Urážka policisty a úředníka až za 10 000 Kč


napsal Gerd

Vynadat úředníkovi už nebude bezpečné, ale likvidační.

Poslanci  totiž schválili nový přestupkový zákon, podle kterého má být urážka úředníka nebo policisty přestupkem proti veřejnému pořádku s pokutou ve výši až 10 tisíc korun. Citelně by se měla prodražit i řada dalších přestupků.

Bránění zdravotníkům v poskytování péče pacientovi by mělo přijít nově až deset krát dráž. Výtržník by mohl zaplatit až 10 tisíc korun. Takže až Miroslav Kalousek bude lomcovat zábradlím a řvát : „Za 5 minut prolomíme bariéry!“, dostane taky 10 000 Kč pokuty?

Až 50 tisíc korun by měl nově zaplatit i občan, který by úřadu sdělil nesprávný nebo neúplný údaj, nebo by ho zatajil, aby získal nějakou výhodu. Tedy každý poslanec a spousta podnikatelů, kteří získali veřejnou zakázku. Být na jejich místě, automaticky k ceně zakázky přihazuji 50 000 Kč s objasněním:

„Víte, pane úředníku, já sice vím, že dodat úřadu tužku v hodnotě 100 Kč za 50 100 Kč je blbost, ale těch 50 000 Kč je moje pojistka, kdybych neúmyslně úřadu sdělil nesprávný nebo neúplný údaj, nebo bych jej zatajil, abych získal výhodu udělení veřejné zakázky. Ale protože jste rozumný člověk, jistě můj oprávněný nárok uznáte a  celou částku rozdělíme na poloviny, z nichž jedna připadne přímo Vám po uběhnutí promlčecí doby.“

Stejně zaplatí člověk, který způsobí škodu na cizím majetku, bude neoprávněně užívat cizí věc nebo si nechá cizí věc, kterou našel. Opět každý poslanec a vládní činitel. Bude se ustanovení vztahovat též na vládní úředníky, když poruší zákon? Škodu na cizím, tedy veřejném majetku způsobují každou chvíli.

Kromě celé vládní koalice návrh zákona vítají i komunisté. Asi se už třesou, jak budou vládnout a uvedené opatření využijí ve svůj prospěch. Doufám, že se k moci už nikdy nedostanou.

Proti byla ODS. Vyjímečně projevila dobrý názor. Nebo se bojí, že nebude chráněna, protože si spousty jejích členů nechalo cizí věc nebo neoprávněně užívá cizí věc?

Takže až budete nespokojeni s jednáním úředníka nebo policisty, významně se zamračte nebo zdvihněte významně obočí! To prý trestné není. Hlavně buďte zticha, protože i výraz: „Ty plantážníku!“, který používali Rychlé šípy,  může znamenat urážku úřední osoby.

Návrh zákona o přestupcích nyní míří do Senátu, který tak má šanci prokázat svoji užitečnost a celý zhovadilý návrh zamítnout. Pokud jej nechtějí zamítnout, mám na senátory jedno přání.

Doplňte prosím do zákona opatření, že úředník nebo policista musí být opatřen varovným nápisem ministerstva spravedlnosti obdobně jako krabička cigaret s textem:

„Varování! Jsem policista (nebo úředník) a pokud mě urazíte, můžete být potrestán pokutou ve výši až 10 000 Kč!“

Uvedený úředník nebo policista bude muset u sebe nosit bloček a na požádání vystaví občanovi potvrzení, zda se jím cítil nebo necítil uražen. Něco ve znění:

„Občan xy mě dne …… neurazil a nespáchal přestupek proti zákonu č. 204/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích a zákon č. 269/1994, o Rejstříku trestů.“

Že je to hloupost? O nic menší, než celý přestupkový zákon, který z  pověření vlády předložil pan ministr vnitra Milan Chovanec a jehož zpravodaj pro prvé čtení byl pan poslanec Bronislav Schwarz (poslancuje za ANO 2011 Andreje Babiše).

Zákon začne platit od 1.10 2016. Pokud tedy máte zlost na úředníka nebo policistu, naposledy mu můžeme vynadat 30.9.2016. Pak už máme jen právo držet hubu a krok, nebo se na ně mračit.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Gerdoviny se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.