Přijdou větší řízci!


napsal Vidlák

 

Když jsem se v roce 2012 přestěhoval do Vidlákova, našel jsem si práci v jednom Babišově podniku. Dodnes to považuji za nejlepší práci, co jsem kdy dělal. Ale o tom dnešní článek nebude. Je to takřka přesně čtyři roky zpátky. Tenkrát, když se mě kamarádi a známí ptali, čím se to na tom zaostalém moravském jihu vlastně živím, odpovídal jsem jim, že pracuji pro Andreje Babiše. Víte jaká byla nejčastější reakce? Jako třeba, že to přece nemůžu myslet vážně? Nebo kam že se poděl můj smysl pro realitu? Nebo nějaké politování s jakým žralokem mám co do činění?

Ne, samá voda. Nejčastější reakce byla, kdo že to ten Babiš je… Můj okruh kamarádů tvoří spíše vysokoškoláci a relativně slušně situovaní středostavští občané. V roce 2012, to už byla výstavba hnutí ANO (pamatujete? – ANO 2011) v plném proudu, to už Andrej objížděl republiku, to už kupoval MAFRU a chtěl koupit i Blesk i další média. Už se běžně vyskytoval v televizi. Skoro nikdo o něm neslyšel. Jedno z mnoha jmen v souvislosti s politikou, které jde jedním uchem dovnitř a druhým uchem ven. Ani vysokoškolák se slušným politickým přehledem tehdy nepovažoval za nutné Andreje znát.

Potom přišly volby a pic ho, miliardář pozměnil politické zákopy k nepoznání. Pamatujete, jak byla od roku 2006 největším škůdcem vlasti Sociální demokracie? Tehdy stačilo napsat „Jyrka“ a každý věděl, o koho jde. Nejprve ODS a pak TOP, obě strany se předháněly, kdo vylíčí socany v horším světle. Argumentovalo se zavlečením do Řecka, populismem a vůbec vším možným. V roce 2012 neměl Kalousek pro Babiše ještě dost pohrdání. Bylo pod jeho úroveň o něm mluvit jako o budoucím velkém soupeři. Tehdy ještě stále válčil se SOCDEM. Dneska je rád, když se Sobotka krotce postaví vedle jeho TOPky proti ANO. ČSSD udělala slušnou kariéru. Z nejhorších zrádců a škůdců národa se stala standartní a použitelnou stranou se slušným koaličním potenciálem. Proč? Protože na obzoru je jiný, mnohem tvrdší nepřítel. Takhle nějak to bylo kdysi v Západním Německu. Ne tam , nežijí žádní hodní a fajn Němci. Tam jen měli za hranicemi Sovětský svaz a pořádně se ho báli, tak se snažili.

Prostě člověk míní a volič mění. Na rozdíl od vlka to ale nepovažuji za nic absurdního ani podivného. Volič Kobliha poslouchal dlouhodobě o škůdcích národa právě z úst dnešní skomírající pravice a protože se nic nedělo a žádný mimořádný krach se stejně nedostavil, tak teď prostě nevěří stejnou rétoriku o Babišovi. Voliči Koblihovi je to totiž tak nějak jedno. Stejně tak volič Kobliha vidí každý den v televizi ten mnohabarevný rej keců o Konvičkovi, Putinovi, Okamurovi a dalších. Denně je přesvědčován a masírován, čemu má věřit. Dopadne to zcela logicky, nevěří nikomu a pokud vůbec dojde k volbám, hodí to tomu, kdo se alespoň uráčil dojet na jeho náměstí. Ne náhodou to ve Vidlákově vyhrála SOCDEM, protože nikdo jiný si stánek na náměstí nenafouknul.

Průměrný volič Kobliha má hypotéku nebo jiný solidní dluh právě z období, kdy ještě exekutorů nebylo tolik a zadlužování bylo v módě. Práce je nejistá a nějaké případné odstupné a nebo normální odchod z práce je nedostupnou chimérou. Spíš ho vyhodí na hodinu a nebo na dohodu a bude rád, že to tak dopadlo. Jeho životní úroveň se pomalu zhoršuje den za dnem a každé heslo, které by mu mohlo alespoň trochu pomoci, to je přece jen bezbřehý populismus, jak mu vysvětlují v ČT. Ale na migranty prachy jsou. Nejen u nás, ale v celé EU. Na miliardách pro Turecko se papalášstvo dohodlo ihned, na Klokánky to trvalo rok.

Babiš je jen předvoj budoucnosti. Přijdou mnohem větší řízci. Volební účast je okolo šedesáti procent. Naší největší voličskou skupinou jsou nevoliči. Představte si to, čtyřicet procent voličů Koblihů sedí ještě doma. Těm jen zatím nestojí za to, jít protestovat volebním lístkem.  Víc hlasů než má ANO, ODS a TOP dohromady. Ještě chvíli se jim bude zhoršovat život a jejich názor, že se nic nedá ve volbách změnit, se přetransformuje, že se to změnit dá – pořádným volebním fičákem. Víte co se kupříkladu říká o Kotlebovi? Že je po dlouhé době prvním hejtmanem, který chodí pravidelně a včas do práce. Vidíte to… demokracie už není schopná ani dodržovat zákoník práce. To musí udělat až fašista.

Co myslíte že se stane, až někdo rozpozná ten potenciál čtyřiceti procent nevoličů? Až je zmobilizuje na protest proti vrchnosti? Témata pro takovou mobilizaci přímo vyskakují ze zdi. Imigrace, EU, korupce na všech stranách, naprostá likvidace tradičních hodnot.. Tohle nemůže trvat už moc dlouho. Konvička a spol. ukazují, že pro oslovení veřejnosti už nepotřebujete velké peníze. Stačí jen mluvit o tom, co lidi doopravdy bolí. Ani nemusíte mít řešení… ti stávající ho totiž taky nemají. Postačí jen tvářit se sebevědomě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.