcis napsal:

  No tak reálně by ho nejdřív ohromil ten pokrok: vysocí lidé, chutná strava, čisto na ulicích, chodníky a asfaltové silnice, lidé jedoucí podle libosti kamkoli a bavící se pomocí malých destiček s jinými lidmi třeba na druhém konci světa, hezké nepříliš oblečené ženy, upravená krajina s alejemi a spoustou květin, letadla na nebi. Pak by se delší dobu nemohl odtrhnout od televize a internetu Trpěl by malomyslností, jak mohli žít v jeho době tak zaostale. A jen velmi pozvolna, zejména v jeho postavení VIP, by přicházel na nějaké mouchy dnešní doby. Protože by mu ale nikdo nenabídl, že tu může žít opět celý svůj život, tak by mu ty nedostatky byly určitě šuma fuk.

  • E.M. napsal:

   Tu první fázi pěkně ztvárnili tvůrci českého televizního filmu Básník, služka a král z roku 1977, kde Karel IV oživne do současnosti (skrze sochu) a náramně se mu líbí moderní sídliště. Jelikož je to veselohra, na deziluzi a mouchy už nedošlo. 😉

 10. český maloměšťák napsal:

  Mě by nejvíce zajímalo, jak by tento francouzský totalitní vůdce totalitního státu nazíral na holokaust. Zda by ho nechával netečným , nebo se v něm on sám nějakým aktivním (viz vydávání pardonů na pogromy ještě i v čase, kdy byla již známa a platila tuším že Bonifácova bula ) či pasivním (udělování preventivních pokut těm enklávám obyvatel, které chystaly pogromy na židy – ne z důvodu humanistických avšak zištných , kvůli obavám, že dojde k ztrátám na královském majetku), či snad by se postavil vahou celé své osobnosti proti tomu ?

  Je to stejně zvláštní – Karel IV je plošně a kontinualně celebrován, ale za zpochybňování holokaustu mažete do basy.

  Ještě jedna věc mě velmi zajímá (coby milovníka paradoxů ).
  A sice téměř do nebes sahající ikonizování Karla IV na jední straně, přičemž stejní uctívači a modláři odsuzují husitské období českých dějin jako dobu nesmírného úpadku , chaosu, téměř rozvratu civilizace. Kdy pouze výjimečně dochází k tomu, že se i Karlu IV a jeho vládě připisuje velký podíl na tom, že se vůbec husitství mohlo etablovat.
  Je to vůbec velký deficit v oblasti poznání , pochopení a porozumění – že se historické narativy svěřují tkzv. historikům (zde nezbývá než částečně souhlasit s Napoleonem, který tvrdil, že “ hostorie jsou žvásty“) a antropologové jsou opomíjeni, bohužel také velmi systematicky.
  Ale to je stejné jako s tkzv. právníky -místo toho, aby byli pouhou pomocnou silou skutečných vědců …jsou stavěni do čela společností, diktují jí své představy (často to jazykem lhářů, zlodějů a vrahů – kterému však jen oni velmi dobře rozumí a umějí z toho těžit) a ty pak vynucují.
  ————————————————–
  Snad jen jediný tyran v celé té tragikomedii zvané “ historie“ bílých lidí zaslouží úcty. A sice Kleisthenes. de facto konstruktér demokracie, sociání inženýr par excellance, kterému však ani idealista Platon nesahal ani po kotníky (viz intelektualní výprask, kterého se mu dostalo v Syrakusách).
  Nu a kde jsou dneska Řekové ? Na co jsou dnes hrdi, z čeho čerpají tradice ?
  Na mlatě židovském. Tam, kde postupně octne se i Německo, Ukrajina a Polsko. A Rusko, of course…… a možná že se svezeme i my, rozhodně se z toho už tak lehce nevyvlečem, vazalský statut je poměrně dobře konsolidován ( a bude hůř).
  Ale i to má své příčiny…..průvodním jevem je neznalost, nevzdělanost – atomizovaného, pološíleného jedince. Kdy své zoufaství utápí v alkoholu pohanské devotnosti a oddanosti k různým modlám – např.modle kosmopolitního šovinismu v oblasti kultury a modle individuálního úspěchu v oblasti evoluční. Pospolitost neexistuje, jen jakési zdání, náhražka, blaf. Duby jsou zřejmě již definitivně vyvráceny z kořenů a navždy spáleny, vítr začal skučet…. a jezdci se blíží.

  • Gerd napsal:

   Skoro jako ze Hry o trůny, kdy se nakonec přeživší živí musí spojit v boji proti neživým Bílým chodcům. Jenže my jsme v jiné situaci, stále se dohadujeme mezi sebou a někteří z nás ty bílé chodce k nám pustili nebo s nimi rovnou spolupracují – než z nich udělají neživé.

 11. český maloměšťák napsal:

  Tak, tak…místo Masaryka Karla IV.
  A místo Husa Havla.
  A je to. I na ty věnce Vlasovcům (coby vojenská síla vznikli díky přímluvě Himmlera u Hitlera, do jejich řad bylo vkomponováno několik set bývalých příslušníků oddílů SS) pak dojde. Možná přijede i Reini – na bílé kobyle, s lebkou protáhlou až k nebi…..Šoupnou ho k svému údajnému svatému a bude pod hradem zas božský klid.

 12. Váš typický troll Jířa napsal:

  Karel byl taky jen člověk.
  Pochopit dnešní svět by pro něj bylo nemožné, samozřejmě by záleželo na tom, kolik času byste mu k tomu poskytli.
  Takhle naráz to vidím na dva obři v bílém a vlídnou pečujicí náruč pana dr. Chocholouška.
  Můj názor je, „že by to nestih“.

 13. Gerd napsal:

  Karel IV. byl především sběratelem relikvií. V dnešní hedonické době by se vykašlal na vládu, na internetu by hltal životopisy svatých, cestoval a skupoval relikvie.
  Byl silně věřící, církev by za jeho vlády zažila žně. Ale měl by velký problém se zařazením ke katolíkům nebo k protestantům.
  Kdyby se věnoval vládě, byl to schopný a prohnaný pragmatický politik, který dbal na svůj mediální obraz. Takže by pro dosažení cílů klidně uplácel, ale nikdy by se nesnížil k tomu, aby nějaká aféra poškodila jeho pověst.
  Budoval by kanál Odra – Labe – Dunaj, pozemní a železniční koridor do Norimberku, zakládal sady a zveleboval krajinu.
  Co je zcela jisté, nikdy by nezval lidi muslimského vyznání do Zemí koruny české, tedy českého království, moravského markrabství, Horního a Dolního Slezska a obojích Lužic.
  A co by říkal dnešní době? Nic! Rozhlédl by se a využil současných možností pro dosažení svých cílů. Kdyby mu v cestě stála Angela Merkelová a Evropská komise, a to by skutečně stáli, asi by došlo k nečekanému zásahu shůry, tedy překvapivé smrti Angely Merkelové a Brusel by byl vypálen do základů a obyvatelé pobiti. Byl to tehdy takový zvyk a Karel IV. neváhal válčit proti vzpurným poddaným.

  • český maloměšťák napsal:

   Asi by je nezval, ale rozhodně by vybízel k tomu ať lid drží se doporučení židovského proroka Ježíše (Mat. kap. 25).
   „„Pohanům či Saracénům naprosto zapovídáme a zakazujeme zřizovat si v našem nejkřesťanštějším Českém království obydlí nebo zakládat si dům; a přikazujeme, že nikdo z našich věrných poddaných nesmí ve svém domě na svým polích přijímat pohany či Saracény, leda by jim, jako pocestným procházejícím přes naše království do míst značně odlehlých nebo jako osobám pohybujícím se po našem království za obchodem či jinou záležitostí, posloužili coby hostitelé nebo stájníci vším potřebným a příhodným; to připouštíme, ovšem pouze potud, pokud to někomu nezpůsobí odpadnutí od katolické víry.“
   Tedy shodl by se v tomto případě spíše s Halíkem či s vatikánským Mickey Mousem, Dukou by pohrdal.

 14. Medikolog napsal:

  Inu, kdo vlastně doopravdy byl císař Karel IV…. Geneticky směs evropských rodů, jak se dostávaly k moci; výsledek sňatkové politiky od začátků naší historie. Českého zde hádám pramálo, asi jako u Habsburgů. Výchovou na francouzském dvoře, stejnými učiteli jako měli francouzští princové, západoevropský princ předurčený jednou panovat po otci bouřící se barbarské východní zemi ovládané šlechtou rvoucí se mezi sebou o moc a o majetky a svorně (občas) se bouřící proti panovníkovi – s ideálem velice moderním . slabé státní ústřední moci. Já pán, ty pán… bigotní katolík, který by si u nás snad rozuměl s Vlkem, s Dukou a s nejortodoxnějšími kleriky. Od srdce podporující (nejenom) Církevní restituce. Asi by zdanil současné majitele českého a Čechů (ale ti by se asi nedali a hnali by ho jako bolševika) a modo svého otce by odtáhl do Bruselu dělat svétovou politiku. Možná by byl přínosem pro kmány dnes provozující (jako sport) kontaktní středověký boj…. Vy(zne)užít by se ho snažili mnozí, Bělobrádek i Kalousek by hlásali, že jim náleží Karlům hlas… a spolehlivě by ho drželi mimo historickou realitu. Američany by měl za kacířský Babylon, nebo za trest boží…

 15. Medikolog napsal:

  Vlku, promiňte… tím Vlkem jsem nemyslel vás, ale toho kardinála…. mea culpa, mea maxima culpa.

 16. jezevec napsal:

  a proč že tohle výročí nelze pominout? karel IV je už skoro třičtvrtě milénia mrtvej, a kdoví v jakém stavu se dochovaly pověsti a zprávy o něm. třeba vypadal jinak a třeba to byl pěknej prevít, jemuž velikost daly až dějiny. třeba byl mediálně zdatný lenoch, za něhož pracoval tým výkonných profesionálů. na co slavit sedmisetleté výročí cizího člověka? mně teda tohle nebere.
  ale abych odpověděl na otázku: byl-li moudrým vladařem, k naší době by se vyjadřovat nechtěl. ale byl-li válečníkem a opravdu bojoval vždy v čele, z naší neochoty bojovat by byl asi zdrcen. ale vůbec by se proto nedivil, co z jeho říše zbylo. spíš by se divil, že z ní zbylo vůbec něco.

  mimochodem – a co nechápe čnb, pochopili soukromníci.
  www zlate-mince.cz/Dukat_Karel_IV_700_vyroci_narozeni.htm (a není to zdaleka jediná mince k tomuto výročí).

 17. tata napsal:

  a proč že tohle výročí nelze pominout?
  To je přesně co by mu vadilo ,že vubec muže někdo položit takovou otázku,at byl co byl naše hrouda něco znamenala,ted ruzní lidi by tuto zemi zaprodali v čele takových jako spací kniže

 18. David S. napsal:

  Vypomohu si slovy jiného velikána, který žil mnohem blíže naší době než Karel.
  „Ovšem tato zem není místem dosažení, ale je pouze cestou. Je lodí jako všechny světy ve vesmíru. Ale i z lodi může zaznívati zpěv poutníků nebo řinčení řetězů. Bylo by marné zapírati, že dnes duch na zemi trpí, a kdyby ze všech národů země, ze všech pevnin starého i nového světa bylo možno sečísti a zvážiti radost a bolest, zesmutněl by člověk milující lidi.“ O.B.

 19. NavajaMM napsal:

  Vlku, čírou náhodou som práve dnes narazil na tento autentický citát:
  V zákoníku Karla IV. Maiestas Carolina, který nebyl schválen, se píše: „„Pohanům či Saracénům naprosto zapovídáme a zakazujeme zřizovat si v našem nejkřesťanštějším Českém království obydlí nebo zakládat si dům; a přikazujeme, že nikdo z našich věrných poddaných nesmí ve svém domě na svých polích přijímat pohany či Saracény, leda by jim, jako pocestným procházejícím přes naše království do míst značně odlehlých nebo jako osobám pohybujícím se po našem království za obchodem či jinou záležitostí, posloužili coby hostitelé nebo stájníci vším potřebným a příhodným; to připouštíme, ovšem pouze potud, pokud to někomu nezpůsobí odpadnutí od katolické víry.“

  • Lex napsal:

   ….“narazil na tento autentický citát:“….
   Vždycky mám kopřivku, když je moje e-mailová schránka naplňována takovými „autentickými citáty“ – ovšem zásadně bez uvedení zdroje, takže to s tou „autentičností“ nemusí být až tak úplně košer.
   „Citáty“ bez uvedení zdroje stěží mohou být považovány za citáty.

   Tím nemám nic proti Vám, NavajoMM,

   píšu to proto, že dneska mi ten „citát“ rovněž přistál v poště. A protože jsem se o tuto „aktualitu“ chtěl podělit s internetovými přáteli (kterým bych si nedovolil bez uvedení důvěryhodného zdroje nic takového poslat), začal jsem pátrat, jak to asi skutečně bylo.
   No, a dopadlo to tak, že ten „citát“ vypustil asi jako jeden z prvních, ne-li úplně první Miroslav Macek na svém „mackovi v botách“ 9.6. loňského roku. Samozřejmě také bez zdroje a v „moderní“ češtině. Tak jsem šel po zdroji, až jsem ho našel. A najít v něm ten „citát“ byla makačka, ne, že ne – ten zdroj má 628 stran, naštěstí zájmový text se nachází „hned“ na 76. a 77. stránce.
   Ve skutečnosti pak vypadá takto:

   „II. De paganis et Saracenis.
   /pohani a Saracéni – Saracén byl středověký název pro Turka nebo Araba – pozn. Lex/

   „Pohan nebo změtenec, by duom dělal sobě neb chalupu, neboli obydlé držal w křesťanském králowstwie našem Českém, zapowiedáme úplně a bráníme, přikazujíc, aby žádnému z našich wěrných poddaných neslušelo pohana neb změtence kterého přijieti do swých domów neb dědin, leč jim jako pocestným po našem králowstwí jedúcim do krajin snad dalších, neb do králowstwie pro kupectwie neb příčiny jiné přicházejícím, hospodáři, krčmáři neb marštaléři potřebami hodnými aby poslúžili; a toho dopúštieme, kdyžby wšak nic nepocházelo ke lsti wieře křesťanské obecné.“
   viz http://147.231.53.91/src/index.php?s=v&cat=10&bookid=794&page=76 a strana následující http://147.231.53.91/src/index.php?s=v&cat=10&bookid=794&page=77 – na téže straně je text ještě pod čarou formulován takto:
   „II. Pohanóm a Saraacenóm w našem křesťanském králowstwí obydlé a přebýwanie w Čechách pilně zapowiedáme, přikazujíce wšem našim wěrným a nám poddaným křesťanóm, aby žádného pohana ani Saracena w swých domiech nechowali, ani na swé dědiny nepřijímali k obydlení; jedné kdyžby skrze naše králowstwie šli nebo jeli do wlastí dalších z příhody, anebo kdyžby do našeho králowstwie pro které kupectwie nebo pro jinú potřebu kam šli nebo jeli: tehdy hostinní hospodáři nebo jiní kupci mají jim potřebu tělesnú, jako jiným hostem za jejich peníze zpósobiti: to odpúštieme swobodně, kdyžby nebylo w úkladu a we lsti proti wieře křesťanské a cierkwe swaté.“

   Tož tak s citáty.
   Což nic nemění na faktu, že podle měřítka dnešních „kavárenských“ a „sluníčkářských“ resp. obecně „bruxeleských“ a u nás politickým spektrem nazíráno oranžových, černých (z vládní garnitury), fialových, zelených a duhových (nebo jak se natírají Piráti) – zapomněl jsem na někoho? – byl Císař římský a Král český xenofob a rasista.
   Což ale zase nic nemění na tom, že oni mu to ti Saraceni po několika staletích prvně zřetelně potvrdili (a byla to fuška je vypráskat – a že to nebylo žádné mazlení) a že mu to dnes potvrzují opět, jenže si nedovedu představit v dnešních podmínkách farizejství a falše, jak se Evropa stojící na křesťanských a židovských kořenech dokáže ubránit.

 20. Antonie napsal:

  Dnes, v čase mše sv. k 700. výročí narození Karla IV., prošla jsem kolem katedrály sv. Víta v Praze, a do tónů varhan ozvalo se za mnou: „Kampak, kam?“ Ohlédla jsem se a strnula údivem. „Je to možné?“ „Jen si mne prohlédni a poznáš mne“, pravil s šibalským úsměvem na rtech i v očích. „Králi! Jsi to Ty! Už Tě poznávám!“ „Ano, jsem to já.“

  A tak jsem mu položila tu otázku: „Otče vlasti, co říkáš Čechám a světu dnes?“

  Jeho tvář zvážněla. „Přišel jsem k vám, drahému a milému lidu českému s poselstvím a s duší, která patří jen vám, moji drazí. S vámi jsem si srdcem rozuměl a rozumím. A chci vám říct, že jako život věčný v lásce a v radosti na nebi je duchovním odkazem a dědictvím Boha Otce, tak váš národ tady na zemi je dědictvím vašich otců a člověk má právo i povinnost dědictví otců zachovat přítomným i budoucím.“

  A podal mi lísteček. „Přijměte ode mne památku z útlého mého dětství, na moji maminku, českou královnu Elišku, když mne učívala číst. Choval jsem ten pergamenový proužek jako nejdrahocennější poklad.“ Karel se dotkl rty pergamenového proužku a dvě šťastné, požehnané slzy, mu vytryskly z očí, v životě příštím měnívají se takové na korunách vladařských, v nejskvostnější drahokamy. „Nosíval jsem ho na své hrudi, i když jsem se stal císařem, a obsah slov na něm rukou matčinou napsaných, přešel mi nejen do paměti, ale i do nejvnitřnějších hlubin duše a přináším ho vám všem.“ Vložil mi pergamen do ruky, zvolna odcházel, a když zmizel z dohledu, četla jsem tato slova: „Svou zemi českou miluj jako vlastní matku svou a svůj drahý lid jako sebe samého.“ (Volně inspirováno podle povídky Václava Beneše Třebízského: Pergamenový proužek) 🙂

 21. Carlos V. napsal:

  Dovolím si využít řídké příležitosti a pozdravit všechny dávné známé. Včetně pana majitele 🙂
  Mějete se hezky, výročí nevýročí.

Komentáře nejsou povoleny.